niedziela, 5 lipca 2020

Nauczyciel potrafi

Opadły emocje dotyczące nauczania zdalnego. Raz po raz czytamy o nowych pomysłach rządu na przyszłość. Wzbudzają one różne komentarze, często negatywne. Już tyle było prób (słownych) zaradzenia trudnej sytuacji , wizji „polepszenia” edukacji, że…A wystarczy posłuchać rad praktyków, poobserwować ich działania, aby wyjść na prostą, a przynajmniej ZACZĄĆ zmianę. Przykładem służą Oktawia Gorzeńska, Ewa Radanowicz i Martyna Rubinowska, autorki projektu Wiosna Edukacji.
Na stronie szkoły - Microsoft Flagship School w Gdyni - której twórczynią jest Oktawia Gorzeńska, znajduje się hasło „Nauka i wychowanie poprzez (współ)działanie!!!”. Ewa Radanowicz i jej szkoła w Radowie Małym to wzorcowy przykład placówki edukacyjnej, o czym możecie przekonać się tu.  Polecam też jej książkę „W szkole wcale nie chodzi o szkołę”, która jest „próbą odpowiedzi na pytanie, „co jest dziś ważne w szkole?” i zawiera liczne przykłady budowania nowoczesnej szkoły i warsztatu pracy nauczyciela XXI w.”*
Na facebooku jest masa grup nauczycielskich. Ich członkowie pomagają sobie wzajemnie, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem (chociaż z tym dzieleniem różnie bywa, bo niektórzy członkostwo utożsamiają z pozyskiwaniem „gotowców”), inspirują. Wiele grup powstaje spontanicznie, po przetestowaniu jakiegoś pomysłu edukacyjnego, który się sprawdził. Nie będę rozpisywać się na temat projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”, bo możecie o tym poczytać na stronie edunews w artykule „Gość na Twojej lekcji online”. Wspomnę tylko, że wyzwolił niesamowitą energię ludzi, którzy bezpłatnie, poszerzali zainteresowania młodzieży i sprawiali, że realizacja podstawy programowej przebiegała w sposób przyjemny i wzbudzajacy emocje, co jest niezbędnym warunkiem do osiągnięcia pozytywnego efektu edukacyjnego. Irmina Żarska i Magdalena Krajewska zapowiadają kontynuację po powrocie do szkół. A czego możecie się spodziewać, gdy zaprosicie gościa na lekcję online? To zależy od Was.

*edukatorium.edu.pl
Nie-zwykła publiczna szkoła – reportaż Juniorowa o szkole w Radowie Małym
Szkoła z pasją? To możliwe! - artykuł Ewy Radanowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz