sobota, 21 stycznia 2017

Bądź bezpieczny w sieci

Zbliża się Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku przypadnie on 7 lutego.  Polskie Centrum Programu Safer Internet zachęca do zgłaszania inicjatyw promujących bezpieczne i pozytywne wykorzystywanie nowych technologii przez dzieci. Udostępnia przy tym instruktaż w postaci krótkiego filmiku. Tymczasem w całym kraju trwają szkolenia w ramach programu Cybernauci, organizowane przez Fundację Nowoczesna Polska. Przy okazji warsztatów organizowanych dla uczniów, nauczycieli i rodziców, trenerzy mają możliwość poznania specyfiki szkół, a także podziwiania często bogatego wyposażenia, zdobytego dzięki różnego typu programom,  sponsorom, albo…obrotności szefów J. Odwiedzona przeze mnie wczoraj mała szkoła (mała ze względu na ilość uczniów, nie wielkość budynku) posiadała trzy pracownie komputerowe (!). W jednej z nich dodatkowe wyposażenie stanowiły dwie drukarki 3D i mikroprojektor. Poza tym cudowne przestronne sale, a jeśli nie, to klimatyczne na poddaszu, zadbane przestrzenie, olbrzymia dmuchana hala sportowa, Orlik i osobny budynek biblioteki szkolnej, w którym nie zapomniano o stanowiskach komputerowych, z dostępem do Internetu (łącze światłowodowe). Pracowało się super! Dostałam nawet prezent - drukowanego słonika – podstawkę do telefonu J.

piątek, 20 stycznia 2017

Co na ferie?


W kilku województwach trwają już ferie. Pogoda zachęca do zimowych zabaw. Cóż jednak robić po powrocie do domu? Odpowiedź na to pytanie podsuwają Mistrzowie Kodowania, którzy na swoim blogu prezentują bogaty wybór gier. A że nauka przez zabawę to najlepszy sposób na rozwój wielu umiejętności, nie ma co się zastanawiać, tylko zabrać się za drukowanie, wycinanie, składanie, laminowanie, itd. Najbardziej kreatywna z Mistrzyń - Anna Świć, autorka bloga kodowanienadywanie poleca np. dyktanda graficzne oraz multum zabaw kształcących umiejętności matematyczne. Joanna Apanasewicz zachęca do scratchowej wersji gry w piekło-niebo i gry z kostkami, a Urszula Jarosz przetłumaczyła karty opracowane przez zespół MIT.
„Można je losować, rozdawać, zdobywać w różnego rodzaju wyzwaniach. Będą również doskonałą wskazówką dla nauczycieli i uczniów, którzy stawiają pierwsze kroki w programowaniu”.*
Ferie to również okazja do zapoznania się z programowaniem, korzystając z cyklu mistrzowskich webinarów. Bogaty wybór szkoleń polecają też Superbelfrzy. A może interesują was tygodniowe kursy etwinning?
"Brać wybierać decydować i niczego nie żałować!" – jak mówił starszy strzelec Franciszek Dolas J.

*cyt.z oswajamyprogramowanie(oprac.Anna Świć)
karty w polskiej wersji językowej
Mistrzowie Kodowania-plansze do druku 

niedziela, 15 stycznia 2017

Finał gimnazjalnej IV edycji Lekcji Przedsiębiorczości

12 stycznia w gdańskim STARTERZE odbył się IV finał gimnazjalnej edycji Lekcji Przedsiębiorczości, na którym gimnazjaliści uczestniczący w programie organizowanym przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Miasto Gdańsk zaprezentowali swoje pomysły na biznes. W imprezie wzięło udział 16 grup uczniów i uczennic z 10 gimnazjów z Gdańska i - po raz pierwszy - także z Gdyni. Pierwsze miejsce zdobyły uczennice z Gimnazjum nr 8 za projekt „HANDMADE Koło zainteresowań” (produkcja glinianych naczyń, promocja garncarstwa). Na miejscu II uplasowali się przedstawiciele Gimnazjum Thinking Zone (pomysł dystrybucji boxów śniadaniowych w centrach biznesowych). Miejsce III przypadło Gimnazjum nr 11 (projekt sprzedaży naturalnych kosmetyków).
Jeśli chcecie poznać resztę innowacyjnych projektów, zajrzyjcie koniecznie na stronę.

sobota, 14 stycznia 2017

Warsztaty robotyki

Już po wizycie. Działo się! Uczniowie z SP13 oraz goście z SP58 pod opieką p.Ani i p.Tomka mieli możliwość wymienić się doświadczeniami, wspólnie programując i sterując robotami. Były ozoboty, mBoty, Dashe i Doty, Bee Bot, było układanie i skanowanie puzzli Scotti Go, było również kodowanie offline na macie edukacyjnej. Poszczególne stanowiska obsługiwali członkowie  kółka programistycznego (grupa zaawansowana), a Adaś z klasy IVb wyjaśniał zasady sterowania swoim cyber robotem.
Obie placówki uczestniczą w programie Mistrzów Kodowania oraz wprowadzają innowację pedagogiczną dotyczącą programowania.
Moc wrażeń, pozytywnej energii oraz przekonanie, że programowanie jest super- oto najkrótsze podsumowanie warsztatów.

relacja na elce
relacja na leszno24
leszno24– galeria




Zachęcam również do wysłuchania relacji kodowanie od najmłodszych lat - radio Szczecin.

środa, 11 stycznia 2017

Lekcje przedsiębiorczości wspólnie ze Stadionem Energa Gdańsk oraz InvestGda

W roku szkolnym 2014/2015 rozpoczęły się "Lekcje Przedsiębiorczości"- program Miasta Gdańsk i Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, którego celem jest nauka przedsiębiorczości w praktyce. W projekcie wzięło już udział ponad 1800 uczennic i uczniów z gdańskich szkół. Wraz z jego rozwojem nastał kolejny etap - Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER rozpoczął współpracę przy projekcie edukacyjnym „Lekcje Przedsiębiorczości” z jednym z czołowych w Polsce obiektów sportowych oraz InvestGda. Młodzież z gdańskich gimnazjów będzie uczyć się biznesu na przykładzie działania Stadionu Energa Gdańsk, pozna specyfikę obiektu i stworzy projekty, które pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie tej imponującej areny. Stadion Energa Gdańsk nie bez przyczyny został partnerem biznesowym tej edycji Lekcji Przedsiębiorczości. Obiekt zapewnia wysokiej jakości rozrywkę dla fanów sportu czy muzyki, a także liczne przestrzenie na spotkania biznesowe. W zeszłym roku Stadion odwiedziło niemal 600 tys. osób. Jest to obiekt skrojony pod różne potrzeby mieszkańców i turystów z całego świata i stanowi świetny przykład dobrych praktyk w biznesie.
Stadionowa edycja Lekcji Przedsiębiorczości będzie kontynuacją dotychczasowej pracy gimnazjalistów w pierwszym semestrze obecnego roku szkolnego. Młodzi ludzie od września 2016 roku opracowywali pierwsze w życiu modele biznesowe, a zdobytą wiedzę wykorzystają w kolejnym etapie. Jego inauguracja odbędzie się w lutym na Stadionie Energa Gdańsk. Młodzież pozna podstawowe zasady projektowania skoncentrowanego na użytkowniku (tzw. Design Thinking) i będzie miała możliwość niejednokrotnej eksploracji stadionu. Dodatkową wiedzę zdobędą także w szkole, a sporą cześć pracy wykonają również w wolnym czasie! Podczas trwania projektu uczestnicy będą pozyskiwać informacje o klientach, stworzą i przetestują prototypy, będą w stałym kontakcie z przedstawicielami Stadionu Energa Gdańsk. Zwieńczeniem pracy młodzieży będzie czerwcowy Wielki Finał, który odbędzie się na bursztynowy obiekcie, gdzie zespoły zaprezentują swoje projekty przed jury. Najlepsze z nich mają szansę na realizację! W tej edycji Lekcji weźmie udział około 130 uczennic i uczniów oraz 8 nauczycieli.
Tymczasem już jutro - 12 stycznia o godz. 9.30 w gdańskim STARTERZE odbędzie się finał gimnazjalnej edycji Lekcji Przedsiębiorczości, w której weźmie udział 80 dzieci. Zaprezentują efekty pracy wykonanej podczas pierwszego semestru obecnego roku szkolnego. Wśród prezentowanych projektów znajdą się: organizacja międzypokoleniowych spotkań dzielnicowych, budowa siłowni w szkole czy zorganizowanie pokazu mody.


piątek, 6 stycznia 2017

Bawimy się programując

Tak, jak było do przewidzenia, roboty niezwykle ubogaciły nasze zajęcia. Przed świętami "doszły" mboty. Dzieci, a raczej już młodzież, z zapałem przystąpili do ich skręcania. Prym wiodła Baśka, która nie dopuszczała chłopaków do robota. Dostali więc kolejnego. Testowanie zostawiliśmy na "po świętach", gdyż okazało się, że w zestawie nie ma akumulatorków. Na szczęście mieliśmy wiele innych aktywności. Każdy miał okazję wybrać swoją ulubioną. Wiele emocji wzbudzała gra ScottiGo. Rysowaliśmy też świąteczną trasę dla ozobocików i programowaliśmy na platformach, m.in. Run Marco, Blockly. Franek zaprogramował w scratchu zaklęcia Harrego Pottera.
W czasie przerwy świątecznej odwiedził nas Mikołaj, który wzbogacił naszą pracownię o super prezent - 27-calowy zakrzywiony monitor Samsunga. W ten sposób Stowarzyszenie Mistrzów Kodowania wyróżniło kilkadziesiąt szkół, najbardziej aktywnych w prowadzonym przez siebie programie.
Pierwsze zajęcie w nowym roku upłynęły nam na przygotowaniu do wizyty młodzieży z partnerskiej szkoły z Poznania. Dzięki niezwykłej aktywności nauczycielek - p.Anny Cieślarczyk-Adamczewskiej oraz p.Grażyny Kędzi - placówka nr 58 posiada nowoczesną pracownię Samsunga, którą otrzymała na podsumowanie I edycji MK. Nie będę zdradzać szczegółów przygotowań, aby nie zepsuć niespodzianki. Wszystko "wyda się" w najbliższy czwartek, podczas wspólnych warsztatów z robotyki. Relacja już wkrótce!