Trwa drugi dzień jubileuszowego XXX Forum Teleinformatyki. Zostałam zaproszona na to wydarzenie przez Włodzimierza Marcińskiego, inicjatora i zarazem przewodniczącego Rady Programowej Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. SPRUC to nieformalne zrzeszenie instytucji, firm oraz organizacji chcących współpracować na rzecz upowszechniania kompetencji cyfrowych. Mam zaszczyt od kilku lat znajdować się na Liście Honorowej 100. W zasadzie zaproszenie dotyczyło głównie sesji Forum Społeczeństwa Informacyjnego, podczas której odbył sie panel ekspercki „Rozwój społeczeństwa informacyjnego przez pryzmat doświadczeń". Jego moderatorem była Agnieszka Aleksiejczuk – Dyrektor Departamentu Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Wśród panelistów były m.in. Anna Streżyńska- była Minister Cyfryzacji, moja szefowa - Iwona Brzózka-Złotnicka - prezeska Cyfrowego Dialogu oraz Beata Chodacka – przyjaciółka, wiceprezes Oddziału Małopolskiego PTI. Dla Beaty był to szczególny dzień - doznała niesamowitego wyróżnienia, zdobywając Nagrodę Marka Cara!!
Przyznawana przez blisko 50 osobową kapitułę - za dokonania „w zakresie wdrażania nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem społecznych efektów działalności nagrodzonej osoby.” Obok Beaty, Laureatem został też profesor dr hab. Witold Chmielarz.
Ciężko byłoby opisywać wszystko, co zadziało sie podczas dwudniowego forum. Podobno będzie można obejrzeć relację z wystąpień. Było ich sporo, gdyż sesje odbywały się równolegle. W skrócie. Mówiono o osiągnięciach na polu Cyfryzacji, wymieniając platformy i aplikacje, które powodują, że Polska jest liderem w tej dziedzinie: mObywatel, e-PIT, PUE ZUS, e-Statystyka, e-Recepta. Omawiano ich funkcjonalność, przedstawiano szczegółowo statystyki i plany na przyszłość. Była oczywiście mowa o AI - wirtualnych asystentach i ich wpływie na wyniki. Przykładem może byc robot programowy R50, który w skali KAS wykonuję zadanie za 381 osób. Stąd mamy np. szybkie zwrotu podatków 🙂 AI wymieniano również w kontekście cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy Forum otrzymali w tym temacie wspaniały prezent w postaci monografii, pod redakcją naukową Bolesława Szafrańskiego, profesora WAT i Przewodniczącego Rady Programowej Forum Teleinformatyki, który to wydarzenie prowadził. Można tylko pogratulować sukcesu i życzyć sobie kolejnych tego typu owocnych spotkań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz