poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Let's PLAY!

Na konferencję online dla nauczycieli Let’s PLAY! trafiłam przypadkiem, dopiero w drugim dniu. Tematem gier w edukacji i grywalizacji interesuję się od wielu lat - od czasu, gdy uczestniczyłam w kursie European Schoolnet Academy - Games in Schools. Razem z Agnieszką Bilską i nauczycielami z Europy dzieliliśmy się swoim doświadczeniem na temat rożnego rodzaju platform, uatrakcyjniających naukę. Później wdrażałam nowe pomysły w życie, jednocześnie doszkalając się na różnego rodzaju spotkaniach, konferencjach oraz tworzyłam nowe treści na blog (zestawienie postów na końcu wpisu). Nie przeoczyłam też projektu badawczo-edukacyjnego „Granie na Ekranie”, którego organizatorem jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, a  partnerem merytorycznym Fundacja Dbam o Mój Zasięg. Właśnie ukazał się raport dotyczący badań przeprowadzonych w latach 2020-2021 na próbie ponad 35 tysięcy uczniów. Opracowanie porusza  treści "zachowań growych dzieci i młodzieży":

  • #1. Formy spędzania czasu wolnego.
  • #2. Wzory grania w gry cyfrowe.
  • #3. Korzyści wynikające z grania w gry cyfrowe.
  • #4. Negatywne konsekwencje korzystania z gier.
  • #5. Problemowe używanie gier cyfrowych.
  • #6. Zaangażowanie rodziców w świat gier.
  • #7. Zaangażowanie uczniów w świat gier cyfrowych.
  • #8. Nowe technologie w dzieciństwie

Zachęcam do zapoznania się z raportem. Niezwykle ciekawy, w dzisiejszym świecie wręcz obowiązkowy.
Wracając do konferencji Let's PLAY! Przez dwa dni eksperci z Polski i Norwegii (było tłumaczenie) przekazywali wiedzę na temat game based learningu i grywalizacji, czasami angażując uczestników w rywalizację. Cały program można przejrzeć tutaj.
Sami widzicie, że tematyka mega ciekawa. Szkoda, ze treści nie do późniejszego odtworzenia - spotkania nie były nagrywane. A szkoda, gdyż moje uczestnictwo ograniczyło się do 2 godzin. Później skorzystałam z propozycji Fundacji Centrum Aktywności Twórczej - warsztatów z narzędzi do nauki programowania. Co prawda są mi znane i używam ich w pracy (Microsoft Education Edition, Code Combat, Kodu Game Lab), ale uznałam, że podejrzę i posłucham, co mają do powiedzenia inni. Tak a propos - wszystkie polecam na początek roku szkolnego, szczególnie że można założyć konto nauczycielskie i śledzić postępy (Code Combat). 
Nie pozostaje mi nic innego, jak wszystkim uczniom i nauczycielom życzyć udanego i owocnego roku szkolnego, który niebawem nadejdzie. Powodzenia! 

Linki do postów nt. gier:

Gry w edukacji

Granie na ekranie

I kto ma rację

Jeszcze raz o grach

Gry edukacyjne - gamifikacja - artykuł Agnieszki Bilskiej na blogu Superbelfrów

Konferencja DBI (od 17.40-18.05 "Co gry robią dzieciom? - dr Tomasz Rożek, autor bloga “Nauka - to lubię”)

Gry geograficzne (do pogrania :-) )

sobota, 28 sierpnia 2021

Tworzymy fiszki

Wczorajszy dzień upłynął mi pod znakiem grywalizacji - napiszę o nim w kolejnym poście. Dziś natomiast, robiąc porządki na blogu, znalazłam post, który zapomniałam opublikować ponad pięć lat temu. Szkoda go więc poczytajcie teraz, tym bardziej, że jest aktualny :-)
Ciekawym sposobem na naukę słownictwa jest quizlet - serwis do tworzenia własnych fiszek lub nauki z udostępnionych zestawów. Wyniki pracy możemy opublikować na stronie internetowej. Dużą zaletą jest prostota obsługi narzędzia, 4 sposoby uczenia się i dwie gry. Możemy rywalizować z innymi o najlepszy czas. Do fiszek możemy dodać zdjęcia. Quizlet posiada również syntezator głosu w różnych językach. Do pracy ze słownictwem warto zachęcić uczniów. Ułatwiają to stworzone grupy lub klasy. Instrukcja znajduje się m.in. na stronie superbelfrzy.edu.pl.

wtorek, 24 sierpnia 2021

INFLUENCERS LIVE WROCŁAW

Doceniam potęgę mediów społecznościowych, jednak świat influencerów średnio mnie interesuje. Może dlatego, że szanuję swoją prywatność, może przeraża mnie wizja, a raczej nawet presja regularnego publikowania. Dlatego na propozycję Marty (dla niezorientowanych - FloBo) uczestniczenia w INFLUENCERS LIVE WROCŁAW  zareagowałam ze średnim entuzjazmem. Główną motywacją była możliwość spotkania z przyjaciółmi oraz fakt, że znam osobiście nominowanych do prestiżowego tytułu „Twórcy Roku 2021” – Dawida i Zytę. Zresztą głosowałam na nich w plebiscycie Gali Twórców. Warto dodać, że po raz pierwszy w konkursie pojawiła się kategoria Edukacja, co w pewnym sensie przypieczętowało moją decyzję wyjazdu do Wrocławia. I…nie zawiodłam się. To były dwa wspaniałe dni. Spotkanie ludzi, których znałam dotychczas tylko z onlinów – Przemek Staroń, Marta Młyńska, Anna i Robert Sowińscy, Agnieszka Jankowska – Maik, czyli Babka od histy, Marcin Perfuński -  poznanie nowych – pozdrawiam Bartek Dziedzic, wymiana doświadczeń. Ukoronowaniem był sukces Dawida Łasińskiego, czyli Pana Belfra – człowieka, który od wielu lat pomaga uczniom  "ogarnąć" chemię (kanał Pan Belfer) oraz wspiera nauczycieli w zgłębianiu zawiłości TIK-u. Dawid „pozamiatał” - zgarnął dwie główne nagrody – jako Twórca Roku w kategorii Edukacja i jako Twórca Roku 2021. Oba wyróżnienia miały dla wielu osób wymiar symboliczny – wygrała Edukacja

