Zachęcam do zabawy oraz testowania gotowych zasobów!
niedziela, 29 października 2023
Stwórz interaktywne ćwiczenia z eKredą
środa, 25 października 2023
Najpierw pomarańczowy kot, teraz fioletowa ośmiorniczka
„Nowa aplikacja do nauki programowania dla najmłodszych i nie tylko. Każdy znajdzie tutaj moc inspiracji, możliwość rozwijania swoich pasji poprzez interakcję z otoczeniem i rówieśnikami… OctoStudio jest całkowicie bezpłatne, bez żadnych reklam i zakupów w aplikacji.” I najważniejsze – tworząc apkę wzięto potrzeby grupy docelowej - dzieci z ograniczonym lub nie mających dostępu do komputerów i internetu. „Mogą one tworzyć interaktywne historie, korzystając ze zdjęć i dźwięków z sąsiedztwa lub instrumentu muzycznego, który odtwarza dźwięki podczas skoku. Mogą tworzyć gry reagujące na przechylenie telefonu lub tworzyć wspólne projekty ze znajomymi”.
#ScratchFoundation #CMInaMIT #LifelongKindergarden #CMI #CyfrowyDialog #MIT #OctoStudio #scratch
poniedziałek, 23 października 2023
Informatyka dla smyka
"Dzięki wykonywanym ćwiczeniom uczniowie nabywają niezbędne umiejętności z zakresu algorytmiki, programowania, zastosowania technologii, wiedzy na temat urządzeń, zasad prawa i bezpieczeństwa, a także rozwijają kompetencje społeczne". Chociaż materiały odnoszą się do edukacji informatycznej, mogą też być przydatne na zajęciach z matematyki, przyrody, języka polskiego, języków obcych, plastyki itp.
sobota, 7 października 2023
Code Week is coming
1. Zorganizować spotkanie ze specjalistę z branży technologii i zaprosić go do szkoły na wspólne działanie lub rozmowę dotyczącą kariery. Zajęcia można również zorganizować online lub poza szkołą, w miejscu pracy specjalisty (np. w laboratorium lub biurze).
2. Opublikować działanie na mapie zajęć Tygodnia Kodowania UE.
3. Użyć tagu #expertsgobacktoschool202 podczas przesyłania zadania na mapę.
Udział w Konkursie jest opcjonalny. W Akcji „Eksperci wracają do szkoły” 2023 można wziąć udział bez przesyłania pracy do konkursu.
Kolejna nowość, tym razem dla nauczycieli, to kurs MOOC, organizowany przez European Schoolnet, „Poruszanie się po innowacyjnych technologiach w programie nauczania”! Rozpoczyna się w poniedziałek 9 października i potrwa do 15 listopada. Dotyczy tworzenia aplikacji, AR i VR. "Dzięki ćwiczeniom, praktycznym przykładom, filmom i informacjom kurs pomoże Ci zastosować te i inne podejścia do nauczania kodowania bezpośrednio w klasie. Podczas kursu będziemy także odkrywać potencjał zajęć międzyprzedmiotowych". Zapowiada się interesująco.
A teraz propozycje Cyfrowego Dialogu - stowarzyszenia, którego rola w upowszechnianiu kodowania/programowania jest nie do przecenienia. W sumie 12 spotkań (w tym 4 certyfikowane szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek). Będzie mowa - i praktyczna działalność - o korelacji scratcha z AI, ChatGPT, Minecraft. Będą roboty, a nawet stacjonarne szkolenie o 4P4C. Znajdą się treści dla każdego - od przedszkolaka po uczniów szkół ponadpodstawowych i nauczycieli. Warto skorzystać z grafiki i zanotować wybrane pozycje. Nie zapomnijcie też o rejestracji na dedykowanej Code Weekowi stronie i dodawaniu waszych aktywności na codeweekowej mapie.#CodeWeek #CodeWeekPL #CyfrowyDialog #scratch #AI #ChatGPT #Minecraft #4P4C
*European Schoolnet (EUN) - sieć 34 europejskich ministerstw edukacji z siedzibą w Brukseli. Jako organizacja non-profit ma na celu dostarczanie innowacji w nauczaniu i uczeniu się swoim kluczowym interesariuszom: ministerstwom edukacji, szkołom, nauczycielom, naukowcom i partnerom przemysłowym.
poniedziałek, 2 października 2023
Jak wykorzystać w szkole edukacyjną wersję Minecrafta?
Ale dość ogólników - czas przejść do konkretów. Znajdują się one w wielu miejscach - również na stronie Ministerstwa, które zaleca budowanie z Minecraftem jako formę nauki. Do gry "dostaniemy się" poprzez Zintegrowaną Platformę Edukacyjną. Login i hasło jest na stronie SIO, do której ma dostęp sekretariat i dyrektor szkoły. W praktyce warto poprosić nauczyciela informatyki o przekazanie tych danych poszczególnym zainteresowanym. I tu uwaga - do loginu trzeba dodać domenę @zpe.gov.pl Warto się pospieszyć z grą, bo dostęp do bezpłatnej próbnej wersji Minecraft Education (licencja trial – ograniczona czasowo, dająca dostęp do pełnej funkcjonalności) będzie aktywny do 6 MAJA 2024r. Oczywiście, żeby grać, trzeba mieć zainstalowaną edukacyjną wersję Minecrafta. Można ja pobrać ze strony Dostępna jest na Windows-y, MAC-i, Chromebook-i, Androidy i iphony/ipady. Szkoda, że nie ma Linuksa :-(
Na koniec ogromna zaleta MEE, przetestowane dziś z Jackiem Suligą, administratorem grupy Minecraft Education Polska Dzięki @zpe.gov.pl można się łączyć dowolnie z całej Polski. To oznacza, że to co wcześniej nie było możliwe - czyli projekty międzyszkolne stają się realne. A to daje ogromne możliwości.
Przy okazji, warto wspomnieć, że w szkołach ponadpodstawowych pojawiła się propozycja włączenia, jako materiał edukacyjny, gry This War of Mine. Miałam okazję ja testować i recenzować i...gorąco polecam. "To wyjątkowa gra wideo opowiadająca o losach cywilów usiłujących przetrwać w mieście ogarniętym przez konflikt zbrojny. Cechuje ją niezwykły realizm w oddaniu ponurej rzeczywistości towarzyszącej wojnom i bezkompromisowe ukazanie wyniszczającej moralnie i fizycznie walki o życie". Więcej o grze na stronie Ministerstwa.
EDUKACYJNE MAPY - wszystkie (dla 1-3 i 4-8)