piątek, 21 grudnia 2018

Przedświątecznie

Zazwyczaj w ostatnim tygodniu przed świętami realizuję treści programowe kładąc nacisk na dobrą zabawę. W tym roku wykorzystałam do tego głównie roboty. Dash miał za zadanie nauczyć się grać wybraną kolędę, którą później zaprezentował poruszając się po korytarzu szkolnym. Przy okazji, dzięki uchwytowi na smarftona, filmował reakcję uczniów i...nauczycieli. W nowym roku zajmiemy się obróbką tych filmów. Dot dzielnie wtórował Dashowi śpiewając kolędę nagraną przez uczniów. Przed pracownią zawisła choinka z kodami qr i obrazkami do skanowania. Dla spostrzegawczych był też kod przekierowujący do ankiety z pytaniami na temat świątecznego wystroju. Czekają na nich drobne upominki.

środa, 12 grudnia 2018

TuEuropeana 2018 za nami

Od września do grudnia odbywał się w Poznaniu cykl szkoleń TuEuropeana 2018, zaprogramowanych wspólnie z EduLab PCSS w Poznaniu. Moc wiedzy, ćwiczeń praktycznych, a przede wszystkim wspaniała atmosfera, sprzyjająca przyswajaniu nowych zagadnień przez "edukatorów otwartych na wykorzystanie w swojej pracy nowych technologii oraz zasobów archiwalnych". Uczestnik mógł wybrać sobie jedną z dwóch ścieżek tematycznych: "Edukacyjna gra terenowa" lub "Mobilne studio telewizyjne". Pierwsza dotyczyła m.in. wykorzystaniu gier w edukacji, a w tych grach narzędzi TIKowych, druga podpowiadała, jak zorganizować studio telewizyjne lub opracować materiały filmowe. Dużo emocji przysporzyło tworzenie własnego kartonowego promptera :-). Spoiwem były archiwa- jako źródła treści i inspiracji, a przy tym tematyka prawa autorskiego.


fot. Mikołaj Kuik, CC-BY

Linki do zbiorów archiwalnych:
https://www.europeana.eu/portal/pl (ponad 50 milionów obiektów z ponad 3,5 tys. instytucji kultury z ponad 36 państw w 22 językach)
https://fbc.pionier.net.pl/ (zbiory polskich instytucji kultury on-line-ponad 5,6 miliona obiektów)
http://czasopisma.fbc.net.pl/- kilka tysięcy tytułów czasopism zebranych ze zbiorów wszystkich instytucji dostarczających dane do FBC
http://www.filmotekaszkolna.pl/- "Przygotowany materiał dydaktyczny ma nauczyć młodzież świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową" (cyt.ze strony filmotekaszkolna.pl)
http://gapla.fn.org.pl/ - archiwum plakatu filmowego
http://fototeka.fn.org.pl/- zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego
https://ninateka.pl/- baza filmów, spektakli, koncertów

Narzędzia wykorzystywane w czasie warsztatów:
Intro Maker- tworzenie intro (link do zasobu)
Free storyboarding app  (link do zasobu)
PicsArt Animator- kreator animacji i narzędzie tworzenia kreskówek (link do tutorialu)
iMovie- montowanie filmów
Parrot Teleprompter (link do zasobu)





poniedziałek, 10 grudnia 2018

Hour of Code

Godzina Kodowania w tym roku trwała od 3 do 12 grudnia. Na całym świecie kodowali mali i duzi. Była nawet próba bicia rekordu Guinessa w największej liczbie uczniów biorących udział w tym samym czasie w lekcji poświęconej nowym technologiom. Do akcji zgłosiły się aż 102 szkoły z Polski i Litwy. Sporo osób korzystało z kursów udostępnionych na code.org., szczególnie z "Potańcówki"- nowego materiału umożliwiającego kodowanie tańca w rytmie najnowszych przebojów. Może i Wy spróbujecie? :-)

link do tańca