czwartek, 24 sierpnia 2017

Teraz Samsung

Zielona tablica i biała kreda odchodzą powoli do lamusa. Nadchodzi era tablic interaktywnych i monitorów dotykowych. Wielu nauczycieli nie może się z tym pogodzić. Mimo, że w kolejnych stopniach awansu zawodowego jest wymóg wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej, używają jej w znikomym i nie tak pojętym zakresie – głównie do pisania w Wordzie (często nie zdając sobie sprawy, że istnieją również inne edytory, albo że można pracować w chmurze), czasem wyszukiwania informacji i przesyłania e-maili. Uczniowie są z kolei zachęcani do tworzenia prezentacji – najlepiej w PowerPoincie. Oczywiście jest spora grupa nauczycieli naprawdę „tikowych”- skupieni w grupie Superbelfrów, Mistrzowie Kodowania. Wykorzystują oni technologię na co dzień, traktują ją jako niezbędny warunek  dotarcia do świata cyfrowych tubylców. Widzą konieczność nieustannego dokształcania się, poszukują nowinek do urozmaicenia zajęć, wymieniają się wiedzą. Tablica interaktywna nie służy im jako ekran, umieją z niej w pełni korzystać, widząc wartość oprogramowania. Potrafią dokonać kalibracji, niestraszne im  „niespodzianki”, które tak skutecznie zniechęcały innych nauczycieli.
Rozwiązaniem problemów może być interaktywny monitor Samsunga – firmy, która obecna jest w  wielu domach, czy to w postaci Smart TV, innego sprzętu audio-video, tabletów, smartfonów, itd. Propozycja Samsunga doskonale wpisuje się w założenia programu „Aktywna tablica” – pozwala uczyć nowocześniej, z wykorzystaniem zasady BYOD. Młodzież, pracując na własnych urządzeniach, z którymi praktycznie się nie rozstaje, może prezentować swoje dokonania na dużym ekranie, zapewniającym doskonałą jakość bez względu na nasłonecznienie. Sprzyja to niewątpliwie wyzwalaniu twórczej aktywności, a gdy jeszcze uwzględnimy pracę grupową i indywidualizację, zyskamy dodatkowy walor motywujący.
Nauka z wykorzystaniem monitora interaktywnego Samsunga może być szansą na znalezienie wspólnego języka z cyfrowymi tubylcami. Pozwoli wykorzystać w edukacji umiejętności związane z mediami cyfrowymi, które nowe pokolenie nabywa niejako naturalnie. Stanie się przez co będzie bardziej atrakcyjna dla uczniów, będą oni bardziej zmotywowani i skuteczniejsi w nauce i działaniu.
Nie do przecenienia jest pakiet scenariuszy oferowany w przypadku zakupu produktu oraz szkolenia, które pozwolą „oswoić” monitor i sprawić, że stanie się on pomocą, której używać będziemy często, na wszystkich przedmiotach,  z korzyścią dla wszystkich, na miarę XXI wieku. 

piątek, 11 sierpnia 2017

Szkoleniowo

W poprzednim tygodniu trwały intensywne szkolenia nowych trenerów Mistrzów Kodowania. Od nowego roku szkolnego „stara” i „nowa” ekipa wraz z Fundacją Orange realizować będzie projekt „Zaprogramuj przyszłość” w  ramach działania "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej". Trenerzy ruszą do szkół z gmin wiejskich i wiejsko-miejskich w celu rozwijania kompetencji nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w zakresie nauczania programowania. Następnie będą towarzyszyć im podczas  prowadzenia zajęć pozalekcyjnych. Będą one zawierały różnego typu aktywności – począwszy od programowania offline (bez komputera), głównie z wykorzystaniem maty edukacyjnej MK,  kodowanie w aplikacji Scratch Junior, Scratch, programowanie robotów Dash i Dot w Blockly, kodowanie muzyki z użyciem Makey Makey. Zapowiada się niezwykle ciekawie. 
Nie próżnują również Cybernauci. Oni również szkolą nowych trenerów w ramach kompleksowego projektu kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci. A że bezpieczeństwo to istotny temat warto poczytać wywiad z Piotrem Koniecznym, założycielem Niebezpiecznik.pl.