czwartek, 31 lipca 2014

Głosujcie na Mistrzów

Ostatni dzień na głosowania na najlepszą Inicjatywę dla dzieci w Warszawie 2014. Głosujcie na Mistrzów Kodowania (kategoria LOGIKA). Myślę, że należy im się wygrana.
"Moi" uczniowie zostali totalnie zainfekowani scratchem. To pozytywne "zarażenie" spowodowało wysyp prac na dziecięcym blogu i portalu scratcha, przyczyniło się do realizacji projektu "Cyfrowo o naszym mieście", który zaprezentowaliśmy na Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych oraz pozwoliło poznać nowych przyjaciół podczas Festiwalu Mistrzów Kodowania. Przede wszystkim jednak „infekcja” zaowocowała narodzeniem się nowej pasji - programowania - które uważane jest obecnie za trzeci  (obok języka ojczystego i obcego) język, którego powinno się uczyć w szkole. Steve Jobs uważał, że „Każdy... powinien nauczyć się programować komputer, bo to uczy myślenia". Dlatego Mistrzów Kodowania uważam za bezsprzecznie najlepszą inicjatywę dla dzieci, tym bardziej że poprzez zaangażowanych w projekt przeszkolonych nauczycieli, inicjatorzy programu Mistrzów rozpropagowali scratcha w ponad 100 placówkach w Polsce, a nabór do II edycji cieszy się jeszcze większym powodzeniem J.

wtorek, 29 lipca 2014

Lato 2014

Nie myślcie, że lato spędzam przy kompie (no, może troszkę J). Jako dowód zamieszczam Photo Book z moich rowerowych eskapad.

niedziela, 27 lipca 2014

Blog book

Zrobiłam sobie pamiątkę. Dzięki zwyciężczyni konkursu na Nauczycielski Blog 2014 - p. Elżbiecie Soji, autorce e-matematyk.blogspot.com, dotarłam do blogbookera, strony która generuje pdf-y z blogów. I tak mogę już czytać lub wydrukować moją książeczkę J. Gorąco polecam zwycięzki blog. Jest tam naprawdę wiele wspaniałych i ciekawych rzeczy. A dla pracujących w przedszkolu, cudowne inspiracje na stronie drugiej wyróżnionej osoby - p. Darii Hristovej-Kosobudzkiej - przedszkolakitworza.blogspot.com.


piątek, 25 lipca 2014

Warto brać udział w konkursach

Wczoraj ogłoszono wyniki konkursu na Nauczycielski Blog 2014. Mój internetowy pamiętnik zdobył wyróżnienie! (tak jakby II miejsce, bo ogłoszono tylko zwycięzcę i dwa wyrożnienia J). To dowód, że warto pisać, chociaż...nawet gdyby przeszedł w konkursie bez echa, wiem, że jego prowadzenie ma sens. Was też, droga młodzieży, zachęcam do blogowania, tym bardziej, że ogłoszono współzawodnictwo na „Uczniowski Blog 2015″. Nagrodą główną będzie tablet. O wynikach i nowym konkursie możecie poczytać na stronie organizatora - Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Edukacji Dzieci i Młodzieży „Omnibus".

środa, 23 lipca 2014

Czas na zmiany

Wczoraj natknęłam się na artykuł Marzeny Żylińskiej*, w którym postuluje ona „odkrzesłowienie”  uczniów- prowadzenie zajęć  poza klasą, poza szkołą. „Odkrzesłowieni uczniowie mogą chłonąć świat wszystkimi zmysłami, rozwijać swoje zainteresowania i pełniej wykorzystać swój potencjał”. „Dobra lekcja ma budzić emocje, poruszać, umożliwiać naukę poprzez doświadczanie świata”.  Niestety, dominuje skupianie się na  przygotowaniu do testów, a celem jest jedynie dobre miejsce w testowym rankingu.  Nauczyciele są rozliczani z realizacji rozpisanej co do godziny podstawy programowej! Niezrealizowanie jej godzinowego wymiaru grozi poważnymi konsekwencjami. W takich warunkach - papierkomanii, biurokratyzmu – trudno jest uczyć niestardardowo, wprowadzać jakiekolwiek innowacje. Trzeba jednak próbować, bo od tego zależy przyszłość szkoły. Stąd programy typu „Aktywna edukacja”, stąd działalność Superbelfrów.



* Marzena Żylinska - zajmuje się metodyką i neuropedagogiką, autorka książki "Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi".
Marzena Żylińska, Odkrzesłowić uczniów. Czy łatwo zmienić obecny system edukacyjny?

piątek, 18 lipca 2014

Mistrzowie Kodowania po francusku

Przeglądając facebooka natknęłam się na link do artykułu Phila Jonsona, redaktora ITworld.com „France to offer programming in elementary school”. Został on udostępniony (link oczywiście J) przez Code.org, witrynę promującą programowanie. Autor artykułu pisze o planach francuskiego Ministerstwa  Edukacji Narodowej dotyczących kursów programowania. Francuzi również podnoszą konieczność odnalezienia się w dzisiejszym świecie nowych technologii oraz zapewnienia przyszłym pracodawcom fachowców z dziedziny IT.

czwartek, 17 lipca 2014

Inspiracje

Minęło dwa tygodnie od mojego ostatniego wpisu. Niesamowite - potrafiłam tak długo się powstrzymać J. Jednak dzisiejszy dzień przyniósł mi dwie miłe niespodzianki, o których postanowiłam napisać. Uzyskałam kolejny dowód, że mój blog jest potrzebny, że kogoś inspiruje. Otrzymałam maila od organizatorów programu Mistrzów Kodowania, w którym szczególnie ucieszyło mnie zdanie, że "Dzięki temu (prowadzeniu bloga) informacje o programie Mistrzowie Kodowania i dobre praktyki edukacyjne rozpowszechniają się i trafiają do coraz większej liczby osób". Hurra! O to właśnie chodziło. Okazało się także, że moja wakacyjna tablica wzbudza większe zainteresowanie, niż mogłabym przypuszczać (jakoś mało osób decyduje się na zostawienie śladu swojej obecności tam, co w sumie wytłumaczyłam sobie popularnością facebookowych wpisów J). Notatka o korkowej tablicy z mojego bloga znalazła się na portalu Mistrzów. Po raz pierwszy ktoś poprosił mnie też mailowo o instrukcje do jej założenia. Oczywiście odpisałam, ale...pomyślałam sobie, że pewnie innym też przyda się wyjaśnienie. Otóż jest to plansza z learningapps. Należy utworzyć konto, kliknąć "Tworzenie aplikacji", przesunąć strzałkami, aż pojawi się "Plansza", kliknąć niebieski napis "Tworzenie aplikacji" i...do dzieła. I tutaj kolejne wyjaśnienie. Z learningapps korzystam, "moje" dzieci też. Mimo to "uzależniona" od kursów etwinning zapisałam się również na ten o LA. Warto było. Prowadzący korzystał z tablicy (dzięki, Marku). Pierwsze zadanie było natomiast w jeszcze innej odmianie LA, równie ciekawej, ale o tym w następnym odcinku J.

środa, 2 lipca 2014