piątek, 18 lipca 2014

Mistrzowie Kodowania po francusku

Przeglądając facebooka natknęłam się na link do artykułu Phila Jonsona, redaktora ITworld.com „France to offer programming in elementary school”. Został on udostępniony (link oczywiście J) przez Code.org, witrynę promującą programowanie. Autor artykułu pisze o planach francuskiego Ministerstwa  Edukacji Narodowej dotyczących kursów programowania. Francuzi również podnoszą konieczność odnalezienia się w dzisiejszym świecie nowych technologii oraz zapewnienia przyszłym pracodawcom fachowców z dziedziny IT.
Kursy mają być wprowadzone od tej jesieni w czasie pozalekcyjnym. Uczniowie będą uczyć się podstaw programowania i tworzyć proste aplikacje. Nie zapadła jeszcze decyzja, kto będzie żaków szkolił, ani w jakim języku. Francuski minister  Benoît Hamon sugeruje, aby byli to np. nauczyciele matematyki, którzy według niego są bardziej predestynowani do tego typu zadań.  My byliśmy lepsi…J, o czym nie omieszkałam się "donieść" (na google plus) panu Johnsonowi. Odpowiedział prawie natychmiast, dziękując za info. Być może wkrótce na ITworld.com poczytamy o polskich Mistrzach Kodowania J.
W dalszej części artykułu Johnson podaje  przykłady państw, które wprowadziły (lub mają taki zamiar) programowanie w szkole podstawowej:
  • Estonia – po pilotażowym programie ProgeTiiger, wprowadzonym w części szkół państwowych
  • programowanie ma być obowiązkowe od pierwszej klasy podstawowej.
  • Wielka Brytania - począwszy od jesieni 2014 roku, uczniowie szkół publicznych w Wielkiej Brytanii będą musieli uczyć się kodowania w wieku 5 lat i języków programowania w wieku 11 lat.
  • Finlandia - począwszy od jesieni 2016 roku, uczniowie 1 i 2 klasy będą uczyć się podstaw programowania na prostych poleceniach, od klasy 3 do 6 - programowania wizualnego,  a w klasach od  7 do 9 ma być wprowadzony inny  język programowania.
  • Australia – ma zamiar uczyć dzieci programowania już w przedszkolu (pierwszy kod w wieku 3 lat!)
Johnson pisze również o swoim kraju (USA), gdzie podejmowane są wysiłki mające na celu wprowadzenie programowania do podstawy programowej.

Cały artykuł możecie poczytać tutaj (niestety po angielsku J).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz