...10 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak to u nas świętowanie było huczne i pomysłowe. Zdjęcia możecie obejrzeć (oraz poczytać o imprezie) na stronie Leszno24.
Ten dzień był też miły dla kilku uczniów - zwycięzców konkursu organizowanego w ramach DBI. Wręczyłam im dyplomy oraz nagrody. Później był czas na pamiątkową fotkę.
piątek, 30 maja 2014
czwartek, 29 maja 2014
OZE
Raz po raz spotykam się z pytaniami o linki do materiałów przydatnych w prowadzeniu zajęć z różnych przedmiotów. Odsyłam wtedy do Otwartych Zasobów Edukacyjnych, czyli takich treści, które pozwalają na ich szerokie wykorzystywanie. Termin OZE (OER w wersji ang. Open Educational Resources) powstał w 2002 r. na zebraniu UNESCO. Postanowiono wtedy stworzyć "wspólnie uniwersalne zasoby edukacyjne dostępne dla całej ludzkości i wyrażono nadzieję, że to otwarte źródło w przyszłości zmobilizuje całą światową społeczność nauczycieli"*.
wtorek, 27 maja 2014
Urządzenia mobilne w szkole
Marcin Polak w artykule "Urządzenia elektroniczne i telefony na indeksie" przypomina, że przepisy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w żaden sposób "nie narzucają szkole zakazu używania telefonów komórkowych na terenie szkoły – dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych istnieje jedynie obowiązek określenia w statucie „warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych” na terenie szkoły". Niestety większość szkół ogranicza prawie całkowicie możliwość korzystania z urządzeń mobilnych. Przyznam się, że nie wiem dokładnie, w jakim zakresie jest to przyjęte w naszej szkole. Przyzwoitość nakazuje nie używać telefonu do rozmów i sms-ów na na zajęciach, nie korzystać z portali społecznościowych i dowolnych gier. Jednak niemożność wykorzystania urządzeń mobilnych w celach edukacyjnych jest denerwująca. Z utęsknieniem czekam na wifi. Myślę, że autorytet nauczyciela i brak nudy na zajęciach "załatwią sprawę". Uczniowie ani myślą zajmować się czymś innym, jeśli odkrywamy przed nimi nowe terytoria w interesujący sposób. Niewątpliwie może to być poznawanie i testowanie darmowych aplikacji edukacyjnych. Dowodem na to są np. zajęcia prowadzone przez p. Jolę Okuniewską, o której już kilkakrotnie pisałam. Zazdroszczę jej możliwości, które są jej udziałem. Moje korzystanie na zajęciach z dobrodziejstw nowoczesnej technologii sprowadza się (w przypadku urządzeń mobilnych) do robienia zdjęć, nagrywania wypowiedzi, przesyłania plików za pomocą bluetootha i...to by było na tyle. Szkoda.
niedziela, 25 maja 2014
Lifelong learning
Człowiek uczy się przez całe życie. Po raz kolejny się o tym przekonałam. Używam wyszukiwarki google często, rownież z opcją wyszukiwania zaawansowanego. Nie wiedziałam jednak o opcji sprawdzenia historii wyszukiwania. O tym i również o innych możliwościach znajdowania potrzebnych wiadomości przeczytacie w artykule gazety - "12 sztuczek wyszukiwarki Google ułatwiających życie".
Wiedzę można zdobywać nie tylko czytając artykuły J. Bardzo podoba mi się opcja "odwróconych ról", gdy to "moje" dzieci przekazują mi jej kolejną porcję. W piątek stali dostawcy newsów - Michał i Szymon - poinformowali mnie o teście LCD. Kod *#0#* działa tylko na dotykowego Samsunga. Kto ma, próbuje. Do dzieła!
Wiedzę można zdobywać nie tylko czytając artykuły J. Bardzo podoba mi się opcja "odwróconych ról", gdy to "moje" dzieci przekazują mi jej kolejną porcję. W piątek stali dostawcy newsów - Michał i Szymon - poinformowali mnie o teście LCD. Kod *#0#* działa tylko na dotykowego Samsunga. Kto ma, próbuje. Do dzieła!
piątek, 23 maja 2014
Sektor 3.0
Corocznie w Centrum Nauki Kopernik organizowana jest konferencja Sektor 3.0, na której przedstawiciele organizacji pozarządowych "odkrywają potencjał mobilnych rozwiązań technologicznych". Jedną z prelegentów tegorocznych dwudniowych spotkań, które zakończyły się wczoraj, była przedstawicielka firmy Samsung, gorąca zwolenniczka programowania w szkołach. Przekonywała ona, że "Już 7-latki powinny się uczyć programowania". Ten cytat jest zarazem tytułem artykułu, który ukazał się w Rzeczpospolitej. Można go przeczytać tutaj. Rownież pod tym linkiem jest wywiad z panią Fiołek.
czwartek, 22 maja 2014
Mistrzowie klawiatury
(od lewej) Marysia, Tomek i Natalia |
środa, 21 maja 2014
Nowa wersja rządowego podręcznika
fot. Leszek Szymański / źródło: PAP |
poniedziałek, 19 maja 2014
Trzeci język
Steve Jobs uważał, że „Każdy... powinien nauczyć się programować komputer, bo to uczy myślenia. Z poglądem tym zgadza się coraz więcej osób, którzy utożsamiają programowanie z trzecim (obok języka ojczystego i obcego) językiem, którego powinno się uczyć w szkole. Z założenia tego wyszli też inicjatorzy programu Mistrzów Kodowania którzy, poprzez zaangażowanych w projekt przeszkolonych nauczycieli, rozpropagowali scratcha w ponad 100 placówkach w Polsce. My też się nim zaraziliśmy. Oto praca Magdy, w której wyjaśnia "dlaczego lubię programować i jak wymyślam nowe tematy".
sobota, 17 maja 2014
17 maja - Światowy Dzień Scratcha
Podobnie jak Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony w lutym, Dzień Scratcha też jest świętem ruchomym. W tym roku wypada to właśne dziś, w sobotę. Już od dawna tworzymy z tej okazji animowane historyjki i wrzucamy je do ogólnego studia Mistrzów Kodowania. Zarażamy też naszą ideą kolejne dzieci. Okazało się, że na "infekcję" szczególnie podatni są uczniowie z klasy IIIa i IIId. Może do kodowania zachęciła ich praca Karola? J
czwartek, 15 maja 2014
Alfabet cyfrowych tubylców :)
Zdjęcie na facebookowej stronie poświęconej edukacji - Learning English with Lawrence. Inne dostepne tutaj.
wtorek, 13 maja 2014
Pułapki na facebooku
Moi drodzy! Jak wiecie mam konto na facebooku. Głównie wchodzę tam jednak, aby poczytać, porozglądać się oraz...dla waszego bezpieczeństwa. Może sie oburzycie - co, pani nas kontroluje? Ktoś musi J. Najwyżej zmieńcie ustawienia J. A tak w ogóle, to przecież facebook jest od lat 13-tu. Jeśli już rodzice pozwolili wam mieć konto, to uważajcie na oszustów. Przestrzega nas przed tym artykuł na portalu gazeta.pl. Warto poczytać. Jeśli jednak przeraża was ilość tekstu, przedstawiam skrót.
Na prawo obrazek ilustrujący najczęściej stosowane próby oszustwa - fałszywe artykuły.
Na prawo obrazek ilustrujący najczęściej stosowane próby oszustwa - fałszywe artykuły.
poniedziałek, 12 maja 2014
Jubileusz
Wczoraj ktoś (nie wiadomo kto) odwiedził mój blog po raz 20-to tysięczny. Cieszy mnie to bardzo. Z lajków i komentarzy pod postami wynika, że pomysł na nauczycielskiego bloga sprawdził się. Muszę tylko uważać, aby się od niego nie uzależnić, tak jak inni uzależniają sie od facebooka. Ale jak tu nie pisać, jeśli codziennie pojawiają się nowe tematy, sprawy, które chcialabym wam przekazać. Ot, chociażby dwa dni temu...Ale o tym w następnym odcinku J. A tymczasem, jubileuszowy tort wykonany w scratchu. Aby go ozdobić, należy kliknąć na wybrany rożek z kremem i dołożyć ozdoby. Miłej zabawy J.
Autorem scratchowego tortu jest użytkownik o loginie mgao2020
Autorem scratchowego tortu jest użytkownik o loginie mgao2020
niedziela, 11 maja 2014
Jak uczyć matematyki
Co prawda teraz nie mam do czynienia z tym przedmiotem, ale gdybym miała, na pewno korzystałabym z Khan Academy, o której pisałam m.in. w ostatnim poście. Dziś chciałabym przedstawić świetny pomysł moich koleżanek - konkurs "Bryłowe ZOO". Uczniowie tworząc zwierzątka, poszerzają wiedzę o bryłach geometrycznych i ćwiczą wyobraźnię przestrzenną. Efekty ich pracy można podziwiać tutaj.
sobota, 10 maja 2014
"Rząd ma wasze dziecko za idiotę"
Nauczycieli uczących w klasach I-III często nie docenia się. Wydaje się, że to nie problem nauczyć dzieci czytać, pisać, liczyć. Wbrew pozorom jest to coraz większy problem. Co prawda różnice w poziomie wiedzy przyszłych pierwszoklasistów występowały zawsze, ale wydaje mi się, że nie było to na taką skalę. Pamiętam, jak w zamierzchłych czasach J mój brat, który nauczył się czytać w wieku lat czterech lub pięciu (domagając się wiedzy o literkach od starszych sióstr, które nie odrywały nosów od książek) poszedł do szkoły. Strasznie się nudził. Czy to oznacza, że nie powinnam uczyć go czytać? (już wtedy miałam zapędy belferskie J). Absolutnie, nie. Wystarczyłoby mu dać dodatkowe zadania. Na szczęście brat nie był nadruchliwy J. Spokojny chlopak, potrafił "usiedzieć na miejscu". A dziś?
piątek, 9 maja 2014
Google Effect
Wczoraj dodałam zdjęcia z apelu. Ich autorkami są panie Olga Matuszewska i Danuta Greźlikowska. Ja tym razem nie bawiłam się w fotografa
– ktoś musi obsługiwać sprzęt J.
Przy okazji – czy wiecie, że Google poprawia zdjęcia oraz dodaje specjalne
efekty. Jedno z moich zdjęć ze sprawdzianu szóstoklasisty „nie wyszło”. Nie
spodobało się też Dawidowi Hasselhoffowi – dla niewtajemniczonych gwieździe
„Słonecznego patrolu”, serialu emitowanego w „zamierzchłych czasach” J. Wcisnął się w kadr i wyraził miną swoją dezaprobatę. Takie
efekty można robić w Google Effect.
czwartek, 8 maja 2014
Zapraszam do galerii
Dziś spektakl o św. Janie Pawle II obejrzały dzieci z klas I-III. Zapraszam do galerii. Link do niej umieściłam również na stronie Moja szkoła. Przypominam też o głosowaniu w konkursie tanecznym School Dance. Z lewej strony znajduje się grafika dotycząca tego konkursu. Wystarczy kliknąć, wybrać opcję Best Dance, Taniec polski i oddać swój głos (tylko przez Facebooka). Nasze tańce to: Szkolny rock' n' roll, Zuppa Romana i Taniec dworski.
E-podręcznik od Microsoftu?
Epodreczniki.pl przytacza na facebooku wypowiedź Tony'ego Batesa, wiceprezesa Microsoftu. Zapowiada on podręcznik, który "ma być tworzony wraz z ekspertami, następnie publicznie testowany i udostępniony możliwie najtaniej, najchętniej darmowo". Dynamiczne, tak jak i obecne czasy, dzieło ma ukazać się w grudniu tego roku. Na temat e-podręcznika wypowiada się również były prezes Microsoftu- Bill Gates. Można o tym poczytać na niezalżznym forum publicystów tek 24. Fundacja Gatesa wspiera m.in. Khan Academy- niekomercyjny projekt, z którego korzystanie sprawia, że edukacja staje się "ciekawa, interaktywna, zindywidualizowana i dostosowana do każdego ucznia z osobna", czyli taka, jaki powinien być e-podręcznik. E-podręcznika jeszcze nie ma, ale z Khan Academy warto korzystać!
www.tonybates.ca - My vision for an open textbook
NFP tek 24, Jak Bill Gates widzi e-podręczniki
www.tonybates.ca - My vision for an open textbook
NFP tek 24, Jak Bill Gates widzi e-podręczniki
środa, 7 maja 2014
Darmowy nie darmowy
Jakiś czas temu na portalu cyfrowy nauczyciel natrafiłam na informację dotyczacą darmowego Office'a 365 dla dla instytucji edukacyjnych (Plan A2). Ponieważ wszystko, co darmowe w odniesieniu do Office'a wydaje mi się podejrzane J poszukałam haczyka. Tkwi on w zdaniu: "Uzyskaj dostęp do Office 365 oraz jedynych w Polsce, przeznaczonych dla nauczycieli szkoleń wideo w promocyjnej cenie 999 zł". Czyli co? Darmowy, ale w pakiecie ze szkoleniami nie darmowy. To tak, jak z pakietami podręczników - nie można zrezygnować z żadnej części. Oczywiście cena nie jest wygórowana, jeśli się ma dostęp do netu w każdej klasie (365 to pakiet biurowy online), ale.. po co? Można korzystać z bezpłatnego Google Docs, co od dłuższego czasu robię.
wtorek, 6 maja 2014
Niebo w dobrym humorze
Dopiero dziś świętowaliśmy w szkole kanonizację Jana Pawła II. Pani Alina Ławecka wspólnie z panią Olgą Matuszewską przygotowały interesujący scenariusz, który zrealizowany został przez dzieci z kółka teatralnego "Antrakt". Pomagali im w tym uczniowie z klas młodszych, wyszkoleni przez swoje panie nauczycielki. O 18.00 przewidziana jest powtórka spektaklu - dla rodziców naszych uczniów, mieszkańców osiedla i wszystkich zainteresowanych chętnych. Zapraszamy!
