poniedziałek, 29 czerwca 2015

Mistrzowski początek wakcji

Już tylko dwa dni zostały, aby się zarejestrować do III edycji programu Mistrzów Kodowania. Tymczasem w ubiegły weekend, we współpracy z miastem Słupsk, grupa nauczycieli z tego miasta uczestniczyła jako pierwsza w nowych mistrzowskich szkoleniach. Podzieleni na zespoły - uczący w I-III, IV-VI oraz gimnazjum i ponadgimnazjalne - przyswajali sobie wiedzę dotycząca prowadzenia zajęć z programowania w języku scratch i App Inventor. Trenerzy polecali również Scratch Juniora - język adresowany do dzieci w  wieku 5-7 lat. Jest on na razie dostępny jako bezpłatna aplikacja mobilna na IPada oraz Androida. Wzbudził wielkie zainteresowanie podczas rodzinnego pikniku organizowanego z okazji Dnia Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera. O ScratchJr możecie poczytać na stronie Centrum edukacji Obywatelskiej - Scratch bez czytania.
Atmosfera na szkoleniu była wspaniała, mimo że wizja wakacji przesunęła się w czasie J.

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Festiwal Technologii

Jakub-pierwszy od lewej
Od kilku lat organizowany jest w Lesznie Festiwal Technologii. W jego ramach odbywają się warsztaty, pokazy, wykłady i spotkania z ciekawymi ludźmi. W tym roku w Zespole Szkół Elektroniczno- Telekomunikacyjnych umożliwiono dzieciom tworzenie gier. Nie testowano jednak scratcha, co potraktuję jako wskazówkę, jeśli chodzi o kolejna edycję J. Uwagę przykuwały pokazy robotów humanoidalnych i walk robotów mini-sumo, a w Auli PWSZ pokazy laserów. Również w Auli przybliżono zgromadzonym pojęcia automatyki i robotyki oraz przedstawiono dokonania Boston Dynamics - firmy, która od lat zachwyca nas coraz doskonalszymi robotami. Jeśli dotychczas jej nie znaliście zerknijcie na stronę. Ważnym punktem programu było wręczenie nagród zdobytych na Mistrzostwach w Informatyce- i tu pochwała dla mojego ucznia- Jakuba, który zajął III miejsce.

Link do programu Festiwalu Technologii - http://www.festiwaltechnologii.pl/kolejna-edycja/

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Finał pierwszej edycji LP już za nami

fot. (x3) Michał Młynarczyk
1 czerwca br. w STARTERZE odbył się finał pilotażowej edycji zgamifikowanych „Lekcji Przedsiębiorczości”, programu organizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER we współpracy z Miastem Gdańsk. W projekcie, którego głównym celem jest zmiana sposobu uczenia przedsiębiorczości poprzez wykorzystanie gamifikacji, brało udział niemal 200 uczniów z 6 gdańskich szkół gimnazjalnych i liceów. Podczas finału gimnazjaliści zaprezentowali 7 autorskich pomysłów odpowiadających na konkretne lokalne potrzeby, m.in. pokój relaksu, wypożyczalnia rowerów, nowoczesne i kolorowe szafki dla uczniów oraz projekt oparty o warsztaty kulinarne i zdrową żywność w szkołach. Zostały one opracowane przez młodzież z Gimn. nr 8 i 25. Zaprojektowanie takiego przedsięwzięcia i wpisanie go w Szablon Modelu Biznesowego to ostatnie z zadań gimnazjalistów biorących udział w projekcie „Lekcje Przedsiębiorczości”.
Od września kolejne gdańskie szkoły wdrożą program w ramach prowadzonych zajęć, podczas których nauczyciele będą próbowali przenieść punkt ciężkości z pamięciowego przyswajania wiedzy na budowanie kompetencji przedsiębiorczych.



środa, 3 czerwca 2015

Dwa dni z Mistrzami Kodowania

W miniony weekend Mistrzowie byli szczególnie aktywni. W sobotę zachęcali do kodowania na imprezie organizowanej z okazji Dnia Dziecka przez Kancelarię Premiera. Działali zarówno przy swoim stoisku, jak i poprzez "lotne brygady", które na samsungowych  tabletach pokazywały aplikacje tworzone w ScratchJr.  Zainteresowanie programem było spore, zarówno ze strony dzieci, jak i dorosłych, którzy dopytywali o możliwość i warunki przystąpienia do Mistrzów Kodowania.
Nazajutrz na Stadionie Narodowym odbył się wielki finał II edycji Mistrzów Kodowania. Minister Andrzej Halicki pochwalił uczniów oraz zaangażowanych nauczycieli. "Jesteście fantastyczną ekipą o niesamowitych umiejętnościach i możliwościach. Jako minister cyfryzacji jestem dumny, że programowanie komputerów cieszy się taką popularnością wśród najmłodszych".  Na stronie ministerstwa (i nie tylko) można przeczytać obszerniejszą relację z tego wydarzenia. Jej prawdziwość potwierdzam, gdyż miałam przyjemność znaleźć się w gronie Trenerów. Z mojej strony mogę, a raczej muszę, dorzucić tylko jedno - tak wspaniałej atmosfery, jaka panowała na Finale próżno szukać.
Linki do relacji

wtorek, 2 czerwca 2015

Kolejne spotkanie w STARTERZE

Wielu nauczycieli zachęca uczniów do nauki przy pomocy nowych technologii. Narzędzi pozwalających na bardziej efektywną naukę jest sporo. Pokazują je m.in. organizowane w STARTERZE cykliczne spotkania dla edukatorów – EDU Generatory. Kolejne spotkanie w środę, 17 czerwca o godz. 14.30. Nauczyciele, pedagodzy i ludzie biznesu porozmawiają o nowoczesnych technologiach i wykorzystaniu osiągnięć świata techniki do pracy z uczniem.
Gościem wydarzenia będzie Iga Marmołowska, psycholog, od 10 lat związana z innowacyjnymi metodami nauczania, obecnie związana z projektem Professor Why firmy CTAdventure wykorzystującym mechanizmy Augumented Reality (Rozszerzona Rzeczywistość) do angażowania dzieci do nauki zarówno w szkole, jak i w domu. Partnerem spotkania jest firma CTAdventure, twórca gry edukacyjnej Professor Why.
Spotkanie jest bezpłatne, jednak liczba miejsc ograniczona. Zapisy na stronie: http://edugenerator.inkubatorstarter.pl/czerwcowy-edu-generator.