czwartek, 24 września 2015

Przedszkolaki kodują

fot. ze strony www.lublin.eu/
"W czwartek 17 września w Lublinie odbyła się inauguracja pilotażowej edycji programu „Mistrzowie Kodowania Junior”, młodszego rodzeństwa „Mistrzów Kodowania”, które jest obecnie największym programem edukacyjnym w Polsce. Przedszkole nr 83 w Lublinie jest jednym z 18 przedszkoli w całym kraju, objętym tym innowacyjnym projektem". Więcej na stronie www.lublin.eu/.
Kodować zaczęły również 4-latki z przedszkola 180 w Warszawie.

poniedziałek, 21 września 2015

Kolejna edycja Mistrzów Kodowania

Trwają intensywne szkolenia w ramach III edycji Mistrzów Kodowania. Masa chętnych, pełnych entuzjazmu ludzi, wspaniała atmosfera. Szkolenie odbywa się na kilku poziomach: scratch (I-III, IV-VI i gimnazjum), App Inventor, Java oraz scratch junior - program dla przedszkoli.
Niedawno Mistrzowie Kodowania byli obecni na konferencji "Nauczanie poprzez granie". Udowadniali, że dzieci tworząc gry w scratchu rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnię, pogłębiają swoją kreatywność. Można się o tym przekonać przeglądając aplikacje powstałe w ramach Wiosennej Akcji Kodowania. Szczególną wartością powstałych programów jest ich przydatność  w nauce różnych przedmiotów. Tak, jak kiedyś czytałam o zarażonych TIK-iem, tak dziś możemy mówić o zarażonych scratchem J.

piątek, 18 września 2015

Europe Code Week

Coraz bliżej do Europe Code Week. W gronie Mistrzów Kodowania szereg przygotowań. Również inne organizacje szykują się do tego wydarzenia. W Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER, w ramach europejskiej inicjatywy promującej naukę kodowania, rozpoczęła się rekrutacja do CodeWeek in STARTER . Uczestników czeka kilkanaście bezpłatnych szkoleń, warsztatów, ścieżek tematycznych i spotkań z przedstawicielami branży informatycznej i nowych technologii. To szansa dla osób poszukujących sposobu na zdobycie nowych kompetencji zawodowych i przebranżowienie się. Chęć udziału w CodeWeek in STARTER może zgłosić każdy, bez względu na stopień zaawansowania swoich umiejętności programistycznych. Co więcej, wydarzenia, które rozpoczynają się 10 października, skierowane są zarówno do dorosłych, jak i do dzieci i młodzieży.

środa, 16 września 2015

Platforma internetowa STARTERA

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER pracuje nad rozwojem pierwszej, otwartej platformy internetowej dla nauczycieli i edukatorów pragnących wykorzystać narzędzie gamifikacji do prowadzenia lekcji i zajęć pozaszkolnych. Z GamLab skorzystać będzie mógł każdy: nauczyciel, coach, edukator; bezpłatnie. Obecnie trwa zbiórka funduszy na ten cel prowadzona za pośrednictwem serwisu crowdfundingowego – PolakPotrafi.pl. 
Projekt platformy, podręcznika oraz konferencji dotyczącej gamifikacji wesprzeć można za pośrednictwem strony:polakpotrafi.pl/projekt/gamlab
Film promujący przedsięwzięcie: http://bit.ly/1X560Fk.  
Więcej o inicjatywach STARTERA dotyczących gamifikacji dostępnych jest na stronie: gamlab.pl


wtorek, 15 września 2015

Dot Day 2015

Każdy z nas ma talent. Musimy tylko ten talent w sobie odkryć, bądź trafić na osobę, która w nas go dostrzeże. Mała Vashti miała szczęście. Trafiła na mądrą nauczycielkę, która sprawiła, że dziewczynka uwierzyła w siebie. O jej historii opowiada Peter Reynolds w książce "The Dot", czyli "Kropka".  
Wprawdzie nie świętowaliśmy tak hucznie Dnia Kropki jak np. w Zespole Szkół nr 3 w Pile (polecam relację) i nie dyskutowaliśmy zbyt długo o naszych talentach, ale kropkowane obrazki tworzyliśmy z zapałem. W zależności od poziomu klasy korzystaliśmy z Painta (pierwszaki) albo Drawing for Children's (czwartoklasiści). 

poniedziałek, 7 września 2015

Storytelling w Edu Generatorze

Po gamifikacji, mediach społecznościowych, neurodydaktyce i rozszerzonej rzeczywistości przyszedł czas na storytelling. Sztuka opowiadania jako sposób budowania dialogu, więzi i zaangażowania będzie tematem piątego spotkania z cyklu EDU Generator poświęconego inspiracjom i innowacjom w edukacji. Wstęp na wydarzenie, organizowane przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, jest bezpłatny. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 24 września, o godz. 14.00.
Wydarzeniu towarzyszą również bezpłatne warsztaty ze storytellingu skierowane m.in. do animatorów kultury, edukatorów, muzealników, bibliotekarzy, nauczycieli i pedagogów i zaplanowane w STARTERZE w sobotę, 26 września, w godz. 10.00-15.00. Zapisy na oba wydarzenia odbywają się poprzez stronę: edugenerator.inkubatorstarter.pl

środa, 2 września 2015

„Lekcje Przedsiębiorczości” - druga edycja

Wraz z początkiem roku szkolnego kilkuset gdańskich gimnazjalistów i licealistów rozpocznie zgamifikowane zajęcia realizowane w ramach projektu „Lekcje Przedsiębiorczości” organizowanego przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER wraz z Miastem Gdańsk. Do drugiej edycji programu zgłosiły się w sumie 23 szkoły i 30 nauczycieli. W realizacji zadań pomaga im specjalna platforma internetowa pozwalającą śledzić postępy swojej pracy.
„Lekcje Przedsiębiorczości” to program zajęć wykorzystujących w procesie nauczania znane z gier mechanizmy służące do angażowania i motywowania graczy, w tym przypadku – uczniów wykonujących kolejne zadania i projekty, nad którymi czuwa nauczyciel. Program został opracowany we współpracy z ekspertkami od gamifikacji, które na co dzień wykorzystują metodę gamifikacji w pracy ze studentami uczelni wyższych.
Do drugiej edycji programu do 6 gdańskich szkół uczestniczących poprzednio w pilotażu dołączy 17 nowych (9 gimnazjów i 8 szkół ponadgimnazjalnych). Powiększy się też znacznie liczba uczniów objętych programem – w ubiegłym roku było ich 168.

wtorek, 1 września 2015

Witaj szkoło!

Na portalu eid ukazał się artykuł Zdzisława Hofmana o prowokacyjnym tytule "Siła i ciepło nauczycieli". Autor przytacza w nim słowa swojej nauczycielki - Elżbiety Sołtys, która twierdziła, że ludzie ufają tym, którzy mają w sobie „siłę i ciepło”. Jeśli chcemy zatem zyskać zaufanie uczniów, które przełoży się na ich efekty w nauce, musimy nad naszą siłą i ciepłem popracować. Hofman podaje w kilkunastu punktach, jak to zrobić. Mnie najbardziej podoba się punkt ostatni - przytoczę go w całości, chociaż zachęcam do lektury całości.
Nie przestawaj wymagać – przyjaźnie wymagać, zgodnie z możliwościami uczniów. Uczysz ludzi a nie tylko realizujesz podstawę programową. Inspirujesz do rozwoju a nie tylko zarządzasz dystrybucją treści.