wtorek, 14 września 2021

15 września - Dzień Kropki

Jutro Dzień Kropki. Ponieważ żyję w niedoczasie postanowiłam pomóc w obchodzeniu tego dnia umieszczając pozycje fachowców - fanów genially i nie tylko. 

Zbiór kropkowych zadań - AkaBeata Chodacka i Ala Podstolec
Kropkowe malarstwie Aborygenów - Monika Walkowiak 
Międzynarodowy Dzień Kropki -  Anna Albrecht 
Mnożenie w zakresie 50 -  Aleksandra Schoen Kamińska
Kropkowa kompozycja - Zyta Czechowska

Film poniżej - autorstwa Aleksandry Schoen - Kamińskiej to piękna propozycja wprowadzająca w temat. 

wtorek, 7 września 2021

Tajemnice sieci

Wczoraj w grupie nauczycieli informatyki dyskutowaliśmy na temat Podstawy Programowej i jej realizacji przez nauczycieli w szkole podstawowej. Niekiedy do szkół średnich przychodzi młodzież, która nie dysponuje wiedzą na temat podstawowych pojęć. Czy wynika to z faktu pominięcia istotnych treści Podstawy, czy po prostu młodzież zapomina, czego się nauczyła. Można jednak temu zaradzić. Wystarczy np. wykorzystać w rozsądny sposób (rozsądny - czyli z nastawieniem na cel) narzędzia TIK-owe plus wskazywać wartościowe pozycje, które rozbudzą zainteresowanie tematem i sprawią, że informatyka przestanie być "przedmiotem do zaliczenia".

Nie od dziś wiadomo, że atmosfera podczas nauki jest niezmiernie ważna dla osiągnięć ucznia i efektywności jego pracy. Pożądany klimat zapewnia książka Adama Wierzbickiego "Tajemnice sieci". Książka magiczna, tak samo, jak jej tytuł. "Wciąga" od samego początku. Autor - nauczyciel, naukowiec, pasjonat - zadbał o każdy szczegół. "Pisząc książki dla dzieci, ma ukryty cel: chce zarazić młodych czytelników swoją fascynacją technologią oraz siecią WWW!" 

"Tajemnice sieci" przeczytałam jednym tchem. Urzekła mnie oryginalność pomysłu – stworzenie dodatku do książki - wirtualnego profesora, który pomaga przyswoić czytelnikom zawiłości internetu. Z profesorem- chatbotem, nawiązujemy kontakt poprzez profesjonalnie i przejrzyście stworzoną stronę www. Możemy zadać mu pytania, przy czym właściciele książki mają bonus – zahasłowany dostęp do rozszerzonej wersji bota!

Super pomysł – sama niezwłocznie oblokowałam wejście. Tak przy okazji, botami zainteresowałam się „tak na serio” ;-) podczas spotkań w gronie trenerów Asy Internetu. Przejrzałam wiele treści, poeksperymentowałam, po czym przekazałam wiedzę dzieciom na kółku programistycznym i…tworzyliśmy swoje „boty” – w scratchu i Pythonie. Później miałam okazję testować bota „Edzię” – wspólne dzieło kilku organizacji (Centralny Dom Technologii, Fundacja Centrum Cyfrowe, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, Fundacja Szkoła z Klasą, IBM) - który w znaczący sposób pomógł nauczycielom w zdalnej edukacji. Teraz, dzięki profesorowi z Tajemnic sieci moi uczniowie również będą mieli okazję uzyskać taką pomoc, tym bardziej, że wiedza podana w książce jest bardzo przystępna, dopasowana do możliwości percepcyjnych dzieci w tym wieku i…śmiem sądzić, również cyfrowych imigrantów J Dlatego polecam ją wszystkim. Rodzice i nauczyciele – usiądźcie razem z młodzieżą i zanurzcie się w niezwykły świat internetu. Będzie to dla was okazja spędzenia czasu w sposób zarówno owocny, jak i miły, gdyż postaci z książki (trójka przyjaciół odkrywająca internet) są bardzo sympatyczne. Skorzystajcie też z dedykowanej strony www, na której oprócz profesora, możecie zapoznać się z bohaterami książki i z autorem, sprawdzić swoją wiedzę, która nie tylko dotyczy www, ale innych dziedzin (kolejne brawa za interdyscyplinarność), zostawić komentarz bądź skontaktować się z twórcą. Całość okraszona jest miłymi dla oka ilustracjami (z tego, co wyszukałam, powstałymi w ramach konkursu). Przyjemności w czytaniu i pozostałych aktywnościach! 


czwartek, 2 września 2021

Trzymamy kciuki za Edukację

autor: Innviertlerin, pixabay.com
Początek roku szkolnego. Wracam do rzeczywistości. Chcę wierzyć, że dla edukacji - i nie tylko - będzie ona lepsza. Mam ku temu podstawy. Wygrana Dawida Łasińskiego na Gali Twórców 2021, o czym pisałam w poście, oraz olbrzymi sukces Babki od histy - Agnieszki Jankowskiej-Maik, która została uhonorowana Medalem Wolności Słowa. Do czasu zjazdu influencerów, Agę znałam tylko z internetu - mimo, że pochodzi z mojego rodzinnego miasta i prawie od roku jest w gronie Superbelfrów. Wiedziałam o jej działalności, że angażuje się w akcje społeczne, że walczy o lepsze jutro dla uczniów, że prowadzi zajęcia antydyskryminacyjne i zdarza się, że ponosi z tego powodu konsekwencje. Konieczność działania wynika z faktu, że - jak mówi - "Edukację postrzegam nie tylko jako 45-minutową lekcję, ale jako naukę zaangażowania obywatelskiego, kształtowania postaw, rozwijania umiejętności samodzielnego myślenia". Agnieszka twierdzi - "Zawsze będę przekazywać uczniom prawdę, uczyć ich interpretowania i krytycznego spojrzenia na historię.". Aby jednak efekty były zadowalające należy "skupić się na relacjach.(gdyż) Edukacja jest relacją, a młodzi ludzie chętniej uczą się od osób, które lubią i szanują." 

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku Szkolnym!