niedziela, 1 listopada 2020

Materiałów do zdalnej ciąg dalszy

W czasie onlinów przydają się nie tylko posty z linkami do konkretnych materiałów dedykowanych poszczególnym przedmiotom lub aktywnościom. Przypominam dwa z nich: Jak uczyć online (wszystkie przedmioty) oraz Czas na CMI! (linki „programistyczne”) Pożądane są też webinary. Wiele z nich dostępnych na fanpagu Pana Belfra, Mentor-systemy audiowizualne, Edumiesiac, Edunews oraz na stronach Microsoftu (Akademia Cyfrowego Edukatora, Office 365 dla Edukacji jako rozwiązanie do zdalnego nauczania). Oczywiście to tyko niewielki wycinek bogatej internetowej wiedzy. W miarę możliwości próbuję ją systematyzować i umieszczać w postach na blogu. Dzięki wyszukiwarce można znaleźć materiały dotyczące pracy z różnymi platformami, a na stronie wykaz narzędzi wraz z ich opisem i linkami. Zaczęłam go tworzyć w 2013 r (stąd nazwa :-) ) i systematycznie uzupełniać. Nadal jest dla mnie nieocenioną pomocą, chociaż wielu rzeczy brakuje. Wśród linków znajduje się też wykaz archiwaliów, pozyskanych dzięki uczestnictwu w kursie TuEuropana. Zlinkowałam je też w poście. Właśnie trwa kolejna edycja tego niezwykle przydatnego szkolenia. Zdecydowałam się w nim uczestniczyć. Warto powtórzyć wiedzę i zyskać nową. Tym razem w cyklu warsztatów edukacyjnych uwzględniono Wirtualny Escape Room, wykorzystujący cyfrowe kolekcje archiwalne, program Genial.ly oraz usługi PIONIER R&C. Już w najbliższy wtorek spotkanie z ambasadorką Genial.ly – Agnieszką Halicką. 

Oczywiście, aby stworzyć grę trzeba też mieć odpowiedni scenariusz lekcji. Europeana dysponuje własnymi scenariuszami, przygotowanymi pod katem zdalnej. Wybrałam jeden z nich do „testowania” na moich uczniach – zajęcia związane z osobą Marii Skłodowskie_Curie. Autor opracowana reklamuje go jako międzyprzedmiotowy zdalny projekt mający na celu wzmocnienie nauki języka angielskiego i podstawowych umiejętności programowania. Będzie się działo! 

Lubię testować scenariusze, chociaż… chyba wolę tworzyć własne. Świetnym doświadczeniem było tworzenie  materiałów do programu kształcenia kompetencji cyfrowych „Cyfrowa ścieżka” dla fundacji Think. Mile wspominam też konkurs zorganizowany przez #FundacjaPolskiegoFunduszu RozwojuEdukacja Jutra”, w którym zdobyłam wyróżnienie. Miał on na celu promowanie najciekawszych pomysłów na lekcje online. Na Konkurs wpłynęło ponad 120 zgłoszeń. Główną nagrodą była możliwość realizacji lekcji według własnego scenariusza w #CentralnyDomTechnologii w Warszawie – siedzibie patrona merytorycznego konkursu. Gratuluję wszystkim nagrodzonym!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz