poniedziałek, 2 października 2023

Jak wykorzystać w szkole edukacyjną wersję Minecrafta?

Już 10 lat temu pisałam o wykorzystaniu Minecrafta w Danii. Posiłkowałam się przy tym artykułem z portalu antyweb "Dania w Minecrafcie - tak powinna wyglądać nauka w szkołach!" W Polsce jest już wielu nauczycieli, którzy docenili edukacyjny walor tej znanej i uwielbianej na całym świecie gry. Wśród uczących w klasach początkowych niekwestionowaną liderką jest Joanna Apanasewicz, znana jako Apanaska, dodatkowo trenerka Cyfrowego Dialogu. To właśnie Cyfrowy Dialog, a konkretnie Anna Jędryczko i Sławek Baturo, stworzyli, na zamówienie Microsoftu, szereg edukacyjnych map, które teraz  będą szczególnie cenne. Co przez to rozumieć? Od 12 września, w wyniku współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Microsoftu w ramach programu Laboratoria Przyszłości, Minecraft stał się darmowy dla polskich UCZNIÓW i NAUCZYCIELI szkół podstawowych (od klasy 4) i ponadpodstawowych. Żal, jak zauważyła Apanaska, że nie dla 1-3, którzy posiadają niesamowite pokłady kreatywności i odpowiednio pokierowani potrafią stworzyć cuda. Uczą się przy tym współpracy i ćwiczą szereg umiejętności przydatnych w szkole. 

Ale dość ogólników - czas przejść do konkretów. Znajdują się one w wielu miejscach - również na stronie Ministerstwa, które zaleca budowanie z Minecraftem jako formę nauki. Do gry "dostaniemy się" poprzez Zintegrowaną Platformę Edukacyjną. Login i hasło jest na stronie SIO, do której ma dostęp sekretariat i dyrektor szkoły. W praktyce warto poprosić nauczyciela informatyki o przekazanie tych danych poszczególnym zainteresowanym. I tu uwaga - do loginu trzeba dodać domenę @zpe.gov.pl Warto się pospieszyć z grą, bo dostęp do bezpłatnej próbnej wersji Minecraft Education (licencja trial – ograniczona czasowo, dająca dostęp do pełnej funkcjonalności) będzie aktywny do 6 MAJA 2024r. Oczywiście, żeby grać, trzeba mieć zainstalowaną edukacyjną wersję Minecrafta. Można ja pobrać ze strony Dostępna jest na Windows-y, MAC-i, Chromebook-i, Androidy i iphony/ipady. Szkoda, że nie ma Linuksa :-(

Na koniec ogromna zaleta MEE, przetestowane dziś z Jackiem Suligą, administratorem grupy Minecraft Education Polska Dzięki @zpe.gov.pl można się łączyć dowolnie z całej Polski. To oznacza, że to co wcześniej nie było możliwe - czyli projekty międzyszkolne stają się realne. A to daje ogromne możliwości.

Przy okazji, warto wspomnieć, że w szkołach ponadpodstawowych pojawiła się propozycja włączenia, jako materiał edukacyjny, gry This War of Mine. Miałam okazję ja testować i recenzować i...gorąco polecam. "To wyjątkowa gra wideo opowiadająca o losach cywilów usiłujących przetrwać w mieście ogarniętym przez konflikt zbrojny. Cechuje ją niezwykły realizm w oddaniu ponurej rzeczywistości towarzyszącej wojnom i bezkompromisowe ukazanie wyniszczającej moralnie i fizycznie walki o życie". Więcej o grze na stronie Ministerstwa. 

EDUKACYJNE MAPY - wszystkie (dla 1-3 i 4-8)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz