Dziś będzie tylko o Cyfrowym Dialogu - przyjemności trzeba sobie dawkować :-) O Fundacji wkrótce. Z nowym rokiem przygotowała wiele projektów, których opisanie zajmie sporo czasu.
Cyfrowy Dialog, powstał na bazie Mistrzów Kodowania, którzy zainicjowali wprowadzeni do szkół podstawowych nauki programowania – na długo przed oficjalnym rozporządzeniem i ujęciem tej tematyki w Podstawie Programowej. Program edukacyjny „Mistrzowie Kodowania” wystartował w 2014r. i związany był z firmą Samsung Electronics Polska. Rok wcześniej miała miejsce edycja pilotażowa, do której zaproszono 34 szkoły podstawowe z całej Polski, po dwie z każdego województwa i dwie dodatkowe z Warszawy. Program skierowano do uczniów z klas 4-6. Od samego początku koordynatorką projektu była Iwona Brzózka – Złotnicka, która w lutym 2016r. zainicjowała powstanie Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania, przekształcone później w Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Iwona - prezeska zarządu to kobieta wulkan. Pełna pasji, nowych pomysłów, odwagi do działania. Razem z gronem wiernych współpracowników i trenerów „zajmuje się od lat rozwijaniem kompetencji przyszłości poprzez realizację działań skierowanych do nauczycieli oraz bezpośrednio do dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie koncentruje się na testowaniu i wdrażaniu nowych kierunków do edukacji szkolnej, opracowując nowatorskie programy nauczania”*, publikując, prowadząc szkolenia, uczestnicząc w konferencjach, również międzynarodowych. Bierze udział w akcjach programistycznych, przede wszystkim CodeWeek i Godzina Kodowania. Wiele z nich organizuje na masową skalę, jak chociażby Urodziny Scratcha – wydarzeniu online na Teamsach, w których wzięło udział kilkanaście tysięcy młodych ludzi, wraz ze swoimi nauczycielami. Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw i firm, z którymi współpracował/współpracuje Cyfrowy Dialog. Mimo wszystko pokuszę się, aby oddać skalę działalności:
- Innowacyjny program Mistrzowie Kodowania Junior - od maja 2015 r., skierowany do przedszkoli.
- Zaprogramuj przyszłość – dwie edycje, dla nauczycieli oraz bezpośrednio do dzieci i młodzieży. Pierwsza realizowana przez Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania we współpracy z Fundację Orange (2017/2018) Druga – 2019/2021, jako Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, w partnerstwie z Politechniką Łódzką.
- Politechnika Łódzka jest też realizatorem projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego, w którym Cyfrowy Dialog ma znaczący udział. W projekt zaangażowane są również: Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Stowarzyszenia I love Math
- Informatyka bez granic
- Amazon STEM Kindloteka
- Centralny Dom Technologii
- Solve for Tomorrow
- „Cybercraft – przygoda, która uczy” - współpraca z firmą Microsoft, Librus
- Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Cyfrowy Dialog
- Kluby Młodego Programisty – „obsługa” 16 punktów warsztatowych z nauką programowania działające pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji (obecnie KPRM) i Państwowego Instytutu Badawczego NASK
- Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog jest organem prowadzącym Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego DobraTU w Warszawie. To fakt najnowszy i ABSULUTNIE FANTASTYCZNY! W TAKIEJ SZKOLE CHCE SIĘ ŻYĆ! (i uczyć oczywiście ;-)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz