piątek, 8 sierpnia 2014

Czy umiemy programować?

Na portalu edunews ukazał się artykuł Tomasza Brusika „Uczymy uczniów robić roboty”. Dane w nim zawarte nie nastrajają optymistycznie. Wynika z nich, że Polacy nie potrafią programować. W internecie mnóstwo jest wypowiedzi potwierdzających tą tezę. Narzekają pracodawcy, że nie mogą obsadzić etatów programistycznych. Owszem absolwentów informatyki mamy wielu, jednak często okazuje się, że wiedza zdobyta na studiach to za mało. Potwierdza to Bartek Pełka, student informatyki, prowadzący  już własną firmę, mówiąc, że studia nie nauczyły go niczego.
Oczywiście nie można generalizować. Poziom studiów jest różny. Sporo uczelni  pochwalić się może licznym gronem  laureatów międzynarodowych konkursów. Myślę jednak, że do sukcesu przyczyniła się w równej mierze zdobyta wiedza, jak i pasja. Kilka lat temu taką pasję próbowali zaszczepić w uczniach naszej szkoły studenci Wydziału Automatyki i Robotyki Politechniki Poznańskiej, którzy przeprowadzili kilkugodzinne zajęcia z wykorzystaniem zestawów klocków LEGO Midstorms NXT. Klocki te  pozwalają między innymi na konstruowanie robotów i układów automatyki oraz na ich odpowiednie oprogramowywanie. Zetknęłam się z nimi ponownie na Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych oraz Festiwalu Projektów Mistrzów Kodowania. Stanowiły własność Szkoły Podstawowej nr 1 z Wołczyna, która dzięki temu przyciągała do swego stoiska wielu zainteresowanych. Nie da się ukryć – programowanie robotów to świetna sprawa – choć kosztowna. Wielu szkół nie stać na zestawy klocków Lego Mindstorms. Ale wkrótce znajdą się na nie fundusze. Co prawda klocki nie dotrą do szkół, ale do 20 wybranych bibliotek, znajdujących się na obszarach zagrożonych e-wykluczniem. Mają być w nich utworzone tzw.  punkty GO_PRO, które stworzą sieć Gminnych Ośrodków Programowania. Będzie ona przeznaczona dla młodzieży z okolicznych szkół podstawowych i gimnazjalnych, która ma w nich „rozwijać swą kreatywność oraz uczyć się logicznego myślenia i rozwiązywania problemów”.  Powstaje więc kolejna inicjatywa, po Mistrzach Kodowania, mająca w dłuższej perspektywie zmienić, niekorzystny bilans dotyczący  umiejętności programowania. Należy jednak mieć na względzie, że aby zostać „wirtuozem programowania” trzeba mieć pasję, być kreatywnym i wytrwałym.  Tylko te cechy w powiązaniu z umiejętnościami ściśle związanymi z programowaniem, są gwarantem sukcesu*.

*cechy te wymieniłam posiłkując się artykułem, który ukazał się na portalu Mistrzów Kodowania, Chcesz zostać programistą?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz