środa, 29 lipca 2020

Wakacyjny detoks

Jak co roku o tej porze trwam w cyfrowym detoksie. Może nie całkowitym, bo raz po raz przeglądam media społecznościowe, coś tam wrzucam, publikuję. Ale większość czasu poświęcam na relaks, najczęściej w postaci rowerowych wycieczek. Odkrywam nowe trasy, zwiedzam, poluję na ciekawe ujęcia i po raz kolejny stwierdzam, że taki dobrostan ładuje baterie na maksa. A będą mi one potrzebne w nowym roku szkolnym. Jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób będzie wyglądała nauka, czy czeka nas zdalne – które mi „nie przeszkadza” ;-) - czy będziemy ostrożnie i z wyczuleniem na niepokojące sygnały kontynuować edukację w budynku szkoły. Wiem jedno – muszę się nastawić na realizację z moimi uczniami programu CentrumMistrzostwa Informatycznego oraz kilku innych wartościowych projektów, rozwijających kompetencje cyfrowe, czy to nauczycieli, czy innych osób dorosłych. Cieszę się na te doświadczenia - zarówno „stare”, jak kontynuacja programów Zaprogramuj przyszłość Stowarzyszenia #CyfrowyDialog i Asy Internetu, jak i nowe – projekt realizowany przez Geek Girls Carrots oraz Fundację Aktywnych Inicjatyw Rozwoju.  Niepokoi mnie tylko projekt zmiany prawa oświatowego naszego prezydenta, według którego zgodę na działalność wszelkich organizacji pozarządowych, która miałaby być prowadzona na terenie szkoły, musi wyrazić nie tylko dyrekcja, ale i wszyscy rodzice. Chyba, że źle interpretuję i dotyczy to tylko przedstawicieli rodziców – tzw. Rady Rodziców. Nie wyobrażam sobie zbierania podpisów od wszystkich. Skutecznie blokuje to wiele „niewinnych” edukacyjnych inicjatyw.

Wracając do projektów, a konkretnie do Asów Internetu. Program realizowany przez Fundację Szkoła z Klasą i Google, cały czas ewoluuje. Ostatnio swoją cegiełkę dołożył Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, nominowany do Global Teacher Prize #GTP2020. Przemek stworzył zbiór wyjątkowych opowiadań Asy Internetu i Turniej, w których bohaterowie – Rozsądny, Uważna, Silna, Życzliwy i Odważny –wprowadzają czytelników w świat internetu i wartości i pokazują, jak ważne są relacje: z samym sobą i z drugim człowiekiem. Koniecznie odwiedźcie stronę Fundacji. Zaglądajcie też na ich fanpage. Ostatnio można tam znaleźć cykl krótkich filmików „Animacje z klasą, m.in. o porcjowaniu, o metodzie Montessori i o piramidzie potrzeb Maslowa.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany przedsięwzięciem Karotek, realizowane ono będzie do czerwca 2021 roku na terenach na terenie województw mazowieckiego i dolnośląskiego. Obejmować będzie szkolenia dla przedsiębiorców, których celem jest zwiększenie poziomu kompetencji niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach edukacyjnych, zawodowych i rekreacyjnych. 

Na koniec coś dla fanów programowania - kursy Cisco Networking Academy. Obecnie realizuję zdalnie treści Letniej Szkoły Programowania w Pytonie. Jest to kurs instruktorski dla nauczycieli. Co prawda Pythona znam „jako tako” ;-) ale jest okazja certyfikacji. To jedyny wyłom w moim cyfrowym detoksie.

niedziela, 5 lipca 2020

Nauczyciel potrafi

Opadły emocje dotyczące nauczania zdalnego. Raz po raz czytamy o nowych pomysłach rządu na przyszłość. Wzbudzają one różne komentarze, często negatywne. Już tyle było prób (słownych) zaradzenia trudnej sytuacji , wizji „polepszenia” edukacji, że…A wystarczy posłuchać rad praktyków, poobserwować ich działania, aby wyjść na prostą, a przynajmniej ZACZĄĆ zmianę. Przykładem służą Oktawia Gorzeńska, Ewa Radanowicz i Martyna Rubinowska, autorki projektu Wiosna Edukacji.
Na stronie szkoły - Microsoft Flagship School w Gdyni - której twórczynią jest Oktawia Gorzeńska, znajduje się hasło „Nauka i wychowanie poprzez (współ)działanie!!!”. Ewa Radanowicz i jej szkoła w Radowie Małym to wzorcowy przykład placówki edukacyjnej, o czym możecie przekonać się tu.  Polecam też jej książkę „W szkole wcale nie chodzi o szkołę”, która jest „próbą odpowiedzi na pytanie, „co jest dziś ważne w szkole?” i zawiera liczne przykłady budowania nowoczesnej szkoły i warsztatu pracy nauczyciela XXI w.”*
Na facebooku jest masa grup nauczycielskich. Ich członkowie pomagają sobie wzajemnie, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem (chociaż z tym dzieleniem różnie bywa, bo niektórzy członkostwo utożsamiają z pozyskiwaniem „gotowców”), inspirują. Wiele grup powstaje spontanicznie, po przetestowaniu jakiegoś pomysłu edukacyjnego, który się sprawdził. Nie będę rozpisywać się na temat projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”, bo możecie o tym poczytać na stronie edunews w artykule „Gość na Twojej lekcji online”. Wspomnę tylko, że wyzwolił niesamowitą energię ludzi, którzy bezpłatnie, poszerzali zainteresowania młodzieży i sprawiali, że realizacja podstawy programowej przebiegała w sposób przyjemny i wzbudzajacy emocje, co jest niezbędnym warunkiem do osiągnięcia pozytywnego efektu edukacyjnego. Irmina Żarska i Magdalena Krajewska zapowiadają kontynuację po powrocie do szkół. A czego możecie się spodziewać, gdy zaprosicie gościa na lekcję online? To zależy od Was.

*edukatorium.edu.pl
Nie-zwykła publiczna szkoła – reportaż Juniorowa o szkole w Radowie Małym
Szkoła z pasją? To możliwe! - artykuł Ewy Radanowicz