piątek, 12 lutego 2021

DBI - NASK, FDDS, saferinternet i Asy Internetu

Tegoroczne obchody DBI były szczególne. W odstępie dwóch dni odbyły się dwie konferencje, oczywiście online. Pierwsza, organizowana od lat przez kilka instytucji: NASK, Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, saferinternet.pl, współfinansowana przez  UE i przy licznym wsparciu partnerów, miała miejsce 9 lutego. Druga, podsumowująca pewien etap programu Asy Internetu, projektu wymyślonego przez Fundację Szkoła z Klasą, zgromadziła publiczność dwa dni później. Mimo wspólnego tematu wydarzenia znacznie różniły się miedzy sobą, stąd sukces obu. 
Konferencja, którą obejrzeć można na stronie saferinternet opierała się na wykładach specjalistów, przeplatanych jazzowymi tworami, granymi „na żywo” w studiu.  
Konferencja Asów dzieliła się na trzy części:
  • Dla uczniów i nauczycieli - składała się z cyklu 5 warsztatów na temat głównych wartości Asów Internetu: ROZSĄDKU, UWAŻNOŚCI, SIŁY, UWAŻNOSCI I ODWAGI. W przerwach między kolejnymi lekcjami uczestnicy mogli czatować z prelegentami lub pograć w grę Interlandia - dzięki której wzbogacali wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpiecznego surfowania. Dodatkowo była okazja zapoznać się z przykładami projektów społecznych, zrealizowanych metodą Design Thinking w ramach minigrantów. 
  • Dla nauczycieli i rodziców – można było posłuchać wykładów: dr Karola Jachymka „O języku młodzieży…”, Anny Mierzyńskiej „Pogromcy fake’ów... „ i…hakera Pawła Ngei.
  • Dla rodziców i nauczycieli – tu prym wiedli rodzice, którzy m.in. dyskutowali „Jak o sieci gadać z dziećmi”
Na obu konferencjach odbywały się równoległe czaty live z prelegentami. Można było uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania.
Początkowo chciałam opisać szczegółowo poszczególne wystąpienia, szczególnie Tomasza Rożka, autora strony „Nauka to lubię”, który na konferencji safera ustosunkował się do wpływu technologii, a szczególnie gier, na rozwój młodego człowieka, poruszył temat „Samotności dzieci w sieci” i wystosował apel o przygotowanie młodzieży do świata, który będzie. 
Myślałam też o Karolu Jachymku, którego (podobnie, jak Tomasza Rożka) mogę słuchać bez końca, ale…obawiam się, że zbytnio spłyciłabym temat ;-) Posłuchajcie sami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz