czwartek, 26 maja 2022

Minecraft Education Edition i mapa 5-klasisty

Maniaczę :-) Nie wiem, czy takie słowo jeszcze funkcjonuje więc przetłumaczę – „rzuciłam się” na Minecrafta. Już w 2014 roku pisałam na blogu o jego edukacyjnej mocy. Jednak wtedy nie miałam jeszcze konta w Office 365, co później umożliwiło mi korzystanie z Minecraft Education Edition.
W międzyczasie obserwowałam moich uczniów, którzy z pasją oddawali się budowaniu z klocków – robili to mega sprawnie. W 2020 roku w czasie pandemii Microsoft umożliwił szkołom korzystanie z MEE za darmo przez dłuższy czas. Wtedy to moi wychowankowie wzięli udział w konkursie na wymarzoną szkołę. Byłam pod wrażeniem ich dzieł. Do tego stopnia, że na podsumowanie zaprosiłam Anetę Kapicę - Managera Programu Microsoft dla Edukacji.
Dzieciaki tak się wkręciły, ze cyklicznie dopytywały mnie, kiedy będą następne konkursy. Doczekali się! Librus, razem z firmą Microsoft i przy wsparciu Cyfrowego Dialogu, zaproponował współzawodnictwo polegające na stworzeniu Super STEAMa oraz poradnik ciekawej nauki. Dla postaci przygotowano specjalną przestrzeń, w krainie Laboratorium Przyszłości. Rozstrzygnięcia konkursu już 1 czerwca o godzinie 18:00. Na wydarzenie zaprasza m.in. Barbara Dubiecka-Kruk - autorka zadań do części matematycznej mapy 5-klasisty*, która była prelegentką na spotkaniu zorganizowanym przez Legalna Marta. Zaprezentowała ona MMM, czyli Matematyczną Moc Minecrafta. Mówiła o wpływie Minecrafta na naukę matematyki i o jego zaletach.

*Budowniczymi całej mapy 5-klasisty była Ania Jędryczko (również autorką zadań do części polonistycznej) oraz Sławek Baturo, a zadania dostarczyły również: Edyta Borowicz-Czuchryta (język angielski), Joanna Gadomska (biologia), Jolanta Majkowska (historia), Anna Grzybowska (geografia)

środa, 4 maja 2022

05.05 - Światowy Dzień Hasła

źródło: Pixabay
źródło: pixabay
W pierwszy czwartek maja przypada Światowy Dzień Hasła. W tym roku obchodzimy je jutro - 5.05. Z tej okazji warto pomyśleć, czy nasze hasło jest bezpieczne. Jak to sprawdzić? Jakimi zasadami kierować się podczas ustawiania hasła? Ile powinno się mieć haseł? Na wszystkie te pytania - i nie tylko - odpowiadałam podczas ubiegłorocznej konferencji Asów Internetu, zorganizowanej przez Fundację Szkoła z Klasą. Nagranie jest dostępne na Youtube (od 9 min.). Z przedstawionej prezentacji dowiecie się również, na czym polega metoda Arnolda Reinholda, co to jest  uwierzytelnianie dwuskładnikowe, generator haseł, jak zabezpieczyć swój telefon... 
Zapraszam! 
Zachęcam również do zapoznania się z artykułem Joanny Hamiti, opublikowanym na blogu Sekcji Informatyki Szkolnej, funkcjonującej w ramach Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Przydatne linki:
haveibeenpwned.com - strona, na której można sprawdzić, czy nie wyciekły dane (adres, hasła...)
Taki wyciek był m.in. na popularnych witrynach: Canvy (2019), Animoto (2018), MyHeritage (2017). Wyciekły też dane ze sklepu Morele (2018), o czym można przeczytać na stronie Niebezpiecznika
How Secure Is My Password - strona do sprawdzenia siły hasła
Uwaga: Mimo, że posiada "kłódkę" nie wpisujemy prawdziwego hasła. Taką zasadę powinniśmy stosować zawsze na tego typu stronach. Więcej o tym w kolejnym artykule Niebezpiecznika Przestań sprawdzać, czy strony mają kłódki.
Program Asy Internetu Fundacji Szkoła z Klasą - o wartościach w internecie (nie tylko o bepieczeństwie), darmowy, dla nauczycieli i edukatorów wszystkich poziomów
Konferencja Safer Internet z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2021
Przystań w sieci - projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów w całej Polsce. Twórcy projektu – Facebook, NASK i UNICEF Polska – zwracają w nim uwagę na zagrożenia online i podpowiadają, jak sobie z nimi radzić. 
Uwaga: strona posiada nieważny certfikat! ;-)

#cyberbezpieczneporady #cybernauczyciel