Dwa dni temu minęła 33 rocznica internetu w Polsce. W tym dniu Rafał Pietrak, pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, wysłał pierwszą internetową wiadomość. Odebrano ją w Kopenhadze. Połączenie trwało zaledwie minutę, ale zmieniło Polskę na zawsze.
Kilka miesięcy później, 20 grudnia 1991 roku podłączone zostały do internetu pierwsze komputery w Polsce. Znajdowały się w Warszawie, Krakowie, w Toruniu i w Katowicach. W tym samym dniu Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z Polską.
Przez kilka lat dostęp do Sieci ograniczony był przez wysokie ceny, spowodowane monopolem NASK -u. Sytuacja zmieniła się diametralnie po uruchomieniu przez Telekomunikację Polską powszechnie dostępnego numeru telefonicznego, pozwalającego na połączenie z Internetem wszystkim abonentom posiadającym komputer z modemem. W styczniu 1991 liczba użytkowników sieci w Polsce przekroczyła 2000.
Kolejne daty:
- Sierpień 1993- pierwszy polski serwer WWW, www.fuw.edu.pl.
- Marzec 1995- wdrożenie programu Internet dla Szkół powstałego z inicjatywy informatyków z Wydziału Fizyki UW
- Kwiecień 1996- Telekomunikacja Polska SA uruchamia ogólnodostępny numer 0-20 21 22
- 29 listopada – rozpoczyna się pilotażowa sprzedaż SDI (Szybki Dostęp do Internetu, Stały Dostęp do Internetu) oferowana przez TP S.A. zapewniająca stałe łącze z internetem bez blokowania linii telefonicznej. Usługa oferująca dostęp z prędkością 115 kbit/s oferowała również stały adres IP
- 2000-2009 - olbrzymi wzrost liczby użytkowników stacjonarnego Internetu w Polsce, spowodowany pojawieniem się na rynku tanich usług stałego dostępu do Sieci oraz powstaniem portali społecznościowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz