piątek, 13 marca 2020

Jak uczyć online?

W obliczu koronawirusa pojawia się wiele porad, jak się uczyć. Paradoksalnie, wreszcie pojawiła się opcja, przez wielu wcześniej niedoceniana, nauki na odległość.
Jak ją zorganizować, można się dowiedzieć z wielu artykułów, cyklicznych webinarów (sama miałam okazję prowadzić jeden z nich), czy postów na Facebooku. Wygranymi są tu osoby, które w ogóle korzystają z niebieskiej platformy. Masa grup poświęconych edukacji zachęca do poszerzania wiedzy, a w obliczu niewiedzy można zawsze uzyskać pomoc.
Poniżej wykaz platform i apek, które sprawdzą się w tych trudnych czasach i pomogą w zorganizowaniu e-learningu. UWAGA: Podział na przedmioty na końcu posta.
Komunikatory:

1. Messenger- najprostszy sposób, możemy ze swoją klasą założyć grupę, będziemy mogli szybko przekazywać sobie informacje. Trzeba wziąć pod uwagę wiek uczniów.
2. Google Hangouts- można wysyłać wiadomości, prowadzić wideorozmowy oraz telefonować. Na czas epidemii udostępniony w wersji premium.
3. Skype- można prowadzić lekcje z 25 uczniami jednocześnie. Z aplikacji korzysta wielu korepetytorów i lektorów języków obcych.
Microsoft- twórca Skype’a- organizuje coroczny Skype-a-thon, czyli globalną inicjatywę, która łączy klasy lekcyjne z najdalszych zakątków świata. W tym roku wydarzenie miało miejsce 13 i 14 listopada. Polecam, wzięłam udział razem z moją grupą z informatyki. Co prawda nie łączyliśmy się z zagranicą (w planach), ale spotkaliśmy się wirtualnie z pracownikiem Microsoftu, który opowiedział o swojej pracy. O polskich liderach pracy edukacyjnej z wykorzystaniem Skype’a możecie poczytać tutaj.  W Polsce nauczyciele najbardziej zaangażowani w lekcje ze Skype’em - Gosia Buszman, Łukasz Gierek i Justyna Szczypek - zostali wyróżnieni tytułem Skype Master Teacher.
Lekcje ze Skype'em, czyli podróż po świecie bez wychodzenia z klasy


Platformy do nauki:

1. KhanAcademy - można tam utworzyć klasę, zadawać zadania, monitorować postępy uczniów i indywidualizować pracę z nimi. Uczniowie do każdego tematu dostają samouczki i wskazówki, z których mogą skorzystać, jeśli czegoś nie rozumieją.
Akademia Khana jest organizacją non profit. Jej celem jest zapewnienie dostępu do darmowej nauki każdemu w każdym zakątku globu i o każdej porze. O Khan Academy możecie poczytać w artykule Khan - ulubiony nauczyciel całego świata. Polską wersją zajmuje się profesor Lech Mankiewicz, który opowiada o KhanAcademy w Edugadkach.
Khan Academy jako narzędzie pracy zdalnej-spotkanie dla nauczycieli z profesorem Lechem Mankiewiczem - 15.03 o 19.00
Spotkanie z profesorem Lechem Mankiewiczem dotyczące Khan Academy dla uczniów - 16.03 o 18.00

2. Pi-stacja - ponad 600 darmowych wideolekcji z matematyki dopasowanych do podstawy programowej, które tworzone są z metodykami i czynnymi nauczycielami matematyki. Znajdziemy tam też ćwiczenia interaktywne, które na bieżąco pomagają kontrolować stopień zrozumienia wprowadzanych zagadnień.

3. Narzędzia Microsoftu - Teams, OneNote.
Teamsy to platforma, umożliwiająca pracę z dowolnego miejsca, czaty, współpracę nad plikami, tworzenie zespołów, a wszystko to w mega uporządkowany sposób.
OneNote daje możliwości planowania pracy, gromadzenia, porządkowania informacji, wglądu i udostępniania notatek innym. Dla moich uczniów stanowi on cyfrowy zeszyt. Franek stosuje go nawet do notatek z religii :-) Przez OneNote udostępniam materiały na lekcje, chociaż preferuję Teamsy. Jak z nimi pracować można dowiedzieć się na stronie. Aby móc z nich korzystać, placówka edukacyjna musi mieć usługę Office 365 dla Edukacji. O Microsoft dla edukacji pisałam też w poście, w którym zamieściłam wiele przydatnych linków.
Inne miejsca z wiedzą o MSFT to:
Ucz się, skąd chcesz
ekspercki webinar na temat Teamsów - bardzo przystępna instrukcja
Tutorial Sławka Baturo o zakładaniu konta
Konfiguracja domeny w Office 365 gdy szkoła nie ma własnego hostingu- tutorial Sławka Baturo
Teams krok po kroku
Zarządzanie spotkaniami w Teamsach
Gotowe instrukcje dla administratorów Office 365 (!)

4. Google Classroom – Classroom to usługa wchodząca w skład G Suite dla Szkół i Uczelni – pakietu zawierającego także Dysk, Dokumenty, Arkusze, Prezentacje i inne usługi Google. Classroom współdziała z G Suite dla Szkół i Uczelni, zapewniając nauczycielom i uczniom prosty sposób komunikacji, a także ułatwiając tworzenie zajęć, przydzielanie zadań i organizację pracy. W aplikacji nauczyciele tworzą wirtualne klasy i mają możliwość elektronicznie zadawać, zbierać i oceniać prace, a wszystko to opiera się o zintegrowane narzędzia Google – dokumenty, dysk i Gmail.

5. Learningapps - można przygotować mnóstwo atrakcyjnych gier i zadań online dla uczniów oraz z uczniami lub skorzystać z gotowych. Do wszystkich przedmiotów.

6. Flipgrid - platforma do prowadzenia dyskusji w formie krótkich filmów wideo. Nagrywamy temat do rozmowy i udostępniamy link, uczniowie odpowiadają krótkim filmem i w ten sposób każdy bierze aktywny udział w dyskusji. Flipgrida używałam z uczniami podczas współrealizacji projektu, którego autorką były dwie Asie – Krzemińska i Waszkowska. Projekt, który rozpisałam w formie webquestu, nosił tytuł „Tropiciele murali”. Był przeznaczony dla  uczniów klas ósmych szkoły podstawowej. Jego realizacja trwała 3 miesiące - jako zadanie domowe i praca na lekcji. Zakładał korelację międzyprzedmiotową (informatyka, język polski, sztuka). Przyniósł uczniów sporo radości, a do tego konkretną wiedzę i umiejętności. Młodzież poznała swoje miasto, nauczyła się w nim poruszać – poznała ścieżki rowerowe, komunikację miejską, nauczyła się korzystać z rozkładów jazdy, dodawać punkty na Mapach Google, obliczać odległości, porównywać, szacować, wypowiadać na określony temat (murale i historia ich powstania), wyszukiwać informacje itd. Bonusem była nauka umiejętności miękkich, tak przydatnych w dzisiejszym świecie - współpracy, współdziałania, komunikacji itp.

7. Padlet np. do informatyki klasa VII
8. Pearltres
9. Classflow
10. Explain Everything
11. epodręczniki
12. Edukator.pl - darmowe narzędzia do zdalnej edukacji
13. Edmodo
14. Eduelo
15. Squla
16. Scholaris
17. Dzwonek.pl
18. Lekcje w sieci
19. WeAreTeachers
20. Educaplay - gry edukacyjne (gotowe i można tworzyć), przykłady: sztuka, angielski (ciało)
21. Educandy - interaktywne ćwiczenia, opis
22. Nearpod
23. Zdalne lekcje
24. Grarantanna (cykl różnego typu aktywności internetowych) - wyzwania, konkursy, nagrody!
25. Tarnowska Akademia Nauki.
25. Librus - w ostateczności, możemy dodawać zadania domowe

Pomocne mogą być też posty i linki:

Webinaria:
webinar „Dlaczego TIK” - zawiera podstawowe instrukcje nt. Teamsów i innych platform do nauki
webinaria mentora - poniedziałki
Screencasty- nagraj lekcje online - Beata Chojnowska - Gąsiorek
@ktywni - podążaj odważnie za nowoczesną edukacją - szczególnie polecam wtorkowe webinary Romana Loensa, nie tylko na temat TIK. Tematy dotyczą też prawa oświatowego, cyberbezpieczeństwa i... zobaczcie sami
Uniwersytet w chmurze
webinar ceo - kluczowe informacje i praktyczne wskazówki dla nauczycieli/ek

Webinaria to też sposób na poprowadzenie wirtualnych lekcji dla naszych uczniów, którzy słuchając wykładu online będą mieli możliwość zadawania pytań na czacie.

Linki:
Narzędzia i zasoby edukacyjne na czas zamknięcia szkół - zestawienie Kamila Śliwowskiego
Zestawienie darmowych narzędzi od Google - przygotowane przez Fundację Szkoła z Klasą
Współny czas w domu - oprac.: Alicja Pacewicz (Fundacja Szkoła z Klasą i CEO), Agnieszka Chmielecka i Agnieszka Gwiazdowicz (FSZK), Tomasz Piątek (CEO)
Ted - Ed
O streamowaniu, dzieki któremu możemy udostępnić nagrania i filmy z lekturami do obejrzenia przez uczniów. Możemy stworzyć grupę z lekturami dla wybranej grupy wiekowej. Usługa STREAM jest między innymi w Office 365.

Platformy, strony i poradniki do nauki informatyki i programowania:
wiele odnośników do stron z kodowaniem 
Code.org -  można założyć klasę i monitorować postępy uczniów
Scratch - platforma do nauki kodowania, można założyć klasy i monitorować postępy uczniów. Na platformie pracują już pierwszaki np. członkowie kółka programistycznego „Mali programiści”
Możliwość nauki programowania samemu (wiki Mistrzów Kodowania, wszystkie poziomy edukacyjne - od najmłodszych, polecam programowanie w gronie rodzinnym)
Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog - kanał na Youtube
padlet Asi Apanasewicz - baza wiedzy nie tylko informatycznej (klasy 1-3)
padlet Asi Apanasewicz powstały na potrzeby programu Zaprogramuj przyszłość
padlet Agnieszki Ogiegło (klasy 1-3)
padlet Celiny Zielińskiej - Kodowanie dla najmłodszych
Genarator - kodowanie na macie 
Generator (fr.) - kodowanie na macie
CS Unplugged (scenariusze) - cześć I
CS Unplugged (scenariusze) - cześć II
Mistrzowie Robotyki - materiały edukacyjne
Szyfry - zestawienie Aleksandry Schoen - Kamińskiej w Genially 
Kodowanie bez prądu - poradnik (pdf) autorstwa Asi Apanasewicz
Aplikacje wspomagające naukę programowania (narzędziownik) - poradnik (pdf) autorstwa Asi Apanasewicz
Makey makey - poradnik (pdf) autorstwa Asi Apanasewicz
Zobaczyć programowanie - poradnik (pdf) autorstwa Urszuli Bartnikowskiej, Katarzyny Falkowskiej, Karoliny Żelazowskiej
Kodowanie na SPEcjalne zamówienie - poradnik (pdf) autorstwa Zyty Czechowskiej
Zakodowany autyzm - poradnik (pdf) autorstwa Jolanty Majkowskiej
Exebook -  platforma Polskiego Towarzystwa Informatycznego, przygotowująca do komputerowego prawa jazdy
Przewodnik po informatyce
Pasja informatyki - moje ulubione miejsce, autorstwa Mirosława Zelenta i Damiana Stelmacha
Szkoła Młodego Programisty Tomasza Cieślara - Kursy i ćwiczenia z programowania dla dzieci. Nauka Scratcha, Minecrafta, Pythona. Też na Facebooku.
SZKOpuł
Main2.edu.pl
Codewars
Javatpoint

Inne aplikacje:
Wordwall - możliwość tworzenia własnych materiałów dydaktycznych
Wakelet - padlet bez ograniczeń
Zoom (komunikator) - instrukcja
Discord
Free Cam - do tworzenia screencastów


Quizy:
Kahoot– teraz też dostępny bez opłat w wersji premium 

Zbiór aplikacji w nauczaniu przedmiotowym - padlet Beaty Chojnowskiej - Gąsiorek
Zbiór aplikacji w nauczaniu przedmiotowym - padlet Agnieszki Ogiegło
Zbiór aplikacji w nauczaniu przedmiotowym - padlet Beaty Zawisłej

Przydatne według przedmiotów:

Klasy 1-3 i dzieci przedszkolne
Yummy - opis
Edukacja wczesnoszkolna - blog Doroty Dankowskiej
Innowacyjna szkoła
Anaruk, chłopiec z Grenlandii na padlecie Apanaski
nauka online w 1-3 - na blogu Superbelfrów Mini "Zamiast kserówki
Kącik edukacyjny Unii Europejskiej - podział na grupy wiekowe (do 9 lat, 9-12, 12-15, od 15), puzzle, zagadki, flagi, zabytki, waluta
Klikankowo - blog Oli Schoen-Kamińskiej
Tableszyt w okładce w motyle - blog Joli Okuniewskiej
Wykaz stron - na stronie sp11 z Piotrkowa
PisuPisu
Ortofrajda
Polskie legendy
Animowane baśnie i legendy
Padlet Agnieszki Ogiegło (przedszkole)
Little Alchemy
Rysowanie - wykorzystanie AI
Język angielski:
Duolingo
Po cudzemu – kanał Arleny Witt 
typy domów - oprac.Monika Kapuśniak
miejsca w mieście - Monika Kapuśniak
w domu - Monika Kapuśniak
Wakelet Ewy Przybysz - Gardyzy
RockYourEnglish - kanał o gramatyce angielskiej
Rysowanie - wykorzystanie AI
Fiszkoteka

Język niemiecki:

Język francuski:

Język polski:
Język polski online - oprac.Jolanta Majkowska
Instrukcja obsługi języka polskiego - Projekt uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie

Fizyka:
Powder Toy - mały program, gierka, narzędzie, czy raczej symulacja w której możemy przetestować różne materiały: od wody i ognia poprzez śnieg, metal, drewno, proch, benzynę, nitrogliceryne, C-4 i wiele innych; oraz reakcje chemiczne między nimi zachodzące, czyli np: zamarzanie, wrzenie, skraplanie, przewodzenie. Masa filmików na Youtube (po wpisaniu nazwy apki)
Pani od Chemii

Materiały dla uczniów techników i politechnik (strona strona fundacji CALM edu)

Matematyka:
Pi-stacja - darmowe wideolekcje
eTrapez – matematyka w szkole średniej i na studiach
3Blue1Brown (liceum)

Historia:
Historia bez cenzury
Muzeum Powstania Warszawskiego - od 16.03 na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego emitowane będą dwa bloki tematyczne – poranny: skierowany do dzieci oraz popołudniowy – do studentów i dorosłych.
Historia Na Szybko
Ciekawe historie
Ale historia
Historia w 5 minut
Muzeum1989
Ale historia
Inna historia
Tylko Historia
Polska Kronika Filmowa
Ciekawostki historyczne
Wielka historia
Interaktywny Atlas Historii Świata
Weird History

Geografia:
toporopa
seterra

Nauki przyrodnicze:
Uwaga! Naukowy Bełkot 
SciFun
Nauka. To Lubię
Emce
Astrofaza - kanał o kosmosie

Plastyka, Sztuka:
Google Arts & Culture - odwiedzenie wystaw, oglądanie dzieł sztuki w szczegółach, przeglądanie artykułów, zdjęć, filmów i manuskryptów
Kolekcja Zachęty
Cyberbezpieczeństwo - gra ucząca poruszać się bezpiecznie po sieci

Zajęcia z uczniami ze SPE:
Specjalni.pl - blog Zyty Czechowskiej i Jolanty Majkowskiej

Zajęcia doradcze:
mapakarier – bezpłatna baza kilkuset zawodów, scenariusze lekcji, materiały pomocnicze - od przedszkola do matury

Inspiracje:
Blog Superbelfrów - członkowie grupy podają mnóstwo przykładów na naukę zdalną
Blogi Superbelfrów
Screencasty - sposób na zdalne nauczanie 
Digtalni i kreatywni - blog Bartka Chysia
Dysk Google z linkami autorstwa dr Agnieszki Heby
Platformy i lekcje online dla dzieci autorstwa Zyty Czechowskiej i Jolanty Majkowskiej
Aplikacje do nauczania matematyki zebrane przez Tomasza Tokarza
Kanały na Youtube - też po angielsku zebrane przezTomasza Tokarza

Ciekawostki:
kurzgesagt
Good Idea
360stories - wirtualne zwiedzanie świata
Archiwum filmowe
Arte - europejska telewizja kulturalna
Na gałęzi - kanał o fimach

Podczas nauczania zdalnego można korzystać też z transmisji live (instrukcja), ankiet Google, Google Classroom, czy Flipgrida (opis)

Nawet jeśli szkoły zostaną zamknięte na długo, dopóki jest internet - nie zginiemy. Jedyną przeszkodą może być tylko niechęć do nauczania na odległość.

Propozycje czytelników
Dziękuję za odzew na Facebooku i nadsyłanie kolejnych propozycji: Anecie D. , Renacie Sz., Sylwii S. i szczególnie Kasi D., która przypomniała, że jest jeszcze goeografia :-)
artykuł Olgi Woźniak na wyborcza.pl, gdzie wymienione są również popularne kanały na Youtube

9 komentarzy:

 1. Angielskiego fajnie uczyć się też można na stronie Speakingo

  :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Jednakże w edukacji wczesnoszkolnej brakuje mi Klikankowa Aleksandy Schoen-kamińskiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry, korzystając z okazji chciałem zareklamować profil na facebooku, na którym publikowane są codziennie zadania dla maturzystów zdających fizykę.

  https://www.facebook.com/podrecznik.fundamentalny.7

  OdpowiedzUsuń
 4. Przybywa też materiałów do nauki szczególnie dla uczniów techników i politechnik na stronie fundacji CALM edu
  http://grzegorzczekala.pl/calmedu/

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny tekst, który może pomóc podczas nauki zdalnej. Od siebie mogę dodać, że najlepszym komunikatorem podczas takiej nauki jest Discord. Można tam rozmawiać, pisać, udostępniać kamerkę lub udostępniać ekran swojego komputera i tłumaczyć coś drugiej osobie. Jeśli ktoś ma problemy z motywacją oraz koncentracją w czasie takiej nauki to tu możecie znaleźć rozwiązanie: modafinil sklep

  OdpowiedzUsuń