poniedziałek, 5 października 2020

Pracujemy na Office 365

Informatyka to przedmiot, który w dzisiejszym świecie ma olbrzymie znaczenie. Niezorientowanym kojarzy się z graniem w gry. Niestety, w wielu szkołach tak jest. Ale..nie w naszej! Od początku września przygotowujemy się na ewentualny lockdown. Ćwiczymy umiejętności przydatne nie tylko na taką ewentualność, ale też w codziennej styczności z technologią np. logowania na swoje konta (piszę konta, bo pracujemy na wielu platformach), pisania i wysyłania e-maili (czasami czwartoklasiści sami próbują szukać aplikacji pocztowej i są szczęśliwi, gdy uda im się wysłać maila), pracy w chmurze (w naszym przypadku jest to chmura firmy Microsoft), wyszukiwania informacji i krytycznego podejścia do źródeł, praw autorskich. Przy okazji podnosimy też swoje kompetencje w zakresie umiejętności kluczowych, przede wszystkim współpracy w zespole podczas pracy projektowej. 

Korzystanie z cyfrowego zeszytu - OneNote - przynosi wiele satysfakcji. Uczniowie przeklejają sobie informacje zamieszczone w cyfrowej bibliotece, ale też tworzą spontaniczne wypowiedzi, świadczące, że taka praca im się podoba. Nawet dzieci ze SPE radzą sobie doskonale. Dzięki chmurowym aplikacjom MSFT mam zawsze dostęp do prac uczniów, chociażby do plików Excela, które zawierają wiele praktycznych, samodzielnie zdobytych wiadomości z różnych przedmiotów, chociażby z geografii (rzeki, ich długości, państwa, przez które przepływają, jaki to kontynent) lub matematyki (obliczenia budżetu i rozwiązanie problemu, czy wystarczy na określone zakupy).

Wiele uwagi poświęcamy programowaniu, które wzmacnia świadome korzystanie z technologii, uczy analizowania informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce, kreatywności, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań i pracy w grupie. Dzięki  programowaniu uczniowie są nie tylko biernymi odbiorcami technologii, ale potrafią sami z jej użyciem realizować własne projekty. Te projekty są dostępne w każdej chwili, również dla rodziców i innych zainteresowanych, gdyż korzystamy z konta scratch.  Doceniamy też zalety platformy code.org, hourofcode, codecombat. Przy okazji przypominamy, że wkrótce Code Week - Europejski Tydzień Kodowania. W tym roku odbędzie się on w dniach 10-25 października. Zachęcamy do udziału w tym największym programistycznym wydarzeniu w Europie.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz