sobota, 7 marca 2020

Moda na TIK?

Od jakiegoś czasu obserwuję rosnącą "modę na TIK", która przejawia się w olbrzymiej ilości webinarów organizowanych przez różnorakie firmy, osoby prywatne, płatnych i darmowych. Jako zwolennik OZE jestem za przekazywaniem wiedzy "za free", chociaż z drugiej strony rozumiem potrzebę zarabiania. W internecie jest olbrzymia ilość materiałów edukacyjnych darmowych (listę najbardziej wartościowych przedstawię na końcu posta), po co więc płacić? Jeśli komuś zależy na otrzymaniu certyfikatu, z tym też nie ma problemu. Uczestnictwo w bezpłatnym webinarze zapewnia takie zaświadczenie.
Najważniejsze, żeby rozumieć ideę stosowania TIK-u (przeciwnicy "tikania" optują za ICT) i pamiętać, że TIK to tylko narzędzie, służące do realizacji określonych celów dydaktycznych wynikających z Podstawy Programowej. Do celów dobieramy metody, a później narzędzia. Wyczerpująco przedstawił tę kwestię Maciej Danieluk. Jego książka "TIK w pigułce" zawiera wiele cennych uwag oraz karty najbardziej popularnych aplikacji, do których przekierowują kody QR.  W tworzeniu publikacji wzięli udział nauczyciele praktycy, którzy wybrali aplikacje pod kątem ich przydatności w uczonym przez nich przedmiocie,. Są więc apki polecane dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, języków, przedmiotów ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych (wśród nich do etyki, filozofii, wiedzy o kulturze). Znalazły się też propozycje dla nauczycieli pracujących z uczniami ze SPE.
Wracając do webinarów - w zasadzie najszerszy dostęp do nich mają użytkownicy facebooka. Codziennie można, będąc w dowolnym miejscu, edukować się. Czasami trzeba wybierać miedzy różnymi propozycjami odbywającymi się w tym samym czasie. Aby pomóc w decyzji, przedstawiam poniżej propozycje, z których ja korzystam lub skorzystałam (rzadko decyduję się na prowadzenie).
webinaria Edumiesiąca - w marcu cykl spotkań z TIK- iem w edukacji, kolejne środy o 20.00, pierwszy z tego cyklu Dlaczego TIK?- z 4 marca - możecie obejrzeć tutaj  
Mentor - systemy audiowizualne - w poniedziałki o 20.15, polecam obejrzenie pierwszego marcowego, który był prowadzony przez ekspertów - Janusza Wierzbickiego i Michała Grześlaka.
O Microsoft Teams i usłudze Office 365 w wirtualnej klasie.
Następny o korzystaniu z telefonów w szkole. 9 marca, prowadzący - Maciej Dębski.
@ktywni - podążaj odważnie za nowoczesną edukacją - polecam webinaria prowadzone przez fachowca - Romana Lorensa. Różnorodna tematyka, fachowa wiedza. Wtorki o 19.00.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza