środa, 21 grudnia 2022

🎅 Idą święta. odłóż telefon, włącz relacje 🎄

źródło: Fundacja Dbam o Mój Zasięg
Wkrótce święta 🎅🦌🎄🎶🔔🎁👨‍👨‍👦‍👦 Czas rodzinnych spotkań i…okazja do detoksu cyfrowego. Pisałam już o nim kilkakrotnie. Dziś przypomnienie materiałów – tekstów, webinarów, podcastów. Ich autorami są organizacje, z którymi mam okazję współpracować: Fundacja Szkoła z Klasą, Cyfrowy Dialog oraz Fundacja Dbam o Mój Zasięg, która jest autorem hasła użytego przeze mnie jako tytuł posta (tak, tak - zadbałam o prawa autorskie 😉 Z Fundacją mam kontakt w ramach programu SOC – Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo). Cyklicznie nawołuje do detoksu cyfrowego, szczególnie przed feriami, wakacjami i Świętami . Proponuje „odpoczynek od ekranu (który) może być wspaniałym prezentem na Święta dla siebie i bliskich”. Jej założyciel i prezes Maciej Dębski  od lat prowadzi badania na temat używania mediów cyfrowych oraz szeroko pojętej odpowiedzialności cyfrowej. Na podstawie jednego z nich (ankietowano 22 tys. osób) wyciągnął wniosek, że od 2-3% z nich jest fonoholikami. To osoby, które nie rozstają się z telefonem, a gdy nie mają telefonu, to czują niepokój, lęk i inne objawy związane z odstawieniem.
Warto posłuchać kilku podcastów z udziałem Macieja. Jeden z ich umieszczony jest na stronie Stacja Zmiana, na której znajdziecie resztę linków. 
Zasady cyfrowego detoksu zaproponowane przez Fundację Dbam o Mój Zasięg:
  1. ZERO internetu i urządzeń ekranowych
  2. Bez TV (będzie ciężko – co z Kevinem? 😉
  3. Drukowana książka zamiast ebooka (z tym akurat nie ma problemu – ostatnio przeczytałam błyskawicznie cała sagę o Fjällbace z P. Hedströmem i E. Falck Camilli Läckberg; kto lubi szwedzkie powieści kryminalne, z elementami grozy, polecam)
  4. Odkurzyć starego boomboksa, gramofon lub analogowe radio (rety, gdzieś mam na strychu ;-)
  5. Znaleźć w domu lub kupić sobie budzik, a może nawet wstać w niedzielę bez budzika (generalnie nie potrzebuję, mam „wewnętrzny” 😉
  6. Założyć na rękę tradycyjny zegarek - bardzo często sięgamy po smartfon tylko po to, aby sprawdzić godzinę (noszęz dwóch powodów – 1. w szkole nie możemy używac smartfonów, a jak doczekać do końca dyżuru bez zegarka 😉 2. To prezent od męża na ….-lecie z dedykacją)
I teraz ważne – ten detoks Maciej proponuje na JEDNĄ DOBĘ! Może jednak uda go przeciągnąć? Napiszcie w komentarzach 🙂
W razie konieczności prezes radzi „znajdźcie jakąś starą Nokię czy inną motorolę, a jeśli i to nie jest możliwe, w sobotę wieczorem wyłączcie w smartfonie internet oraz wszelkie powiadomienia, unikajcie pisania SMS, używajcie wyłącznie jako słuchawki do koniecznych rozmów telefonicznych”. Hmmm….Wyzwanie!

Polecane linki:

#cyfroweporządki #higienacyfrowa #fundacjaszkolazklasa  #dbamomojzasięg  #cyfrowydialog







sobota, 17 grudnia 2022

Mówię po polsku z Minecraftem

W czeluściach internetu zginęła informacja o opublikowaniu minecraftowych map do nauki języka polskiego dla dzieci z Ukrainy. A szkoda, bo produkt stworzony przez Cyfrowy Dialog, a konkretnie przez dwójkę ich trenerów - Anię Jędryczko i Sławka Baturo - na zamówienie Microsoftu, mógł być testowany od dawna. Czekałam na nie od września, a w zasadzie od czerwca, od kiedy dostałam informację od ich twórców, że dzieło skończone. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o autorkach zadań i scenariuszy do map - Joli Majkowskiej (klasy 1-3) i Asi Waszkowskiej (klasy4-8). Cała czwórka wykonała kawał solidnej roboty!
Wracając do marketingu, zabrakło promocji dzieła, które w pierwszych miesiącach zwiększonego napływu uczniów z Ukrainy, znacznie ułatwiłoby im życie. Były co prawda wpisy na facebookowej stronie Microsoft dla Edukacji  i na Microsoft Education, zabrakło jednak promocji w "normalnych" mediach. Oczywiście teraz mapy spełnią swoje zadanie - przy założeniu, że nauczyciele będą korzystać ze scenariuszy, w których podana jest kolejność odwiedzania bohaterów. Bez tego ciężko będzie się odnaleźć w przestrzeni szkoły. 
Oto, co o Mapie mówi jej współtwórczyni - Ania Jędryczko: Mapa do nauki języka polskiego została zaplanowana jako wędrówka po szkole, w której czekają na gracza różnorodne wyzwania. Pojawiamy się w minecraftowym świecie wewnątrz szkolnego autobusu, gdzie otrzymujemy pierwsze instrukcje i rozmawiamy z kierowcą. Od tej chwili jesteśmy kierowani do kolejnych osób - dyrektora, innych uczniów, bibliotekarki, pedagoga itp. Bardzo istotne jest, by razem z mapą, korzystać ze scenariuszy lekcji. To właśnie w nich autorki zadań - Jolanta Majkowska (autorka zadań do mapy dla klas 1-3) i Joanna Waszkowska (autorka zadań do mapy dla klas 4-8) - zapisały kolejność poruszania się po przestrzeni szkoły. To ważne, by podążać za tym instruktażem i rozmawiać z postaciami (a tym samym przystępować do kolejnych zadań) we właściwej kolejności. 
Niektóre z wyzwań wymagają zapisania odpowiedzi w zeszycie, inne kierują do zewnętrznych zasobów dydaktycznych, jeszcze inne zapraszają gracza do kreatywnych działań konstruktorskich. Ćwiczone są wszystkie najważniejsze kompetencje językowe. Nie ograniczamy się w działaniach jedynie do sal szkolnych, ale też zaglądamy na boisko, do szkolnego ogródka czy na plac zabaw. Przestrzeń jest przyjazna, podobna do zwykłej szkoły, w jakiej uczą się dzieci i młodzież - dzięki temu liczymy, że poczują się w niej swobodnie.

GRATULUJĘ i DZIĘKUJĘ autorom mapy: budowniczym (Ani i Sławkowi) oraz Joli i Asi (autorkom zadań). Jeszcze w tym roku moi uczniowie zdążą "załapać" się na zabawę. Będzie fun 🙂 

piątek, 16 grudnia 2022

Przedświąteczne refleksje

Równo rok temu "załapałam się" 😉 na Honorową Listę 100. Dla niewtajemniczonych - osoby, które trzykrotnie znalazły się spisie ustalonym przez Kapitułę Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych, za - cytuję „w wyróżniający sposób przyczyniły się do podniesienia umiejętności cyfrowych w Polsce”. Nie mam tak bogatego bio, jak pozostałych 13 członków (w tym roku dołączyło do nich kolejne 19), wśród nich szefowa Cyfrowego Dialogu – Iwona Brzózka-Złotnicka, dzięki której zaczęła się moja przygoda trenerska. Gdzie mi tam do Basi Halskiej, która w cuglach wygrywa ze swoimi uczniami konkursy organizowane na całym świecie. Ani do Zyty Czechowskiej, która umie…rozciągać czas ;-) Działa na tylu polach, że już nie ogarniam. W końcu, nie mogę się porównywać do profesorów – Marleny Plebańskiej i Jacka Pyżalskiego. Moje wyróżnienie ma swoje źródło w Mistrzach Kodowania i blogu Cyfrowi Tubylcy, który w 2014 roku zyskał miano Nauczycielskiego Bloga Roku. Cieszę się, że mogę współpracować z organizacjami, które, zrewolucjonizowały naukę w polskich szkołach. Powiecie, jaka rewolucja? Nie widać jej! Ale...Cyfrowy Dialog, poprzednio Mistrzowie Kodowania wprowadzili naukę programowania do szkół, w czasie, gdy jeszcze nie było jej w podstawie programowej. Od tego czasu zainicjowali lub wygrali przetarg na realizację wielu projektów. Nie we wszystkich miałam okazję wziąć udział, jednak wiem, że te, w których się zaangażowałam jako trener były dopracowane na maksa: Mistrzowie Kodowania (kilka edycji), Zaprogramuj Przyszłość (2 edycje), Centrum Mistrzostwa Informatycznego (Cyfrowy Dialog jest partnerem), Informatyka Bez Granic, czy jeden z ostatnich – Klub Młodego Programisty (Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog jest operatorem tego programu). Dzisiejsza data jest również wspomnieniem spotkania w gronie pierwszej ekipy trenerskiej. Prawie równo osiem lat temu spotkaliśmy się na drugim zjeździe, aby doskonalić swoje umiejętności programistyczne, kompetencje miękkie i spędzić ze sobą kilka dni. W miniony weekend odbył się kolejny ze zjazdów. Od 2014 r. grono trenerskie znacznie się poszerzyło – z 30 osób do…nawet nie wiem ile ;-) Część z nich zaangażowanych jest w NODN Cyfrowy Dialog
Wracając do rewolucji w szkołach – tym razem nie programistycznej. Od 20 lat masę dobra daje placówkom edukacyjnym Fundacja Szkoła z Klasą. Wspiera kompleksowo, odnosząc swoje programy do wszystkich grup zaangażowanych w edukację, „pomagając im wychodzić poza schematy w uczeniu i w szkolnych relacjach”. Organizuje bezpłatne szkolenia, kursy i webinaria, przygotowuje gotowe scenariusze lekcji, materiały edukacyjne, publikacje i poradniki. O programach Fundacji pisałam już  w poście o Cufrowym Dialogu zresztą też (Oni zmieniają edukację) stąd...czas kończyć. Dziękuję wszystkim, którzy umożliwiają mi dokładanie tych kamyczków podnoszących umiejętności cyfrowe w Polsce :-) 

niedziela, 11 grudnia 2022

Godzina Kodowania 2022

Październikowy Tydzień Kodowania trwa w rzeczywistości trzy tygodnie, natomiast GODZINA KODOWANIA - tydzień. W tym roku przypadła od 5 do 11 grudnia. Hour of Code to globalna akcja, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W akcję zaangażowały się już dziesiątki milionów osób ze 180 krajów. Korzystają oni z wielu ciekawych i bezpłatnych gier, min. uwielbianego przez dzieci „Minecrafta”, którego uproszczona wersja jest na code.org 
Na tej wielce popularnej platformie utworzono już ponad 227 mln projektów. Cząstkę z nich dołożyli moi uczniowie, którym od wielu lat zakładam konta. Umożliwia to nie tylko zapisywanie ich projektów, ale i śledzenie postępów. Ulubionymi zadaniami są te, związane z Anną i Elzą z „Krainy lodu”, BB-8 i R2-D2 ze „Star Wars” czy Red Birdem z „Angry Birds”.  Od tego roku na code.org konta mają również moi uczniowie z dwóch klas przygotowawczych oraz klas trzecich. Korzystali z nich podczas Tygodnia Kodowania i Godziny Kodowania. Oprócz tego kodowali w rytmie boogie na googlowym Santa Tracker (w końcu to czas elfów i św. Mikołaja) oraz rozwiązywali zadania z Kalendarza Adwentowego Szymona Wałowskiego.
Nie będę wypisywać ponownie wszystkich platform, stron i poradników do nauki informatyki i programowania - zrobiłam to w poście "Jak uczyć online?". Mogę tylko zachęcić, abyście korzystali z nich nie tylko z okazji akcji programistycznych, ale zawsze, gdy nabierzecie ochoty na pogłówkowanie lub stworzenie czegoś kreatywnego. 

wtorek, 6 grudnia 2022

Jak to jest z tym Mikołajem?

Ucząc młodzież ukraińską, w ramach dwóch oddziałów przygotowawczych, zadałam im pytanie - Jak to jest u was z tym Mikołajem? Nie tyle miałam na celu uzyskanie konkretnej informacji, bo wcześniej poszperałam trochę w internecie, ile dążyłam do integracji, wygadania się i...uzupełnienia kalendarza przygotowanego przez Fundację Szkołą z Klasą w ramach programu Razem w Klasie. Tak a propos jeszcze można się zgłosić :-) Jak wiadomo w Polsce św. Mikołaj z reguły przychodzi dwa razy: 6 grudnia oraz w nocy z 24 na 25 grudnia. Jako poznanianka, 6.12 wyczekiwałam jednak św. Mikołaja, a w drugim terminie Gwiazdora. A jak jest z tym świętym Mikołajem u was? Podobno są rejony naszego kraju (Śląsk?) gdzie w Boże Narodzenie prezenty zostawia Dzieciątko Jezus. Napiszcie w komentarzu.

Przy okazji przypominam o materiałach na Święta, w tym googlowy Santa Tracker. Wczoraj "moje" dzieci ukraińskie kodowały taniec Elfów w rytmie boogie. W końcu, oprócz czasu oczekiwania, zaczął się też czas kodowania. O nim już wkrótce. 

Dla chętnych - prezent. Mikołajkowa gra, stworzona przez Daniela z klasy 6. Bezpośredni link

poniedziałek, 21 listopada 2022

Czas oczekiwania z TIK -iem

Mimo, że święta za miesiąc z hakiem, świąteczna kampania trwa już od wielu dni. Trochę jej uległam kupując kalendarze adwentowe. Przy okazji przypomniałam sobie o materiałach zgromadzonych w poście „Na Święta”. Są tam zarówno linki do kalendarzy online (gotowych lub tworzonych samodzielnie), jak i cykl 24 zadań programistycznych. Do tego zbiór linków:
👼🏻 o zwyczajach świątecznych w innych krajach,
🎄 kolorowanki,
🎅 gry świąteczne - nie tylko googlowy santatracker 😉
🦌 świąteczne labirynty,
🌟 plus sporo materiałów w języku angielskim.

Serdecznie polecam 🎅🎄 👼🏻🦌⛪🌟❄️☃️⛄🎁🧦🔔🎶🕯️

niedziela, 23 października 2022

Wkrótce finał CodeWeek 2022

Dziś ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Kodowania. Cały czas można zgłaszać organizowane przez siebie wydarzenia na stronie codeweek. Co prawda nie jestem fanem konkursów (chyba, że w celu sprawdzenia siebie), ale rywalizacja, która jednocześnie promuje programowanie, jest dla mnie ok. Organizatorzy zadbali o sprawiedliwość - dane na tablicy wyników są uporządkowane według liczby wydarzeń związanych z kodowaniem w stosunku do populacji, stąd niektóre z mniejszych państw znajdują się wyżej na liście. Polska jest w tej chwili na miejscu 3. Niewątpliwie duży wkład w ten wynik ma promocja kodowania, zarówno przez organizacje państwowe, NGOs-y oraz firmy. Ich przedstawiciele wystąpili w spocie promującym programowanie i sukcesywnie prowadzili całą akcję, organizując cykl wydarzeń, zarówno offline, jak i online. Celował w tym szczególnie Cyfrowy Dialog, który w niektóre dni prowadził kilka spotkań. CD jest przy tym realizatorem ministerialnego programu Klub Młodego Programisty, organizując cykliczne zajęcia w 16 placówkach w Polsce. 

Spectrum działań Cyfrowego Dialogu – stowarzyszenia wyrosłego z Mistrzów Kodowania i kierowanego od początku przez Iwonę Brzózkę – Złotnicka – jest zresztą niezwykle szerokie, o czym możemy się przekonać na stronie. Oprócz programowania zajmują się też szkoleniami i promocją metody projektowej, m.in. w ramach programu Solve for Tomorrow – globalnego programu organizowanego przez firmę Samsung. „Głównym założeniem programu jest rozwijanie u młodych ludzi kompetencji przyszłości oraz utwierdzanie ich w przekonaniu, że mają wpływ na otaczających ich świat”. To już ostatnie dni na zgłoszenie się do programu – do końca października. Jeśli więc jesteś nauczycielem klas 7-8 szkoły podstawowej lub uczysz na dalszych etapach edukacji oraz posiadasz ciekawość poznawczą, pasję i chęci – zgłoś się. To druga edycja programu. O pierwszej możesz poczytać tu.

A jak wygląda praca projektowa metodą Design Thinking można było obejrzeć podczas wczorajszego spotkania, prowadzonego przez trenerów programu Basię Halską- i Krzyśka Jaworskiego. Basia jest dla mnie absolutnym autorytetem w metodzie projektowej . Nie dość, że zaraziła nią swoich uczniów, to zrealizowała  z nimi masę projektów, z których te, wykonane w ramach konkursów zdobyły międzynarodowe laury! Trochę opowiada o tym w ramach Akademii Cyfrowego Nauczyciela. Pasjonata Krzyśka można słuchać bez końca. Takich tutorów trzeba oświacie!

Nie można oczywiście zapomnieć o „zwykłych” ludziach, chociażby takich, którzy dostrzegają programistyczny potencjał – nauczycielach zachęcających do kodowania w swoich placówkach, w mediach społecznościowych…W sytuacji mizerii oświaty to oni są szansą, że karawana pójdzie dalej. 


niedziela, 16 października 2022

CodeWeek 2022

Minął pierwszy tydzień ogólnoeuropejskiego święta programowania - CodeWeek 2022. Mimo, że nazwa sugeruje tydzień aktywności, w rzeczywistości kodujemy znaczenie dłużej - od 8-23 października. Tradycyjnie Polska znajduje się w czołówce zgłoszonych inicjatyw. Polacy wiedzą, że tworzenie szczególnych treści cyfrowych - programistycznych, to w dzisiejszych szansa na samorealizację, rozwój, a w niektórych przypadkach, ciekawą pracę w przyszłości. Z radością obserwuję narodziny pasji u moich uczniów. Czasami wykraczają znacznie ponad treści Podstawy Programowej - "wsiąkają" tworząc w scratchu lub na innych platformach np. Flowlab Game Creator. Z łatwością rozwiązują zadania na Code.org, poruszają się swobodnie w świecie Minecrafta. 
Ćwiczenia programowania to doskonała gimnastyka dla umysłu. Wiedza i umiejętności, nabyte niejako przy okazji, pomagają nie tylko w nauce innych przedmiotów - matematyki, fizyki, biologii, chemii - ale i w codziennym życiu, ucząc rozwiązywania problemów.  Programowanie kształci dokładność i skrupulatność, wyrabia nawyk precyzyjnego i starannego działania. "Kodowanie często wymaga szukania nieoczywistych sposobów na rozwiązanie danego problemu. Rozwijana na lekcjach kreatywność może być wykorzystana w dziedzinach bardzo odległych od informatyki – np. w sztuce".*
Stąd...Let's Get Coding!

*Czy programowanie pomaga dziecku w nauce innych przedmiotów?

wtorek, 27 września 2022

16. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”

Dziś początek trzydniowej 16. Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”, organizowanej przez Polskie Centrum Programu "Safer Internet". Masa ważnych spraw, świetne wystąpienia, wśród których polecam prelekcję Jowita Michalska „Kompetencje cyfrowe, które mogą uchronić przed zagrożeniami online”. Zwróciłam na nią uwagę z kilku powodów: 
  • część danych była dla mnie nowych, przeoczonych w jakiś sposób (np. informacja przełomowym wydarzeniu w świecie medycznym - udanej operacji serca dzięki prototypowi wydrukowanemu w 3D,
  • traktowała o kluczowych umiejętnościach na rynku pracy i przyszłości rynku pracy, co mnie szczególnie interesuje,
  • traktowała o sztucznej inteligencji i w pewnym stopniu Design Thinking – powód jak wyżej.
Nie będę przytaczać wielu danych , żeby nie spojlerować – ale zachęcę do obejrzenia, podając kilka najważniejszych:
  • Do 2025 r. 42% kluczowych umiejętności na rynku pracy ulegnie zmianie.
  • W ciągu 15 lat prawie 100% rynku pracy się zmieni. Sztuczna inteligencja zastąpi prawie 50% ludzi. Chiński wizjoner od sztucznej inteligencji - Kai-Fu Lee.
  • Kompetencje, które były najbardziej pożądane jeszcze w 2018 r., w tym roku będą mniej potrzebne.
  • Automatyzacja wyprze z rynku 85 mln miejsc pracy, ale utworzy 97 mln nowych
Jowita Michalska mówiła również o świetnej robocie NGO - sów. Było to dla mnie o tyle ważne, że współpracuję z Fundacja Szkoła z Klasą, prowadząc szkolenia w ramach programu Asy Internetu. Dwa lata temu miałam przyjemność, w tandemie z Izabela Meyza, prowadzić warsztaty Asowe: "Jak w różny sposób wspierać uczniów w czasie edukacji zdalnej?" Mega doświadczenie! Poza tym, jako nauczyciel, korzystam z programów Fundacji - ostatnio z dwóch, związanych z pojawieniem się w szkołach dzieci i młodzieży z Ukrainy. Są to "Laptopy dla Ukrainy" i "Razem w klasie".

Na końcowych slajdach było piękne podsumowanie kompetencji i umiejętności szczególnie pożądanych oraz wykaz polecanej literatury, do zamówienia której się zabieram.
Ale wcześniej kilka haseł z pozostałych wystąpień.

David Smahel i "Zagrożenia online wśród europejskich dzieci i nastolatków: wyniki badania z 19 krajów" - wspomina wspólne badania z prof Jacek Pyżalski:
  • Szkoła może znacznie więcej niż rodzice, bo widzi dzieci  w grupie. Może wykorzystać gry do zadań np. Minecraft świetnie uczy do podnoszenia do potęgi.
  • Żeby znaleźć pracę za 10 lat trzeba już dzisiaj zdobywać kompetencje przyszłości. Nie ma się, co „obrażać” na nowe technologie. Technologia nie jest dobra, ani zła. Ona jest tylko narzędziem.
  • Potrzeba ludzi, którzy łamią stereotypy, wychodzą poza standardy, myślą interdyscplinarnie. 
  • Około 2% ludzi w świecie gier nie chce z nich wyjść – chce w nim stale żyć.
  • Czynniki ochronne związane w zagrożeniami, wpływające na obniżenie poziomu ryzyka to dobre relacje w rodzinie, mediacje, rozmowy, wsparcie, pomoc, itd
  • Mediacja restrykcyjna nie sprawdza się.
  • Nie tyle chodzi o ograniczanie czasu, ale o  edukowanie, wspieranie bezpiecznego spędzania czasu, wyjaśnianie, nauka unikania ryzyka  – rola rodzica i szkoły.
Anastasiya Dzyakava „Doświadczenia dzieci w internecie i ich dobrostan w czasach wojny” mówiła o :
  • skutkach transmitowania online wojny na żywo – utracie prywatności, prawa do zapomnienia, zbierania informacji przez internet – też przez Rosję, 
  • dezinformacji, wojnie informacyjnej, blokowaniu informacji o sytuacji na Ukrainie,
  • traumatyzacji i odpowiedzialności dorosłych – treści publikowane widza wszyscy, w tym dzieci.
Prof. Jacek Pyżalski „Które (nie)umiejętności cyfrowe są ważne dla bezpieczeństwa?”
  • Nie wystarczy wiedzieć, żeby nie robić inaczej.
  • Jak nie rozumiesz, jak coś na ciebie działa, to na pewno na ciebie działa. 
  • Edukacja medialna nie może być w oderwaniu od wiedzy o polityce, historii, mechanizmach społecznych, medycynie. Jak odróżnić wtedy fake newsy?
  • Jesteśmy podatni na nieprawdę, gdy sprawa wywołuje w nas emocje.
Dr Maciej Dębski „Granie na ekranie. Wzory grania w gry cyfrowe przez polskich nastolatków”
  • Im więcej zdigitalizowane dzieciństwo tym większy problem z nastolatkami, w tym z depresją.
  • Wielu rodziców ma negatywne skojarzenie z nowymi technologiami, najgorsze, co możemy robić to uznać, że Minecrafta nie ma.
  • Konieczność uznania, że internet jest ważny dla dzieci.
  • Współczesna gra jest inna niż kiedyś.
  • Uważność rodzicielska!
* Więcej o zawodach przyszłości na porady.pracuj.pl



sobota, 17 września 2022

Laboratoria Przyszłości w Cyfrowym Dialogu

W niektórych szkołach trwa gorący okres rozpakowywania i testowania sprzętu otrzymanego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Fachowcy indywidulani  oraz działający w ramach różnych grup, stowarzyszeń, firm podpowiadają, jak pracować z otrzymanymi darami. Robią to bardzo często bezpłatnie. I tu ukłony w stronę Agnieszki Halickiej i Beaty Chodackiej - pomysłodawczyniom i zarządzającym grupą Laboratoria Przyszłości w praktyce oraz zaangażowanym przez nich prelegentom. Do grona oferentów darmowych szkoleń przyłączył NODN Cyfrowy Dialog. Pierwsze szkolenie "Laboratoria Przyszłości z instrukcją obsługi" zaplanowano na 27 września o 19:00. Skierowane jest do nauczycieli i nauczycielki szkół podstawowych, a poprowadzi je trenerka CD - Agnieszka Szymańska, która w dodatkowym czasie postara się odpowiedzieć na nurtujące słuchaczy pytania.
Kolejny webinar dotyczył będzie wykorzystania zasobów Laboratoriów Przyszłości w praktyce. 5 października o 19:00 na spotkanie "Mechatroniczne Laboratorium Przyszłości" zaprasza Beata Sidło. 
Dodatkowo, mając na uwadze miłośników scratcha, Cyfrowy Dialog przygotował projekt - również bezpłatny - Laboratorium Scratcha. "Będziemy się spotykać regularnie na warsztatach (cyklu 9 spotkań), podczas których wspólnie zajmiemy się nowymi projektami i wymyślimy nowe sposoby na wykorzystanie Scratcha w pracy z zespołem klasowym. Wdrożymy w praktykę teorię ze scratchowych poradników oraz popracujemy na unikalnych kartach pracy". 

środa, 14 września 2022

Laboratoria Przyszłości w praktyce

autor: Mateusz Łysek
Na platformie edukacyjnej Ministerstwo Edukacji i Nauki znajduje się wpis: „Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań”. Jak jednak angażować uczniów, odkrywać ich talenty oraz rozwijać zainteresowania, nie mając do tego odpowiednich kompetencji? Nie w każdej szkole, która otrzymała sprzęt jest pasjonat, zdolny podołać temu zadaniu. W „Laboratoriach Przyszłości” nie przewidziano zaś środków na szkolenie nauczycieli. 
I znowu – podobnie, jak w przypadku nauki zdalnej – z pomocą przychodzą sami nauczyciele – praktycy, fachowcy w swojej dziedzinie, mający wieloletnie doświadczenie w wykorzystaniu sprzętu na swoich zajęciach. Z inicjatywy Agnieszki Halickiej i Beaty Chodackiej, zaangażowali się w projekt „Laboratoria Przyszłości w praktyce”.  Powstał on w ramach Sekcji Informatyki Szkolnej (SIS) przy PTI.
Odbyły się już pierwsze spotkania szkoleniowe - online, w grupie na facebooku:

Kolejne webinary jutro – spotkanie z Karoliną Antkowiak – ekspertem od druku 3D oraz Dawidem Łasińskim vel Pan Belfer, który opowie, jak wykorzystać szkolny sprzęt audio-video.

Przydatne linki:
Mamy sprzęt – i co dalej czyli o projekcie „Laboratoria Przyszłości w praktyce” (w artykule: jak „ruszyć”, kto poprowadzi szkolenia w ramach projektu, o długopisach 3D)
Zasoby na platformie Wakelet 
Na przykładzie konkretnej szkoły 
Długopisy 3D w edukacji i terapii - doskonałą publikacja autorstwa Zyty Czechowskiej i Jolanty Majkowskiej, do pobrania na stronie bloga Specjalni.pl. W niej nie tylko porady, ale również przykłady prac, szablony, scenariusze...

Oczywiście zachęcam dołączyć do grupy facebookowej Laboratoria Przyszłości w praktyce i…uczestniczyć w kolejnych spotkaniach. Ich wykaz znajduje się w grupie.

EDIT: 
nagrania webinarów z grupy LP:
Mikrokontrolery i roboty w szkole - Tomasz Mikołajczyk (16.09)

środa, 7 września 2022

Razem w klasie

Zgodnie z  zapowiedzią, dziś o Fundacji Szkoła z Klasą. Na oficjalnej stronie czytamy ”Fundacja Szkoła z Klasą jest organizacją pozarządową zajmująca się edukacją. Powstała w 2015 roku, bazując na doświadczeniach programu Szkoła z Klasą – jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich akcji społecznych, działającej od 2002 roku”. Pamiętam tę akcję. Wraz z koleżankami i kolegami oraz rodzicami uczniów braliśmy udział w pierwszej edycji. Zadanie polegało głównie na sprawozdawczości ze współpracy. Miło wspominam tamten czas, chociaż papierologii nie lubię. Poznaliśmy się jednak bliżej i przekonaliśmy się, że praca zespołowa jest spoko i można wypracować fajne rzeczy. Nigdy nie myślałam, że w przyszłości, kilkanaście lat później zwiążę się z Fundacją na dłużej. 
Pracownicy Fundacji to ludzie pełni pasji, szalonych pomysłów, które - o dziwo - sprawdzają się ;-), przesympatyczni. To dzięki nim i ich prezesce – Agacie – która ma wszystko pod ścisłą kontrolą, organizacja prężnie się rozwija i odnosi sukces za sukcesem. Ostatnio wzbogaciła się o spore grono trenerów jednego z priorytetowych programów, realizowanego w współpracy z firmą Google – Asy Internetu. Ale Asy to tylko jeden z wielu programów i akcji Fundacji. Prowadzone od lat zyskały spore grono uczestników. Korzystają oni ze wsparcia organizacji, ostatnio w temacie wielokulturowości. Powstały dwa programy pomagające nauczycielom odnaleźć się w nowej sytuacji – pojawieniu się dużej ilości dzieci i młodzieży ukraińskiej w polskich szkołach. Jest to zarówno pomoc sprzętowa, jak i pakiety bezpłatnych, drukowanych materiałów, które pomagają zaplanować pracę z klasą, do której uczęszczają uczniowie i uczennice z Ukrainy. Fundacja oferuje też wsparcie w postaci szkoleń, ukazujących, jak z tych materiałów korzystać. Wszystko w ramach programu „Razem w klasie”. Cóż, grzech nie skorzystać z tej pomocy :-)
Cieszę się bardzo, że nasza szkoła „załapała się” na oba te programy. Już na początku wakacji p.Agnieszka Wawrzyniak prowadziła dwutygodniowe zajęcia, których celem była nauka uczniów obcojęzycznych języka polskiego. Cieszyły się one olbrzymim zainteresowaniem. Uczniowie mieli do pomocy laptopy z podwójną klawiaturą – polsko/ukraińską, ufundowane dzięki finansowaniu od Intel Corporation, a uzyskane dzięki Fundacji Szkoła z Klasą i firmy ProData. Z zajęć skorzystała nawet mama jednej z uczennic. Od początku rok szkolnego z laptopów korzystają zarówno dzieci ukraińskie włączone w „polskie klasy”, jak i młodzież z oddziałów przygotowawczych. Dziś, tylko w jednej klasie, miałam  czworo obcokrajowców. Jutro czeka mnie praca w dwóch oddziałach przygotowawczych. Oprócz laptopów wykorzystam przesłane materiały, za które Fundacji należą się wielkie brawa!

*Zdjęcie nie przedstawia wszystkich otrzymanych materiałów. Są jeszcze plansze.


wtorek, 6 września 2022

Oni zmieniają edukację!

Od kilku lat współpracuję z kilkoma firmami/organizacjami, które dają mi nieustanny impuls do rozwoju, zarówno zawodowego, jak i społecznego. Mam okazję sprawdzać się, prowadząc szkolenia kierowane do różnych grup – poczynając od dzieci w wieku szkolnym, kończąc na dorosłych/nauczycielach. Podróżuję po Polsce, odwiedzam placówki, poznaję nowych ludzi. Oczywiście najcudowniejszymi osobami, które poznałam są moi współpracownicy, szefostwo i ludzie pracujący dla Cyfrowy Dialog i Fundacja Szkoła z Klasą Organizacje te, od czasu powstania, zrobiły ogromny progres. 

Dziś będzie tylko o Cyfrowym Dialogu - przyjemności trzeba sobie dawkować :-) O Fundacji wkrótce. Z nowym rokiem przygotowała wiele projektów, których opisanie zajmie sporo czasu.

Cyfrowy Dialog, powstał na bazie Mistrzów Kodowania, którzy zainicjowali wprowadzeni do szkół podstawowych nauki programowania – na długo przed oficjalnym rozporządzeniem i ujęciem tej tematyki w Podstawie Programowej. Program edukacyjny „Mistrzowie Kodowania” wystartował w 2014r. i związany był z firmą Samsung Electronics Polska.  Rok wcześniej miała miejsce edycja pilotażowa, do której zaproszono 34 szkoły podstawowe z całej Polski, po dwie z każdego województwa i dwie dodatkowe z Warszawy. Program skierowano do uczniów z klas 4-6. Od samego początku koordynatorką projektu była Iwona Brzózka – Złotnicka, która w lutym 2016r. zainicjowała powstanie Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania, przekształcone później w Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Iwona - prezeska zarządu to kobieta wulkan. Pełna pasji, nowych pomysłów, odwagi do działania. Razem z gronem wiernych współpracowników i trenerów „zajmuje się od lat rozwijaniem kompetencji przyszłości poprzez realizację działań skierowanych do nauczycieli oraz bezpośrednio do dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie koncentruje się na testowaniu i  wdrażaniu nowych kierunków do edukacji szkolnej, opracowując nowatorskie programy nauczania”*, publikując, prowadząc szkolenia, uczestnicząc w konferencjach, również międzynarodowych. Bierze udział w akcjach programistycznych, przede wszystkim CodeWeek i Godzina Kodowania. Wiele z nich organizuje na masową skalę, jak chociażby Urodziny Scratcha – wydarzeniu online na Teamsach, w których wzięło udział kilkanaście tysięcy młodych ludzi, wraz ze swoimi nauczycielami. Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw i firm, z którymi współpracował/współpracuje Cyfrowy Dialog. Mimo wszystko pokuszę się, aby oddać skalę działalności:

Na koniec wykaz miejsc w sieci z mega wartościowymi treściami Cyfrowego Dialogo - wideo i tekstowe:
Szkolenia dla Amazona - Amazon STEM Kindloteka

środa, 10 sierpnia 2022

Minecraft Education Edition - nowości

Półmetek wakacji dawno za nami. Tymczasem ukazała się nowa wersja Minecraft Education Edition - dostępna na iPhone'y oraz telefony i tablety z systemem Android! Wersja 1.18 wprowadza kilka ekscytujących funkcji i zmian do światów. Możecie poczytać o tym na stronie
Edukacyjną rolę Minecrafta coraz częściej doceniają nauczyciele. Mają oni możliwość uczestniczyć w szkoleniach, na których zapoznają się m.in. z mapą 5-klasisty. Świat stworzony przez trenerów Cyfrowego Dialogu - Annę Jędryczko i Sławka Baturo pozwala na realizację różnych przedmiotów szkolnych, ale przede wszystkim celów zawartych w Podstawie Programowej, w sposób niezwykle ciekawy i "trafiający" do uczniów. Ania i Sławek stworzyli również Mapę dla uczniów z Ukrainy - Mówię po polsku z Minecraft! "Mapa do nauki języka polskiego w Minecraft powstała na kanwie budynku szkoły, po którym dziecko poruszając się doświadcza kolejnych sytuacji, w których uczy się rozmawiać, poznaje słownictwo i ma możliwość usłyszeć proste wypowiedzi i dialogi w języku polskim". Więcej w artykule na stronie Librusa, skąd również pochodzi cytat. Można też obejrzeć webinar "Jak rozwiązania Microsoft pomagają w edukacji dzieci z Ukrainy?" Jeszcze nie oglądałam, ale na pewno to zrobię, tym bardziej, że będę uczyć dzieci i młodzież w oddziale przygotowawczym. Skorzystamy przy tym z laptopów, ufundowanych przez Intel Corporation w ramach projektu wspieranego przez Fundację Szkoła z Klasą oraz firmę PRODATA. Warto przy tym wspomnieć, że Fundacja wystartowała też z kolejnym projektem wspierającym pracę w szkole z osobami z doświadczeniem migracji i uchodźctwa, głównie dzieci i młodzieży z Ukrainy. O programie Razem w klasie więcej na stronie Fundacji. Tam również formularz zgłoszeniowy.

sobota, 11 czerwca 2022

Minecraft. Mamy zwycięzców!

I miejsce - klasy 4-8 SP
W 2020 r. moi uczniowie startowali w konkursie na szkołę marzeń. W tym roku wzięli udział ponownie - razem z 200 innymi placówkami. I choć nie znaleźli się w gronie nagrodzonych, to i tak są zwycięzcami. Zaprezentowali postawę nastawienie na rozwój (ang. growth mindset), którą w swojej publikacji (o niej wkrótce) opisują Dorota i Marcin Zaród. Nie obawiali się podjąć wyzwania, które polegało nie tylko na stworzeniu STEAMA, ale i Poradnika Ciekawej Nauki z wykorzystaniem świata Minecraft. 
Oglądając podsumowanie konkursu „Szkoła Laboratoria Przyszłości" w ramach projektu Cybercraft – przygoda, która uczy! byłam pod wrażeniem pomysłowości dzieci i młodzieży. Sami oceńcie.
Poznaj zwycięzców konkursu Cybercraft – przygoda, która uczy

czwartek, 26 maja 2022

Minecraft Education Edition i mapa 5-klasisty

Maniaczę :-) Nie wiem, czy takie słowo jeszcze funkcjonuje więc przetłumaczę – „rzuciłam się” na Minecrafta. Już w 2014 roku pisałam na blogu o jego edukacyjnej mocy. Jednak wtedy nie miałam jeszcze konta w Office 365, co później umożliwiło mi korzystanie z Minecraft Education Edition.
W międzyczasie obserwowałam moich uczniów, którzy z pasją oddawali się budowaniu z klocków – robili to mega sprawnie. W 2020 roku w czasie pandemii Microsoft umożliwił szkołom korzystanie z MEE za darmo przez dłuższy czas. Wtedy to moi wychowankowie wzięli udział w konkursie na wymarzoną szkołę. Byłam pod wrażeniem ich dzieł. Do tego stopnia, że na podsumowanie zaprosiłam Anetę Kapicę - Managera Programu Microsoft dla Edukacji.
Dzieciaki tak się wkręciły, ze cyklicznie dopytywały mnie, kiedy będą następne konkursy. Doczekali się! Librus, razem z firmą Microsoft i przy wsparciu Cyfrowego Dialogu, zaproponował współzawodnictwo polegające na stworzeniu Super STEAMa oraz poradnik ciekawej nauki. Dla postaci przygotowano specjalną przestrzeń, w krainie Laboratorium Przyszłości. Rozstrzygnięcia konkursu już 1 czerwca o godzinie 18:00. Na wydarzenie zaprasza m.in. Barbara Dubiecka-Kruk - autorka zadań do części matematycznej mapy 5-klasisty*, która była prelegentką na spotkaniu zorganizowanym przez Legalna Marta. Zaprezentowała ona MMM, czyli Matematyczną Moc Minecrafta. Mówiła o wpływie Minecrafta na naukę matematyki i o jego zaletach.

*Budowniczymi całej mapy 5-klasisty była Ania Jędryczko (również autorką zadań do części polonistycznej) oraz Sławek Baturo, a zadania dostarczyły również: Edyta Borowicz-Czuchryta (język angielski), Joanna Gadomska (biologia), Jolanta Majkowska (historia), Anna Grzybowska (geografia)

środa, 4 maja 2022

05.05 - Światowy Dzień Hasła

źródło: Pixabay
źródło: pixabay
W pierwszy czwartek maja przypada Światowy Dzień Hasła. W tym roku obchodzimy je jutro - 5.05. Z tej okazji warto pomyśleć, czy nasze hasło jest bezpieczne. Jak to sprawdzić? Jakimi zasadami kierować się podczas ustawiania hasła? Ile powinno się mieć haseł? Na wszystkie te pytania - i nie tylko - odpowiadałam podczas ubiegłorocznej konferencji Asów Internetu, zorganizowanej przez Fundację Szkoła z Klasą. Nagranie jest dostępne na Youtube (od 9 min.). Z przedstawionej prezentacji dowiecie się również, na czym polega metoda Arnolda Reinholda, co to jest  uwierzytelnianie dwuskładnikowe, generator haseł, jak zabezpieczyć swój telefon... 
Zapraszam! 
Zachęcam również do zapoznania się z artykułem Joanny Hamiti, opublikowanym na blogu Sekcji Informatyki Szkolnej, funkcjonującej w ramach Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Przydatne linki:
haveibeenpwned.com - strona, na której można sprawdzić, czy nie wyciekły dane (adres, hasła...)
Taki wyciek był m.in. na popularnych witrynach: Canvy (2019), Animoto (2018), MyHeritage (2017). Wyciekły też dane ze sklepu Morele (2018), o czym można przeczytać na stronie Niebezpiecznika
How Secure Is My Password - strona do sprawdzenia siły hasła
Uwaga: Mimo, że posiada "kłódkę" nie wpisujemy prawdziwego hasła. Taką zasadę powinniśmy stosować zawsze na tego typu stronach. Więcej o tym w kolejnym artykule Niebezpiecznika Przestań sprawdzać, czy strony mają kłódki.
Program Asy Internetu Fundacji Szkoła z Klasą - o wartościach w internecie (nie tylko o bepieczeństwie), darmowy, dla nauczycieli i edukatorów wszystkich poziomów
Konferencja Safer Internet z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2021
Przystań w sieci - projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów w całej Polsce. Twórcy projektu – Facebook, NASK i UNICEF Polska – zwracają w nim uwagę na zagrożenia online i podpowiadają, jak sobie z nimi radzić. 
Uwaga: strona posiada nieważny certfikat! ;-)

#cyberbezpieczneporady #cybernauczyciel 

środa, 20 kwietnia 2022

Dlaczego Cyfrowi Tubylcy?

Nie jestem typem influencera. Nie zależy mi na sławie ;-) Jednak przykładam się zawsze do tego, co robię. Szczególnie, jeśli chodzi o edukację w szerokim znaczeniu tego słowa. Uważam, ze człowiek uczy się, a przynajmniej powinien, całe życie. Tę zasadę staram się wpoić moim uczniom i przekazuję uczestnikom szkoleń. Nieważne oceny, chyba, że dają punkty na wyższy stopień edukacji. Ważne, co w głowie. I nie może być to wiedza tylko szkolna, szczególnie "pamięciówka". Tę można w każdej chwili sprawdzić w necie. Musi to być wiedza, która pozwoli odnaleźć nam się w zmieniającym świecie technologii, przygotuje do zawodu, także takiego, kóry dopiero powstanie. Stąd nacisk na kształcenie kompetencji przyszłości, metody projektowe, design thinking, umiejętność współpracy. Stąd fascynacja programowaniem, które pomaga "ogarnąć świat", planować działania, rozwija myślenie. Stąd nacisk na gry edukacyjne, szczególnie Minecraft. Często w gronie cyfrowych imigrantów (do których nota bene i ja należę - ale tylko z racji wieku ;-) spotykam się z pytaniem, po co mi te media społecznościowe. Odpowiadam krótko - dla kontaktu. Ale takiego kontaktu, który pozwala na wymianę WARTOŚCIOWEJ wiedzy (no, może nie zawsze ;-), w końcu integracja też jest potrzebna). W takim właśnie celu założyłam blog "Cyfrowi Tubylcy". W tym roku w styczniu minęło 9 lat od jego powstania. W pewnym momencie - a był to czas, kiedy intensywnie uczestniczyłam w tygodniowych kursach etwinningowych, poczułam, że nie mogę "ukrywać" mojej wiedzy. Wiedzy na temat zastosowania technologii informacyjno - komunikacyjnej, popularnie nazywanej TIK-iem, w edukacji. Lawina ruszyła. Po roku blog zyskał tytuł "Nauczycielskiego Bloga Roku", zaczęła się też przygoda z kodowaniem i promocją programowania, najpierw w ramach programu Mistrzowie Kodowania. 

Do dnia dzisiejszego umieściłam na blogu ponad pół tysiąca postów. Tak, wiem, nie jest to dużo, jak na 9 lat. Piszę jednak wtedy, kiedy mam coś ważnego do przekazania. Przykładowo, po ogłoszeniu pandemii umieściłam post, który generował ponad 700 wejść dziennie. Z racji zawartych wskazówek był dużą pomocą w pierwszych dniach nauki zdalnej. Podobnie zadziało się po ataku na Ukrainę.

Na różnych etapach istnienia bloga współpracowałam bądź współpracuję z różnymi instytucjami edukacyjnymi i firmami związanymi z edukacją: Mistrzami Kodowania (obecnie Cyfrowy Dialog), Fundacją Szkoła z Klasą, Microsoftem, gdańskim Inkubator Starterem (patronowałam projektowi Lekcje Przedsiębiorczości Edu Generator konferencji BeZee). Staram się być na czasie z tym, co się dzieje na polu edukacji, piszę o wykorzystaniu technologii, nowoczesnych metodach pracy, cyberbezpieczeństwie, programowaniu,. Linkuję do ważnych wydarzeń. Dzięki temu znalazłam się, wśród 13 osób, na Honorowej Liście 100 SPRUC (Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętnosci Cyfrowych w Polsce). 

Mam zamiar nadal dzielić się wiedzą i zajmować promowaniem wartościowych działań i wydarzeń edukacyjnych. Szczególnie, że świat, już nie idzie, a biegnie naprzód. Nie możemy zostać w tyle. Dlatego zgłosiłam Cyfrowych Tubylców do konkursu Influencers LIVE Wrocław, w kategorii Edukacja. Głosowanie trwa do 24.04 do godziny 12.00. Można głosować codziennie - bezkosztowo, bez podawania danych osobowych, za pomocą linku - https://influencerslive.pl/t/cyfrowi-tubylcy/ 

piątek, 15 kwietnia 2022

Wielkanoc za pasem

Mimo, że w tym roku spotkań w gronie rodzinnym będzie niewątpliwie więcej, wojna w Ukrainie spowodowała, że radość będzie znacznie przytłumiona. Stąd tradycyjnie, oprócz zdrowia, życzmy sobie przede wszystkim spokoju. A co do uśmiechu, może wywoła go tańcząca pisanka - pomysł podpatrzony u Marty FloBo. Jesli chcecie się pobawić, podsyłam link.



sobota, 12 marca 2022

Superbelfrzy Nocą i krytyczne podejście do źródeł

Pierwsze spotkanie nowej edycji Supelbelfrzy Nocą dotyczyło krytycznego podejścia do źródeł informacji. Tematyka niezwykle istotna w dzisiejszych czasach. Coraz silniej bombardowani jesteśmy różnego typu informacjami, często niesprawdzonymi, nieprawdziwymi. Poddawani jesteśmy przeróżnego rodzaju manipulacjom, które ludzie rozsyłają dalej, nie trudząc się o ich sprawdzenie. A przecież, dzięki Internetowi, można dziś łatwiej dotrzeć do wiedzy, która pomaga zweryfikować to, co zasłyszane, obejrzane czy przeczytane. Istnieje sporo portali Fact-Checkingowych, jak choćby polski Demagog, który oprócz sprawdzonych informacji, umożliwia również ich zgłoszenie. Na stronie Demagoga znajduje się 12 zasad świadomego użytkownika w sieci, dzięki którym poradzimy sobie z dezinformacją.  Prawdziwość informacji możemy też sprawdzić, stosując zaprezentowane podczas spotkania narzędzia, chociażby Tineye (weryfikacji obrazów), inVID (weryfikacja nagrania), Weyback Machine (archiwum strony). Są miejsca, które pozwalają upewnić się, czy profil nie jest botem, pomóc nam zweryfikować zbiórkę oraz sprawdzić domenę. Linki do wszystkich stron przedstawionych podczas spotkania Superbelfrzy Nocą znajdują się na wakelecie, stworzonym przez jedną z prowadzących Beatę Chodacką. Ich zbiór, podzielony na kategorie, jest również w poście.
Zapraszam do obejrzenia spotkania oraz subskrypcji kanału Superbelfrów.


Botometer (czy profil jest botem)

sobota, 5 marca 2022

Dzieci z Ukrainy w polskiej szkole

autor: Belfry Bazgrolą
W mediach społecznościowych trwa dyskusja, na temat przyjęć dzieci migrantów do szkoły do polskich szkół. Dyskusja pełna obaw. Uczę w szkole integracyjnej, w mieście, w którym od dawna systematycznie wzrasta liczba uchodźców. Oczywiście, obecna sytuacja jest specyficzna. Szykują się przyjęcia dzieci z migracji przymusowej - dzieci uciekające od wojny, zostawiający często w kraju dużą część rodziny, z objawami stresu pourazowego. W jaki sposób im pomóc? Najważniejsze, co możemy im dać (oprócz pomocy materialnej) to poczucie normalności i bezpieczeństwa. Dajmy im czas na wyciszenie się i spokój. Powitajmy z taktem, nie nachalnie. Zagadajmy w ich języku (jest w końcu translator) lub po angielsku (uczą się go w szkole). Ja mam to "szczęście", że znam rosyjski. "Przetestowałam" na nowo przyjętych jego znajomość. Na twarzach pojawiało się niedowierzanie, ale i też...radość. Staram się zawsze znaleźć dla dziecka jakiegoś mentora. Czasem mam to szczęście, że jest to kolejne dziecko ukraińskie w klasie. Jeśli nie, samo poczucie zaopiekowania się, czyni cuda. Pamiętajmy o tym.

Poniżej propozycje pomocy, wyszukane przez CyfrowyDialog, CEO, Basię Ochmańską, Grzegorza Zajączkowskiego, Siła Myślenia Wizualnego...

POMOC
Aplikacja IHELPYOU (oznaczone punkty pomocy dla Ukrainy)- stworzona przez absolwentów Barbary Halskiej z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju
Pomoc dla uchodźców - pomoc prawna, mieszkanie, transport

KOMUNIKACJA
Zwroty polsko-ukraińskie
Karty pt. „Chcemy Was poznać!” -  strona MamyProjekt (Zadania i kolorowanki dla dzieci w wieku 3+ oraz 6+ )
Edukacja dzieci z Ukrainy w Polsce – baza przydatnych materiałów, w tym podręczniki
Materiały edukacyjne - Wydawnictwo Dwie Siostry
Ogólnoukraińska szkoła online - Lekcje wideo, testy i zadania dla uczniów klas 5-11
kartki dla Ukrainy w scratchu
KSIĄŻKI
bezpłatne ebooki do nauczania języka polskiego jako obcego przystosowane (a właściwie pisane) dla dzieci z Ukrainy - propozycja Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Baza bezpłatnych książek
 e-booki w pdfach w j. ukraińskim
70 e-booków dla dzieci w języku ukraińskim - znalezione przez Lustro Biblioteki
Czy i jak rozmawiać z dzieckiem o sytuacji kryzysowej - webinar Zyty Czechowskiej - JUTRO WTOREK 8.03 o 19.00
Uczeń z Ukrainy w polskiej szkole - SOBOTA, 19 MARCA 2022 od 09:00 – 14:00
Porozmawiajmy o wojnie w Ukrainie (film dla dzieci) - Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
FILMY
Bajki dla dzieci z ukraińskim dubbingiem od Netflixa
filmowe pasmo bajek - kontakt do organizatora - festiwal@kinolub.pl
"Udostępniamy je bezpłatnie rodzinom, ośrodkom pomocy, punktom recepcyjnym, świetlicom oraz zainteresowanym instytucjom. Bajki nie posiadają dialogów, są neutralne kulturowo, odpowiednie dla dzieci w wieku 2-6 lat. Na pasmo składa się 15 krótkich filmów. Całość trwa 81 min. "

piątek, 25 lutego 2022

Solidarni z Ukrainą

 
autor: Befry Bazgrolą
W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę niezwykle istotna jest umiejętność selekcji doniesień medialnych. Pomocne w tym może być wiele stron. Jedną z nich jest projekt Liveuamap -  mapa, która porządkuje doniesienia o wojnie w Ukrainie. Dowiedziałam się o niej od Władysława Czaji, którego profil na Facebooku gorąco polecam. Oprócz opisu Liveumap są tam linki do wielu stron związanych z cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, nowinkami technologicznymi...
Autorami mapy jest inicjatywa Liveuamap (Live Universal Awareness Map) założona w 2014 roku przez grupę ukraińskich informatyków i dziennikarzy. Od powołania Liveuamap inicjatywa opublikowała analogiczne mapy m.in. dla terenu Syrii, Iraku czy Azji Środkowej. Oprócz lokalizacji wszelkiego rodzaju rosyjskich ataków, a także przejazdów kolumn transportowych, znajdziemy tam również doniesienia o ewakuacjach, zestrzeleniach wrogich maszyn czy formach wsparcia sojuszników Ukrainy. Dla każdego zdarzenia dostępne są źródła pochodzenia informacji.
Wojnę próbują wykorzystać też oszuści. Powstają strony z fałszywymi zbiórkami pieniędzy. W ich weryfikacji  może pomóc link umieszczony w zbiorze stworzonym przez Beatę Chodacką, przewodniczącą Sekcji Informatyki Szkolnej przy PTI. Beata wykonała świetną robotę - zebrała portale, gdzie można zweryfikować informację tekstową, graficzną, filmową oraz czy prowadzone zbiórki są rzeczywiście zgodnie z przeznaczeniem. Dodatkowo stworzyła Wakeleta, na którym gromadzone są materiały "Jak rozmawiać z uczniami o wojnie na Ukrainie". W obliczu traumy, jaką przeżywają nasi sąsiedzi, często w znaczeniu dosłownym - mieszkający obok, pracujący, uczący się, zbiór niezwykle pomocny. 
Oprócz przedstawionych powyżej problemów w obecnym czasie szczególnie wybrzmiewa problem dokumentowania w czasie rzeczywistym i wrzucania do sieci pewnych zdjęć, np. kolumn wojskowych, kolejek do stacji benzynowych. Pisze o tym Tomasz Manikowski w komentarzu do posta Natalii Hatalskiej. Przypomina, że każde zdjęcie jest opisane  metadanymi EXIF (m.in. gdzie i kiedy zdjęcie zostało wykonane), które powodują, że fotka może stać się darmowym materiałem dla wywiadów innych krajów. "Dlatego w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach trzy razy zastanówmy się, czy naprawdę musimy udostępnić lub zapostować daną treść".

Przydatne linki:
Demagog - strona do weryfikacji faktów
Linki wyszukane przez Joannę Waszkowską (krytyczny odbiór informacji):
Snopes.com
Międzynarodowa sieć weryfikacji
Fact Checking
INVID Project - weryfikacja nagrań, relacji video
Media Bias/Fact Check

Linki z publikacji Kamila Porembińskiego na Linkedin:
#TechDlaUkrainy - wsparcie ukraińskich organizacji pozarządowych przez firmy technologiczne