czwartek, 13 listopada 2014

Zły system?

W ostatnim czasie na platformie eid.edu.pl ukazało się sporo artykułów krytykujących metody nauczania, które czynią szczególne spustoszenie w umysłach dzieci najmłodszych. Pewnie wynika to z troski o 6-latków, które w tym roku były zobowiązane do rozpoczęcia nauki. Niektóre wypowiedzi potrafią zasiać solidny niepokój. Cytowana już niejednokrotnie przeze mnie Marzena Żylińska przytacza wypowiedź mamy drugoklasisty, który na pytanie, co robi nauczyciel, stwierdził, że "krzyczy, mówi, pisze, powtarza, uczy". Na dodatkowych zajęciach z matematyki dostaje zadania, które go nudzą. Jest stale oceniany, punktowany, zasypywany testami i sprawdzianami...
W kolejnym artykule Stanisław Czachorowski, profesor UWM, stwierdza, że szkoła, zbyt szybkim cyfrowym ocenianiem, zabija pęd do wiedzy. "Stopnie niewiele mówią o postępach. Są tylko metodą pomocniczą, mającą informować o postępach...Tylko klasyfikują i wdrażają do wyścigu szczurów i nauki dla stopni". Całkowicie się z tym zgadzam. Nie znoszę oceniać. Mierzi mnie sztywne PSO, tabelki, średnie ważone, sama konieczność oceniania. Czachorowski znalazł wyjście z tej sytuacji - grywalizację (gamifikację), która ułatwia podmiotowe i zindywidualizowane podejście do ucznia oraz motywuje go do większego wysiłku. Ma ona również korzystny wpływ na pracę zespołową. Profesor stosuje grywalizację wśród swoich studentów. Tymczasem gimnazjaliści uczestniczący w projekcie Inkubator Startera i Miasta Gdańsk, zwycięzcy Gry Miejskiej, inaugurującej zgamifikowane Lekcje Przedsiębiorczości, odwiedzili prezydenta Gdańska, który poznał szczegóły ich projektu - specjalnej czapki, która w zamierzeniu ma ułatwić zapamiętanie wszystkich pomysłów i myśli, jakie rodzą się w głowie Pawła Adamowicza. Możecie o tym poczytać na stronie Miasta Gdańsk. Takiej czapki z pewnością nie potrzebuje sam Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER - organizacja pozarządowa - w której co rusz wciela się w życie wspaniałe pomysły. Ostatni z nich to Edu Inspiracje - projekt skierowany do nauczycieli i nauczycielek oraz osób zajmujących się edukacją zainteresowanych innowacyjnymi metodami nauczania. Już dziś powinni oni zarezerwować sobie czas 24 listopada. W ten dzień o godz. 9:00 rozpocznie się pierwsze z cyklu codwumiesięcznych spotkań "Gamifikacja i jej zastosowanie w edukacji". Więcej o Edu Inspiracjach na "firmowej" stronie, a także natablicy.pl.

PS. Tak a propos - dziś Dzień Dobrego Słowa, propagowany szczególnie przez Iwonę Majewską - Opiełkę, która prosi "o jeszcze więcej uwagi jak mówicie i co mówicie Kochani. To naprawdę bardzo ważne. Słowem można zmieniać świat". Polecam, szczególnie nauczycielce cytowanego drugoklasisty.

Marzena Żylińska, Pani krzyczy, mówi, pisze, powtarza, uczy
Stanisław Czachorowski, Grywalizacja czyli po co dzieci chodzą do szkoły

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz