wtorek, 1 lutego 2022

Cyfrowy Dialog i nie tylko


Wczoraj reklamowałam CDT i ich materiały. Dziś warto wrócić do Cyfrowego Dialogu, organizacji z którą związana jestem od wielu lat. CD wywodzi się od Mistrzów Kodowania (wiki MK). Taką samą nazwę przyjął projekt edukacyjny (komunikat rządowy o początku MK), który zainicjował „pospolite ruszenie” w kwestii programowania i na długo przed pojawieniem się kodowania w Podstawie Programowej i wprowadził je do szkół. Tak pisano o Mistrzach w październiku 2017 r. (a był to już czwarty rok działalności). „Mistrzowie Kodowania to obecnie największy program edukacyjny w kraju prowadzony bez zaangażowania środków publicznych i w całości finansowany przez firmę Samsung. Jego celem jest rozwijanie cyfrowych kompetencji młodego pokolenia Polaków”.
Wspominam tamte lata z wielkim sentymentem. Zarówno ze względu na skalę programu, jak i niesamowite zaangażowanie ludzi w nim uczestniczących. To wtedy obudziła się pasja programistyczna wielu edukatorów, która przełożyła się - i to jest najbardziej istotne – na zaangażowanie zarówno osób dorosłych (głównie nauczycieli), jak i dzieci i młodzieży. Po latach Mistrzowie Kodowania (jako organizacja, nie program) zmienili się na Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania, a później Cyfrowy Dialog. W międzyczasie zmieniała się liczba osób zaangażowanych w realizację programu firmy. Kilku odeszło, ale też i sporo przybyło. Od początku są jednak najważniejsze dla Cyfrowego Dialogu osoby:
Cały zespół możecie zobaczyć tu. Pod koniec roku nagrali oni wspaniały świąteczny film z podsumowaniem 2021 roku (powżej). Skala działalności niesamowita! Olbrzymia liczba zrealizowanych/realizowanych projektów, przeszkolonych osób. Ale nie to jest najważniejsze. Najistotniejsza jest SATYSFAKCJA i to zarówno ze strony kadry i trenerów, jak i beneficjentów. GRATULUJEMY!
Przy okazji kilka kolejnych propozycji programistycznych, głównie podrzuconych przez Krzysia Jaworskiego (poprzednie w poście "Co na ferie?"):
Niezmiennie polecam też zestawienie w Excelu NARZĘDZI TIKOWYCH. Są tam linki do DARMOWYCH GRAFIK, DŹWIĘKÓW, itd., materiałów na temat CYBERBEZPIECZEŃSTWA, linki do ARCHIWÓW, PROGRAMOWANIA. W przygotowaniu zestawienie dot. GENEALOGII.  Tymczasem możecie skorzystać z posta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz