sobota, 25 kwietnia 2020

Nauka zdalna w czasach pandemii - rady praktyków

Zakończył się największy dotychczas #MSFTEduChat na twitterze. 5858 tweetów i 646 uczestników z 50 krajów, dyskutujący w 20 językach. Masa inspiracji, dobrych praktyk i wniosków, zebranych od tweetujących. Ze strony polskiej były to: Asia Waszkowska, Marta Florkiewicz-Borkowska, Basia Ostrowska, Małgosia Kulesza i Małgosia Buszman. Główny wniosek - kto wcześniej stosował nauczanie zdalne i wspierał swoją pracę nowymi technologiami nie ma większych problemów. Nauczycielki prowadzą obecnie lekcje online za pomocą Microsoft Teams, GoogleForEdu, Jitsi Meet, a także nagrywają minilekcje w Prezi Video oraz Genial.ly. Dodatkowo zamieszczają treści na swoich blogach, spotykają się na Google Meet oraz wysyłają materiały do samodzielnej pracy (odwrócona lekcja). Starają się, na ile to możliwe, aby uczniowie pracowali projektowo i w grupach, np. dyskutując. Praca projektowa jest wymieniana często. "Podstawą nauczania zdalnego jest wzbudzenie u uczniów ciekawości, a to można osiągnąć poprzez działania projektowe . Moi uczniowie są zaangażowani w dwa globalne projekty" (Małgorzata Kulesza)

czwartek, 23 kwietnia 2020

Czy mamy przesyt?

Nauka zdalna rządzi, przynajmniej w teorii. W praktyce…jest różnie. Jak? Była okazja podyskutować. Jak co miesiąc #MicrosoftEdu zorganizował międzynarodowy  #MSFTEduChat na twitterze. 14 ścieżek językowych, temat na czasie. Frekwencja ze strony Polski…nie dopisała. Chociaż, gdyby nie patrzeć na ilość, a jakość, byłoby nieźle – dzięki Marta, Basia, Asia i Małgosia. W sumie…nie dziwię się. Sama mam przesyt. Masa propozycji, które „muszę obejrzeć, bo warto”. Masa aktywności, które powinnam podjąć, bo zawsze mnie to ciekawiło. Serce podpowiada – „skorzystaj”, rozsądek – „daj sobie luz”. Cóż, cieszmy się, że większość spotkań jest nagrywana i można będzie do nich wrócić w mniej szalonych czasach. A do czego wracać warto, a może i skusić się na żywo?



  • Amazon STEAM Kindloteka – pisałam już o nich w poście, więcej o nich na stronie Cyfrowego Dialogu. dedykowane zarówno dla rodziców z dziećmi, nauczycieli, bibliotekarzy jak i edukatorów, które przybliżą tajniki programowania i pomogą zagospodarować nadchodzący czas w ciekawy i ambitny sposób. Zbiór tych, które już się odbyły na kanale youtube.
  • Cyfrowy Dialog – firma, której reklamować nie trzeba. „Obsługująca” ogólnopolskie programy, jak np. powyższy Amazon, Centrum Mistrzostwa Informatycznego, mająca udziały w Centralnym Domu Technologii, twórca programów Zaprogramuj przyszłość (obecnie trwa druga edycja). Ich webinary (dorobek wielu lat) można znaleźć na kanale Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog
  • Centralny Dom Technologii - podczas okresu zamknięcia szkół przygotowuje praktyczne porady i materiały wspierające rodziców, nauczycieli i uczniów. Więcej informacji na stronie: Edukacja zdalna. Prowadzi też lekcje z CDT - zajęcia online dla dzieci.
  • Centrum Mistrzostwa Informatycznego - webinary
  • Fundacja Szkoła z klasą – cykliczne webinary, z których wiele dotyczy nauki zdalnej: 
Bądź wychowawcą online!
Edukacja zdalna (nie tylko) w czasach zarazy
Projekt edukacyjny zdalnie
Jak uczyć i wspierać młodsze dzieci? - kl. I-III i przedszkole
Dobrostan cyfrowy
  • Edumiesiąc - inspirujące webinaria, które w każdym miesiącu dotyczą jednego tematu
  • TAN -  inicjatywa realizowana przez tarnowskich nauczycieli, interaktywna platforma wykorzystująca przekaz na żywo na kanale YouTube. Koordynatorem jest Marcin Zaród, tarnowski pedagog uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku 2013. 
  • Korki tv - NOWOŚĆ! - lekcje na kanale Metro TV
  • Superbelfrzy i ich materiały, w tym z kilku konferencji EduMoc Online
Odpowiedzi na wiele pytań można znaleźć najczęściej w różnych dedykowanych grupach na Faebooku. Nie należy jednak przesadzać z tym byciem online. Zadbajmy o swój dobrostan cyfrowy. A co to jest i jak się za to zabrać, możemy dowiedzieć się choćby z webinaru ;-) Fundacji Szkoła z Klasą.

poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Education during coronavirus pandemic...

…is different. Teachers are facing a new, unknown and unfriendly situation.
Often being left alone, with the need of searching, and vice versa, being discouraged.
Supporters of the traditional education style face special difficulties and do not really understand the form of remote learning. They prefer blackboard and chalk to modern-day teaching. In their opinion remote learning is about sending a list of tasks, often in immense amounts, which makes children dream of going back to school.
Fortunately, there are teachers who work perfectly. They belong to a team called “Superbelfrzy”. Remote learning is not a problem for them. They have been teaching with the use of new technologies for many years. Their activities are an inspiration for many educators.

Just take a look at the blog of “Superbelfrzy” or their fanpage on Facebook and you can see how genuine education should look like, what needs to be done to encourage students to learn.

And it is not just about technology. Marta Florkiewicz-Borkowska always says that relationships are the most important and the education process is based on them. She is a tutor, teacher and mentor for many people. Webinars with Marta are widely appreciated because she is a professional and practical person and puts her heart and soul into preparing them. Marta is involved, both with her students and personally, in many social activities. Now, she organizes video meetings with her pupils using Teams.
Zyta Czechowska and Jolanta Majkowska put their hearts into education for children with disabilities. But not only. They also spread knowledge about new technologies in education, host a number of webinars and share their experiences on their blog – specjalni.pl.

Joanna Apanasewicz, Aleksandra Schoen-Kamińska i Wiesława Mitulska work in an innovative way with children between seven and nine years old (Primary School) and show that using remote learning with small children is not only possible but also satisfying.

I could mention a lot more teachers because currently the Superbelfrzy team consists of 150 educators and there are many teachers who work perfectly without being a member of any team as well.
It is them we can learn from and thanks to them we may hope that education will survive at its best.

wtorek, 7 kwietnia 2020

Office 365 raz jeszcze

Trwa testowanie najlepszych platform umożliwiających naukę zdalną. Wielu nauczycieli zdecydowało się na Office 365 i Teamsy. Często jest to nakaz dyrekcji, ale zdarza się i tak, że władza pozostawia wybór. Do produktu Microsoftu przekonałam się już dawno. Potwierdziłam swoje nastawienie biorąc udział, jako host, w ogólnoświatowym czacie Microsoftu #MicrosoftEduChat na twitterze. Uporządkowana przestrzeń Teamsów, pełna zespołów, kanałów, plików - ogólnych i dla poszczególnych grup językowych,  do tego niesłychanie rozbudowany materiał na OneNote- to było to, czego mi potrzeba. Zdobyte doświadczenie przekułam na pracę z moimi uczniami. Staram się też zachęcić innych edukatorów do używania Office 365, ukazując zalety i podsyłając linki. Ich mnogość skłoniła mnie do stworzenia tego posta.
Jeśli natkniecie się na inne, napiszcie w komentarzu.
Office 365 i Teamsy:
Office 365 dla Edukacji jako rozwiązanie do zdalnego nauczania - oprócz zalet i szczegółowych instrukcji są też działy dotyczące Rodo w Office 365 dla Edukacji, Bezpłatny Office 365 A1 – jak uruchomić usługę dla szkoły, Materiały dla rodziców i opiekunów, Szkolenia online dla nauczycieli i wiele innych. STRONA JEST STALE ROZBUDOWYWANA!
Ucz się skąd chcesz
Webinar zorganizowany przez Mentor-systemy audiowizualne
Tutorial Sławka Baturo o zakładaniu konta
Konfiguracja domeny w Office 365 z wykorzystaniem usługi Cloudflare 
Teams krok po kroku 
Zarządzanie spotkaniami w Teamsach
Jak skutecznie poprowadzić lekcje online z Microsoft Teams? webinar, JUŻ WKRÓTCE, 7.04 o 15.00
Testy w Forms jako zadania w Teams
Zdalna nauka - Multimedialny notes zajęć w usłudze Teams
Jak RYSOWAĆ w OneNote (rysik, myszka, ręka, kształty, linijka)- OneNote jako wirtualna tablica

czwartek, 2 kwietnia 2020

Czas na Cyfrowy Dialog

W obliczu wątpliwej jakości materiałów edukacyjnych, które są szeroko komentowane w mediach przypominam, że są takie, których polecać nie trzeba. Należą do nich webinary organizowane przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Już od wielu lat są one nagrywane i w każdej chwili można do nich wrócić. Nic nie zastąpi jednak oglądania na żywo i interakcji z prowadzącymi - ludźmi kompetentnymi w swoim fachu. Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, wcześniej Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania, a przedtem Mistrzowie Kodowania, to marka sama w sobie. Zajmuje się głównie upowszechnieniem nauki programowania. O Mistrzach pisano wiele m.in. w TIK w Edukacji. To Mistrzowie Kodowania, na długo przed ujęciem programowania w Podstawie Programowej, wprowadzili go do szkół, bibliotek, ośrodków kultury, CDN, przedszkoli  (Mistrzowie Kodowania Junior). Stowarzyszenie wyszkoliło dotychczas tysiące edukatorów. Z ich materiałów, w tym scenariuszy dotyczących kilku języków programowania, webinariów, mogą korzystać wszyscy. Są na wolnych licencjach. Wiele cennych uwag znajduje się na też blogu i na stronie Stowarzyszenia MK, która zawiera przebogate relacje z działań programistycznych placówek biorących udział w kolejnych edycjach. Na stronie Cyfrowego Dialogu są z kolei informacje o obecnie realizowanych przedsięwzięciach (samodzielnie bądź we współpracy): programie Zaprogramuj Przyszłość (I i II edycja), Centrum Mistrzostwa Informatycznego, Informatyka bez granic i Centralny Dom Technologii. Jest też link do webinarów. Serdecznie zapraszam na dzisiejszy! 2 kwietnia o 19.00. Krzysztof Jaworski opowie o Scratchu - prostym języku programowania, w którym można zaprojektować prawdziwe cuda. A może zdążycie jeszcze na kolejny cykl warsztatów przygotowanych wspólnie z #Amazon #STEMKindloteka. Będzie o mózgu - tym naszym ludzkim i "mózgu" komputerów.

🔸O 1️⃣0️⃣.0️⃣0️⃣ - Agnieszka Chomicka Bosy sprawdzi z Wami, ile myśli mieści się w naszej głowie; 🤯
🔸O 1️⃣1️⃣.3️⃣0️⃣ - Teresa Smoleń pogłówkuje z Wami przemierzając różne labirynty; 🎲
🔸A o 1️⃣5️⃣.0️⃣0️⃣ - Krzysztof Jaworski z nauczycielami i rodzicami będzie odkrywał, jak działa "mózg" maszyn

Z ostatniej chwili - z powodu problemów technicznych lekcja o 10.00 się nie odbędzie.