wtorek, 13 stycznia 2015

Nie jest tak źle

Dziś, mimo 13-tego, trochę optymizmu. Spory procent dzieci (32% ) lubi chodzić do szkoły. Pewnie są to głównie ci, którzy „trafili” na dobrego nauczyciela – pedagoga, który nie pozwala na nudę, a jego postawa jako wychowawcy jest bez zarzutu. W  wielu miastach organizowane są konkursy na najpopularniejszego nauczyciela roku. W tegorocznej edycji w naszym mieście zwyciężyła Jagoda Kaźmierczak. Niech jej słowa będą „przepisem” na dobrego nauczyciela:
„Moim zdaniem najważniejszą rolą nauczyciela jest pomoc uczniowi w usamodzielnieniu się, braniu odpowiedzialności za naukę i własny rozwój. Równie ważne jest też ciągłe motywowanie uczniów poprzez wyznaczanie im nowych jasnych celów. Poprzeczkę stawiam wysoko, ale sama też nie robię niczego na pół gwizdka i tego oczekuję również od uczniów”. Dodaje też, że utrzymanie na lekcjach dyscypliny, w niczym nie psuje przyjaznej atmosfery.

Miałam przyjemność poznać panią Kaźmierczak osobiście. Obecnie uczy ona angielskiego moją córkę. W minionym roku poznałam też wielu innych nauczycieli, którzy mogliby pretendować do tytułu „Belfer na szóstkę”. Oprócz nich kilkoro znam tylko z internetu. Należy do nich chociażby Jola Okuniewska – nominowana do konkursu organizowanego przez Głos Nauczycielski i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pisałam o niej w kilku postach. Zwolenniczka wykorzystania w edukacji TIK-u, wychowawczyni „tabletowej klasy”, autorka książki „Technologie są dla dzieci oraz wielu artykułów dostępnych m.in. na stronie Superbelfrów, których jest aktywnym członkiem. Jola Okuniewska uczy z pasją, wyznaje zasadę, że „belfer” zobowiązany jest do podnoszenia swoich kwalifikacji, doskonalenia zawodowego. To dzięki niej „trafiłam” na kursy etwinningowe. Polecam je wszystkim, chcącym praktycznie doszkolić się w temacie narzędzi TIK, mogących uatrakcyjnić proces edukacyjny. Właśnie zaczęła się nowa edycja tygodniowych kursów online. Wybór jest doprawdy imponujący, chociaż narzędzi, które mogłyby być tematem kursu, jest kilkakrotnie więcej. O mniej znanych pisze Okuniewska w artykule, zamieszczonym na portalu edunews. Tytuł artykułu, Nauczyciel uczący się z uśmiechem na twarzy, mógłby być wskazówką dla wielu pedagogów J. A oprócz uśmiechu, pamiętajmy też o dobrym słowie, szczególnie dziś, w Dzień Dobrego Słowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz