środa, 24 grudnia 2014

Święta, święta...


Merry Christmas - Kizoa Video Maker

Aby posłuchać, a nie tylko obejrzeć, należy włączyć głos - po "najechaniu" na kartkę, na dole strony.

wtorek, 23 grudnia 2014

"Komputer jako znaczący towarzysz rodziny"

Na portalu edunews ukazał się ciekawy artykuł Anny Kawuli i Ewy Zawiszy, ukazujący negatywny wpływ mediów elektronicznych na stabilność układów rodzinnych oraz rozwój i funkcjonowanie dziecka. Mowa o okradaniu rodziny z "należnego jej wspólnego czasu, zubażaniu kontaktów, ochładzaniu relacji". Teza ta ma rację bytu jeśli weźmiemy pod uwagę czas i formę jego spędzania przy komputerze. Jeżeli prowadzi on do izolacji członka rodziny, jest to zjawisko wysoce negatywne. Jeśli jednak potraktujemy komputer jako zabawkę (podobnie jak kiedyś gry planszowe) i wykorzystamy go np. do wspólnego programowania, będzie on elementem integrującym rodzinę. Może nie będzie to integracja pełna - nie każdemu programowanie się spodoba - ale lepsze to niż gapienie się w telewizor. Przeżyjmy te Święta rozsądnie J.

sobota, 20 grudnia 2014

Święta za pasem...

Oprócz tematyki świątecznej, ostatni tydzień nauki w starym roku upłynął nam na kodowaniu. Wykorzystująć studio code, wraz z Anną i Elsą zachwycaliśmy się magią i pięknem lodu, przechodząc kolejne poziomy. Niektórzy, korzystając z poradników, próbowali stworzyć własną grę. Mam nadzieję, że przyda im się to w czasie wolnym. Pamiętajcie jednak, aby te święta spędzić rodzinnie. Zaproście do kodowania mamę, tatę, rodzeństwo. Pochwalcie się swoimi osiągnieciami prezentując je dziadkom, cioci, wujkowi. Zabawa gwarantowana J.

piątek, 12 grudnia 2014

Pokodowaliśmy

W klasach, w których uczę nie ma osoby, która nie znałaby scratcha. Maluchom „kotek” bardzo się podoba. Z wielkim zapałem wykonywały animowane choinki w ramach konkursu na interaktywną kartkę świąteczną. Byłam więc pewna, że nie mniej chęci wykażą podczas ogólnoświatowej „Godziny kodowania”. Tym razem ich zadaniem było doprowadzenie ptaka do świnki. Wspólnie przeszliśmy początkowe poziomy. Później dzieci pracowały w parach. Reakcje maluchów po złapaniu świnki były bardzo żywiołowe. Wszyscy wspaniale się bawili, nawet szóstoklasiści, którzy indywidualnie zaliczyli wszystkie poziomy i otrzymali certyfikaty.

GALERIA

poniedziałek, 8 grudnia 2014

Godzina kodowania

Kodowanie w naszej szkole zyskało sporą rzeszę zwolenników. Dowodem na to jest m.in. liczny udział w konkursie organizowanym przez Mistrzów Kodowania, polegający na stworzeniu interaktywnej kartki świątecznej. W pewnym sensie jesteśmy już weteranami. Nie przeszkadza nam to jednak w przystąpieniu do ogólnoświatowej akcji  "Hour of Code". Jej celem jest "wyjaśnienie kodu i pokazanie, że informatyka to nie jest wielka filozofia". Każdy może nauczyć się podstaw*. My już to wiemy J. Może i ty chciałbyś się przekonać? Wejdź na stronę "Hour of Code" i przyłącz się do największej akcji edukacyjnej w historii: 8-14 grudnia 2014.

*słowa Hadi Partovi - założyciela i CEO Code.org.


piątek, 5 grudnia 2014

Integrujemy się

Kornel, Heniu i Mateusz
Nie tylko samym komputerem człowiek żyje J. Tradycyjne zabawy też mogą wzbudzać wiele emocji (byle nie trwały za długo J). Okazją ku temu jest obchodzone corocznie Święto Integracji. W tym  szczególnym dniu dzieci przebierają się zgodnie z przewodnim hasłem. W tym roku związane ono było z prawami dziecka. Kolorowy tłum zgromadzony na hali sportowej wyglądał bardzo malowniczo, a ja...nie mogłam rozpoznac własnych uczniów poprzebieranych za...no właśnie, zgadnijcie za kogo J.
GALERIA

wtorek, 2 grudnia 2014

"Niech cię piorun strzeli"

Jutro minie miesiąc od pojawienia się w mediach społecznościowych fanpage'a „Dziecko bez stopni”. Jest to odpowiedź na rządową propozycję zmian dotyczących oceniania w klasach I–III szkoły podstawowej. Otwierają one szerszej  furtkę do oceniania stopniami. Koalicja „Dziecko bez stopni” nie tylko nie zgadza się z tymi propozycjami, ale "zabiega o ustawowe wprowadzenie oceny w postaci informacji pomagających się uczyć jako jedynej formy oceniania bieżącego w kla­sach I–III szkoły podstawowej".

poniedziałek, 1 grudnia 2014

Idzie zima

Wraz ze zbliżającymi się świętami nadciąga zima. Otulamy się ciepłymi kurtkami, owijamy szalikami, "przepraszamy" czapki (niektórzy J). A tak niedawno niektórzy uczestniczyli w Święcie Pieczonego Ziemniaka. Nie wszystkie warzywa zostały upieczone. Niektóre posłużyły za materiał na konkurs "Ziemniaczane figurki". Co prawda w rywalizacji wzięli udział głównie rodzice, co widać po jakości prac, ale...myślę, że dopuścili oni też do pracy swoje dzieci. Jedno muszę przyznać - kreatywność ludzka nie zna granic.
PS. Moją faworytką jest smażąca się w solarium FrytkaJ.
GALERIA prac konkursowych.

niedziela, 30 listopada 2014

Edu Inspiracje - 24.11.2014

Kilka dni temu Gdański Inkubator Przedsiębiorczości zamieścił na facebooku krótką notatkę okraszoną sporą ilością zdjęć z pierwszego spotkania w ramach Edu Inspiracji. Wynika z niej, że nauczyciele stawili się licznie, z nastawieniem na zdobycie nowych doświadczeń.
Kolejne spotkanie już za dwa miesiące.
Galeria zdjęć p.Malwiny Jakóbczyk dostępna na facebooku.

sobota, 29 listopada 2014

Lektura na weekend

W nawiązaniu do raportu MAC polecam inny artykuł dotyczący wyników badań ICILS*. Mają  one na celu sprawdzić kompetencje informacyjne, czyli "gotowość uczniów do życia w cyfrowej rzeczywistości: na ile przy pomocy komputera są w stanie wyszukać, ocenić, przekształcić i podzielić się informacjami". Potwierdzają one w zasadzie, że umiejętności cyfrowe polskich gimnazjalistów nie stoją na najwyższym poziomie. Najwięcej czasu spędzają oni na Facebooku, w Google’ach, Wikipedii i na Skype. „Nauka na tej liście uplasowała się dość nisko, ale i tak wyżej od programowania, które jest niemal na samym końcu”. Cóż, kolejne zadanie dla Mistrzów Kodowania.

*International Computer and Information Literacy Study
Czyli słów kilka o wynikach badań ICILS. 

piątek, 28 listopada 2014

Mam internet...

Pierwszą rzeczą, którą zauważyłam po wejściu do sali, w której uczą się moi podopieczni (oprócz zajęć komputerowych jestem nauczycielem „wspierającym integrację”) był zwisający przy ścianie kabel od Internetu. Umarły moje nadzieje na Internet bezprzewodowy, ale…”jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma”J. Oczywiście od razu zmodyfikowałam etapy zajęć i urozmaiciłam ciekawą skądinąd lekcję wprowadzającą literkę „u” o krótki film ukazujący pracę pszczelarza w pasiece (niezawodny youtube J) oraz wirtualną wycieczkę po Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu. Na przerwie trafiłam na raport Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dotyczący m.in. badań nad poziomem wiedzy i umiejętności w dziedzinie TIK. Raport bardzo obszerny, ukazujący problem w odniesieniu do trzech podstawowych obszarów: Człowiek, Gospodarka, Państwo oraz przedstawiający cele, nad którymi należałoby się skupić.

środa, 19 listopada 2014

Edu Inspiracje

Już niewiele czasu zostało, aby zgłosić chęć uczestniczenia w pierwszym spotkaniu z cyklu Edu Inspiracje "Gamifikacja i jej zastosowanie w edukacji". Zaproszeni goście - Jacek Siadkowski, Anna Rogala i Joanna Mytnik-Ejsmont - wyjaśnią, czym jest Gamifikacja oraz co mają wspólnego gry z edukacją. Wytłumaczą również dlaczego gamifikacja może zmienić świat na lepsze i jak zastosować gamifikację w praktyce. 
EDU INSPIRACJE rozpoczną się w poniedziałek, 24 listopada o godz. 9.00 w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Zgłaszamy się na tutaj. Udział w szkoleniu jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli ktoś się jeszcze waha niech pamięta, że "Ci, którzy uczą DOBRZE, widzą, że w podróży przez życie jest więcej rzeczy do poznania i nigdy nie wahają się, by je poznać"*.

cyt. za Donna Bulger (inne cytaty na temat sztuki nauczania można znaleźć tutaj)

wtorek, 18 listopada 2014

Kolejny jubileusz

Zaczęłam pisać w czasie zimowych ferii 2013. Pierwszy post ukazał się 13.01. Chciałam stworzyć internetowy pamiętnik mający na celu popularyzację TIK-u wśród moich uczniów i koleżanek po fachu. Zamieszczałam linki do galerii prac dzieci stworzonych na komputerze lub z pomocą innych urządzeń opartych na technologii komputerowej, pokazywałam prace powstałe przy pomocy przeróżnych aplikacji poznanych m.in. na kursach etwinningowych, pisałam o ciekawych artykułach, jakie ukazały się na portalach zajmujących się nowoczesnym nauczaniem. W sumie pisanie postów daje mi wiele przyjemności, a mój blog jest użyteczny dla sporej grupy odbiorców. Jeśli ich zabraknie, co stwierdzę po ilości spadających odwiedzin, to...nie dopuszczam takiej opcji J.

poniedziałek, 17 listopada 2014

I kto ma rację?

Jako autor "cyfrowych tubylców" cieszy mnie umiejętność posługiwania się przez dzieci komputerem czy wszelkimi urządzeniami typu tablet, smarton, itp. Jednocześnie śledzę z uwagą artykuły, w których neguje się wartość komputerów w edukacji, a nawet przedstawia ich negatywny wpływ na rozwój młodego człowieka. Przytacza się przy tym wyniki badań, które mają potwierdzić w/w tezę. Podsumowanie jednego z takich badań znalazło się w artykule zamieszczonym na portalu Edukacja Internet Dialog. Wynika z niego, że "gry generalnie nie wpływają dobrze na osiągnięcia w szkole" i że "w zderzeniu z ocenami szkolnymi granie w gry zdaje się nie przynosić pozytywnych efektów". "Najwięcej negatywnych korelacji ma granie w bijącego rekordy popularności Minecrafta". A dopiero co niedawno pisałam, że "to genialne narzędzie edukacyjne, co właśnie potwierdził pewien duński projekt" (post "Fenomen Minecrafta"). I co - Duńczycy się mylą?

piątek, 14 listopada 2014

Wkrótce (?) Święta

Czego się nie robi, żeby przyciągnąć klientów. Przy galeriach handlowych pojawiły się już świąteczne akcesoria. Przyznam, że trochę mi to przeszkadza. "Moim" dzieciom wprost przeciwnie. Poczuły świąteczny nastrój i już "produkują" J świąteczne kartki. Oto pierwsza z nich - praca Karola. Prawda, że piękna?

czwartek, 13 listopada 2014

Zły system?

W ostatnim czasie na platformie eid.edu.pl ukazało się sporo artykułów krytykujących metody nauczania, które czynią szczególne spustoszenie w umysłach dzieci najmłodszych. Pewnie wynika to z troski o 6-latków, które w tym roku były zobowiązane do rozpoczęcia nauki. Niektóre wypowiedzi potrafią zasiać solidny niepokój. Cytowana już niejednokrotnie przeze mnie Marzena Żylińska przytacza wypowiedź mamy drugoklasisty, który na pytanie, co robi nauczyciel, stwierdził, że "krzyczy, mówi, pisze, powtarza, uczy". Na dodatkowych zajęciach z matematyki dostaje zadania, które go nudzą. Jest stale oceniany, punktowany, zasypywany testami i sprawdzianami...

wtorek, 11 listopada 2014

Patriotycznie...

Nie umiem pisać tak pięknie jak Iwona Majewska-Opiełka, dlatego polecam jej tekst zamieszczony na blogu w którym, oprócz refleksji związanych z 11 listopada, pisze o nadchodzącym Dniu Dobrego Słowa. Zachęca, aby był on poświęcony naszemu krajowi, abyśmy "pamiętali tego dnia o wadze słów i używali tylko tych, które niosą ze sobą pozytywny zakres emocjonalny". Nie możemy też zapominać o edukowaniu w tej kwestii innych.

Iwona Majewska-Opiełka, Dobrym słowem o Polsce

piątek, 7 listopada 2014

Można i tak


Gry planszowe też potrafią wzbudzać emocje, chociaż nie wszystkie i nie u wszystkich J. W I f najpopularniejszą grą była Angry Birds. Mówi wam to coś? Będzie okazja pokazać ją w wersji komputerowej i porównać zaangażowanie dzieci. Gra znajduje się na stronie code.org i polega na kodowaniu. Do przejścia jest 20 poziomów.
Lubiącym geografię polecam natomiast gry geograficzne. Można we wspaniały sposób poszerzyć, utrwalić i sprawdzić swoją wiedzę.

czwartek, 6 listopada 2014

Dzieci sieci

Po przeczytaniu artykułu na stronie edziecko.pl mam mieszane uczucia. Być może o to chodziło jego autorom, którzy dali swojemu dziełu taki prowakacyjny tytuł. Z jednej strony apoteoza programowania, jako wspólnie spędzonego czasu z ojcem (dlaczego nie z matką? J ), z drugiej "przerażająca" w pewnym sensie biegłość dziecka w zakresie obsługi komputera i wszelakich urządzeń mobilnych, uwzględniając poruszanie się po internecie. "Nie ma badań, które mówiłyby o tym, jaki wpływ na rozwój dziecka będzie miało wczesne korzystanie ze smartfonów, tabletów czy komputerów - to się okaże po latach". Nie mogę jednak odmówić racji jednemu z indagowanych rodziców, który zwraca uwage na wartość i prostotę programów typu scratch. "Nawet rodzic, który sam nie potrafi programować, może (...) nauczyć swoje dziecko. Wystarczy przeczytać instrukcję i poświęcić godzinę na zaznajomienie się z programem". "Moi" rodzice nie będą musieli czytać instrukcji. Zapraszam ich już dziś na lekcję prowadzoną przez młodych "scratchowców".

Cyberdzieci i ich ojcowie: trzylatki obsługują YouTube, a sześciolatki uczą się programowania.

środa, 5 listopada 2014

Znowu o Mistrzach

Tym razem artykuł* na stronie wirtualnemedia. Mowa w nim o m.in. o Tygodniu Kodowania i samym programie, dzięki któremu dzieci nabywają umiejętności nie tylko kodowania, ale także ćwiczą kreatywność i myślenie strategiczne, co w efekcie przyczynia się do wzrostu "najbardziej poszukiwanych kompetencji na globalnym rynku pracy".

*Polska staje się liderem europejskiej teleinformatyki (ICT – Information and Communication Technologies)

wtorek, 4 listopada 2014

Sukcesy Polaków

Fot. helloworldopen.com
Temat osiągnięć Polskiej młodzieży w dziedzinie programowania podejmowałam wielokrotnie. Jestem pełna podziwu dla pasji, z jaką tworzą swoje niesamowite dzieła, pozwalające im na zdobywanie czołowych miejsc w różnego rodzaju międzynarodowych zawodach. A jakie to są miejsca i dzieła możecie poczytać na portalu crazynauka, w artykule „Konkursy robotyczne,informatyczne, matematyczne to polska specjalność”. Jest w nim też mowa o Mistrzach Kodowania i ich wkładzie w Europejski Tydzień Kodowania. Prawie 300 wydarzeń związanych z programowaniem dało Polsce trzecie miejsce wśród wszystkich krajów europejskich, które wzięły udział w European Code Week.  

poniedziałek, 3 listopada 2014

Don't starve

Dzięki Mistrzom Kodowania dwójka moich uczniów - Karol i Zosia - realizuje indywidualny program nauczania zajęć komputerowych. Zajmujemy się głównie scratchem, który zafascynował dzieci (szczególnie Karola) do tego stopnia, że większość wolnego czasu poświęca tworzeniu własnych projektów. Oto jeden z nich, szkic do gry Don't Starve.

piątek, 31 października 2014

Halloween w scratchu

Nie jestem zwolennikiem Halloween, co nie oznacza, że jestem ponurakiem i nie lubię się bawić J. Jednak nie mogłam przejść obojętnie obok wystawy dyniowych cudów, ani odmówić prośby dzieci, by na kółku zająć się projektami związanymi z halloweenowym zwyczajem. Dzięki temu w naturalny sposób nawiązałam do modułu z I edycji -  "kot goni mysz". Oczywiście teraz zamiast zwierzaków były inne postaci - czarodzieje, duchy, itp.

GALERIA


Praca Tymka

Praca Stasia

środa, 29 października 2014

Kodowanie jest "cool"

Wczoraj w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł o Mistrzach Kodowania i młodych scratchowcach, którzy w Pałacu Prezydenckim opowiadali, dlaczego "kodowanie jest cool". Niedawno przedstawiciele Mistrzów odwiedzli Brukselę, gdzie mieli okazję przeszolić m.in. Michała Boniego, który "wielokrotnie podkreślał, że język programowania to obcy język, na którego naukę powinni postawić Polacy". My również prowadzimy cykl zajęć przybliżających dorosłym scratcha. Spotkaliśmy się już z nauczycielami, a w przyszłym tygodniu mamy w planie zaprosić rodziców pierwszoklasistów, aby mogli, razem ze swoimi pociechami, kodować w zaciszu domowym. Zajęcia poprowadzą członkowie kółka programistycznego, uczestnicy I edycji Mistrzów.




wtorek, 28 października 2014

Granice są w nas

To najprawdziwsza prawda. Podobno, aby osiągnąć mistrzostwo potrzeba tylko (albo aż) 10 000 godzin. Czy warto? Oczywiście! Przykładem na to jest chociażby Mieszko Włodarczyk - freestyler, który mówi o sobie, że jest osobą spełnioną. Mieszko odwiedził ostatnio naszą szkołę i...dał czadu. Przekonajcie się sami. A tak a propos - szukajcie swojej drogi J .
film z wizyty
galeria
galeria - portal Leszno24

poniedziałek, 27 października 2014

Teraz my

Nasza szkoła ma charakter integracyjny. Oprócz corocznego Święta Integracji, odbywają się inne imprezy, podczas których zacieśniają się kontakty między dziećmi. Jedno z takich spotkań miało miejsce z zeszłym tygodniu. Dzięki Fundacji Inicjatyw na Rzecz Niepełnosprawnych PRO OMNIBUS, mogliśmy posłuchać koncertu w wykonaniu młodych artystów - stałych uczestników Festiwali Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej. Mogę napisać tylko jedno - byli WSPANIALI. Bez trudu nawiązali kontakt z publicznością, co zaowcowało wspaniałą wspólną zabawą.


środa, 22 października 2014

Praca wre

Trwają szkolenia Mistrzów Kodowania. W większości nauczyciele podchodzą do zajęć  z wielkim entuzjazmem. Pokłosiem kursów jest nie tylko opanowanie wiedzy dotyczącej scenariuszy lecz również wiele oryginalnych prac. Oto jedna z nich - projekt...Iwony J.

poniedziałek, 20 października 2014

Tajna Agencja Jeszcze Tajniejszego Wywiadu

Na blogu lekcji przedsiębiorczości ukazała się relacja z kolejnych przedsięwzięć. Uczestnicy przejawiają niezwykłą pasję i zaangażowanie, co niewątpliwie jest gwarantem sukcesu. Poczytajcie o Tajnej Agencji Jeszcze Tajniejszego Wywiadu.

piątek, 17 października 2014

Programowania dzień trzeci

Z uwagi na plan - zajęcia w pracowni mam w poniedziałki, wtorki i czwartki - wczoraj programowaliśmy w tygodniu Code Week po raz trzeci. Tym razem działali członkowie kółka programistycznego - grupa początkująca. Dopieszczali oni swoje prace (animacje dot. wzrostu kwiatka) i umieszczali je w specjalnie założonym dla nich studio. Na prośbę dzieci, znalazły się tam i inne projekty.

Praca Stasia - jeszcze do dopracowania.

wtorek, 14 października 2014

Programowania dzień drugi

W związku  z Tygodniem Kodowania i Dniem Nauczyciela moi Mistrzowie postanowili zrobić nietypowy prezent swoim "belfrom". Poprowadzili dla nich lekcję kodowania. Największą nagrodą dla uczniów były słowa, którie usłyszeli od jednej z pań (jedynym panem był p.dyrektor, który ewakuował się wcześniej). Nauczycielka stwierdziła, że jest to najmilszy prezent, jakiego mogła się spodziewać z takiej okazji. Programowanie wzbudziło wiele emocji, a zamiana ról dostarczyła wszystkim nowych doświadczeń.

poniedziałek, 13 października 2014

Pierwszy dzień kodowania

Próba przed jutrzejszym Dniem Nauczyciela - Mistrzowie szkolą swoich młodszych kolegów.

niedziela, 12 października 2014

Kobieta z pasją

Iwona Majewska - Opiełka prowadziła kiedyś kurs internetowy "Życie z pasją". Miałam okazję w nim uczestniczyć. Oczywiście zapisałam się z ciekawości i z powodu... uzależnienia od wszelkich, oczywiście według mnie wartościowych, kursów online. Zaliczyłam np. wszystkie etwinningowe, które bardzo polecam. Ale nie o mnie miała być tu mowa J. W związku ze zbliżającym się Świętem Nauczycieli „Panorama Leszczyńska” organizuje konkurs na Belffra Roku 2014. We wrześniu przyjmowała zgłoszenia od czytelników i internautów na kandydatów do tytułu. Dziesięciu z nich przeszło do II etapu. Wśród nich znalazła się nasza szkolna koleżanka Alicja Kozłowska - kobieta zawsze uśmiechnięta i serdeczna. Cóż daje jej tak pogodny nastrój? Otóż Alicja jest supermaratonką. Od wielu lat biega, wytyczając sobie coraz ambitniejsze cele. Ostatnie jej osiągnięcie to "II Bieg dookoła Kotliny Jeleniogórskiej 20-21.09.2014, ultra maraton górski 145 km, suma podejść i zejść 5114m - ponad 33 h" (cytat za facebookiem). A że w zdrowym ciele, zdrowy duch, korzystają z tego też "jej" dzieci. Nie piszę tu o kompetencjach, bo to chyba oczywiste.
Alicja - trzymamy kciuki, wysyłamy sms-y (numer 71601 o treści pl.belfer.4, głosowanie do północy 13 października) i wierzymy w ciebie.

sobota, 11 października 2014

Czas START

Dziś zaczyna się Europejski Tydzień Kodowania. Pasjonaci z Polski zgłosili ponad 130 eventów. Mistrzowie "trzynastki" będą realizować się w poniedziałek, kiedy to poprowadzą zajęcia dla pierwszoklasistów i wtorek - w tajniki programowania wprowadzą swoich nauczycieli.
Mam nadzieję, że ci ostatni zjawią się w dość licznym gronie i nie będą obawiali się zamiany ról J .

piątek, 10 października 2014

Słuszna krytyka elementarza?

Oglądałam wczoraj w TV wywiad z miniser Kluzik-Rostkowską, w którym ustosunkowywała się do zarzutów wysuniętych przez biskupa w stosunku do ministerialnego elementarza. Jestem obecnie w takiej sytuacji, że mam codzienny kontakt z w/w podręcznikiem - w części etatu realizuję się jako nauczyciel-oligofrenopedagog, wspierający integrację w klasie I. Oczywiście wcześniej nie omieszkałam zapoznać się z elektroniczną wersją elementarza i większych uwag, co do treści nie miałam.

sobota, 4 października 2014

Do poczytania

W poprzednim poście pisałam m.in. o organizacji Code.org. Zorganizowała ona latem w Londynie zajęcia promujące programowanie. Możemy o tym poczytać na portalu Forbsa. Jest tam też mowa o naszych Mistrzach Kodowania.
Tymczasem na facebooku Agnieszka Bilska udostępniła link do scratchowego przewodnika i ćwiczeń, także w postaci prezentacji. Szczególnie polecam slajd 102, ktory przedstawia projekt interaktywny, wykorzystujący kamerę. Przypomniał mi on Festiwal Projektów, na którym "odbijaliśmy" wirtualne balony.
Co prawda przewodniki są w języku angielskim, ale...można przy okazji poduczyć się języka J.


piątek, 3 października 2014

Przed Tygodniem Kodowania

Już coraz bliżej do Europejskiego Tygodnia Kodowania. Zainicjowany przez Unię Europejską Europe Code Week potrwa od 11 do 17 października 2014 r. Już od dłuższego czasu podejmuje się szerego przedsięwzięć, mających przybliżyć wszystkim chętnym wiedzę dotyczącą programowania. O kilku takich inicjatywach możecie poczytać chociażby na szczecińskim portalu edukacyjnym. Jest tam mowa o scratchu, Codeacademy, Code School. Wymienione są fundacje i organizacje, zajmujące się nauką programowania: Coder Dojo, Rails Girls, Code.org. Znajdziecie tam również linki do kursów online (dodałbym do nich jeszcze eksploatowaną przeze mnie Kuźnię Programistów J).
"Mistrzowie" trzynastki również przygotowują się do Code Week. Ćwiczą się w prowadzeniu zajęć (grupa zaawansowana "wykorzystuje" do tego celu grupę początkującą). Będą uczyć kodowania swoich młodszych kolegów. Z okazji nauczycielskiego święta, odciążą też swoich mentorów w pracy, jednocześnie przypominając im, jak to jest być uczniem. Oczywiście wprowadzą ich w tajniki scratcha. Zapowiada się ciekawie.

wtorek, 30 września 2014

Naszym chłopcom...


Voice Recorder >>

...małym i dużym, w kapeluszach i bez J, najlepsze życzenia od dziewczyn z SP13 (klikasz zielony trójkąt).


niedziela, 28 września 2014

Quiz przyrodniczy

Moi uczniowie uwielbiają quizy. Dlatego realizując program II edycji Mistrzów, jesteśmy elastyczni. Wprowadzamy również swoje pomysły, jak wyświetlanie nazw organów na początku oraz odejmowanie punktów za błędy. Projekt wzbudził wiele emocji. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że przedstawią je na forum klasy. Animację układu pokarmowego przesunęliśmy na następne zajęcia. Chcecie sprawdzić waszą wiedzę? Kliknijcie na zieloną flagę.


sobota, 27 września 2014

Mróweczki górą!

Zwycięska drużyna Mróweczek - Gim 8 Gdańsk,  fot.Michał Młynarczyk
Dwa dni temu na stronie bloga poświęconego Lekcjom Przedsiębiorczości ukazała się relacja z inaugurującej projekt Gry Miejskiej. Rozgrywka była podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich - szkolny - polegał na zaprojektowaniu narzędzia ułatwiającego codzienną pracę Prezydentowi Gdańska. Powstało wiele intrygujących rozwiązań, jak Documentus Optimus, czyli idealne biurko do pracy; Bankomat Przyszłości, który po wpisaniu przez użytkownika poziomu swego wyksztalcenia obrazuje jego przyszłe zarobki; Nożyczki, mogące obcinać dług publiczny oraz Maszynka Do Pieniędzy, którą można nosić na ręku (!). O drugim etapie i wynikach rywalizacji możecie poczytać bezpośrednio na blogu. Znajdziecie tam również wypowiedź ekspertki w dziedzinie wdrażania gamifikacji - Anny Rogali oraz opinie nauczycieli, którzy zaangażowali się w tworzenie projektu.



piątek, 26 września 2014

II edycja Mistrzów

W tym roku szkolnym podzieliłam sympatyków kodowania na dwie grupy - początkującą i zaawansowaną. Praca jest trochę utrudniona - każda ekipa ma zarezerwowane 45 minut raz na dwa tygodnie. To mało, ale...myślę, że zapał nie ostygnie i będą kodować w domu.
Oto pierwsze, jeszcze niedokończone dzieło Stasia.

Zdecydowałam, że prace będą umieszczać na kidblogu, gdyż specjalnie stworzona strona na wix, nie daje możliwości wstawiania kodu. Już teraz możecie tam obejrzeć fakultatywną pracę Magdy - wakacyjna podróż.

środa, 24 września 2014

Lekcje Przedsiębiorczości

Dziś wielki dzień dla Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER. Razem z Miastem Gdańsk ruszają z projektem zgamifikowanych Lekcji Przedsiębiorczości. Realizacja zajęć wspierana jest platformą internetową, na której znajdziecie opis projektu, wyjaśnienie pojęcia gamifikacji, blog kursu, a w nim m.in. wywiad oraz listę szkół biorących udział w przdsięwzięciu. Będę śledzić ich postępy - cyfrowi tubylcy znaleźli się wśród patronów medialnych projektu J.

środa, 17 września 2014

Wspominamy wakacje...

...i robimy to w scratchu J

Praca Tomka z VIa - prawda, że miał wspaniałe wakacje?

Kubie z tej samej klasy też można pozazdrościć.

wtorek, 16 września 2014

Jeszcze raz o tabletach

Kujonka?
Inspiracją do napisania tego postu był artykuł Marcina Polaka, broniący wykorzystania tabletów w edukacji. Przyłączam się do obrony. Jako aktywny nauczyciel widzę potencjał tkwiący w tych małych urządzeniach mobilnych. Ostatnio pisałam o quizwaniu - aplikacji rozwijającej ogólną wiedzę, a także ćwiczącej pamięć i umiejętność szybkiej reakcji. Takich programów o walorach edukacyjnych są tysiące. Codziennie odkrywam nowe, często dzięki córce-gimnazjalistce. Staram się tylko, aby nie przesadzić - kontroluję czas spędzony na tych przyjemnościach. Obok dowód, że aplikacje uruchomiają wyobraźnię i kreatywność - praca wykonana w apce Uface.

poniedziałek, 15 września 2014

Międzynarodowy Dzień Kropki

Dziś wypada Międzynarodowy Dzień Kropki. Impulsem do powstania święta była historia dziewczynki o imieniu Vashti, wymyślona przez Petera Reynoldsa. Vashti jest bardzo nieśmiała, nie wierzy w swoje możliwości. Jednak dzięki mądrej nauczycielce dziewczynka przełamuje się i odnosi sukces. W jaki sposób? Właśnie dzięki kropce. Jak do tego doszło możecie poczytać w artykule Jolanty Okuniewskiej na portalu edunews. Tam również znajdziecie wiadomości na temat obchodów International Dot Day. „Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy”. Organizuje się  przedsięwzięcia, które „pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować”. Efektem są różne kropkowe dzieła – plastyczne, filmowe, matematyczne, labirynty, itp. Postanowiłam, że i my przyłączymy się do akcji. Na zajęciach tworzyliśmy w Paincie, Drawing for Children i scratchu.

Praca Natalii - kl. VI
Praca Kacperka - kl. I

niedziela, 14 września 2014

Mistrzowie podbijają Europę - cz.II.

Na konferencji otwierającej targi IFA 2014 (Międzynarodowa Wystawa Elektroniki Użytkowej i Sprzętu AGD), mającej miejsce 5 września, Mistrzowie Kodowania zostali wymienieni jako godny naśladowania przykład programu edukacyjnego. O Mistrzach opowiadał Sunny Lee, prezes europejskiego Samsunga
Brawo!

sobota, 13 września 2014

Mistrzowie podbijają Europę

Niedługo rusza II edycja Mistrzów. Ja jednak chcę was cofnąć do wydarzenia sprzed kilku miesięcy, kiedy to młodzi pasjonaci kodowania z Legnicy oraz Wołczyna wzięli udział w międzynarodowym konkursie Script 2014 – SCRatch International Programing Trial organizowanym w Rumunii. Do rywalizacji zgłoszono ponad 100 prac z różnych krajów Europy (m. in. Polska, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Włochy). Nasi Mistrzowie zdobyli laury we wszystkich pięciu sekcjach - pozdrowienia, gry, muzyka i taniec, opowiadania, symulacje - i kategoriach wiekowych. Gratulujemy!
Więcej o konkursie na stronie Mistrzów Kodowania. Poniżej jedna z nagrodzonych prac z sekcji gry, wykonana przez drużynę z Wołczyna - 1 miejsce w kategorii klas 5.

piątek, 12 września 2014

Przed II edycją Mistrzów

Będzie, co robić J.
Tymczasem zapraszam do obejrzenia wykładu Jacka Walkiewicza, który zaprezentowała nam nasza wspaniała i niezastąpiona szefowa Mistrzów - Iwona (!) Brzózka-Złotnicka. Wykład niezwykle inspirujący i... zresztą zobaczcie sami.

czwartek, 11 września 2014

Gamifikacja w Lekcjach Przedsiębiorczości

Pojęcie gamifikacji po raz pierwszy pojawiło się w jednym z moich postów wiosną zeszłego roku, kiedy to pisałam o grach w edukacji. Wspomniałam wówczas, że zwolenniczką gier w szkole jest Agnieszka Bilska, nauczycielka z Gliwic, twórczyni facebookowej strony GamifikacjaEdu. Na wykorzystaniu gamifikacji w edukacji opiera się też innowacyjny projekt Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER pod nazwą "Lekcje przedsiębiorczości". Jego pilotaz ruszy niebawem. Zaangażowanych w niego będzie 10 pedagogów z sześciu trójmiejskich szkół, którzy swoim uczniom - gimnazjalistom i licealistom - będą przkazywać wiedzę i ksztaltować kompetencje w oparciu o bloki tematyczne uwględniające podstawę programową lekcji przedsiębiorczości. Nauczyciele i ich podopieczni będą mogli prowadzić gamifikację dzięki platformie online, której start już wkrótce. Myślę, że warto śledzić ich poczynania, tym bardziej że bloki programowe są gamifikowane przez prof. dr hab. Joannę Mytnik Ejsmont z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Annę Rogala, psycholożkę i członkinię Polskiego Towarzystwa Badania Gier, która praktykuje metodę gamifikacji na zajęciach ze swoimi studentami. Warto obejrzeć jej zeszłoroczne wystąpienie podczas TEDxGdańsk.

środa, 10 września 2014

Zaczynamy

Ten rok szkolny będzie dla mnie nieco inny od poprzednich. Z powodu zmiany planów ramowych i ujednolicenia podstawy programowej, tylko połowę mojego etatu stanowią zajęcia komputerowe. W ramach drugiej części realizuję się jako nauczyciel wspierający integrację. Cyfrowe pomysły muszę "upchnąć" w klasach pierwszych i szóstych. Oto efekt początkowych zajęć:


Praca pierwszaka - elementy zestawu komputerowego.



Praca Zosi - szóstoklasistki- miejsca odwiedzone podczas wakacji.

poniedziałek, 8 września 2014

Filary cyfrowej szkoły

Na portalu edunews ukazał się artykuł Dariusza Stacheckiego na temat cyfrowej szkoły. Zwraca on uwagę, że w dzisiejszym świecie najważniejsza nie jest liczba uczniów przypadająca na komputer, ale stworzenie odpowiednich warunków nowoczesnego kształcenia, poczynając od zapewnienia odpowiednio szybkiego łącza po zaangażowanie nauczycieli, którzy powinni stale podnosić swoje kompetencje i udoskonalać metody pracy. Można to robić w ramach programu Aktywnej edukacji (uwaga moja, jako przyszłego moderatora J). Zgadzam się w pełni ze zdaniem, że „Szkole powinna zostać również zapewniona najwyższej jakości profesjonalna sieć bezprzewodowa”. Umożliwia ona mobilność w nauczaniu. Ileż ciekawych aplikacji na tablety można wykorzystać w edukacji. Udowodniła to już Jolanta Okuniewska w swojej tableszytowej klasie. Dariusz Stachecki poświęca sporo miejsca na wymienienie zalet tabletów. W pełni się z nim zgadzam. Sama nie mogę się oderwać od wielu edukacyjnych gier (ostatnio wciągnęło mnie quizwanie J).

niedziela, 7 września 2014

Szacun za szacun

W nowym roku szkolnym polecam siedem rad niezwykłego wychowawcy.


A czego unikać dowiecie się z artykułu Tomasza Mularskiego zamieszczonego na portalu Edukacja Internet Dialog pt. "Błędy wieku dojrzałego".


sobota, 6 września 2014

Własna tablica interaktywna?

Na konferencji Inspiracje 2014 Jolanta Okuniewska opowiadała o tabletach w swojej praktyce szkolnej, ich zaletach i wykorzystaniu na poszczególnych etapach zajęć. Zauważyła, że pozwalają one na 100% zaangażowanie uczniów, rozszerzanie treści, dostosowanie do różnych stylów uczenia się, indywidualizację, wprowadzanie nowych rodzajów ćwiczeń, organizowanie dodatkowych zadań, a przede wszystkim rozwijanie umiejętności stosowania nowych technologii. Nie miałam możliwości sprawdzić prawdziwości jej słów, chociażby z prozaicznego powodu – braku wifi w szkole. Mam jednak w planie zajęcia z wykorzystaniem niektórych urządzeń mobilnych i „zabawę” (mam nadzieję, że mój dyrektor tego nie czyta J) z różnego typu aplikacjami. Będzie się działo J. Przy okazji pewnie też się czegoś od cyfrowych tubylców nauczę.

wtorek, 2 września 2014

Szkoła zniewolona?

Regionalna rozgłośnia radiowa Polskiego Radia udostępnila nagranie "Jaka jest polska szkoła?". W audycji wypowiadają się: prof. Małgorzata Żytko – Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego, dr Marek Piotrowski – recenzent “Naszego Elementarza” i Ewa Pytlak, pedagog, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 24 na Bemowie. Tematem rozmowy jest edukacja wczesnoszkolna i podręcznik “Nasz Elementarz”. Polecam.
A jak prezentowały się pierwszaczki i ich świeżo przygotowane sale możecie obejrzeć w GALERII.

poniedziałek, 1 września 2014

Przed kolejnym rokiem szkolnym

Na portalu ClassDojo, stworzonego w celu pomocy nauczycielom w procesie oceniania uczniów oraz szybkiej i łatwej poprawy ich zachowania, znalazłam 15 porad na temat stworzenia pozytywnej atmosfery w klasie. Autorka sugeruje, że trzeba zacząć je wprowadzać już od pierwszego dnia w szkole. Ponieważ ten dzień nadszedł, co dla niektórych może być źródłem frustracji J, warto je przytoczyć.
Oto one, z dołożonymi uwagami własnymi:
  1. Witanie uczniów miłym słowem. Często mina i postawa nauczyciela (siedzi przy biurku, nie zainteresowany wchodzącymi) nie zachęca do wejścia do klasy.

wtorek, 26 sierpnia 2014

Przeżyjmy to jeszcze raz

Nie wiem, ile osób z mojej szkoły odwiedza cyfrowych tubylców. Głównie dla nich jest ten post. Umieściłam w nim linki do wydarzeń z końca minionego roku szkolnego. Długo się nad tym zastanawiałam, gdyż fotki przedstawiają osoby nagrodzone na koniec roku szkolnego. Zapytacie – co w tym złego? Otóż dla wyróżnionych osób jest to w pewnym sensie podwójna marchewka – konkretna nagroda i zdjęcie, które można obejrzeć w internecie. A co z resztą dzieciaczków? Brak nagrody to jakby kij, czy może on motywować do pracy? Kochani, nie nagrodzeni uczniowie. Wiem, że wy też macie ukryte talenty. Ale nie było czasu, ani okazji by was ocenić i nagrodzić. Pracujcie jednak dalej z zapałem, gdyż pracujecie dla siebie, nie dla ocen i nagród. A ja ze swojej strony postanawiam nie umieszczać już tego typu zdjęć. I to by było na tyle.
PS. Nie wzięłam pod uwagę, że według psychologa Alfi Kohna zarówno marchewka jak i kij demotywują (post "Szkoła bez stopni raz jeszcze").
Apel podsumowujący - klasy I-III
Pożegnanie klas szóstych
Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas I-III

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Już po...

...szkoleniu. Było pięknie, energetyzująco. Wspaniała atmosfera i współpraca, czego dowodem jest element naszego wspólnego dzieła.

Jak myślicie, co się stanie, gdy chmurki się połączą?


sobota, 23 sierpnia 2014

Przed II edycją Mistrzów

Już wkrótce rusza II edycja Mistrzów Kodowania. Tym razem w programie ma uczestniczyć kilkaset szkół. Szkolić ich będzie 34 nauczycieli. Mam przyjemność należeć do nich. W tej chwili przygotowujemy się do naszej  roli uczestnicząc w czterodniowym spotkaniu w Warszawie. Panuje pracowita atmosfera, ale nie obywa się też bez zabawnych akcentów. Oto jeden z nich, który mi się przydarzył.

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Szkoła bez stopni raz jeszcze

Do ministerialnego projektu odchodzenia od ocen w formie stopni nawiązuje kolejny artykuł. Tym razem jego autorem jest Andrzej Blikle- informatyk, profesor nauk matematycznych, a także mistrz cukierniczy (w pierwszej chwili właśnie z cukiernią skojarzyłam jego nazwisko J). Profesor zetknął się z ocenianiem bez stopni około dwudzieścia lat temu, czytając książkę amerykańskiego psychologa Alfi Kohna pt. „Punished by rewards” (Karani nagrodami). Jest w niej mowa, że tzw. kij i marchewka uważane za narzędzia motywacyjne, w istocie demotywują. Człowiek goni za korzyściami, przy czym „Pomiędzy kijem i marchewką nie ma praktycznie różnicy, bo pozbawienie marchewki działa jak kij, a uniknięcie kija – jak marchewka”. Oprócz doświadczeń teoretycznych profesor przytacza też przykłady „z życia” – ocenianie bez stopni w jednym z warszawskich liceów, w Akademii Sztuk Pięknych oraz w pewnej szkole w Anglii, w której dodatkowo nie ma nawet obowiązku pozostawania w klasie w czasie zajęć. „Szkoła jest nastawiona na wyrabianie w uczniach głodu wiedzy”. Dla nas przyzwyczajonych do sztywnych reguł, dyscypliny, rozliczanych z realizacji podstawy programowej, itd. rzecz nie do pomyślenia. 
Warto sięgnąć do artykułu, a także zajrzeć na stronę profesora.
Andrzej Blikle, Szkoła bez stopni – bo liny pchać się nie da.
Można Inaczej - strona Andrzeja Jacka Bliklego.

OK nie zawsze znaczy okay

Do końca września na stronie CEO przedstawiciele szkół mogą zgłaszać swoje placówki do programu Aktywna edukacja . Edycja 2014/2015 nosi nazwę CYFROWA ŚCIEŻKA. W jej ramach nauczyciele będą podnosić swoje kompetencje w zakresie TIK oraz oceniania kształtującego. O OK. pisze Jacek Strzemieczny - prezes Fundacji  Centrum Edukacji Obywatelskiej, zapowiadając projekt ministerialnych zmian dotyczących oceniania. Ma ono „udzielać uczniowi pomocy w nauce w postaci informowania go o tym, co zrobił dobrze, co i jak powinien poprawić”. To nic innego jak postulat oceniania kształtującego, którego gorącą zwolenniczką i propagatorką jest Danuta Sterna, autorka książki „Ocenianie kształtujące w praktyce”, a jednocześnie nauczyciel-praktyk stosujący OK podczas prowadzenia zajęć z matematyki.

Artykuł dr Strzemiecznego nie nosi w tytule wyrażenia „ocenianie kształtujące”, ale „ocenianie opisowe”. Autor zauważa, że taka forma oceniania wcale nie musi być ocenianiem kształtującym. Często nie różni się od informacji wyrażonej stopniem. I tutaj wreszcie pojawia się sens, którego  nie widzieli dotychczas nauczyciele uczący w I-III. Nie chodzi o to, aby się rozpisywać podsumowując pracę ucznia, ale aby dać jemu wskazówki co do dalszej pracy, „jak się zbliżył do postawionych przed nim kryteriów sukcesu” czyli praktycznie „co zrobił dobrze, co i jak ma poprawić, jak się ma dalej uczyć”. Niewątpliwie, nie jest to łatwe, ale od czego są grupy wsparcia. 


sobota, 16 sierpnia 2014

Mały jubileusz

Wczoraj cyfrowych tubylców odwiedzono po raz 25-cio tysięczny. Okazja do małego świętowania. Zrobiłam sobie mały prezent - zainstalowałam drukarkę - nagrodę w konkursie na blog. Na razie poweru mi nie brakuje. Lubię pisać i dzielić się z wami wyszukanymi w sieci nowinkami. Mam nadzieję, że dotrwam do kolejnego okrągłego jubileuszu (50-cio tysięcznego J). W końcu te 25 tysięcy "nakręciło się" w ciągu osiemnastu miesięcy J. Tymczasem muszę dokonać pewnej korekty. Pisząc o klockach LEGO, umożliwiających konstruowanie robotów (post "Czy umiemy programować" z 8 sierpnia) napisałam, że na OPPM i Festiwalu Projektów Mistrzów Kodowania prezentowała je szkoła ze Śremu. Tymczasem stanowiły one własność i były atrakcją demonstrowaną przez Szkołę Podstawową nr 1 z Wołczyna. Zainteresowanych przepraszam J.

Podróże kształcą

Temat jak najbardziej na czasie. Trwa w końcu okres wakacyjny. Jednak tytuł posta zapożyczyłam z projektu eTwinning realizowanego w roku 2011/2012 przez szkoły z Polski (SP1 w Bolesławcu), Słowacji, Słowenii i Rumunii. Jego celem było "odkrywanie Europy i cyfrowego świata 2.0, a efektem m.in. utworzenie wspólnej, wielojęzycznej strony internetowej zawierającej zestaw darmowych programów i narzędzi Web 2.0 przydatnych w nauczaniu. Projekt otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie MEDEA AWARDS 2012, promującym tworzenie multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz wykorzystanie nowych mediów w nauczaniu. Na stronę TRAVEL BROADENS THE MIND trafiłam przypadkowo. Już od dawna zabierałam się a uporządkowanie wszystkich narzędzi TIK i dopisanie nowo poznanych w BANKU POMYSŁÓW. A tu prezent! Gotowa prezentacja, którą wstawiam na stronę. Przyjemności w testowaniu J.

narzedziapol


More PowerPoint presentations from Agnieszka

piątek, 15 sierpnia 2014

Jeszcze raz o grach

O grach w edukacji pisałam kilkukrotnie. Były to wypowiedzi oparte zarówno na przeczytanych artykułach, jak i własnych doświadczeniach szkolnych. Gry komputerowe stanowiły również temat audycji radiowej, którą na antenie TOK FM, prowadził Jan Stradowski, szef działu nauki „Focusa". Zaprosił on do studia Darię Wachowicz - twórczynię gier casual (?!) oraz Maksymiliana Bieleckiego - psychologa i neurokognitywistę (zgadnijcie, kto to? J).  Przy okazji  więc (audycji wysłuchałam korzystając z archiwum) przyswoiłam sobie oba pojęcia. Z wikipedii dowiedziałam się, że gry casual są tworzone zazwyczaj dla osób, które grają rzadziej niż doświadczeni gracze, natomiast neurokognitywistyka łączy psychologię z najnowszą wiedzą na temat funkcjonowania mózgu. Obecność profesora Bieleckiego była więc jak najbardziej celowa.

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Warto wiedzieć

Na portalu gazeta.pl w dziale technologie znalazłam artykuł  o kolejnych sztuczkach wyszukiwarki google (link do opisanych wcześniej zamieściłamw poście lifelong learning). Dotyczą np. wyszukiwania plików graficznych na podstawie przesłanych obrazów, filtrowania wyświetlonych grafik według ich koloru, wyszukiwania muzyki. Można zapoznać się z listą znaków i sposób ich interpretacji przez wyszukiwarkę, która podpowie też jak wymówić liczebniki, przeliczy walutę, zmieni przeglądarkę w notatnik. Warto poczytać i przetestować J.

Robert Kędzierski, 8 kolejnych sztuczek wyszukiwarki Google, o których mogłeś nie wiedzieć, gazeta.pl

sobota, 9 sierpnia 2014

Po co programować?

Na portalu Mistrzów ukazały się dwa projekty edukacyjne uczniów ze szkoły Podstawowej nr 5  w Skarżysku. Szczególnie spodobał mi się projekt  dotyczący angielskich liczb – ich nazw i wymowy. Znajduje się on w studio SP5 Skarżysko, wśród 43 innych prac. Widać, że dzieciaki wciągnęły się w kodowanie. Nic dziwnego. Przecież „programowanie jest jak magia. Programiści to czarodzieje XXI wieku. Potrafią wyczarować coś z niczego. Zamiast zaklęć, mają komendy. Zamiast różdżek - równie długie linijki kodów”*.

piątek, 8 sierpnia 2014

Czy umiemy programować?

Na portalu edunews ukazał się artykuł Tomasza Brusika „Uczymy uczniów robić roboty”. Dane w nim zawarte nie nastrajają optymistycznie. Wynika z nich, że Polacy nie potrafią programować. W internecie mnóstwo jest wypowiedzi potwierdzających tą tezę. Narzekają pracodawcy, że nie mogą obsadzić etatów programistycznych. Owszem absolwentów informatyki mamy wielu, jednak często okazuje się, że wiedza zdobyta na studiach to za mało. Potwierdza to Bartek Pełka, student informatyki, prowadzący  już własną firmę, mówiąc, że studia nie nauczyły go niczego.

czwartek, 7 sierpnia 2014

Warto obejrzeć

W jednym lipcowych postów wspomniałam o KONFERENCJI INNOWACYJNYCH NAUCZYCIELI I EDUKATORÓW INSPIR@CJE 2014. Od kilku dni dostępne są filmowe relacje z tego wydarzenia. Sporo czasu poświęcono wykorzystaniu w szkole urządzeń mobilnych. Mówił o tym zarówno Dariusz Stachecki, wicedyrektor Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu jak i Jolanta Okuniewska, twórczyni tabletowej klasy z Olsztyna. Potencjał tkwiący w tabletach dostrzegła też Bożena Nowak, nauczycielka w Zespole Szkół nr 4 w Pruszczu Gdańskim, która w swoim wystąpieniu przybliżyła uczestnikom konferencji pojęcie „rozszerzonej rzeczywistości”.


Jak wykorzystać tablety, żeby uczyć jeszcze lepiej?
Tabletowa klasa w szkole podstawowej
Rozszerzona rzeczywistość w klasie szkolnej

sobota, 2 sierpnia 2014

Nowy podręcznik scratcha

Wczoraj nie wypadało mówić i pisać o niczym innym niż 70-rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dziś wracamy do codzienności.
Nowoczesne e-nauczanie zaprezentowało podręcznik do nowej wersji scratcha. Jego autorem jest, tak jak poprzednio, Piotr Szlagor, który "pracował  ze Scratchem, kiedy nie było to jeszcze modne, a teraz prowadzi zajęcia z wykorzystaniem tego środowiska z uczniami od 7. do 20. roku życia". A może, korzystając z wolnego czasu, trochę pokodujecie, tak jak zrobili to wasi koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie? Stworzyli oni animację przypominającą jedną z zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

piątek, 1 sierpnia 2014

Pamiętamy

Dzisiejszy dzień spędziłam na oglądaniu TV - obchodów okrągłej 70-tej rocznicy Powstania Warszawskiego i materiałów wspomnieniowych. Coraz bardziej wydają mi się one przejmujące. Może to upływ czasu.
Bardzo spodobały mi się słowa zamieszczone na facebooku przez Iwonę Majewską-Opiełkę, twórczynię Logodydaktyki i propagatorkę Dnia Dobrego Słowa:
Dobre słowa, dobre myśli popłyną dziś ku Warszawie i warszawiakom 1944 roku. Pamiętam, dziękuję i obiecuję cenić swoje życie... każdy jego dzień.
Czy wy też o tym pamiętacie?