środa, 17 marca 2021

Lepsza Edukacja 2021 za nami

Już ponad tydzień od konferencji we Wrześni. Kolejny raz można ogłosić jej sukces. Mimo pandemii, udało się ją zorganizować na najwyższym poziomie. Hasłem tegorocznej Lepszej Edukacji było „Dajmy uczniom i nauczycielom szansę na skuteczną współpracę!". Podczas dwudniowej sesji online można było posłuchać wielu świetnych prelegentów, porozmawiać z nimi na forum, a także wymienić się wiedzą z zakresu nowych technologii w nauczaniu. I tu mały wtręt. Słowo „nauczanie” w podtytule konferencji jakoś do mnie nie przemawia. Wolę używać sformułowania – „zdobywanie wiedzy i nabywanie umiejętności”, co stawia nauczyciela na pozycji przewodnika, mentora, a nie „przekaźnika” treści.
Justyna Józefowicz opowiada o grach
Wykaz wszystkich prelegentów znajduje się na stronie Lepsza Edukacja Tam również bogata kolekcja Partnerów i najważniejsze – nagrania z piątkowych wystąpień. Zawsze można do nich wrócić. Jest też bonus, a raczej dwa – sketchnotki Danuty Kitowskiej – autorki strony Nauczona.pl oraz materiał z prelekcji Giancarlo Brotto – gościa specjalnego z Kanady. 
W zasadzie to prezentów było mnóstwo. Mimo, że konferencja była bezpłatna, sponsorzy sprawili, że można było zdobyć cenne fanty – od gadżetów, bonów rabatowych, poprzez książki, szkolenia, aż do IPada Air – nagrody ufundowanej przez wakelet. Warto zainteresować się tą platformę. Służy ona m.in. do segregowania treści z całego Internetu, zbierania danych do pracy badawczej, tworzenia cyfrowych portfolio, opowiadania cyfrowych historii, przesyłania newsletterów, itp. Wypada wspomnieć, że „naczelną” aministratorką wakeleta w Polsce jest Agnieszka Halicka, znana również z miłości do genial.ly, twórczyni grup facebookowych związanych z oboma narzędziami oraz EduTrików
Agnieszka była prowadzącą jeden z sobotnich warsztatów, których odbywało się całe mnóstwo. Trzeba było dobrze przemyśleć swój wybór z uwagi na synchroniczne ich ustawienie. Tym bardziej, że warsztaty nie były nagrywane. Można jednak zapoznać się z tematyką na stronie i na tej podstawie poszukać materiałów danego autora w internecie, chociażby Zyty Czechowskiej na specjalni.pl, Adama Jurkiewicza na abixedukacja czy Iwony Brzózki-Złotnickiej i Krzysztofa Jaworskiego na Cyfrowy dialog

niedziela, 7 marca 2021

Na Dzień Kobiet

W przededniu Święta Kobiet przyda się na pewno mały zbiór materiałów przygotowanych z tej okazji, przeznaczonych głównie dla uczniów szkół podstawowych. Pogrupowałam je według grup wiekowych. Materiały stworzyli moi znajomi, ale nie tylko. Również członkowie różnych grup facebookowych.
Myślę, że dzieciom z klas 4-6 spodoba się propozycja Zyty Czechowskiej i Joli Majkowskiej - DZIEŃ KOBIET- OBLICZENIA NA PIENIĄDZACH.  Jest ona jedną z wielu, opisanych w poście na blogu specjalni.pl.
Kolejna propozycja dla młodszych (II etap edukacyjny) to propozycja Andrzeja z SP10 w Lesznie - prezentacja w genial.ly, a w niej  liczenie kwiatków, zagadki losowane za pomocą koło fortuny i inne.
Jest też genial.ly dla uczniów klas 7-8 - dzieło Agnieszki z Nowej Rudy. Znajdą tam m.in. księgę imion, prezent w postaci wirtualnych kwiatków i quiz.
Nieco trudniejsza jest propozycja wymienionego już wyżej tandemu - Zyty i Joli. Opiera się na wyszukiwaniu informacji na temat sławnych Polek.
Młodzież (i nauczyciele) mogą też wzbogacić swoją wiedzę dzięki zbiorowi Darka Martynowicza, który skorzystał z wakeleta.
Jeśli do tego dołożymy quiz z bogatego zestawu zamieszczonego na platformie kahoota, zabawa gwarantowana. 


wtorek, 2 marca 2021

Cyfrowy dobrostan - czy możliwy?

O detoksie i przesycie pisałam wielokrotnie. Przytłacza ilość propozycji szkoleń, webinarów, wszelakiej maści wydarzeń online. My dorośli możemy sobie odpuścić - i odpuszczamy. Widać to chociażby po naborze do bezpłatnego programu Fundacji GoCarrots, umożliwiającego zdobycie certyfikatu kompetencji cyfrowych. W trudnym okresie pandemii jawi się on jako szansa zaistnienia na rynku pracy - znalezienia jej, przekwalifikowania się lub założenia własnego biznesu.

Na szybki koniec onlinów nie zanosi się . Co prawa moi uczniowie przywykli już do zajęć zdalnych - co wynika z badań ankietowych i rozmów z nimi -  ale...skutki pandemii mogą być bardzo trudne, lub wprost niemożliwe, do odwrócenia.  Może więc pora skorzystać z propozycji Fundacji Szkoła z Klasą i sięgnąć do scenariuszy nt. cyfrowego dobrostanu?