wtorek, 27 maja 2014

Urządzenia mobilne w szkole

Marcin Polak w artykule "Urządzenia elektroniczne i telefony na indeksie" przypomina, że przepisy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w żaden sposób "nie narzucają szkole zakazu używania telefonów komórkowych na terenie szkoły – dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych istnieje jedynie obowiązek określenia w statucie „warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych” na terenie szkoły". Niestety większość szkół ogranicza prawie całkowicie możliwość korzystania z urządzeń mobilnych. Przyznam się, że nie wiem dokładnie, w jakim zakresie jest to przyjęte w naszej szkole. Przyzwoitość nakazuje nie używać telefonu do rozmów i sms-ów na na zajęciach, nie korzystać z portali społecznościowych i dowolnych gier. Jednak niemożność wykorzystania urządzeń mobilnych w celach edukacyjnych jest denerwująca. Z utęsknieniem czekam na wifi. Myślę, że autorytet nauczyciela i brak nudy na zajęciach "załatwią sprawę". Uczniowie ani myślą zajmować się czymś innym, jeśli odkrywamy przed nimi nowe terytoria w interesujący sposób. Niewątpliwie może to być poznawanie i testowanie darmowych aplikacji edukacyjnych. Dowodem na to są np. zajęcia prowadzone przez p. Jolę Okuniewską, o której już kilkakrotnie pisałam. Zazdroszczę jej możliwości, które są jej udziałem. Moje korzystanie na zajęciach z dobrodziejstw nowoczesnej technologii sprowadza się (w przypadku urządzeń mobilnych) do robienia zdjęć, nagrywania wypowiedzi, przesyłania plików za pomocą bluetootha i...to by było na tyle. Szkoda.

2 komentarze:

  1. W pełni popieram Pani podejście i cieszę się, że chociaż część nauczycieli myśli w nowoczesny sposób. Urządzenia mobilne, z punktu widzenia edukacji, niosą ze sobą zarówno duże szanse, jak i zagrożenia (choćby łatwe ściąganie na sprawdzianach), ale szkoła na pewno nie może uciekać od nowoczesności, bo stanie się mało atrakcyjna dla uczniów. Jedyny właściwy kierunek to próba umiejętnego wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Upss, co za opóźnienie z mojej strony. Czytam, czytam komentarze, cieszę się z uwag. Umacnia mnie to w mojej wierze w dobrą i nowoczesną szkołę.

    OdpowiedzUsuń