艣roda, 21 grudnia 2022

馃巺 Id膮 艣wi臋ta. od艂贸偶 telefon, w艂膮cz relacje 馃巹

藕r贸d艂o: Fundacja Dbam o M贸j Zasi臋g
Wkr贸tce 艣wi臋ta 馃巺馃馃巹馃幎馃敂馃巵馃懆‍馃懆‍馃懄‍馃懄 Czas rodzinnych spotka艅 i…okazja do detoksu cyfrowego. Pisa艂am ju偶 o nim kilkakrotnie. Dzi艣 przypomnienie materia艂贸w – tekst贸w, webinar贸w, podcast贸w. Ich autorami s膮 organizacje, z kt贸rymi mam okazj臋 wsp贸艂pracowa膰: Fundacja Szko艂a z Klas膮, Cyfrowy Dialog oraz Fundacja Dbam o M贸j Zasi臋g, kt贸ra jest autorem has艂a u偶ytego przeze mnie jako tytu艂 posta (tak, tak - zadba艂am o prawa autorskie 馃槈 Z Fundacj膮 mam kontakt w ramach programu SOC – Szk贸艂 Odpowiedzialnych Cyfrowo). Cyklicznie nawo艂uje do detoksu cyfrowego, szczeg贸lnie przed feriami, wakacjami i 艢wi臋tami . Proponuje „odpoczynek od ekranu (kt贸ry) mo偶e by膰 wspania艂ym prezentem na 艢wi臋ta dla siebie i bliskich”. Jej za艂o偶yciel i prezes Maciej D臋bski  od lat prowadzi badania na temat u偶ywania medi贸w cyfrowych oraz szeroko poj臋tej odpowiedzialno艣ci cyfrowej. Na podstawie jednego z nich (ankietowano 22 tys. os贸b) wyci膮gn膮艂 wniosek, 偶e od 2-3% z nich jest fonoholikami. To osoby, kt贸re nie rozstaj膮 si臋 z telefonem, a gdy nie maj膮 telefonu, to czuj膮 niepok贸j, l臋k i inne objawy zwi膮zane z odstawieniem.
Warto pos艂ucha膰 kilku podcast贸w z udzia艂em Macieja. Jeden z ich umieszczony jest na stronie Stacja Zmiana, na kt贸rej znajdziecie reszt臋 link贸w. 
Zasady cyfrowego detoksu zaproponowane przez Fundacj臋 Dbam o M贸j Zasi臋g:
  1. ZERO internetu i urz膮dze艅 ekranowych
  2. Bez TV (b臋dzie ci臋偶ko – co z Kevinem? 馃槈
  3. Drukowana ksi膮偶ka zamiast ebooka (z tym akurat nie ma problemu – ostatnio przeczyta艂am b艂yskawicznie ca艂a sag臋 o Fj盲llbace z P. Hedstr枚mem i E. Falck Camilli L盲ckberg; kto lubi szwedzkie powie艣ci kryminalne, z elementami grozy, polecam)
  4. Odkurzy膰 starego boomboksa, gramofon lub analogowe radio (rety, gdzie艣 mam na strychu ;-)
  5. Znale藕膰 w domu lub kupi膰 sobie budzik, a mo偶e nawet wsta膰 w niedziel臋 bez budzika (generalnie nie potrzebuj臋, mam „wewn臋trzny” 馃槈
  6. Za艂o偶y膰 na r臋k臋 tradycyjny zegarek - bardzo cz臋sto si臋gamy po smartfon tylko po to, aby sprawdzi膰 godzin臋 (nosz臋z dw贸ch powod贸w – 1. w szkole nie mo偶emy u偶ywac smartfon贸w, a jak doczeka膰 do ko艅ca dy偶uru bez zegarka 馃槈 2. To prezent od m臋偶a na ….-lecie z dedykacj膮)
I teraz wa偶ne – ten detoks Maciej proponuje na JEDN膭 DOB臉! Mo偶e jednak uda go przeci膮gn膮膰? Napiszcie w komentarzach 馃檪
W razie konieczno艣ci prezes radzi „znajd藕cie jak膮艣 star膮 Noki臋 czy inn膮 motorol臋, a je艣li i to nie jest mo偶liwe, w sobot臋 wieczorem wy艂膮czcie w smartfonie internet oraz wszelkie powiadomienia, unikajcie pisania SMS, u偶ywajcie wy艂膮cznie jako s艂uchawki do koniecznych rozm贸w telefonicznych”. Hmmm….Wyzwanie!

Polecane linki:

#cyfroweporz膮dki #higienacyfrowa #fundacjaszkolazklasa  #dbamomojzasi臋g  #cyfrowydialog







sobota, 17 grudnia 2022

M贸wi臋 po polsku z Minecraftem

W czelu艣ciach internetu zgin臋艂a informacja o opublikowaniu minecraftowych map do nauki j臋zyka polskiego dla dzieci z Ukrainy. A szkoda, bo produkt stworzony przez Cyfrowy Dialog, a konkretnie przez dw贸jk臋 ich trener贸w - Ani臋 J臋dryczko i S艂awka Baturo - na zam贸wienie Microsoftu, m贸g艂 by膰 testowany od dawna. Czeka艂am na nie od wrze艣nia, a w zasadzie od czerwca, od kiedy dosta艂am informacj臋 od ich tw贸rc贸w, 偶e dzie艂o sko艅czone. Nie spos贸b nie wspomnie膰 tutaj o autorkach zada艅 i scenariuszy do map - Joli Majkowskiej (klasy 1-3) i Asi Waszkowskiej (klasy4-8). Ca艂a czw贸rka wykona艂a kawa艂 solidnej roboty!
Wracaj膮c do marketingu, zabrak艂o promocji dzie艂a, kt贸re w pierwszych miesi膮cach zwi臋kszonego nap艂ywu uczni贸w z Ukrainy, znacznie u艂atwi艂oby im 偶ycie. By艂y co prawda wpisy na facebookowej stronie Microsoft dla Edukacji  i na Microsoft Education, zabrak艂o jednak promocji w "normalnych" mediach. Oczywi艣cie teraz mapy spe艂ni膮 swoje zadanie - przy za艂o偶eniu, 偶e nauczyciele b臋d膮 korzysta膰 ze scenariuszy, w kt贸rych podana jest kolejno艣膰 odwiedzania bohater贸w. Bez tego ci臋偶ko b臋dzie si臋 odnale藕膰 w przestrzeni szko艂y. 
Oto, co o Mapie m贸wi jej wsp贸艂tw贸rczyni - Ania J臋dryczko: Mapa do nauki j臋zyka polskiego zosta艂a zaplanowana jako w臋dr贸wka po szkole, w kt贸rej czekaj膮 na gracza r贸偶norodne wyzwania. Pojawiamy si臋 w minecraftowym 艣wiecie wewn膮trz szkolnego autobusu, gdzie otrzymujemy pierwsze instrukcje i rozmawiamy z kierowc膮. Od tej chwili jeste艣my kierowani do kolejnych os贸b - dyrektora, innych uczni贸w, bibliotekarki, pedagoga itp. Bardzo istotne jest, by razem z map膮, korzysta膰 ze scenariuszy lekcji. To w艂a艣nie w nich autorki zada艅 - Jolanta Majkowska (autorka zada艅 do mapy dla klas 1-3) i Joanna Waszkowska (autorka zada艅 do mapy dla klas 4-8) - zapisa艂y kolejno艣膰 poruszania si臋 po przestrzeni szko艂y. To wa偶ne, by pod膮偶a膰 za tym instrukta偶em i rozmawia膰 z postaciami (a tym samym przyst臋powa膰 do kolejnych zada艅) we w艂a艣ciwej kolejno艣ci. 
Niekt贸re z wyzwa艅 wymagaj膮 zapisania odpowiedzi w zeszycie, inne kieruj膮 do zewn臋trznych zasob贸w dydaktycznych, jeszcze inne zapraszaj膮 gracza do kreatywnych dzia艂a艅 konstruktorskich. 膯wiczone s膮 wszystkie najwa偶niejsze kompetencje j臋zykowe. Nie ograniczamy si臋 w dzia艂aniach jedynie do sal szkolnych, ale te偶 zagl膮damy na boisko, do szkolnego ogr贸dka czy na plac zabaw. Przestrze艅 jest przyjazna, podobna do zwyk艂ej szko艂y, w jakiej ucz膮 si臋 dzieci i m艂odzie偶 - dzi臋ki temu liczymy, 偶e poczuj膮 si臋 w niej swobodnie.

