sobota, 28 lutego 2015

Wyjdźmy poza...

Poznajecie oryginał?
Rok temu we Wrześni odbyła się konfernecja "Lepsza edukacja". Pisałam o niej w poście, w którym wspominałam swoje studenckie lata i temat pracy magisterskiej "Nowe idee w nauczaniu i ich realizacja w Polsce". Przedstawiałam sylwetki nowatorów i ich koncepcje m.in. szkołę aktywną Celestyna Freineta, metodę Montessori, Wiliama Kilpatricka i jego metodę projektów. Nie wyobrażałam sobie, że po latach nazwiska i koncepcje te "odżyją" w takim stopniu. Podobnie jak XIX-wieczni pedagodzy, prelegenci z Wrześni postulowali zerwanie z dawnym stylem nauczania, odejściem od systemu klasowo-lekcyjnego (dodatkowo nawet od podstawy programowej), wyjściem poza szkołę.

piątek, 20 lutego 2015

Nie ma o czym pisać?

Pewna pani przyznała się, że podobnie do swoich uczniów, nie wie, o czym pisać na blogu. Myślę, że pisanie "na siłę" nie ma sensu. Dlatego czasem sobie odpuszczam, nawet wtedy gdy tematów nie brakuje. W zasadzie to nie brakuje ich nigdy. Tyle się dzieje na polu IT, w oświacie - trudno przejść obok tego obojętnie. Nałogowo polecam też narzędzia TIK-owe, znane i poznawane na kursach etwinningowych. Szczególnie cennym jest dla mnie eXeLearning, program, z którym zetknęłam się już wcześniej dzięki książce Romana Lorensa "Nowe technologie w edukacji". Aplikacja pozwala na tworzenie materiałów szkoleniowych w wersjach do zdalnego nauczania, Nie mogłam sobie odmówić zabawy z exe. Jej pokłosiem jest strona dotycząca bezpieczeństwa w sieci. Exe przydał się też do prezentacji stworzonego grupowo projektu webquest.
Tym zaś, którzy nie wiedzą, jak ukryć swoją aktywność na facebooku, polecam artykuł.


niedziela, 15 lutego 2015

Kolejne przydatne narzędzie TIK

Programów do przeprowadzania ankiet, quizów, głosowań jest mnóstwo. Co rusz natrafiam na nowe, często z pomocą trenerów kursów etwinningowych J. Oto ostatnia ankieta zrobiona za pomocą POLLDADDY.

sobota, 14 lutego 2015

Bawię się...

Po raz kolejny polecam kursy etwinningowe. Zawsze można "trafić" na coś nieznanego do tej pory. Dla mnie nowością były symulacje komputerowe. Oprócz wykonania animacji z dźwiękiem w programie Vectorian Giotto, zdobyłam linki do instrukcji filmowych i programów do symulacji.
>

wtorek, 10 lutego 2015

DBI 2015

Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu. Obchodzimy go po raz 11-ty. Z tej okazji różne instytucje zgłaszają na stronie saferinternet tzw. inicjatywy. Przedstawiają w nich szczegóły planowanych działań na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych internautów. Wsród najczęściej wymienianych są zajęcia edukacyjne. Przeprowadzam je w szkole od kilku lat. W tym roku wzięłam pod uwagę bepieczeństwo mobilne. Coraz więcej młodzieży posługuje się komórkami i często instaluje na nich masę aplikacji, nie mając pojęcia o konsekwencjach - ograniczeniu naszej prywatności.  O wszystkich zagrożeniach możecie poczytać w "Poradniku bezpieczeństwa mobilnego". A tych, którzy chcą sprawdzic swoją wiedzę zapraszam do zmierzenia się z pytaniami przygotowanymi za pomocą aplikacji kahoot.
PS.Nauczycielom polecam portal edukacjamedialna, na którym znajdą propozycje lekcji dotyczących nie tylko bezpieczeństwa.

wtorek, 3 lutego 2015

Cyfrowi tubylcy

Jakoś opuściła mnie ostatnio pisarska wena. Nie mogę jednak milczeć w obliczu twórczego zapału moich cyfrowych tubylców. Oto dzieło Basi, jednej z najbardziej zarażonych TIK-iem (ale nie tylko, o czym możecie przekonać się przeglądając posty na jej blogu). Prawda, że rewelacja?!