Czas napisać więcej o szkoleniu TuEuropeana. W pierwszym odruchu chciałam je sobie odpuścić. W końcu przed dwoma laty skorzystałam już z propozycji organizatorów - Filmoteki Narodowej–Instytutu Audiowizualnego oraz Laboratorium Innowacyjnej Edukacji Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Pomyślałam jednak, że warto odświeżyć wiedzę i zyskać motywację do stworzenia wirtualnego escape roomu w aplikacji, którą znam, ale rzadko wykorzystuję. Mowa oczywiście o genially. Dwa lata temu, podczas konferencji Superbelfrów "EduMocOnline" reklamowała ją Monika Kapuśniak. Przedstawiała jako narzędzie do tworzenia interaktywnej czytanki, scenariusza lekcji, pocztówki pełnej niespodzianek, albo chociażby magazynu linków. Polecała pod kątem współpracy w ramach etwinningu. Jej wystąpienie możecie obejrzeć tutaj (od 50 minuty).
W tym roku wybuchło istne szaleństwo na tle genially. W dużej mierze "odpowiedzialna" jest za to jego Ambasadorka - Agnieszka Halicka. Stworzona przez nią facebookowa grupa łączy entuzjastów platformy Genially z całej Polski. Z Agnieszką mieliśmy okazję spotkać się podczas webinaru TuEuropeany, a trzeba dodać, że szkoleń z genially poprowadziła bez liku.
Tak więc zabieram się wkrótce za tworzenie własnego Wirtualnego Escape Roomu inspirowanego Archiwami. Zdanie niezwykle ciekawe, łączące w sobie to, co lubię - tematykę gier w edukacji, Design Thinking, prawa autorskiego. Zachęcające do przeglądania archiwów i wykorzystania narzędzi cyfrowych do osiągniecia zaplanowanego celu edukacyjnego.
Dziękuję całej ekipie trenerów #TuEuropeany. Kawał świetnej roboty, a gra Zbyszka Karwasińskiego i tutoriale do niej - majstersztyk!
To pewnie nie jest dobre miejsce na takie pytanie, chodzi mi o to jak można wkleić link do filmiku z YouTube na jakimś slajdzie z escape room w genially? Nie zapamiętuje mi tego linku jak robię po swojemu.
OdpowiedzUsuńW Genially możesz łatwo dodać link do filmiku z YouTube na slajdzie w escape roomie. Oto kilka sposobów:
Usuń### 1. **Osadzenie filmu na slajdzie**
- Wejdź na slajd, na którym chcesz dodać film.
- Kliknij **"Wstaw"** (Insert) → **"Video"**.
- Wklej link do filmu z YouTube.
- Kliknij **"Dodaj"** – film pojawi się na slajdzie i będzie można go odtwarzać bezpośrednio.
### 2. **Dodanie linku do przycisku/obiektu**
- Wstaw obrazek, tekst lub ikonę na slajd.
- Kliknij na obiekt → **"Interactivity"** (Interaktywność).
- Wybierz **"Link"** i wklej adres URL do YouTube.
- Możesz ustawić opcję "Otwórz w nowym oknie", aby film otwierał się poza prezentacją.
### 3. **Ukrycie linku w zagadce**
- Możesz dodać np. kod QR prowadzący do filmiku lub ukryty przycisk, który go otworzy, co sprawi, że uczestnicy będą musieli znaleźć wskazówkę.
Jeśli tworzysz escape room, warto użyć filmiku jako części zagadki – np. zawierającej tajny kod lub podpowiedź. Daj znać, jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowej instrukcji!