wtorek, 24 września 2024

18. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”

Od 24 września przez kolejne cztery dni będzie można śledzić 18. Międzynarodową Konferencję „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. Temat niesamowicie ważny, który z upływem czasu staje się coraz ważniejszy. Uświadomił to uczestnikom podczas inauguracyjnego wykładu dr hab. n. med. Maciej Pilecki. Opierając się na badaniach przedstawił świat internetu w kontekście zagrożeń, na które podatne są szczególnie dzieci. Przypomniała mi się analogia, której używaliśmy osiem lat temu podczas szkoleń realizowanych w ramach programu Cybernauci. Porównywaliśmy przestrzeń wirtualną do podwórka, na którym funkcjonują nasze pociechy, miejsca, w którym nie powinny być zostawione samym sobie. Jednak, o ile w przypadku podwórka, możemy przewidzieć potencjalne niebezpieczeństwa, z którymi mogą się zetknąć, nie znamy wirtualnego świata, w którym są obecni młodzi, mamy ograniczoną wiedzę o niebezpieczeństwach, jakie mogą wiązać się z dostępem do sieci. Pozostawiając je samym sobie, dużo ryzykujemy, szczególnie teraz, gdy do gry weszło AI.

Trochę statystyki ze slajdów prezentacji dr Pileckiego:

  • 2008 rok (4 lata po założeniu Facebooka) - pierwsza publikacja naukowa o ryzyku używania mediów społecznościowych, 
  • 2011r. - pojęcie „Depresji z Facebooka" u dzieci nadużywających mediów społecznościowych,
  • 2019r. - potwierdzenie negatywnego wpływu Instagrama na zdrowie psychiczne, u kobiet, które zaczęły korzystać z IG, po tygodniu  oglądaniu atrakcyjnych osób tej samej płci spadło ich poczucie satysfakcji z własnego ciała,
  • 2024 r. – ok. 5,16 miliarda aktywnych użytkowników mediów społecznościowych na świecie, (59,3% ludności świata),
  • TikTok - jedna z najszybciej rozwijających się i najbardziej angażująca platforma społecznościowa - 1157,76% wzrost od stycznia 2018 r. do lipca 2020 г.
    średnia długość sesji - 10,85 minut.
    czas spędzony na TikTok w 2019r. - 68 miliardów godzin
    do 100 milionów followersów  i do 5 milionów dolarów rocznie – tyle zarabiają twórcy TikToka
    niebezpieczeństwo wyzwań – np. „wyzwanie czaszkołamaczowe", promocja nadmiernego ograniczania pokarmów lub nadmiernie wychudzonej sylwetki.
  • Badanie na grupie 350 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat przeprowadzone przez dr Hilda Kabali i współpracowników z Einstein Medical Center w Filadelfii (2015r.)
    96,6% korzystało z urządzeń mobilnych. 
    92,2% zaczęła korzystać z urządzenia mobilnego przed ukończeniem 1 roku życia. 
    W wieku 2 lat większość dzieci korzystała z urządzenia codziennie.
  • Surfaceweb (widoczny Internet) - od 1% do 5% zawartości Internetu, powszechnie dostępne wyszukiwarki mają dostęp do 0,03% danych w sieci.
    Darkweb i darknet – cała reszta, 60% materiałów jest nielegalna, wysokie ryzyko używania z uwagi na brak zabezpieczeń przed atakami hakerskimi.











Liczę, że tą krótką prezentacją pierwszego wystąpienia zachęcę was do zapoznania się z resztą prelekcji. Będą dostępne na YouTube, na kanale saferinternetpolska. A może będziecie mieli czas dołączyć na żywo?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz