środa, 19 maja 2021

Cyfrowa demencja

Kończą się onliny. W szkołach dwa tygodnie nauczania hybrydowego - rotacja klas uczących się stacjonarnie. Pojawił się szereg pytań związanych z tym faktem. Niektóre „odświeżone”. Jednym z nich jest zakres korzystania z nowoczesnych technologii. Faktem jest, że szkoły, szczególnie te, które potrafią korzystać
  z wielu programów wspierających, są coraz lepiej doposażone. Standardem są tablice multimedialne, których sens wprowadzenia był wielokrotnie dyskutowany.*
Co rusz pojawia się nowy program/pomysł na podnoszenie kwalifikacji TIK-owych nauczycieli, jak chociażby obecnie realizowane lekcje Enter. Czy są potrzebne? Mam mieszane uczucia. Owszem, wzbogacają wiedzę edukatorów i kształcą ich umiejętności w zakresie zastosowania technologii w edukacji, ale czy to pomoże w uzdrowieniu edukacji? Od wielu lat jestem fanem technologii, czego przejawem było powstanie tego bloga. Coraz bardziej skłaniam się jednak ku minimalizmowi.  Jestem przeciwna „wciskaniu” TIK-u byle gdzie, byle uatrakcyjnić przekaz. Dałam temu wyraz podczas marcowego (zeszłorocznego) webinarium Edumiesiąca. Nota bene tydzień przed zamknięciem szkół.
 

Technologia? Owszem, ale z umiarem, z nastawieniem na cel.  Pamiętam, jak zafascynowana komputerowymi możliwościami, buntowałam się przeciwko sformułowaniom Manfreda Spitzera, autora książki „Cyfrowa demencja”. Widząc edukacyjne zalety gier komputerowych, byłam oburzona stwierdzeniem, że „pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci”. Jednak po wielu latach, nadeszła refleksja. Przeczytawszy ponownie wspomnianą pozycję, musiałam się zgodzić. Argumentów dostarczyło mi życie – obserwacja moich uczniów. Wprawdzie nie widzę tragicznych skutków korzystania z technologii (wymieniłam je poniżej), ale niektóre objawy są niepokojące.

Szkody na cele i psychice młodego człowieka wg Manfreda Spitzera (poparte badaniami):

  • Uzależnienie od internetu i komputera.
  • Utrata samokontroli, co zwiększa ogólne ryzyko uzależnienia np. od środków odurzających, pogarsza jakość życia, prowadzi do skrócenia życia.
  • Przebywanie w bańce informacyjnej/filtrującej – przejęcie kontroli nad dostępem do informacji przez potentatów w branży (Google, Facebook…)
  • Zmniejszenia szans edukacyjnych i dobrego stanu zdrowia w wieku dorosłym.
  • Izolacja społeczna, stany lękowe.
  • Bezsenność.
  • Choroby – otyłość, problemy z układem krążenia, aparatem ruchowym, cukrzyca, demencja na starość.
  • Brak poczucia szczęścia.
  • Samotność.
  • Niechęć do aktywność pozaszkolnych.
  • Spadek aktywności fizycznej.
  • Stres, depresja.

Spitzner krytykuje też program realizowany w szkołach na lekcjach informatyki, w ramach którego nabywanie kompetencji medialnych, traktowanych jako kluczowe, polega na zaznajamianiu z oprogramowaniem największego na świecie producenta. Pamiętać jednak należy, że jego obserwacje dotyczą, z punktu widzenia technologii, czasów "zamierzchłych" - prawie 10 lat wcześniej i ograniczone są do Niemiec. Na szczęście, dzięki wprowadzeniu nowej Podstawy Programowej, sytuacja uległa zmianie. Pojawiły się treści programistyczne, kształcenie umiejętności logicznego myślenia, pracy projektowej.*
Dla tych, którzy nie mają dostępu do omawianej, kilka cytatów:
„Ludzie bardziej poukładani, a wiec mający kontrolę nad własnymi poczynaniami, nie tylko prowadzą życie bardziej spełnione, zdrowsze i szczęśliwsze, lecz także żyją dłużej.”
„Kto potrafi panować nad emocjami, nie tylko sama radzi sobie lepiej z własnym życiem, lecz także jest mniej uciążliwy dla innych”.
 „Człowiek, który posiadł już wiedze ogólną (a tej nie zdobywa się w sieci, ani dzięki komputerom, wszak jest ona już potrzebna do obsługi tych mediów) może w internecie znaleźć wiele cennych informacji i w ten sposób tę wiedzę poszerzać Ten zaś , kogo wiedza (jeszcze) uboga, nie stanie się mądrzejszy również dzięki cyfrowym mediom. Do rozwijania określonych umiejętności potrzebna jest mianowicie podstawowa znajomość danej dziedziny.”
„Cyfrowe media są winne temu, że rzadziej „używamy” mózgu, w związku z tym z czasem słabnie także nasz potencjał umysłowy. Poza tym wpływają niekorzystnie na rozwój mózgu młodych ludzi, przez co zdolności kognitywne z góry pozostają ograniczone do pewnego niższego poziomu.”
I na koniec kilka praktycznych rad (wg Spitzera):

  • Odżywiajmy się zdrowo.
  • Codziennie pół godziny ruchu.
  • Nie zatracajmy się na rozmyślaniach lecz koncentrujmy całą uwagę na teraźniejszości.
  • Nie podejmujmy się wyzwań przekraczających nasze możliwości.
  • Pomagajmy innym.
  • Jeśli mamy potrzebę wydawania pieniędzy, to nie kupujmy za nie rzeczy, lecz fundujmy sobie przeżycia.
  • Słuchajmy w prawdziwym skupieniu muzyki.
  • Śpiewajmy.
  • Żyjmy aktywnie i starajmy się pokonywać przeszkody.
  • Upraszczajmy sobie życie – np. mniej przedmiotów w naszym otoczeniu.
  • Prawdziwym źródłem życiowej radości jest drugi człowiek.
  • Spędzajmy czas na łonie natury.
  • Unikajmy cyfrowych mediów  J

 *Korzystając z okazji zapraszam na spotkanie w ramach Akademii Cyfrowego Edukatora - 27 maja o godz. 19.00. Będziemy mówić o tym "Jak pracować metodą projektów w szkole z wykorzystaniem Office 365 i Microsoft Teams". Link do rejestracji: https://mktoevents.com/Microsoft+Event/240769/157-GQE-382 Wydarzenie na FB: Akademia Cyfrowego Nauczyciela: Jak pracować metodą projektów w szkole z Office 365 Education | Facebook

środa, 5 maja 2021

Jak się uczymy?

W długi weekend miałam okazję potwierdzić po raz kolejny swoje przekonania a propos czynników sprzyjających uczeniu się. Wpadła mi w ręce książka wydawnictwa Copernicus Center Press „Jak się uczymy” autorstwa Stanislasa Dehaene’a. Nie przeczę, że zaintrygował mnie podtytuł „Dlaczego mózgi uczą się lepiej niż komputery…jak dotąd”. Przypomniał mi się wykład prof.Aleksandry Przegalińskiej nt. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego oraz obrazek, z którego interpretacją AI nie za bardzo daje sobie radę. Jak to się dzieje, że komputer radzi sobie gorzej od dziecka z rozróżnieniem mordki szczeniaczka od muffinki z rodzynkami? Odpowiedź na tego typu pytania znajdziemy w wymienionej publikacji. Autor, negując pogląd Johna Locka, zakładający, że człowiek rodzi się jako niezapisana karta, twierdzi że dzięki milionom lat ewolucji rodzimy się z wrodzoną wiedzą. Plastyczność mózgu pozwala na wprowadzenie do niego maksymalnej porcji informacji i umiejętności. Oczywiście zależy to od okresu uczenia się i spełnieniu kilku ważnych przesłanek. Są to tzw. cztery filary uczenia się: uwaga, aktywne zaangażowanie, informacje zwrotne o błędach oraz konsolidacja. „Nauczyciele, którzy potrafią pobudzić u swych uczniów wszystkie te cztery funkcje, maksymalizują tempo i wydajność nauki w swoich klasach”. Stąd, jeśli jesteś edukatorem, a ponadto ciekawi cię, jak przebiega i na czym polega proces nauki z punktu widzenia neurobiologii, psychologii poznawczej, pedagogiki i…informatyki, ta książka jest dla ciebie.

#CopernicusCenterPress #Jaksięuczymy #StanislasDehaene




wtorek, 4 maja 2021

Maj miesiącem Scratch'a

Kilka dni temu zaczął się maraton programowania. Wszak maj jest miesiącem scratcha.  Korzystając ze strony i mediów społecznościowych - Facebooka, Instagrama, Twittera - Cyfrowy Dialog zamieszcza  różne materiały scratchowe: wyzwania, grafiki, teksty, zaproszenia na różne wydarzenia. Wśród nich najważniejsze - wielkie przyjęcie urodzinowe online. Ubiegłoroczne urodziny były wielkim sukcesem. Wzięło w nich udział ponad 17 tysięcy osób - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tym razem spotykamy się 18 maja przed południem na trzech blokach zajęć dla różnych grup wiekowych:
  • Dla dzieci 6-7 lat – godz. 9:50 – 10:35 (warsztaty ze Scratchem Juniorem)
  • Dla dzieci 8-9 lat – godz. 10:45 – 11:30 (warsztaty ze Scratchem 3.0)
  • Dla dzieci 10-12 lat – godz. 11:45 – 12:30 (warsztaty ze Scratchem 3.0)
Cyfrowy Dialog zaprasza nauczycieli i nauczycielki ze swoimi klasami. Na spotkanie obowiązuje rejestracja. Więcej informacji na stronie.
Tymczasem śledźmy kolejne wyzwania i spróbujmy im sprostać.