poniedziałek, 30 listopada 2020

TIK-owe propozycje TuEuropeany

Kurs TuEuropeana to nie tylko wiedza o archiwach, prawie autorskim i tworzenie własnej gry w genially. To również okazja wymiany doświadczeń i poznania wielu fajnych narzędzi i stron. Znalazły się wśród nich:

  • QR Code Monkey - generator kodów QR, dający możliwości dużej opcji wyboru treści, które mogą zostać zakodowane - strona internetowa, tekst, e-mail, wizytówka, lokalizacja, film z serwisu YouTube, dane logowania do sieci WiFi, wydarzenie, itd. Można dostosować wygląd kodu QR do naszych potrzeb - ustawić kolory, wstawić do środka logo oraz zmodyfikować kształt i układ poszczególnych elementów kodu.
  • interaktywna tablica pierwiastków – może być pewnego rodzaju szyfrem w przypadku escape roomów
  • Lingojam – do tworzenia odbicia lustrzanego 
  • zwiedzanie świata z Hopperem z Google Experiments - pozwala na podróżowanie po świecie z pingwinem Hopperem, który może być nośnikiem informacji, zagadek w escape roomach
  • Toony Tool – aplikacja do tworzenia minikomiksów , kreskówek, i memów. Można projektować za pomocą obrazów, postaci i innych gotowych dodatków, jak również korzystać z własnych obrazów. 
  • Remove Background from Image – strona do błyskawicznego usuwania tła z obrazków

Być może nowością dla uczestników były również:

poniedziałek, 23 listopada 2020

Tablice online i nie tylko

Jak zaktywizować uczniów podczas zdalnych lekcji? To odwieczny problem, szczególnie wśród nauczycieli uczących starszą młodzież. Próbowali poradzić sobie z nim Dawid Łasiński – znany bardziej jako Pan Belfer - i Maciej Danieluk. W zorganizowanym przez nich spotkaniu uczestniczyły tłumy ludzi, spragnionych nowych informacji lecz również pragnących ugruntować swoją wiedzę. Prowadzący zdecydowali się zademonstrować/przypomnieć kilka narzędzi, m.in. tablice  online. Pisała już o nich Agnieszka Ogiegło na blogu Superbelfrów  - Tablice online – dla wymagających ścisłowców i nie tylko. Polecam artykuł, który zwalnia mnie z opisu narzędzi, tym bardziej, że znajdują się w nim również linki do tutoriali. Przy okazji, warto też zajrzeć na stronę Mentora i sprawdzić, „Co zachwyca uczniów na lekcji?”.

Wykaz polecanych na spotkaniu stron i narzędzi:
classroomscreen.com – rodzaj pulpitu, oferujący zestaw przydatnych narzędzi, które można wykorzystać w trakcie lekcji bez konieczności rejestracji konta: zegarek, timer, generator kodów QR, wskaźnik poziomu hałasu w klasie…
whiteboard.fi - darmowe narzędzie pomocnicze do pracy z klasą i jednocześnie świetny dodatek do webinarów lub innych szkoleń online. Nie wymaga rejestracji. Umożliwia tworzenie zajęć za pomocą kilku kliknięć i udostępnianie uczniom poprzez link. Nauczcyiel pisze zadanie na tablicy, a uczniowie udzielają odpowiedzi na swoich tablicach internetowych.
classflow.com - dynamiczny system prowadzenia lekcji bezpośrednio z poziomu konta Google Drive. Tworzenie i prezentowanie interaktywnych lekcji, ocenianie postępów uczniów i zachęcanie ich do współpracy podczas angażujących ćwiczeń.
quizizz.com- platforma internetowa dająca możliwość tworzenia własnych quizów oraz korzystania z już istniejących

A gdyby było wam mało filmów ;-) polecam kanał Pana Belfra na youtube.

piątek, 13 listopada 2020

TechSoup i nauka zdalna

Ponad tydzień temu odbyło się spotkanie online, zorganizowane przez TechSoup, fundację, której misją jest ułatwienie organizacjom społecznym dostępu do nowych technologii. Miałam okazję, wspólnie z Aleksandrą Czetrwertyńską - kierowniczką zespołu Otwartej Edukacji  w Centrum Cyfrowym, podzielić się swoim doświadczeniem dotyczącym nauki zdalnej i zasobów, które mogą ją ułatwić. Uczestnikami wydarzenia byli członkowie organizacji  społecznych, pozarządowych, pracownicy bibliotek i muzeów, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę na temat najlepszych technologii potrzebnych do codziennej pracy. Nie zabrakło też nauczycieli z różnego typu szkół. Było mnóstwo pytań, m.in. jak pracować z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak przeprowadzić sprawne lekcje wychowawcze, jak prowadzić różnego typu zajęcia na różnych poziomach edukacji, w różnego typu placówkach. Podczas odpowiedzi bardzo pomogło mi doświadczenie nabyte podczas współpracy z Fundacją Szkołą z Klasą oraz Cyfrowy Dialog. Mogłam odwoływać się do stron z ich materiałami, ale nie tylko. Proponowałam zajrzeć na strony specjalistów, np. specjalni.pl (nowe technologie w szkołach specjalnych, blog prowadzony przez Zytę Czechowską i Jolę Majkowską), bycnauczycielem (lekcje wychowawcze, autorstwa Anny Konarzewskiej), otwarte zasaoby (blog Kamila Śliwowskiego). Bardzo cieszyła mnie aktywność uczestników i ich własne propozycje.
Wykaz zaproponowanych stron, łącznie z nagraniem spotkania, jest ogólnie dostępny na stronie fundacji

czwartek, 12 listopada 2020

#CyfrowyDialog spieszy z pomocą

Na onliny przeszły dzieciaczki i ich panie z 1-3. Nauka wygląda...różnie. Teraz nie ma już przesyłania  zadań (przynajmniej nie powinno być). Jest ŁĄCZENIE. W większości przypadków dyrekcja zdecydowała się na jedną platformę.
"Nauczyciele i nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej mają w tym temacie naprawdę trudne zadanie - ze względu na wiek swoich uczniów, ich doświadczenia cyfrowe i życiowe, konieczność zaangażowania rodziców w proces edukacyjny... Przekonaliśmy się o tym już podczas tzw. pierwszego lockdownu". (cyt. za Cyfrowy Dialog)
Stąd próba pomocy ze strony Cyfrowego Dialogu - BEZPŁATNE #SZKOLENIE online, podczas którego przedstawiono - krok po kroku - poszczególne etapy pracy: od czego zacząć, o co zadbać, jak nie zginąć w gąszczu informacji i inspiracji. 
Prowadzący - Joanna Apanasewicz oraz Krzysztof Jaworski - starali się przekonać uczestników, że liczy się nie ilość lecz jakość, dać poczucie zaopiekowania i uświadomić, że posiadają już podstawy, doświadczenie, wyniesione z poprzedniego lockdownu. 
Szkolenie odbyło się na Teamsach - produkcie Microsoftu, z którego wiele szkół chętnie korzysta. Była również mowa o innych platformach oraz narzędziach pomocnych w edukacji zdalnej.
Warto śledzić stronę i funpage Cyfrowego Dialogu. To firma, która wychodzi naprzeciw potrzebom uczestników, zrzeszająca trenerów o wysokich kompetencjach, nie tylko cyfrowych, lecz także społecznych.

niedziela, 8 listopada 2020

TuEuropeana, archiwalia i... escape room

Czas napisać więcej o szkoleniu TuEuropeana. W pierwszym odruchu chciałam je sobie odpuścić. W końcu przed dwoma laty skorzystałam już z propozycji organizatorów - Filmoteki Narodowej–Instytutu Audiowizualnego oraz Laboratorium Innowacyjnej Edukacji Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Pomyślałam jednak, że warto odświeżyć wiedzę i zyskać motywację do stworzenia wirtualnego escape roomu w aplikacji, którą znam, ale rzadko wykorzystuję. Mowa oczywiście o genially. Dwa lata temu, podczas konferencji Superbelfrów "EduMocOnline"  reklamowała ją Monika Kapuśniak. Przedstawiała jako narzędzie do tworzenia interaktywnej czytanki, scenariusza lekcji, pocztówki pełnej niespodzianek, albo chociażby magazynu linków. Polecała pod kątem współpracy w ramach etwinningu. Jej wystąpienie możecie obejrzeć tutaj (od 50 minuty). 

