Nie jestem typem influencera. Nie zależy mi na sławie ;-) Jednak przykładam się zawsze do tego, co robię. Szczególnie, jeśli chodzi o edukację w szerokim znaczeniu tego słowa. Uważam, ze człowiek uczy się, a przynajmniej powinien, całe życie. Tę zasadę staram się wpoić moim uczniom i przekazuję uczestnikom szkoleń. Nieważne oceny, chyba, że dają punkty na wyższy stopień edukacji. Ważne, co w głowie. I nie może być to wiedza tylko szkolna, szczególnie "pamięciówka". Tę można w każdej chwili sprawdzić w necie. Musi to być wiedza, która pozwoli odnaleźć nam się w zmieniającym świecie technologii, przygotuje do zawodu, także takiego, kóry dopiero powstanie. Stąd nacisk na kształcenie kompetencji przyszłości, metody projektowe, design thinking, umiejętność współpracy. Stąd fascynacja programowaniem, które pomaga "ogarnąć świat", planować działania, rozwija myślenie. Stąd nacisk na gry edukacyjne, szczególnie Minecraft. Często w gronie cyfrowych imigrantów (do których nota bene i ja należę - ale tylko z racji wieku ;-) spotykam się z pytaniem, po co mi te media społecznościowe. Odpowiadam krótko - dla kontaktu. Ale takiego kontaktu, który pozwala na wymianę WARTOŚCIOWEJ wiedzy (no, może nie zawsze ;-), w końcu integracja też jest potrzebna). W takim właśnie celu założyłam blog "Cyfrowi Tubylcy". W tym roku w styczniu minęło 9 lat od jego powstania. W pewnym momencie - a był to czas, kiedy intensywnie uczestniczyłam w
tygodniowych kursach etwinningowych, poczułam, że nie mogę "ukrywać" mojej wiedzy. Wiedzy na temat zastosowania technologii informacyjno - komunikacyjnej, popularnie nazywanej TIK-iem, w edukacji. Lawina ruszyła. Po roku blog zyskał tytuł "Nauczycielskiego Bloga Roku", zaczęła się też przygoda z kodowaniem i promocją programowania, najpierw w ramach programu Mistrzowie Kodowania.
Do dnia dzisiejszego umieściłam na blogu ponad pół tysiąca postów. Tak, wiem, nie jest to dużo, jak na 9 lat. Piszę jednak wtedy, kiedy mam coś ważnego do przekazania. Przykładowo, po ogłoszeniu pandemii umieściłam post, który generował ponad 700 wejść dziennie. Z racji zawartych wskazówek był dużą pomocą w pierwszych dniach nauki zdalnej. Podobnie zadziało się po ataku na Ukrainę.
Na różnych etapach istnienia bloga współpracowałam bądź współpracuję z różnymi instytucjami edukacyjnymi i firmami związanymi z edukacją: Mistrzami Kodowania (obecnie Cyfrowy Dialog), Fundacją Szkoła z Klasą, Microsoftem, gdańskim Inkubator Starterem (patronowałam projektowi Lekcje Przedsiębiorczości Edu Generator konferencji BeZee). Staram się być na czasie z tym, co się dzieje na polu edukacji, piszę o wykorzystaniu technologii, nowoczesnych metodach pracy, cyberbezpieczeństwie, programowaniu,. Linkuję do ważnych wydarzeń. Dzięki temu znalazłam się, wśród 13 osób, na Honorowej Liście 100 SPRUC (Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętnosci Cyfrowych w Polsce).
Mam zamiar nadal dzielić się wiedzą i zajmować promowaniem wartościowych działań i wydarzeń edukacyjnych. Szczególnie, że świat, już nie idzie, a biegnie naprzód. Nie możemy zostać w tyle. Dlatego zgłosiłam Cyfrowych Tubylców do konkursu Influencers LIVE Wrocław, w kategorii Edukacja. Głosowanie trwa do 24.04 do godziny 12.00. Można głosować codziennie - bezkosztowo, bez podawania danych osobowych, za pomocą linku - https://influencerslive.pl/t/cyfrowi-tubylcy/