sobota, 7 października 2023

Code Week is coming

Dziś wystartowała kolejna edycja europejskiego Święta Kodowania - Code Week. Tradycyjnie, mimo nazwy, potrwa trzy tygodnie. Przygotowania do tegorocznej - 11. edycji Code Weeka - zaczęły się już pod koniec kwietnia. Wtedy to, jako jedna z EU Code Week Leading Teachers, otrzymałam pierwszego maila z propozycją włączenia się w obchody. Szefostwo europejskiego Code Weeka zorganizowało szereg onlinowych spotkań, mających przybliżyć uczestnikom ideę kodowania W tym roku pojawiła się też nowość - Kampania Tygodnia Kodowania UE „Eksperci wracają do szkoły”.  Pomysłodawcy zachęcają nauczycieli i specjalistów pracujących w branży technologicznej i zajmujących się technologią cyfrową do organizowania rozmów zawodowych i wspólnych działań w szkołach lub w Internecie, w języku angielskim lub w językach lokalnych. Aby wziąć udział w Kampanii „Eksperci wracają do szkoły” 2023, nauczyciele muszą wykonać następujące kroki:
1. Zorganizować spotkanie ze specjalistę z branży technologii i zaprosić go do szkoły na wspólne działanie lub rozmowę dotyczącą kariery. Zajęcia można również zorganizować online lub poza szkołą, w miejscu pracy specjalisty (np. w laboratorium lub biurze).
2. Opublikować działanie na mapie zajęć Tygodnia Kodowania UE.
3. Użyć tagu #expertsgobacktoschool202 podczas przesyłania zadania na mapę.

Kampania Tygodnia Kodowania UE „Eksperci wracają do szkoły” obejmuje także Konkurs, którego celem jest wzmocnienie inicjatywy i dalsze wsparcie uczestników. Konkurs trwa od poniedziałku 2 października do piątku 15 grudnia 2023 r.
Udział w Konkursie jest opcjonalny. W Akcji „Eksperci wracają do szkoły” 2023 można wziąć udział bez przesyłania pracy do konkursu.

Kolejna nowość, tym razem dla nauczycieli, to kurs MOOC, organizowany przez European Schoolnet, „Poruszanie się po innowacyjnych technologiach w programie nauczania”! Rozpoczyna się w poniedziałek 9 października i potrwa do 15 listopada. Dotyczy tworzenia aplikacji, AR i VR. "Dzięki ćwiczeniom, praktycznym przykładom, filmom i informacjom kurs pomoże Ci zastosować te i inne podejścia do nauczania kodowania bezpośrednio w klasie. Podczas kursu będziemy także odkrywać potencjał zajęć międzyprzedmiotowych". Zapowiada się interesująco.

A teraz propozycje Cyfrowego Dialogu - stowarzyszenia, którego rola w upowszechnianiu kodowania/programowania jest nie do przecenienia. W sumie 12 spotkań (w tym 4 certyfikowane szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek). Będzie mowa - i praktyczna działalność - o korelacji scratcha z AI, ChatGPT, Minecraft. Będą roboty, a nawet stacjonarne szkolenie o 4P4C. Znajdą się treści dla każdego - od przedszkolaka po uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli. Warto skorzystać z grafiki i zanotować wybrane pozycje. Nie zapomnijcie też o rejestracji na dedykowanej Code Weekowi stronie i dodawaniu waszych aktywności na codeweekowej mapie.
A gdyby zabrakło wam pomysłów możecie skorzystać ze zbioru około 80! linków z opisem uporządkowanych w Arkuszu Google.
W Arkuszach jest też spis stron z AI

#CodeWeek #CodeWeekPL #CyfrowyDialog #scratch #AI #ChatGPT #Minecraft #4P4C

*European Schoolnet (EUN) - sieć 34 europejskich ministerstw edukacji z siedzibą w Brukseli. Jako organizacja non-profit ma na celu dostarczanie innowacji w nauczaniu i uczeniu się swoim kluczowym interesariuszom: ministerstwom edukacji, szkołom, nauczycielom, naukowcom i partnerom przemysłowym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz