czwartek, 22 października 2015

BeZee, czyli Be Generation Z

18 listopada w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się pierwsza edycja BeZee - międzynarodowej konferencji poświęconej nowym trendom w edukacji i dedykowanej nauczycielom, edukatorom, trenerom i startupom. Organizatorem przedsięwzięcia jest Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER oraz Miasto Gdańsk, a partnerem merytorycznym tegorocznej edycji jest fińska firmaRovio, twórca gry Angry Birds.
Wśród gości wydarzenia mówca związany z Rovio i firmą, którą współtworzyła podwaliny filozofii nauczania, zw. Fun Learning, Derry Hannam- nauczyciel i wieloletni inspektor szkolny w Wielkiej Brytanii; wykładowca na Uniwersytecie w Londonie; autor publikacji „The Hannam Report – The Impact of Citizenship Education”; Pär Andler – współzałożyciel Fun Academy – startupu wywodzącego się z Rovio, który rozwija zgamifikowaną platformę cyfrową sprawiającą, że nauka może być zabawą dla dzieci z całego świata; wcześniej współtwórca marki edukacyjnej Rovio: Fun Learning; Dorota Zawadzka – psycholożka, blogerka, autorka książek poradnikowych dla rodziców, redaktor naczelna serwisu parenting.pl; Natalia Hatalska – blogerka i specjalistka od marketingu; autorka filmów z serii OnOff, z których pierwszy poświęcony był Generacji Z.
Pierwsza edycja BeZee podejmie trzy główne tematy : Gamifikację w edukacji, Fun learning (nauka przez zabawę) oraz Komunikację z pokoleniem Z za pomocą Social Mediów. Zapowiada się niezwykle ciekawie.
Rejestracja na wydarzenie odbywa się za pośrednictwem strony: www.BeZee.pl.
Osobne zapisy obowiązują na warsztaty (bezpłatne dla uczestników konferencji), które odbędą się dzień po – 19 listopada. Zajęcia dotyczyć będą wykorzystania systemów klocków LEGO® Education m.in. w zakresie matematyki dla pierwszych klas szkoły podstawowej.
Informacja o warsztatach na stronie: bezee-warsztatylego.evenea.pl. Ilość miejsc ograniczona.

środa, 14 października 2015

Kodujemy


Kodowanie to świetna zabawa. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów zorganizowanych z okazji Europejskiego Tygodnia Kodowania. Przez dwa kolejne popołudnia uczniowie wraz ze swoimi rodzicami, a nawet dziadkami, zapoznawali się z "kotkiem" i próbowali swoich sił, tworząc pierwsze wspólne programy. Pomagała im w tym asysta złożona z bardziej zaawansowanych Mistrzów Kodowania. Dużo radości sprawiło tworzenie "swoich duszków" w Scratch Jr.
Kodowaliśmy również podczas lekcji. Emocje pozostały, czego dowodem są wypowiedzi.

Scenka po zajęciach, pierwszak na widok ojca:
- Tato, tato, zrobiłem kotka.
- Jakiego kotka?
- Pani od informatyki nam pokazała. Było super!

Mikołaj do tej pory, a jest już dosyć późno, bawi się scratchem na iPadzie i angażuje również mnie do zabawy. Bardzo dziękuję za tą inicjatywę. Jest ona dla dzieciaków szansą na efektywne spędzanie czasu z komputerem oraz daje możliwość nauki podstaw programowania. Cieszę się, że mogliśmy dzisiaj spędzić to popołudnie w tak ciekawy sposób.

Wrażenia po zajęciach bardzo pozytywne. Synowie byli zachwyceni możliwościami, jakie daje scratch i po powrocie do domu załączyli komputer aby kontynuować zabawę. Bardzo dziękujemy za możliwość skorzystania z tego typu zajęć dodatkowych, polecamy i prosimy o więcej J.

więcej relacji na stronie SP13




czwartek, 8 października 2015

Odliczanie przed Europejskim Tygodniem Kodowania

Zaczęło się odliczanie przed Europejskim Tygodniem Kodowania. Polskim koordynatorem tegorocznego Tygodnia Kodowania jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem program Mistrzowie Kodowania. Już niedługo pasjonaci kodowania będą dzielić się swoją wiedzą podczas zorganizowanych przez siebie warsztatów. Mapa wydarzeń dostępna jest na stronie events.codeweek.eu. Natomiast na codeweek.org.pl/warsztaty_wielkopolskie podlinkowane są warsztaty z podziałem na województwa. Strona http://codeweek.org.pl/warsztaty_wielkopolskie/ zawiera moją propozycję. Zapraszam na zajęcia “Poznaj Scratcha”. Przeznaczone są one głównie dla uczniów i uczennic klas pierwszych szkół podstawowych i ich rodziców (mogą być dziadkowie, babcie, starsze rodzeństwo). Będziemy kodować w leszczyńskiej „trzynastce” - 12 października w godzinach 16:30-18:00. Zabawa gwarantowana!
Swój udział można zgłosić na stronie.
Więcej na temat Code Week można poczytać na stronie edunews.