środa, 14 września 2022

Laboratoria Przyszłości w praktyce

autor: Mateusz Łysek
Na platformie edukacyjnej Ministerstwo Edukacji i Nauki znajduje się wpis: „Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań”. Jak jednak angażować uczniów, odkrywać ich talenty oraz rozwijać zainteresowania, nie mając do tego odpowiednich kompetencji? Nie w każdej szkole, która otrzymała sprzęt jest pasjonat, zdolny podołać temu zadaniu. W „Laboratoriach Przyszłości” nie przewidziano zaś środków na szkolenie nauczycieli. 
I znowu – podobnie, jak w przypadku nauki zdalnej – z pomocą przychodzą sami nauczyciele – praktycy, fachowcy w swojej dziedzinie, mający wieloletnie doświadczenie w wykorzystaniu sprzętu na swoich zajęciach. Z inicjatywy Agnieszki Halickiej i Beaty Chodackiej, zaangażowali się w projekt „Laboratoria Przyszłości w praktyce”.  Powstał on w ramach Sekcji Informatyki Szkolnej (SIS) przy PTI.
Odbyły się już pierwsze spotkania szkoleniowe - online, w grupie na facebooku:

Kolejne webinary jutro – spotkanie z Karoliną Antkowiak – ekspertem od druku 3D oraz Dawidem Łasińskim vel Pan Belfer, który opowie, jak wykorzystać szkolny sprzęt audio-video.

Przydatne linki:
Mamy sprzęt – i co dalej czyli o projekcie „Laboratoria Przyszłości w praktyce” (w artykule: jak „ruszyć”, kto poprowadzi szkolenia w ramach projektu, o długopisach 3D)
Zasoby na platformie Wakelet 
Na przykładzie konkretnej szkoły 
Długopisy 3D w edukacji i terapii - doskonałą publikacja autorstwa Zyty Czechowskiej i Jolanty Majkowskiej, do pobrania na stronie bloga Specjalni.pl. W niej nie tylko porady, ale również przykłady prac, szablony, scenariusze...

Oczywiście zachęcam dołączyć do grupy facebookowej Laboratoria Przyszłości w praktyce i…uczestniczyć w kolejnych spotkaniach. Ich wykaz znajduje się w grupie.

EDIT: 
nagrania webinarów z grupy LP:
Mikrokontrolery i roboty w szkole - Tomasz Mikołajczyk (16.09)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz