środa, 21 grudnia 2022

🎅 Idą święta. odłóż telefon, włącz relacje 🎄

źródło: Fundacja Dbam o Mój Zasięg
Wkrótce święta 🎅🦌🎄🎶🔔🎁👨‍👨‍👦‍👦 Czas rodzinnych spotkań i…okazja do detoksu cyfrowego. Pisałam już o nim kilkakrotnie. Dziś przypomnienie materiałów – tekstów, webinarów, podcastów. Ich autorami są organizacje, z którymi mam okazję współpracować: Fundacja Szkoła z Klasą, Cyfrowy Dialog oraz Fundacja Dbam o Mój Zasięg, która jest autorem hasła użytego przeze mnie jako tytuł posta (tak, tak - zadbałam o prawa autorskie 😉 Z Fundacją mam kontakt w ramach programu SOC – Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo). Cyklicznie nawołuje do detoksu cyfrowego, szczególnie przed feriami, wakacjami i Świętami . Proponuje „odpoczynek od ekranu (który) może być wspaniałym prezentem na Święta dla siebie i bliskich”. Jej założyciel i prezes Maciej Dębski  od lat prowadzi badania na temat używania mediów cyfrowych oraz szeroko pojętej odpowiedzialności cyfrowej. Na podstawie jednego z nich (ankietowano 22 tys. osób) wyciągnął wniosek, że od 2-3% z nich jest fonoholikami. To osoby, które nie rozstają się z telefonem, a gdy nie mają telefonu, to czują niepokój, lęk i inne objawy związane z odstawieniem.
Warto posłuchać kilku podcastów z udziałem Macieja. Jeden z ich umieszczony jest na stronie Stacja Zmiana, na której znajdziecie resztę linków. 
Zasady cyfrowego detoksu zaproponowane przez Fundację Dbam o Mój Zasięg:
  1. ZERO internetu i urządzeń ekranowych
  2. Bez TV (będzie ciężko – co z Kevinem? 😉
  3. Drukowana książka zamiast ebooka (z tym akurat nie ma problemu – ostatnio przeczytałam błyskawicznie cała sagę o Fjällbace z P. Hedströmem i E. Falck Camilli Läckberg; kto lubi szwedzkie powieści kryminalne, z elementami grozy, polecam)
  4. Odkurzyć starego boomboksa, gramofon lub analogowe radio (rety, gdzieś mam na strychu ;-)
  5. Znaleźć w domu lub kupić sobie budzik, a może nawet wstać w niedzielę bez budzika (generalnie nie potrzebuję, mam „wewnętrzny” 😉
  6. Założyć na rękę tradycyjny zegarek - bardzo często sięgamy po smartfon tylko po to, aby sprawdzić godzinę (noszęz dwóch powodów – 1. w szkole nie możemy używac smartfonów, a jak doczekać do końca dyżuru bez zegarka 😉 2. To prezent od męża na ….-lecie z dedykacją)
I teraz ważne – ten detoks Maciej proponuje na JEDNĄ DOBĘ! Może jednak uda go przeciągnąć? Napiszcie w komentarzach 🙂
W razie konieczności prezes radzi „znajdźcie jakąś starą Nokię czy inną motorolę, a jeśli i to nie jest możliwe, w sobotę wieczorem wyłączcie w smartfonie internet oraz wszelkie powiadomienia, unikajcie pisania SMS, używajcie wyłącznie jako słuchawki do koniecznych rozmów telefonicznych”. Hmmm….Wyzwanie!

Polecane linki:

#cyfroweporządki #higienacyfrowa #fundacjaszkolazklasa  #dbamomojzasięg  #cyfrowydialog







sobota, 17 grudnia 2022

Mówię po polsku z Minecraftem

W czeluściach internetu zginęła informacja o opublikowaniu minecraftowych map do nauki języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. A szkoda, bo produkt stworzony przez Cyfrowy Dialog, a konkretnie przez dwójkę ich trenerów - Anię Jędryczko i Sławka Baturo - na zamówienie Microsoftu, mógł być testowany od dawna. Czekałam na nie od września, a w zasadzie od czerwca, od kiedy dostałam informację od ich twórców, że dzieło skończone. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o autorkach zadań i scenariuszy do map - Joli Majkowskiej (klasy 1-3) i Asi Waszkowskiej (klasy4-8). Cała czwórka wykonała kawał solidnej roboty!
Wracając do marketingu, zabrakło promocji dzieła, które w pierwszych miesiącach zwiększonego napływu uczniów z Ukrainy, znacznie ułatwiłoby im życie. Były co prawda wpisy na facebookowej stronie Microsoft dla Edukacji  i na Microsoft Education, zabrakło jednak promocji w "normalnych" mediach. Oczywiście teraz mapy spełnią swoje zadanie - przy założeniu, że nauczyciele będą korzystać ze scenariuszy, w których podana jest kolejność odwiedzania bohaterów. Bez tego ciężko będzie się odnaleźć w przestrzeni szkoły. 
Oto, co o Mapie mówi jej współtwórczyni - Ania Jędryczko: Mapa do nauki języka polskiego została zaplanowana jako wędrówka po szkole, w której czekają na gracza różnorodne wyzwania. Pojawiamy się w minecraftowym świecie wewnątrz szkolnego autobusu, gdzie otrzymujemy pierwsze instrukcje i rozmawiamy z kierowcą. Od tej chwili jesteśmy kierowani do kolejnych osób - dyrektora, innych uczniów, bibliotekarki, pedagoga itp. Bardzo istotne jest, by razem z mapą, korzystać ze scenariuszy lekcji. To właśnie w nich autorki zadań - Jolanta Majkowska (autorka zadań do mapy dla klas 1-3) i Joanna Waszkowska (autorka zadań do mapy dla klas 4-8) - zapisały kolejność poruszania się po przestrzeni szkoły. To ważne, by podążać za tym instruktażem i rozmawiać z postaciami (a tym samym przystępować do kolejnych zadań) we właściwej kolejności. 
Niektóre z wyzwań wymagają zapisania odpowiedzi w zeszycie, inne kierują do zewnętrznych zasobów dydaktycznych, jeszcze inne zapraszają gracza do kreatywnych działań konstruktorskich. Ćwiczone są wszystkie najważniejsze kompetencje językowe. Nie ograniczamy się w działaniach jedynie do sal szkolnych, ale też zaglądamy na boisko, do szkolnego ogródka czy na plac zabaw. Przestrzeń jest przyjazna, podobna do zwykłej szkoły, w jakiej uczą się dzieci i młodzież - dzięki temu liczymy, że poczują się w niej swobodnie.

GRATULUJĘ i DZIĘKUJĘ autorom mapy: budowniczym (Ani i Sławkowi) oraz Joli i Asi (autorkom zadań). Jeszcze w tym roku moi uczniowie zdążą "załapać" się na zabawę. Będzie fun 🙂 

piątek, 16 grudnia 2022

Przedświąteczne refleksje

Równo rok temu "załapałam się" 😉 na Honorową Listę 100. Dla niewtajemniczonych - osoby, które trzykrotnie znalazły się spisie ustalonym przez Kapitułę Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych, za - cytuję „w wyróżniający sposób przyczyniły się do podniesienia umiejętności cyfrowych w Polsce”. Nie mam tak bogatego bio, jak pozostałych 13 członków (w tym roku dołączyło do nich kolejne 19), wśród nich szefowa Cyfrowego Dialogu – Iwona Brzózka-Złotnicka, dzięki której zaczęła się moja przygoda trenerska. Gdzie mi tam do Basi Halskiej, która w cuglach wygrywa ze swoimi uczniami konkursy organizowane na całym świecie. Ani do Zyty Czechowskiej, która umie…rozciągać czas ;-) Działa na tylu polach, że już nie ogarniam. W końcu, nie mogę się porównywać do profesorów – Marleny Plebańskiej i Jacka Pyżalskiego. Moje wyróżnienie ma swoje źródło w Mistrzach Kodowania i blogu Cyfrowi Tubylcy, który w 2014 roku zyskał miano Nauczycielskiego Bloga Roku. Cieszę się, że mogę współpracować z organizacjami, które, zrewolucjonizowały naukę w polskich szkołach. Powiecie, jaka rewolucja? Nie widać jej! Ale...Cyfrowy Dialog, poprzednio Mistrzowie Kodowania wprowadzili naukę programowania do szkół, w czasie, gdy jeszcze nie było jej w podstawie programowej. Od tego czasu zainicjowali lub wygrali przetarg na realizację wielu projektów. Nie we wszystkich miałam okazję wziąć udział, jednak wiem, że te, w których się zaangażowałam jako trener były dopracowane na maksa: Mistrzowie Kodowania (kilka edycji), Zaprogramuj Przyszłość (2 edycje), Centrum Mistrzostwa Informatycznego (Cyfrowy Dialog jest partnerem), Informatyka Bez Granic, czy jeden z ostatnich – Klub Młodego Programisty (Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog jest operatorem tego programu). Dzisiejsza data jest również wspomnieniem spotkania w gronie pierwszej ekipy trenerskiej. Prawie równo osiem lat temu spotkaliśmy się na drugim zjeździe, aby doskonalić swoje umiejętności programistyczne, kompetencje miękkie i spędzić ze sobą kilka dni. W miniony weekend odbył się kolejny ze zjazdów. Od 2014 r. grono trenerskie znacznie się poszerzyło – z 30 osób do…nawet nie wiem ile ;-) Część z nich zaangażowanych jest w NODN Cyfrowy Dialog
Wracając do rewolucji w szkołach – tym razem nie programistycznej. Od 20 lat masę dobra daje placówkom edukacyjnym Fundacja Szkoła z Klasą. Wspiera kompleksowo, odnosząc swoje programy do wszystkich grup zaangażowanych w edukację, „pomagając im wychodzić poza schematy w uczeniu i w szkolnych relacjach”. Organizuje bezpłatne szkolenia, kursy i webinaria, przygotowuje gotowe scenariusze lekcji, materiały edukacyjne, publikacje i poradniki. O programach Fundacji pisałam już  w poście o Cufrowym Dialogu zresztą też (Oni zmieniają edukację) stąd...czas kończyć. Dziękuję wszystkim, którzy umożliwiają mi dokładanie tych kamyczków podnoszących umiejętności cyfrowe w Polsce :-) 

niedziela, 11 grudnia 2022

Godzina Kodowania 2022

Październikowy Tydzień Kodowania trwa w rzeczywistości trzy tygodnie, natomiast GODZINA KODOWANIA - tydzień. W tym roku przypadła od 5 do 11 grudnia. Hour of Code to globalna akcja, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W akcję zaangażowały się już dziesiątki milionów osób ze 180 krajów. Korzystają oni z wielu ciekawych i bezpłatnych gier, min. uwielbianego przez dzieci „Minecrafta”, którego uproszczona wersja jest na code.org 
Na tej wielce popularnej platformie utworzono już ponad 227 mln projektów. Cząstkę z nich dołożyli moi uczniowie, którym od wielu lat zakładam konta. Umożliwia to nie tylko zapisywanie ich projektów, ale i śledzenie postępów. Ulubionymi zadaniami są te, związane z Anną i Elzą z „Krainy lodu”, BB-8 i R2-D2 ze „Star Wars” czy Red Birdem z „Angry Birds”.  Od tego roku na code.org konta mają również moi uczniowie z dwóch klas przygotowawczych oraz klas trzecich. Korzystali z nich podczas Tygodnia Kodowania i Godziny Kodowania. Oprócz tego kodowali w rytmie boogie na googlowym Santa Tracker (w końcu to czas elfów i św. Mikołaja) oraz rozwiązywali zadania z Kalendarza Adwentowego Szymona Wałowskiego.
Nie będę wypisywać ponownie wszystkich platform, stron i poradników do nauki informatyki i programowania - zrobiłam to w poście "Jak uczyć online?". Mogę tylko zachęcić, abyście korzystali z nich nie tylko z okazji akcji programistycznych, ale zawsze, gdy nabierzecie ochoty na pogłówkowanie lub stworzenie czegoś kreatywnego. 

wtorek, 6 grudnia 2022

Jak to jest z tym Mikołajem?

Ucząc młodzież ukraińską, w ramach dwóch oddziałów przygotowawczych, zadałam im pytanie - Jak to jest u was z tym Mikołajem? Nie tyle miałam na celu uzyskanie konkretnej informacji, bo wcześniej poszperałam trochę w internecie, ile dążyłam do integracji, wygadania się i...uzupełnienia kalendarza przygotowanego przez Fundację Szkołą z Klasą w ramach programu Razem w Klasie. Tak a propos jeszcze można się zgłosić :-) Jak wiadomo w Polsce św. Mikołaj z reguły przychodzi dwa razy: 6 grudnia oraz w nocy z 24 na 25 grudnia. Jako poznanianka, 6.12 wyczekiwałam jednak św. Mikołaja, a w drugim terminie Gwiazdora. A jak jest z tym świętym Mikołajem u was? Podobno są rejony naszego kraju (Śląsk?) gdzie w Boże Narodzenie prezenty zostawia Dzieciątko Jezus. Napiszcie w komentarzu.

Przy okazji przypominam o materiałach na Święta, w tym googlowy Santa Tracker. Wczoraj "moje" dzieci ukraińskie kodowały taniec Elfów w rytmie boogie. W końcu, oprócz czasu oczekiwania, zaczął się też czas kodowania. O nim już wkrótce. 

Dla chętnych - prezent. Mikołajkowa gra, stworzona przez Daniela z klasy 6. Bezpośredni link