W tym roku wybuchło istne szaleństwo na tle genially. W dużej mierze "odpowiedzialna" jest za to jego Ambasadorka - Agnieszka Halicka. Stworzona przez nią facebookowa grupa łączy entuzjastów platformy Genially z całej Polski. Z Agnieszką mieliśmy okazję spotkać się podczas webinaru TuEuropeany, a trzeba dodać, że szkoleń z genially poprowadziła bez liku. 

Tak więc zabieram się wkrótce za tworzenie własnego Wirtualnego Escape Roomu inspirowanego Archiwami. Zdanie niezwykle ciekawe, łączące w sobie to, co lubię - tematykę gier w edukacji, Design Thinking, prawa autorskiego. Zachęcające do przeglądania archiwów i wykorzystania narzędzi cyfrowych do osiągniecia zaplanowanego celu edukacyjnego. 

Dziękuję całej ekipie trenerów #TuEuropeany. Kawał świetnej roboty, a gra Zbyszka Karwasińskiego i tutoriale do niej - majstersztyk!

niedziela, 1 listopada 2020

Materiałów do zdalnej ciąg dalszy

W czasie onlinów przydają się nie tylko posty z linkami do konkretnych materiałów dedykowanych poszczególnym przedmiotom lub aktywnościom. Przypominam dwa z nich: Jak uczyć online (wszystkie przedmioty) oraz Czas na CMI! (linki „programistyczne”) Pożądane są też webinary. Wiele z nich dostępnych na fanpagu Pana Belfra, Mentor-systemy audiowizualne, Edumiesiac, Edunews oraz na stronach Microsoftu (Akademia Cyfrowego Edukatora, Office 365 dla Edukacji jako rozwiązanie do zdalnego nauczania). Oczywiście to tyko niewielki wycinek bogatej internetowej wiedzy. W miarę możliwości próbuję ją systematyzować i umieszczać w postach na blogu. Dzięki wyszukiwarce można znaleźć materiały dotyczące pracy z różnymi platformami, a na stronie wykaz narzędzi wraz z ich opisem i linkami. Zaczęłam go tworzyć w 2013 r (stąd nazwa :-) ) i systematycznie uzupełniać. Nadal jest dla mnie nieocenioną pomocą, chociaż wielu rzeczy brakuje. Wśród linków znajduje się też wykaz archiwaliów, pozyskanych dzięki uczestnictwu w kursie TuEuropana. Zlinkowałam je też w poście. Właśnie trwa kolejna edycja tego niezwykle przydatnego szkolenia. Zdecydowałam się w nim uczestniczyć. Warto powtórzyć wiedzę i zyskać nową. Tym razem w cyklu warsztatów edukacyjnych uwzględniono Wirtualny Escape Room, wykorzystujący cyfrowe kolekcje archiwalne, program Genial.ly oraz usługi PIONIER R&C. Już w najbliższy wtorek spotkanie z ambasadorką Genial.ly – Agnieszką Halicką. 

Oczywiście, aby stworzyć grę trzeba też mieć odpowiedni scenariusz lekcji. Europeana dysponuje własnymi scenariuszami, przygotowanymi pod katem zdalnej. Wybrałam jeden z nich do „testowania” na moich uczniach – zajęcia związane z osobą Marii Skłodowskie_Curie. Autor opracowana reklamuje go jako międzyprzedmiotowy zdalny projekt mający na celu wzmocnienie nauki języka angielskiego i podstawowych umiejętności programowania. Będzie się działo! 

Lubię testować scenariusze, chociaż… chyba wolę tworzyć własne. Świetnym doświadczeniem było tworzenie  materiałów do programu kształcenia kompetencji cyfrowych „Cyfrowa ścieżka” dla fundacji Think. Mile wspominam też konkurs zorganizowany przez #FundacjaPolskiegoFunduszu RozwojuEdukacja Jutra”, w którym zdobyłam wyróżnienie. Miał on na celu promowanie najciekawszych pomysłów na lekcje online. Na Konkurs wpłynęło ponad 120 zgłoszeń. Główną nagrodą była możliwość realizacji lekcji według własnego scenariusza w #CentralnyDomTechnologii w Warszawie – siedzibie patrona merytorycznego konkursu. Gratuluję wszystkim nagrodzonym!