poniedziałek, 5 maja 2014
Jeszcze raz o podręcznikach
Obok toczącej się dyskusji na temat
darmowego elementarza, postanowiłam przytoczyć głos Izabeli Breguły,
wieloletniej nauczycielki dzieci z klas I-III. Neguje ona potrzebę korzystania
z pakietów książek, sugerując, że są one "wciskane" zarówno nauczycielom,
jak dzieciom. Mam podobny staż pracy, co owa pani, a w klasach początkowych uczyłam
przez jego większość. Jeśli chodzi o pakiety, różnie bywało, ale nigdy nie były
one "wciskane". Pewnie, była i sugestia i zachęty, ale ostateczna
decyzja zawsze należała do nauczycieli, którzy w zespołach przedmiotowych
decydowali, z czego będą uczyć się ich uczniowie. Brano przy tym pod uwagę wyłącznie
zalety dydaktyczne podręcznika, sposób podejścia do tematu oraz... obszerność
opracowania. Podręczniki, które mogłyby "wyręczać" za bardzo ucznia
(a tak jest niestety z większością pakietów) były odsuwane. Być może źle
zrozumiałam owo wciskanie. Może chodzi o to, że nie ma podręczników oferowanych
nie w pakietach. Oczywiście, zgadzam się z panią Bregułą, że powrót do jednego
elementarza, w takiej formie, w jakiej my z niego korzystaliśmy, jest w
dzisiejszych czasach niemożliwy i że lepiej uczyć bez podręcznika. Do tej
drugiej opcji skłania mnie obserwacja poczynań nauczycieli. Mimo, iż uczniowie
posiadają książki, nadal "przegrzewane" jest ksero. Coś tu nie tak.
niedziela, 4 maja 2014
Refleksje po majówce
Plakat I LO na facebooku |
Co się tyczy Leszna. Od dwóch lat organizowany jest konkurs na najbardziej rowerową szkołę. Rywalizacja dotyczy jednak tylko szkół ponadgimnazjalnych Leszna. Szkoda. Na razie bezkonkurencyjne jest I LO.
sobota, 3 maja 2014
Patriotyzmu ciąg dalszy
piątek, 2 maja 2014
Lokalny patriotyzm - School Dance
Co prawda powinnam pisać dziś o Święcie Flagi, ale...jest dużo artykułów na ten temat. Przypomnę tylko. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004, czyli w roku wstapienia Polski do Unii. Łatwo zapamiętać.
Tymczasem chciałabym was zachęcić do skupienia się na patriotyźmie, ale na poziomie lokalnym. Nasza szkoła bierze udział w konkursie School Dance."Wrzuciłam" trzy tańce przygotowane przez panią Dankę Greźlikowską i panią Katarzynę Tycner i zaprezentowane przez ich klasy IIa i IIIa. Warto zobaczyć i zagłosować! (tylko przez facebooka). Dzieciaki są świetne, a muzyka zmusza do podrygiwania. Liczy się każdy głos. Jedna osoba może głosować tylko raz. Ja już zagłosowałam J. Udostępniajcie:
http://www.schooldance.sk/videa/taniec-dworski.html
Tymczasem chciałabym was zachęcić do skupienia się na patriotyźmie, ale na poziomie lokalnym. Nasza szkoła bierze udział w konkursie School Dance."Wrzuciłam" trzy tańce przygotowane przez panią Dankę Greźlikowską i panią Katarzynę Tycner i zaprezentowane przez ich klasy IIa i IIIa. Warto zobaczyć i zagłosować! (tylko przez facebooka). Dzieciaki są świetne, a muzyka zmusza do podrygiwania. Liczy się każdy głos. Jedna osoba może głosować tylko raz. Ja już zagłosowałam J. Udostępniajcie:
http://www.schooldance.sk/videa/taniec-dworski.html
czwartek, 1 maja 2014
To już 10 lat...
...minęło od czasu naszego wstąpienia do Unii Europejskiej. O tym fakcie przypomniało m.in. wydawnictwo Operon, zachęcając do przybliżenia uczniom wiedzy o Unii poprzez gry, znajdujące się na portalu europa.eu. Z takiej możliwości korzystam corocznie od wielu lat. Nauka przez zabawę, szczególnie game based learning – edukacja z wykorzystaniem gier, jest o wiele bardziej efektywna niż szereg innych metod. Powstało na ten temat wiele artykułów. Jeden z nich, Agnieszki Bilskiej, stosującej gry w nauczaniu języka obcego, jest dostępny tutaj.
W swoim artyule Operon próbował zareklamować również spot rządowy, podając link do niego J.
.
Subskrybuj:
Posty (Atom)