- 16% trzy- i czterolatków ogląda filmy na Tik Toku
- Jedna trzecia dzieci w wieku 5-7 lat ma profil na Tik Toku
- 60% dzieci w wieku od 8 do 11 lat ma profil na Tik Toku
OFKOM 2022
- 75% dzieci 8-10 korzysta z mediów społecznościowych (Digital Youth Index 2022)
- Średni wiek założenia profilu w serwisie społecznościowym to 10 rok życia (Młode Głowy 2023)
I tu moja uwaga - jak się to ma do przepisów, które zakładają, że konto na facebooku można mieć od 13, natomiast na YouTube (w Polsce) - od 16 lat! Co gorsza, konta nie tylko zakładają dzieci, oszukując opiekunów i omijając prawo. Często sami opiekunowie je tworzą. Sprzedając wizerunek swojej pociechy czerpią z tego procederu korzyści, nie zważając, jaką krzywdę mu robią.
Trudno opisać w skrócie tak ważny temat podjęty przez Łukasza Wojtasika. To trzeba po prostu obejrzeć.
Zachęcam również do zapoznania się z wystąpieniem Olgi Wałkuskiej, przedstawicielki CERT. Poruszyła ona niezwykle ważny temat, przedstawiając dzieci nie jako poszkodowanych, ale sprawców. Tym razem nie przemocy, ale oszustw. Przypomniała, że najczęstszą formą cyberprzestępczości w Polsce jest phishing. Przedstawiła mechanizm oszustw z wykorzystaniem telegramu, ujmując też kwestie świadomości i odpowiedzialności za swoje czyny. "Dzieciaki raczej nie zadają sobie pytań takich, jak: Czy w świecie wirtualnym można popełniać prawdziwe przestępstwa? Czy oszukanie oszusta to coś złego? Gdzie jest granica między żartem a przemocą?
W wystąpieniu nie zabrakło też przykładów nieletnich hakerów (najmłodszy miał 8 lat) oraz statystyki przestępstw (25,5 tys. incydentów w 2022r., w 2024r. do sierpnia - 29 tys.)
Na koniec pojawiła się prośba o zgłaszanie oszustw do CERT. Podejrzane SMS-y z linkami możemy zgłosić używając funkcji "Przekaż", na numer 8080 lub skorzystać z mObywatela, w którym istnieje opcja "Zgłoś incydent". Wskazujemy rodzaj, wybierając z kilku możliwości: "Złośliwa strona internetowa", Podejrzany SMS", "Podejrzany e-mail", "Oszustwo (fałszywe sklepy internetowe i inne próby podszywania się pod firmy lub instytucje), "Inne".
Wszystkie wystąpienia są oczywiście warte opisania. Zostawię was jednak z niedosytem. W ramach mobilizacji do prześledzenia wystąpień konferencyjnych posłużę się cytatem autorstwa Tomasza Bilickiego "Dla wielu uczennic i uczniów, chociaż jesteśmy epizodem, jesteśmy ważni!" To dla nich warto się dokształcać!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz