piątek, 30 października 2020

Pierwszy tydzień zdalnej

Pierwszy tydzień onlinów za nami. Wrażenia? Pozytywne. Niektóre klasy 100% obecności. Wśród nich dwie czwarte! Pomogło niewątpliwie testowe łączenie z dziećmi i ich rodzicami. Aby praca była lekka, łatwa i przyjemna ;-) zebrałam doświadczenia i oczekiwania uczniów. Wyniki ankiety w skrócie.

W nauce zdalnej uczniom pomogło: dobry internet, dobry sprzęt, systematyczne odrabianie prac, nauczyciele, dostęp do większej wiedzy, różne źródła wiedzy , umiejętności obsługi komputera, swobodne rozmowy z nauczycielami ( co słychać, co robimy), możliwość robienia notatek w Wordzie, grupa klasowa, rodzice, mniej stresu, lepsze rozplanowanie, większa swoboda - wszystko można sobie rozłożyć w czasie, poradniki na youtube, filmy edukacyjne,  łatwy, bardzo dobry i szybki kontakt z nauczycielami, duża chęć pomocy z ich strony, tłumaczenie tematów przez nauczycieli, cisza i spokój, systematyczne powtórki, można obudzić się trochę później i nie iść do szkoły, możliwość rozwijania informatycznych umiejętności i poznawania platform, umiejętność wysyłania zadań, przyjaciele, większa ilość czasu po lekcjach, aby zrozumieć temat, mniej było zadawane i można było spędzać więcej czasu z rodziną, brak presji podczas nauki, mniej stresu, motywacja, kolorowe notatki, możliwość szybkiego wysyłania zadań , dobra platforma (kilkakrotnie wymieniane Teamsy)

W nauce zdalnej uczniom utrudniało/przeszkadzało: brak tłumaczenia wszystkich tematów, problemy techniczne, sprzętowe, czasami słaby internet, dużo różnych platform, na których mieliśmy pracować, problemy z dołączeniem do lekcji lub z wysyłaniem zadań domowych, problemy nauczycieli z łączeniem się do lekcji, , problemy związane z logowaniem, problemy zdrowotne (bolały mnie oczy, głowa), dużo rzeczy które mnie rozpraszały, nie mogłem się skupić (np. koty, młodszy brat ), to, że z niektórych przedmiotów nie było lekcji online, brak bezpośredniego kontaktu, utrudniony kontakt z innymi osobami, duża ilość zadań, czas na nie przeznaczony - np. tylko 15 minut na wysłanie, kamerki.

Pozostałe pytanie dotyczyły propozycji sprawdzania wiedzy, oceniania  i pomysłów, „co zrobić, aby nie zwariować” ;-) Dziękuję Dorocie za pomysł na ankietę. Myślę, że pozwoli mi ona lepiej dopasować onliny do potrzeb uczniów i zachować dobry kontakt. 

Jeśli bylibyście ciekawi, jak pracowali uczniowie z klas 4-8 z SP13 z Leszna, zajrzyjcie na stronę szkoły

wtorek, 27 października 2020

Nauka zdalna a wzrost kompetencji

No i się zaczęło. Już nie hybryda, a zdalne. Dla wszystkich, od drugiego etapu edukacyjnego. I co? Powtórka z rozrywki. Librus padł, na korytarzach słychać przerażone głos nauczycieli, błagania skierowane do tych kumatych, pospieszne zakupy mikrofonów, kamerek…A można było inaczej. Zamiast wydawać masę pieniędzy na  duplikowane szkolenia, trzeba było przeprowadzić „INTENSYWNE WARSZTATY SZKOLENIOWE HANDS-ON w małych grupach typu 2 trenerów na 12 osób w pracowni komputerowej”.

Na szczęście uczniowie ogarniali temat. Moi pracowali na Teamsach. Przyjemnie zaskoczyli mnie czwartoklasiści. Potrafili podnosić łapki, udostępniać pulpit, zmieniać tło, czatować. Dałam im nawet możliwość – z okazji pierwszych zajęć – samodzielnego odciszania się. Nie gorzej było z obecnością. W jednej klasie zjawiło się 100% uczniów. Dzięki przytarganiu swojego sprzętu (mamy łączyć się ze szkoły) pracowało mi się komfortowo. Aby powstrzymać ustawiczne prośby o reset hasła, ustawiłam możliwość samodzielnego zrobienia tego. 

Można powiedzieć, że jesteśmy zwarci i gotowi do pracy, bez względu na to, jak długo potrwa nauka zdalna. Pomoże nam w tym produkt firmy Microsoft – Office 365. Będziemy pracować kompleksowo: cyfrowy zeszyt OneNote, który posłuży nam też jako tablica do współpracy, aplikacje biurowe, Formsy, Sway, itd. Będzie też okazja do wzmocnienia kompetencji kluczowych, nieodzownych w świecie ciągłych przemian cywilizacyjnych -  w szczególności kompetencji informatycznych i umiejętności uczenia się. 

* cyt.za Tomaszem Mikołajczakiem - twórcą bloga paninformatyk.com.pl 

wtorek, 13 października 2020

#CodeWeekowe szaleństwo

Święto programowania w toku. Prawie 16 tysięcy wydarzeń - co daje Polsce I miejsce - różnorodnych aktywności, na różnych poziomach edukacyjnych. Akcja promocyjna na portalach społecznościowych, spotkania, konkursy. warsztaty. Dziś kolejny z nich, dla dzieci z klas 1-2 oraz tych, które po raz pierwszy będą uczestniczyć w zajęciach programowania. Organizatorzy przewidzieli konkursy z nagrodami! Start o godzinie 1️⃣7️⃣:0️⃣0️⃣ na stronie Klubu Młodego Programisty. Tam też można znaleźć pozostałe propozycje zajęć online. A te już wkrótce:

🟧14.10 (środa) o 17:00 ➡️ zajęcia dla uczniów klas 1-2 oraz dzieci, które wcześniej nie miały styczności z programowaniem pt. “CodeWeek - animacja”

🟨15.10 (czwartek) o 17:00  ➡️ zajęcia dla uczniów klas 1-2 oraz dzieci, które wcześniej nie miały styczności z programowaniem pt. “Sudoku obrazkowe - mini gra w Scratch Junior”

🟪16.10 (piątek) o 17:00 ➡️  zajęcia dla uczniów klas 1-2 oraz dzieci, które wcześniej nie miały styczności z programowaniem pt. “Uciekaj, uciekaj…- tworzenie gry zręcznościowej w Scratch Junior”

wtorek, 6 października 2020

Wkrótce TuEuropeana 2020

Startuje kolejna edycja projektu TuEuropeana 2020. Miałam przyjemność uczestniczyć w jednej z poprzednich, w 2018 roku (relacja tutaj). Dlatego gorąco polecam wzięcie udziału w tegorocznej odsłonie, tym bardziej, że z racji pandemii uczestnictwo jest w znacznej mierze ułatwione. Warsztaty będą odbywały się online. Tym razem „Wirtualny Escape Room inspirowany Archiwami”- 6-tygodniowy kurs, podczas którego nauczyciele będą mieli możliwość zapoznania się z zasobami polskich i europejskich repozytoriów cyfrowych oraz z narzędziami TIK, umożliwiającymi stworzenie interesujących lekcji z zagadkami. Będzie tworzenie wirtualnego Escape Room w aplikacji Genially, projektowanie zagadek, z nastawieniem na cele edukacyjne, praca z materiałami źródłowymi (ilustracje archiwalne, licencje), wiedza dotycząca repozytoriów, prawa autorskiego. Do tego wieczory eksperckie na temat Genial.ly w edukacji, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Design Thinking. Rezultatem warsztatów będzie stworzenie prototypów Escape Roomów. Zajęcia prowadzą profesjonalni trenerzy. 
Więcej na stronie www.tueuropeana.pl. Tam też szczegółowy program (start warsztatów już 19.10 o 18.00) oraz zasady uczestnictwa. 

poniedziałek, 5 października 2020

Pracujemy na Office 365

Informatyka to przedmiot, który w dzisiejszym świecie ma olbrzymie znaczenie. Niezorientowanym kojarzy się z graniem w gry. Niestety, w wielu szkołach tak jest. Ale..nie w naszej! Od początku września przygotowujemy się na ewentualny lockdown. Ćwiczymy umiejętności przydatne nie tylko na taką ewentualność, ale też w codziennej styczności z technologią np. logowania na swoje konta (piszę konta, bo pracujemy na wielu platformach), pisania i wysyłania e-maili (czasami czwartoklasiści sami próbują szukać aplikacji pocztowej i są szczęśliwi, gdy uda im się wysłać maila), pracy w chmurze (w naszym przypadku jest to chmura firmy Microsoft), wyszukiwania informacji i krytycznego podejścia do źródeł, praw autorskich. Przy okazji podnosimy też swoje kompetencje w zakresie umiejętności kluczowych, przede wszystkim współpracy w zespole podczas pracy projektowej. 

Korzystanie z cyfrowego zeszytu - OneNote - przynosi wiele satysfakcji. Uczniowie przeklejają sobie informacje zamieszczone w cyfrowej bibliotece, ale też tworzą spontaniczne wypowiedzi, świadczące, że taka praca im się podoba. Nawet dzieci ze SPE radzą sobie doskonale. Dzięki chmurowym aplikacjom MSFT mam zawsze dostęp do prac uczniów, chociażby do plików Excela, które zawierają wiele praktycznych, samodzielnie zdobytych wiadomości z różnych przedmiotów, chociażby z geografii (rzeki, ich długości, państwa, przez które przepływają, jaki to kontynent) lub matematyki (obliczenia budżetu i rozwiązanie problemu, czy wystarczy na określone zakupy).

Wiele uwagi poświęcamy programowaniu, które wzmacnia świadome korzystanie z technologii, uczy analizowania informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce, kreatywności, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań i pracy w grupie. Dzięki  programowaniu uczniowie są nie tylko biernymi odbiorcami technologii, ale potrafią sami z jej użyciem realizować własne projekty. Te projekty są dostępne w każdej chwili, również dla rodziców i innych zainteresowanych, gdyż korzystamy z konta scratch.  Doceniamy też zalety platformy code.org, hourofcode, codecombat. Przy okazji przypominamy, że wkrótce Code Week - Europejski Tydzień Kodowania. W tym roku odbędzie się on w dniach 10-25 października. Zachęcamy do udziału w tym największym programistycznym wydarzeniu w Europie.




niedziela, 4 października 2020

Code Week 2020

Ósma edycja CodeWeek, czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania startuje już za kilka dni, a dokładnie 10 października. Nadal można zgłaszać swoje inicjatywy.* Mamy już ich 9.000! Szacunek dla Aleksandra Zacharska i całego zespołu, którzy koordynują pracę! Między innymi, w imieniu ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, przesyłają maile do Leading Teachers z prośbą dotyczącą promocji działań CodeWeek 2020, co niniejszym czynię :-) 

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca również do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach z programowania i webinarach przygotowanych na tę okazję przez wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

Poniżej szczegółowa informacja autorstwa organizatorów (chociaż do promocji i różnorodnych działań programistycznych zachęca też wiele innych organizacji i stowarzyszeń): CodeWeek zaczynamy w tym roku już 7 października webinarem „Programowanie? To proste!”. Organizujemy go wspólnie z Tomaszem Rożkiem i kanałem Nauka. To Lubię! Zaczynamy o godz. 20:00 na Nauka. To lubię!! 

Cykl spotkań z programowaniem w dniach 10-25 października rozpoczyna Wielkie Święto Programowania ONLINE: start – 10 października 2020 r., o godz. 16:00. W tym roku postanowiliśmy połączyć siły z Klubem Młodego Programisty online. W ten sposób chcemy dotrzeć do dzieci z klas 1-6 szkół podstawowych, ale przygotowaliśmy też coś dla nieco starszych adeptów programowania!
  • 16:00 - warsztaty z Klubem Młodego Programisty online dla rodziców, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych.
  • 17:00 - warsztaty dla uczniów klas 1-6, inaugurujące cykl 13 warsztatów z Klubem Młodego Programisty online.
  • 18:00 - warsztaty „Projektowania aplikacji mobilnej - zaopiekuj się błękitną planetą” dla uczniów z klas 6-8 oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Więcej informacji o planowanych warsztatach w artykule Ostatni dzwonek! #CodeWeek2020 rusza za 10 dni!.  

To nie koniec atrakcji! Przez cały czas trwania #CodeWeek2020 będą na Państwa czekać webinary prowadzone przez profesjonalnych trenerów programowania Klubu Młodego Programisty online! Z pewnością każdy z Was - bez względu na wiek i poziom zaawansowania - znajdzie tu coś dla siebie! Aby dowiedzieć się więcej o zaplanowanych warsztatach oraz poznać ich dokładny harmonogram zajrzyjcie na stronę Klubu Młodego Programisty. Koniecznie też dołączcie do wydarzenia na fanpage’u Klubu

5 października rusza też II edycja cyklu spotkań z Klubem Młodego Programisty online – więcej informacji na stronie klubu. Jeśli chcecie być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami, które organizujemy w ramach CodeWeek, koniecznie dołączcie do wydarzenia na fanpage’u CodeWeek. WAŻNE! Udział we wszystkich przygotowanych przez nas wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji! Zachęcamy też do śledzenia informacji o nadchodzących wydarzeniach w mediach społecznościowych: CodeWeek na Facebook’u i na Instagramie.

*Aby wziąć udział w Europejskim Tygodniu Kodowania wystarczy zgłosić swoje wydarzenie na stronie www.codeweek.eu/add. Więcej informacji na koduj.gov.pl w artykule „Jak zacząć?”. Tam też odpowiedź na wszystkie pytania. 

sobota, 3 października 2020

Pokonferencyjnie

"Konferencję łykałam sekunda po sekundzie. Przyniosła i przyniesie dużo dobrego". Myślę, że ta wypowiedź - jednej z  uczestniczek wydarzenia, zamieszczona na fanpage'u Polskiego Centrum Programu "Safer Internet"- stanowi najtrafniejsze podsumowanie. Wystąpienia konkretne - praktyczna wiedza, świetny sposób przekazu. Z takim samymi wypowiedziami, podsumowującymi konferencję, spotkałam się na prowadzonej przeze mnie części warsztatowej Asów Internetu Fundacja Szkoła z Klasą. Tak przy okazji, do 25 października można składać wnioski o grant (od 500-1500 zl) na dofinansowanie akcji społecznej, realizowanej przez uczniów. Akcja społeczna w Asach Internetu to projekt zespołowy, który porusza temat bezpieczeństwa w sieci i wartości programu. Akcje mogą być jednodniowe, tygodniowe, roczne i obejmować swoim zasięgiem klasę, szkołę, osiedle albo całe miasto. Co ważne, nie trzeba być uczestnikiem programu Asów, żeby wziąć udział w konkursie. O szczegółach możecie poczytać tutaj.


Wracając do konferencji. Co prawda, nie mogłam "łykać" całości sekunda po sekundzie (w zasadzie prześledziłam tylko pierwszy dzień), jednak dziś nadrobię zaległości, korzystając z kanału na YouTube. Tymczasem, na zachętę, zamieszczam dwa screeny z wystąpienia Tomasza Bilickiego z Fundacji Innopolis. Wypowiadał się on na temat doświadczeń pandemii. Ponieważ pracuję w szkole integracyjnej, miałam okazję zaobserwować zjawiska, o których mówił. Podobało mi się również, że wziął pod uwagę nauczycieli i ich dobrostan psychiczny. Kto jeszcze tego nie zrobił, niech obudzi więc w sobie "wewnętrznego przyjaciela".