GRATULUJ臉 i DZI臉KUJ臉 autorom mapy: budowniczym (Ani i S艂awkowi) oraz Joli i Asi (autorkom zada艅). Jeszcze w tym roku moi uczniowie zd膮偶膮 "za艂apa膰" si臋 na zabaw臋. B臋dzie fun 馃檪 

pi膮tek, 16 grudnia 2022

Przed艣wi膮teczne refleksje

R贸wno rok temu "za艂apa艂am si臋" 馃槈 na Honorow膮 List臋 100. Dla niewtajemniczonych - osoby, kt贸re trzykrotnie znalaz艂y si臋 spisie ustalonym przez Kapitu艂臋 Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiej臋tno艣ci Cyfrowych, za - cytuj臋 „w wyr贸偶niaj膮cy spos贸b przyczyni艂y si臋 do podniesienia umiej臋tno艣ci cyfrowych w Polsce”. Nie mam tak bogatego bio, jak pozosta艂ych 13 cz艂onk贸w (w tym roku do艂膮czy艂o do nich kolejne 19), w艣r贸d nich szefowa Cyfrowego Dialogu – Iwona Brz贸zka-Z艂otnicka, dzi臋ki kt贸rej zacz臋艂a si臋 moja przygoda trenerska. Gdzie mi tam do Basi Halskiej, kt贸ra w cuglach wygrywa ze swoimi uczniami konkursy organizowane na ca艂ym 艣wiecie. Ani do Zyty Czechowskiej, kt贸ra umie…rozci膮ga膰 czas ;-) Dzia艂a na tylu polach, 偶e ju偶 nie ogarniam. W ko艅cu, nie mog臋 si臋 por贸wnywa膰 do profesor贸w – Marleny Pleba艅skiej i Jacka Py偶alskiego. Moje wyr贸偶nienie ma swoje 藕r贸d艂o w Mistrzach Kodowania i blogu Cyfrowi Tubylcy, kt贸ry w 2014 roku zyska艂 miano Nauczycielskiego Bloga Roku. Ciesz臋 si臋, 偶e mog臋 wsp贸艂pracowa膰 z organizacjami, kt贸re, zrewolucjonizowa艂y nauk臋 w polskich szko艂ach. Powiecie, jaka rewolucja? Nie wida膰 jej! Ale...Cyfrowy Dialog, poprzednio Mistrzowie Kodowania wprowadzili nauk臋 programowania do szk贸艂, w czasie, gdy jeszcze nie by艂o jej w podstawie programowej. Od tego czasu zainicjowali lub wygrali przetarg na realizacj臋 wielu projekt贸w. Nie we wszystkich mia艂am okazj臋 wzi膮膰 udzia艂, jednak wiem, 偶e te, w kt贸rych si臋 zaanga偶owa艂am jako trener by艂y dopracowane na maksa: Mistrzowie Kodowania (kilka edycji), Zaprogramuj Przysz艂o艣膰 (2 edycje), Centrum Mistrzostwa Informatycznego (Cyfrowy Dialog jest partnerem), Informatyka Bez Granic, czy jeden z ostatnich – Klub M艂odego Programisty (Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog jest operatorem tego programu). Dzisiejsza data jest r贸wnie偶 wspomnieniem spotkania w gronie pierwszej ekipy trenerskiej. Prawie r贸wno osiem lat temu spotkali艣my si臋 na drugim zje藕dzie, aby doskonali膰 swoje umiej臋tno艣ci programistyczne, kompetencje mi臋kkie i sp臋dzi膰 ze sob膮 kilka dni. W miniony weekend odby艂 si臋 kolejny ze zjazd贸w. Od 2014 r. grono trenerskie znacznie si臋 poszerzy艂o – z 30 os贸b do…nawet nie wiem ile ;-) Cz臋艣膰 z nich zaanga偶owanych jest w NODN Cyfrowy Dialog
Wracaj膮c do rewolucji w szko艂ach – tym razem nie programistycznej. Od 20 lat mas臋 dobra daje plac贸wkom edukacyjnym Fundacja Szko艂a z Klas膮. Wspiera kompleksowo, odnosz膮c swoje programy do wszystkich grup zaanga偶owanych w edukacj臋, „pomagaj膮c im wychodzi膰 poza schematy w uczeniu i w szkolnych relacjach”. Organizuje bezp艂atne szkolenia, kursy i webinaria, przygotowuje gotowe scenariusze lekcji, materia艂y edukacyjne, publikacje i poradniki. O programach Fundacji pisa艂am ju偶  w po艣cie o Cufrowym Dialogu zreszt膮 te偶 (Oni zmieniaj膮 edukacj臋) st膮d...czas ko艅czy膰. Dzi臋kuj臋 wszystkim, kt贸rzy umo偶liwiaj膮 mi dok艂adanie tych kamyczk贸w podnosz膮cych umiej臋tno艣ci cyfrowe w Polsce :-) 

niedziela, 11 grudnia 2022

Godzina Kodowania 2022

Pa藕dziernikowy Tydzie艅 Kodowania trwa w rzeczywisto艣ci trzy tygodnie, natomiast GODZINA KODOWANIA - tydzie艅. W tym roku przypad艂a od 5 do 11 grudnia. Hour of Code to globalna akcja, kt贸rej celem jest zach臋canie do rozpocz臋cia przygody z programowaniem. W akcj臋 zaanga偶owa艂y si臋 ju偶 dziesi膮tki milion贸w os贸b ze 180 kraj贸w. Korzystaj膮 oni z wielu ciekawych i bezp艂atnych gier, min. uwielbianego przez dzieci „Minecrafta”, kt贸rego uproszczona wersja jest na code.org 
Na tej wielce popularnej platformie utworzono ju偶 ponad 227 mln projekt贸w. Cz膮stk臋 z nich do艂o偶yli moi uczniowie, kt贸rym od wielu lat zak艂adam konta. Umo偶liwia to nie tylko zapisywanie ich projekt贸w, ale i 艣ledzenie post臋p贸w. Ulubionymi zadaniami s膮 te, zwi膮zane z Ann膮 i Elz膮 z „Krainy lodu”, BB-8 i R2-D2 ze „Star Wars” czy Red Birdem z „Angry Birds”.  Od tego roku na code.org konta maj膮 r贸wnie偶 moi uczniowie z dw贸ch klas przygotowawczych oraz klas trzecich. Korzystali z nich podczas Tygodnia Kodowania i Godziny Kodowania. Opr贸cz tego kodowali w rytmie boogie na googlowym Santa Tracker (w ko艅cu to czas elf贸w i 艣w. Miko艂aja) oraz rozwi膮zywali zadania z Kalendarza Adwentowego Szymona Wa艂owskiego.
Nie b臋d臋 wypisywa膰 ponownie wszystkich platform, stron i poradnik贸w do nauki informatyki i programowania - zrobi艂am to w po艣cie "Jak uczy膰 online?". Mog臋 tylko zach臋ci膰, aby艣cie korzystali z nich nie tylko z okazji akcji programistycznych, ale zawsze, gdy nabierzecie ochoty na pog艂贸wkowanie lub stworzenie czego艣 kreatywnego. 

wtorek, 6 grudnia 2022

Jak to jest z tym Miko艂ajem?

Ucz膮c m艂odzie偶 ukrai艅sk膮, w ramach dw贸ch oddzia艂贸w przygotowawczych, zada艂am im pytanie - Jak to jest u was z tym Miko艂ajem? Nie tyle mia艂am na celu uzyskanie konkretnej informacji, bo wcze艣niej poszpera艂am troch臋 w internecie, ile d膮偶y艂am do integracji, wygadania si臋 i...uzupe艂nienia kalendarza przygotowanego przez Fundacj臋 Szko艂膮 z Klas膮 w ramach programu Razem w Klasie. Tak a propos jeszcze mo偶na si臋 zg艂osi膰 :-) Jak wiadomo w Polsce 艣w. Miko艂aj z regu艂y przychodzi dwa razy: 6 grudnia oraz w nocy z 24 na 25 grudnia. Jako poznanianka, 6.12 wyczekiwa艂am jednak 艣w. Miko艂aja, a w drugim terminie Gwiazdora. A jak jest z tym 艣wi臋tym Miko艂ajem u was? Podobno s膮 rejony naszego kraju (艢l膮sk?) gdzie w Bo偶e Narodzenie prezenty zostawia Dzieci膮tko Jezus. Napiszcie w komentarzu.

Przy okazji przypominam o materia艂ach na 艢wi臋ta, w tym googlowy Santa Tracker. Wczoraj "moje" dzieci ukrai艅skie kodowa艂y taniec Elf贸w w rytmie boogie. W ko艅cu, opr贸cz czasu oczekiwania, zacz膮艂 si臋 te偶 czas kodowania. O nim ju偶 wkr贸tce. 

Dla ch臋tnych - prezent. Miko艂ajkowa gra, stworzona przez Daniela z klasy 6. Bezpo艣redni link