wtorek, 11 lutego 2020

DBI 2020

autor: un-perfekt, źródło: pixabay.com
Według najnowszego raportu EU Kids Online, opublikowanego w Dzień Bezpiecznego Internetu, przypadającego w tym roku 11 lutego, czas spędzany online waha się od około dwóch godzin dziennie (Szwajcaria) do trzech i pół godziny (Norwegia). Od ostatniego badania, w 2010 roku, w niektórych krajach prawie się podwoił. Jednocześnie olbrzymi odsetek dzieci i młodzieży nie otrzymuje znikąd wsparcia dotyczącego bezpieczeństwa w Internecie. Dlatego zasadnym jest ustawiczna edukacja, nie tylko z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Treści powinny docierać nie tylko do osób objętych  zinstytucjonalizowaną edukacją, ale również do tych, którzy są odpowiedzialni za rozwój młodego pokolenia- rodziców i nauczycieli. Niestety często wiedza dorosłych jest zbyt niska, aby mogli stać się dla swoich podopiecznych modelami i mentorami.

Jak corocznie przesyłam zestaw przydatnych linków, mogących pomóc w realizacji tego zadania, polecając też te z postów dotyczących poprzednich obchodów:
cyberprzemoc, odc.3
raport EU Kids Online 2020
Kierownikiem jego polskiej części jest prof. Jacek Pyżalski z UAM- jeden z najbardziej doświadczonych polskich i europejskich badaczy zajmujących się agresją elektroniczną, w tym cyberprzemocą wśród młodzieży
Polskie badanie EU Kids Online 2018
dotyczą innej - większej próby - czyli także siedemnastolatków
oraz materiały udostępnione przez dziennik librus, nie tylko o cyberprzemocy:
życie rodzinne kontra urządzenia mobilne
czy twoje dziecko cierpi na FOMO
co internet robi z polską młodzieżą
zadania z cyberbezpieczeństwa z portalu LearningApps, opracowane przez Hannę Czaplę
Superbelfrzy o DBI
artykuł Macieja Danieluka z linkiem do padletu z mnóstwem materaiałów

Przypominam również o materiałach Asów Internetu i webinarach na fanpage'u fundacji Szkoła z Klasą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz