sobota, 29 października 2016

8-letni programista

Czy spotkaliście kiedyś trzecioklasistę, który:
  1. Programuje w C, javie, nie mówiąc już o prostszych językach typu scratch
  2. Wie, co to jest BIOS, umie go uruchomić i odpowiednio ustawić, np. aby odzyskać dane
  3. Zna systemy operacyjne i ich wersje, wie co to UBUNTU
  4. Wie, jak podzielić dysk na partycje
  5. Pisze przy was programy w notatniku i je uruchamia
  6. Wie, co to jest DOS, zna komendy i się nimi sprawnie posługuje
  7. Ma konto na twitterze (od wrześnie 2016), umieszcza tweety (89) np. dotyczące MINECRAFTA, „opowiada o komendach, command blokach też o ciekawostkach”, śledzi specjalistyczne portale i Metallicę!
  8. ……….reszty jeszcze nie odkryłam
Alana spotkałam w Kukuczkowi Mistrzowie, przy okazji szkolenia realizowanego w ramach programu Cybernauci-kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci. Niesamowita pasja i zaangażowanie.


projekt Alana (Cherry PL)


projekt Alana (CherryPL)


wtorek, 18 października 2016

BeZee – edukacyjne orzeźwienie



15 listopada w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się druga edycja międzynarodowej konferencji BeZee,  organizowanej przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Miasto Gdańsk. Przyjeżdżają liderzy kreatywnego nauczania z całego świata, aby zaprezentować trendy w edukacji i wspólnie podyskutować, jak powinny wyglądać współczesne szkoły. Konferencja dedykowana jest nauczycielom, edukatorom, trenerom i startupom. W pierwszej edycji wydarzenia wzięło udział 350 nauczycieli z całej Polski.
"BeZee to spotkanie dla edukatorów z pasją, którzy w codziennej pracy z uczniami, szukają nowych sposobów na to, aby zwiększać zaangażowanie młodych ludzi i wpływać na ich rozwój. To okazja do wysłuchania prelekcji, a także do udziału w dyskusji, która pomoże w poznaniu Generacji Z – mówi Kinga Kuczyńska z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER".
Program wydarzenia, lista prelegentów i zapisy są dostępne na stronie: www.bezee.pl. Do 31 października nauczyciele i szkoły mogą kupić tańsze wejściówki w ofercie „early birds”.

poniedziałek, 17 października 2016

Kodowanie to świetna zabawa

Trwa Europejski Tydzień Kodowania. Kodują mali i duzi. Pani Beata Zawisła z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bachorzewie tworzyła z dziećmi scratchowe projekty, w których sterowano obiektem za pomocą dźwięku wprowadzanego do komputera. Pomysł, autorstwa p.Sylwii Milczarek, trenerki programu "Mistrzowie Kodowania",  został  opisany i zamieszczony w czerwcowym wydaniu Komputer Świata. Polecam!
Poniżej niespodzianka-pokrzyczcie trochę i sprawdźcie efekt. Do wykorzystania na lekcjach :-).



piątek, 14 października 2016

Czas start!

Jutro wielki dzień. Rozpoczyna się Europejski Tydzień Kodowania. Zachęcam do rejestracji wydarzenia. Jeśli nie wiecie, jak to zrobić, zajrzyjcie na tutaj. Warto też poczytać o akcji na stronie polskiej edycji Code Weeka. Znajdziecie tam m.in. informacje o bezpłatnych wykładach poświęconych programowaniu, przygotowanych przez Instytut Badawczy NASK,  materiały do pobrania, zachętę do akcji oraz propozycje na nietypowe spotkanie z programowaniem: offlinowe kodowanie na dywanie i kodowanie w wykorzystaniem plastikowych kubeczków.
Tymczasem w codeweekową akcję włącza się coraz więcej instytucji, m.in.prężnie działający gdański STARTER, który zaprasza nauczycielki i nauczycieli na spotkanie @Edu Generator:  Z matematyką i fizyką w kosmos. Wydarzenie odbędzie się 18 października o godzinie 14:00. Eksperci opowiedzą o tym, jak przekonać młodzież do nauki przedmiotów ścisłych. Trwają zapisy na bezpłatne wydarzenie.
 strona wydarzenia na facebooku.


czwartek, 6 października 2016

#CodeWeek

O 15 do 23 października będziemy obchodzić Europejski Tydzień Kodowania, na który składać się będzie szereg wydarzeń, mających na celu szeroko rozumianą promocję programowania i nowych technologii. Akcja,  realizowana w całej Europie przez wolontariuszy, została zainicjowana w 2013 r. przez ludzi związanych z Komisją Europejską.
Jeśli bardzo chcecie zorganizować wydarzenie w ramach #CodeWeekPL, a nie do końca jeszcze wiecie, jak to zrobić to serdecznie zapraszamy na webinar, który dziś o 19.00 poprowadzi Iwona Brzózka-Złotnicka. W zeszłym roku zgłoszono w Polsce 2200 wydarzeń!

niedziela, 2 października 2016

Była (i jest) Edu Moc

Już po Edu Mocy - olbrzymim przedsięwzięciu edukacyjnym, zakończonym stuprocentowym sukcesem. Konferencja online "Dla wielu uczestników, oznaczająca wiele godzin przed ekranem (lub ekranami) z których płynęły słowa zachęty, inspiracji". Prowadzona po mistrzowsku przez duet Superbelferek-pasjonatkek - Martę Florkiewicz-Borkowską i Agnieszkę Bilską. Pełna emocji, entuzjazmu i...edu mocy, która na pewno nie wygaśnie, tym bardziej, że wystąpienia zostały zarejestrowane i można do nich wracać.