wtorek, 30 września 2014

Naszym chłopcom...


Voice Recorder >>

...małym i dużym, w kapeluszach i bez J, najlepsze życzenia od dziewczyn z SP13 (klikasz zielony trójkąt).


niedziela, 28 września 2014

Quiz przyrodniczy

Moi uczniowie uwielbiają quizy. Dlatego realizując program II edycji Mistrzów, jesteśmy elastyczni. Wprowadzamy również swoje pomysły, jak wyświetlanie nazw organów na początku oraz odejmowanie punktów za błędy. Projekt wzbudził wiele emocji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że przedstawią je na forum klasy. Animację układu pokarmowego przesunęliśmy na następne zajęcia. Chcecie sprawdzić waszą wiedzę? Kliknijcie na zieloną flagę.


sobota, 27 września 2014

Mróweczki górą!

Zwycięska drużyna Mróweczek - Gim 8 Gdańsk,  fot.Michał Młynarczyk
Dwa dni temu na stronie bloga poświęconego Lekcjom Przedsiębiorczości ukazała się relacja z inaugurującej projekt Gry Miejskiej. Rozgrywka była podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich - szkolny - polegał na zaprojektowaniu narzędzia ułatwiającego codzienną pracę Prezydentowi Gdańska. Powstało wiele intrygujących rozwiązań, jak Documentus Optimus, czyli idealne biurko do pracy; Bankomat Przyszłości, który po wpisaniu przez użytkownika poziomu swego wyksztalcenia obrazuje jego przyszłe zarobki; Nożyczki, mogące obcinać dług publiczny oraz Maszynka Do Pieniędzy, którą można nosić na ręku (!). O drugim etapie i wynikach rywalizacji możecie poczytać bezpośrednio na blogu. Znajdziecie tam również wypowiedź ekspertki w dziedzinie wdrażania gamifikacji - Anny Rogali oraz opinie nauczycieli, którzy zaangażowali się w tworzenie projektu.



piątek, 26 września 2014

II edycja Mistrzów

W tym roku szkolnym podzieliłam sympatyków kodowania na dwie grupy - początkującą i zaawansowaną. Praca jest trochę utrudniona - każda ekipa ma zarezerwowane 45 minut raz na dwa tygodnie. To mało, ale...myślę, że zapał nie ostygnie i będą kodować w domu.
Oto pierwsze, jeszcze niedokończone dzieło Stasia.

Zdecydowałam, że prace będą umieszczać na kidblogu, gdyż specjalnie stworzona strona na wix, nie daje możliwości wstawiania kodu. Już teraz możecie tam obejrzeć fakultatywną pracę Magdy - wakacyjna podróż.

środa, 24 września 2014

Lekcje Przedsiębiorczości

Dziś wielki dzień dla Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER. Razem z Miastem Gdańsk ruszają z projektem zgamifikowanych Lekcji Przedsiębiorczości. Realizacja zajęć wspierana jest platformą internetową, na której znajdziecie opis projektu, wyjaśnienie pojęcia gamifikacji, blog kursu, a w nim m.in. wywiad oraz listę szkół biorących udział w przdsięwzięciu. Będę śledzić ich postępy - cyfrowi tubylcy znaleźli się wśród patronów medialnych projektu J.

środa, 17 września 2014

Wspominamy wakacje...

...i robimy to w scratchu J

Praca Tomka z VIa - prawda, że miał wspaniałe wakacje?

Kubie z tej samej klasy też można pozazdrościć.

wtorek, 16 września 2014

Jeszcze raz o tabletach

Kujonka?
Inspiracją do napisania tego postu był artykuł Marcina Polaka, broniący wykorzystania tabletów w edukacji. Przyłączam się do obrony. Jako aktywny nauczyciel widzę potencjał tkwiący w tych małych urządzeniach mobilnych. Ostatnio pisałam o quizwaniu - aplikacji rozwijającej ogólną wiedzę, a także ćwiczącej pamięć i umiejętność szybkiej reakcji. Takich programów o walorach edukacyjnych są tysiące. Codziennie odkrywam nowe, często dzięki córce-gimnazjalistce. Staram się tylko, aby nie przesadzić - kontroluję czas spędzony na tych przyjemnościach. Obok dowód, że aplikacje uruchomiają wyobraźnię i kreatywność - praca wykonana w apce Uface.

poniedziałek, 15 września 2014

Międzynarodowy Dzień Kropki

Dziś wypada Międzynarodowy Dzień Kropki. Impulsem do powstania święta była historia dziewczynki o imieniu Vashti, wymyślona przez Petera Reynoldsa. Vashti jest bardzo nieśmiała, nie wierzy w swoje możliwości. Jednak dzięki mądrej nauczycielce dziewczynka przełamuje się i odnosi sukces. W jaki sposób? Właśnie dzięki kropce. Jak do tego doszło możecie poczytać w artykule Jolanty Okuniewskiej na portalu edunews. Tam również znajdziecie wiadomości na temat obchodów International Dot Day. „Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy”. Organizuje się  przedsięwzięcia, które „pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować”. Efektem są różne kropkowe dzieła – plastyczne, filmowe, matematyczne, labirynty, itp. Postanowiłam, że i my przyłączymy się do akcji. Na zajęciach tworzyliśmy w Paincie, Drawing for Children i scratchu.

Praca Natalii - kl. VI
Praca Kacperka - kl. I

niedziela, 14 września 2014

Mistrzowie podbijają Europę - cz.II.

Na konferencji otwierającej targi IFA 2014 (Międzynarodowa Wystawa Elektroniki Użytkowej i Sprzętu AGD), mającej miejsce 5 września, Mistrzowie Kodowania zostali wymienieni jako godny naśladowania przykład programu edukacyjnego. O Mistrzach opowiadał Sunny Lee, prezes europejskiego Samsunga
Brawo!

sobota, 13 września 2014

Mistrzowie podbijają Europę

Niedługo rusza II edycja Mistrzów. Ja jednak chcę was cofnąć do wydarzenia sprzed kilku miesięcy, kiedy to młodzi pasjonaci kodowania z Legnicy oraz Wołczyna wzięli udział w międzynarodowym konkursie Script 2014 – SCRatch International Programing Trial organizowanym w Rumunii. Do rywalizacji zgłoszono ponad 100 prac z różnych krajów Europy (m. in. Polska, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Włochy). Nasi Mistrzowie zdobyli laury we wszystkich pięciu sekcjach - pozdrowienia, gry, muzyka i taniec, opowiadania, symulacje - i kategoriach wiekowych. Gratulujemy!
Więcej o konkursie na stronie Mistrzów Kodowania. Poniżej jedna z nagrodzonych prac z sekcji gry, wykonana przez drużynę z Wołczyna - 1 miejsce w kategorii klas 5.

piątek, 12 września 2014

Przed II edycją Mistrzów

Będzie, co robić J.
Tymczasem zapraszam do obejrzenia wykładu Jacka Walkiewicza, który zaprezentowała nam nasza wspaniała i niezastąpiona szefowa Mistrzów - Iwona (!) Brzózka-Złotnicka. Wykład niezwykle inspirujący i... zresztą zobaczcie sami.

czwartek, 11 września 2014

Gamifikacja w Lekcjach Przedsiębiorczości

Pojęcie gamifikacji po raz pierwszy pojawiło się w jednym z moich postów wiosną zeszłego roku, kiedy to pisałam o grach w edukacji. Wspomniałam wówczas, że zwolenniczką gier w szkole jest Agnieszka Bilska, nauczycielka z Gliwic, twórczyni facebookowej strony GamifikacjaEdu. Na wykorzystaniu gamifikacji w edukacji opiera się też innowacyjny projekt Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER pod nazwą "Lekcje przedsiębiorczości". Jego pilotaz ruszy niebawem. Zaangażowanych w niego będzie 10 pedagogów z sześciu trójmiejskich szkół, którzy swoim uczniom - gimnazjalistom i licealistom - będą przkazywać wiedzę i ksztaltować kompetencje w oparciu o bloki tematyczne uwględniające podstawę programową lekcji przedsiębiorczości. Nauczyciele i ich podopieczni będą mogli prowadzić gamifikację dzięki platformie online, której start już wkrótce. Myślę, że warto śledzić ich poczynania, tym bardziej że bloki programowe są gamifikowane przez prof. dr hab. Joannę Mytnik Ejsmont z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Annę Rogala, psycholożkę i członkinię Polskiego Towarzystwa Badania Gier, która praktykuje metodę gamifikacji na zajęciach ze swoimi studentami. Warto obejrzeć jej zeszłoroczne wystąpienie podczas TEDxGdańsk.

środa, 10 września 2014

Zaczynamy

Ten rok szkolny będzie dla mnie nieco inny od poprzednich. Z powodu zmiany planów ramowych i ujednolicenia podstawy programowej, tylko połowę mojego etatu stanowią zajęcia komputerowe. W ramach drugiej części realizuję się jako nauczyciel wspierający integrację. Cyfrowe pomysły muszę "upchnąć" w klasach pierwszych i szóstych. Oto efekt początkowych zajęć:


Praca pierwszaka - elementy zestawu komputerowego.



Praca Zosi - szóstoklasistki- miejsca odwiedzone podczas wakacji.

poniedziałek, 8 września 2014

Filary cyfrowej szkoły

Na portalu edunews ukazał się artykuł Dariusza Stacheckiego na temat cyfrowej szkoły. Zwraca on uwagę, że w dzisiejszym świecie najważniejsza nie jest liczba uczniów przypadająca na komputer, ale stworzenie odpowiednich warunków nowoczesnego kształcenia, poczynając od zapewnienia odpowiednio szybkiego łącza po zaangażowanie nauczycieli, którzy powinni stale podnosić swoje kompetencje i udoskonalać metody pracy. Można to robić w ramach programu Aktywnej edukacji (uwaga moja, jako przyszłego moderatora J). Zgadzam się w pełni ze zdaniem, że „Szkole powinna zostać również zapewniona najwyższej jakości profesjonalna sieć bezprzewodowa”. Umożliwia ona mobilność w nauczaniu. Ileż ciekawych aplikacji na tablety można wykorzystać w edukacji. Udowodniła to już Jolanta Okuniewska w swojej tableszytowej klasie. Dariusz Stachecki poświęca sporo miejsca na wymienienie zalet tabletów. W pełni się z nim zgadzam. Sama nie mogę się oderwać od wielu edukacyjnych gier (ostatnio wciągnęło mnie quizwanie J).

niedziela, 7 września 2014

Szacun za szacun

W nowym roku szkolnym polecam siedem rad niezwykłego wychowawcy.


A czego unikać dowiecie się z artykułu Tomasza Mularskiego zamieszczonego na portalu Edukacja Internet Dialog pt. "Błędy wieku dojrzałego".


sobota, 6 września 2014

Własna tablica interaktywna?

Na konferencji Inspiracje 2014 Jolanta Okuniewska opowiadała o tabletach w swojej praktyce szkolnej, ich zaletach i wykorzystaniu na poszczególnych etapach zajęć. Zauważyła, że pozwalają one na 100% zaangażowanie uczniów, rozszerzanie treści, dostosowanie do różnych stylów uczenia się, indywidualizację, wprowadzanie nowych rodzajów ćwiczeń, organizowanie dodatkowych zadań, a przede wszystkim rozwijanie umiejętności stosowania nowych technologii. Nie miałam możliwości sprawdzić prawdziwości jej słów, chociażby z prozaicznego powodu – braku wifi w szkole. Mam jednak w planie zajęcia z wykorzystaniem niektórych urządzeń mobilnych i „zabawę” (mam nadzieję, że mój dyrektor tego nie czyta J) z różnego typu aplikacjami. Będzie się działo J. Przy okazji pewnie też się czegoś od cyfrowych tubylców nauczę.

wtorek, 2 września 2014

Szkoła zniewolona?

Regionalna rozgłośnia radiowa Polskiego Radia udostępnila nagranie "Jaka jest polska szkoła?". W audycji wypowiadają się: prof. Małgorzata Żytko – Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego, dr Marek Piotrowski – recenzent “Naszego Elementarza” i Ewa Pytlak, pedagog, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 24 na Bemowie. Tematem rozmowy jest edukacja wczesnoszkolna i podręcznik “Nasz Elementarz”. Polecam.
A jak prezentowały się pierwszaczki i ich świeżo przygotowane sale możecie obejrzeć w GALERII.

poniedziałek, 1 września 2014

Przed kolejnym rokiem szkolnym

Na portalu ClassDojo, stworzonego w celu pomocy nauczycielom w procesie oceniania uczniów oraz szybkiej i łatwej poprawy ich zachowania, znalazłam 15 porad na temat stworzenia pozytywnej atmosfery w klasie. Autorka sugeruje, że trzeba zacząć je wprowadzać już od pierwszego dnia w szkole. Ponieważ ten dzień nadszedł, co dla niektórych może być źródłem frustracji J, warto je przytoczyć.
Oto one, z dołożonymi uwagami własnymi:
  1. Witanie uczniów miłym słowem. Często mina i postawa nauczyciela (siedzi przy biurku, nie zainteresowany wchodzącymi) nie zachęca do wejścia do klasy.