niedziela, 8 marca 2015

Mistrzowie Kodowania. Lekcja tabletowa w Olsztynie

Na początku aktualnego roku szkolnego na antyweb.pl ukazał się artykuł Tomasza Popielarczka "Tablet w szkole niczym opium dla mas, czyli jak wykreować nieistniejącą potrzebę". Autor wyraził zdanie, że "kreowana jest tak naprawdę jedynie moda, bo choć tablet może znaleźć zastosowanie edukacyjne w domu, to w szkole... jego potencjał jest zwyczajnie marnowany". Nie wiem, czy taka strata ma miejsce w przypadku placówek mobilnych, które zadeklarowały korzystanie z tabletów na zajęciach (Lista polskich szkół z tabletami na portalu enauczanie). Na pewno potencjału tabletów nie marnuje p.Jola Okuniewska, o czym możecie przekonać się sami, oglądając poniższą relację filmową.

Możliwości tkwiące w tabletach wykorzysta też z pewnością Krzysztof Jaworski, który za realizację programu Mistrzów Kodowania został doceniony przez władze oświatowe swojego miasta. W dowód uznania jego szkoła otrzymała 25 sztuk Galaxy Tab Pro. W ten weekend Krzysztof wraz z grupą 11 trenerów szkoli przybliża innym nauczycielom i trenerom App Inventor 2 - narzędzie umożliwiające tworzenie apek na urządzenia mobilne (tablety i smartfony) z systemem android. Od jakiegoś czasu "testuję" AI w ramach nauczania indywidualnego i przyznaję, że posiadanie w urządzeniu mobilnym własnej aplikacji, przynosi niezłą satysfakcję.
Kto ciekawy, jak mądrze wykorzystać tablety na zajęciach może skorzystać z poniższych linków:
Udana lekcja z tabletami
Lektura z tabletem
Europejski dzień jezyków z kodami qr
Nauczyciel uczący się z uśmiechem na twarzy
"PUK, PUK do szkoły" czyli BYOD po polsku

2 komentarze:

  1. Używanie aplikacji do tworzenia innych aplikacji to jeszcze nie kodowanie, ale z pewnością świetny wstęp do kodowania. Świetnie że dzieciaki się uczą takich rzeczy - w końcu już Polska ma się dobrze, jeśli chodzi o potencjał młodych informatyków a w przyszłości może być jeszcze lepiej. Swoją drogą straszna się zrobiła moda na kodowanie ostatnimi czasy, ale to taki trend, który może wyjść chyba tylko na dobre (no chyba, że ktoś się za bardzo wciągnie i zacznie mieć problemy z kręgosłupem... co za dużo to niezdrowo;).

    OdpowiedzUsuń
  2. I właśnie o ten wstęp do kodowania chodzi. A modę rozdmuchujemy my - MK ;-).

    OdpowiedzUsuń