Trudno opisywać wystąpienia prelegentów. Post byłby niemiłosiernie długi. Wszystkie, których wysłuchałam wniosły sporo treści i wzbogaciły moją wiedzę na temat internetu i praw nim rządzących. Jeśli potrzebujecie więcej informacji, nic prostszego. Wystarczy skorzystać z kanału na YouTube - Influencers LIVE Wrocław 

Warto też przejrzeć program i „wyłapać” to, co nas interesuje. Ja zaznaczyłam „do obejrzenia” profile kilku twórców. Ponieważ kończą się wakacje będę dozować je sobie rozsądnie, tym bardziej, że nadal angażuję się w szkolenia dotyczące nabywania kompetencji cyfrowych i biznesu w inetrnecie w ramach GoCarrots. Może skorzystacie? Bezpłatne :-)

czwartek, 19 sierpnia 2021

Projektowanie rozwiązań dla edukacji 2021

Dziś ostatni dzień konferencji "Projektowanie rozwiązań dla edukacji 2021". Zdecydowałam się w niej uczestniczyć, gdyż nigdy za wiele inspiracji, szczególnie u progu nowego roku szkolnego. I...nie zawiodłam się! Mocnym akcentem było wystąpienie wstępne Marka Banaszaka, który przedstawił wyniki kilkumiesięcznego procesu badawczego, mającego na celu wypracowanie scenariuszy przyszłości dla edukacji w perspektywie najbliższych 25 lat. Była mowa o:

  • kompetencjach przyszłości - współpracy w zespole, kompetencjach cyfrowych i technicznych, analizowaniu danych, rozwiązywaniu złożonych problemów, kreatywności,
  • lukach kompetencyjnych wśród różnych grup społecznych: studentów, uczniów, wykładowców, nauczycieli, managerów,
  • wizji edukacji, zgodnie z którą wybór kierunku jest zautomatyzowany i w pełni odpowiada na potrzeby użytkownika, studia mają wypełnić luki kompetencyjne, edukacja nie jest bezpośrednio osadzona w konkretnym czasie i miejscu (dzięki rozwiązaniom chmurowym, internetowi rzeczy, VR),
  • celu edukacji (wymienię tylko jeden z nich, licząc że resztę uzupełnicie sami, zaglądając do raportu lub nagrań) - wspierania innowacyjności i myślenia projektowego z focusem na dobro ludzi i ich otoczenie.
Spotkania konferencyjne odbywały się dwukrotnie w ciągu dnia - o 12.00 i 16.00. Uczestnicy mieli okazję dołączyć do prywatnej grupy na facebooku i przedyskutować wiele treści oraz podzielić się spostrzeżeniami i dobrymi praktykami. Dużo emocji wzbudzał Design Thinking - przypuszczam, że ściągnął na wydarzenie większość uczestników. Zresztą organizatorem konferencji była Ewa Tomczak, twórczyni strony facebookowej -   Design Thinking w szkole: innowacje w kształceniu i usprawnienia w placówce oraz onlinowego kursu DT W EDUKACJI.

wtorek, 17 sierpnia 2021

30 lat internetu w Polsce

Dziś mija 30 lat od powstania internetu w Polsce (plus miesiąc od ostatniego postu :-) ). Data symboliczna, związana z wysłaniem  pierwszego e-maila. Jego autorem był fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Pietrak, a odbiorcą Duńczyk, Jan Sorensen, szef Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego. Dla milenialsów świat bez internetu i społecznościówek to rzeczywistość trudna, a czasem i niemożliwa do wyobrażenia. A jednak, mimo że żyło się trudniej i mniej wygodniej, życie miało zdecydowanie więcej uroku. Doceniając postęp technologiczny, korzystając z udogodnień, widzimy masę problemów, stykamy się z mnóstwem niebezpieczeństw. Kwestia bezpieczeństwa, ochrony danych, uzależnień, balansu między życiem offline a online – to tylko niektóre z nich. Współcześni rodzice, przynajmniej ci, którzy podejmują się trudu wprowadzania swoich pociech w świat cyfrowy nie mają łatwo. Pomijając częste braki w wiedzy (również u nauczycieli, którzy powinni partycypować w tych działaniach), dochodzi bezradność w zakresie stosowanych środków. Zakazy, nakazy nie skutkują, brakuje wzorca postępowania opartego na dobrostanie cyfrowym. Na szczęście z pomocą przychodzą liczne firmy, które organizują kampanie społeczne, oparte o filmiki instruktażowe, publikują materiały, organizują konferencje, webinary. Można wśród nich wymienić: NASK, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Szkoła z Klasą, Cyfrowy Dialog, FUNDACJA DBAM O MÓJ Z@SIĘG. Dlatego korzystajmy z ich propozycji, przeglądajmy udostępniane treści, uczestniczmy w wydarzeniach i dawajmy dobry przykład – człowieka potrafiącego zadbać o swój dobrostan. 
PS. Zgodnie z tymi wytycznymi ograniczyłam publikowanie postów w okresie wakacyjnym do minimum :-)