Teraz czas na zasłużony odpoczynek i reset od kompa, czego wszystkim życzę. Oby też przyszły rok był dla nas łaskawszy.
niedziela, 20 grudnia 2020
Przedświątecznie
Teraz czas na zasłużony odpoczynek i reset od kompa, czego wszystkim życzę. Oby też przyszły rok był dla nas łaskawszy.
sobota, 19 grudnia 2020
Microsoft Fellow i Lista100
„MIE Fellow to eksperci Microsoft Innovative Educator (MIE), którzy są liderami w programie MIE Expert. Wspierają innych MIEE oraz środowisko edukacyjne poprzez coaching, mentoring, prezentacje na konferencjach i zapewnianie bogatego rozwoju zawodowego innym nauczycielom. Są silnie obecni w mediach społecznościowych i są uważani przez innych za ekspertów w technologii Microsoft”.
poniedziałek, 30 listopada 2020
TIK-owe propozycje TuEuropeany
Kurs TuEuropeana to nie tylko wiedza o archiwach, prawie autorskim i tworzenie własnej gry w genially. To również okazja wymiany doświadczeń i poznania wielu fajnych narzędzi i stron. Znalazły się wśród nich:
- QR Code Monkey - generator kodów QR, dający możliwości dużej opcji wyboru treści, które mogą zostać zakodowane - strona internetowa, tekst, e-mail, wizytówka, lokalizacja, film z serwisu YouTube, dane logowania do sieci WiFi, wydarzenie, itd. Można dostosować wygląd kodu QR do naszych potrzeb - ustawić kolory, wstawić do środka logo oraz zmodyfikować kształt i układ poszczególnych elementów kodu.
- interaktywna tablica pierwiastków – może być pewnego rodzaju szyfrem w przypadku escape roomów
- Lingojam – do tworzenia odbicia lustrzanego
- zwiedzanie świata z Hopperem z Google Experiments - pozwala na podróżowanie po świecie z pingwinem Hopperem, który może być nośnikiem informacji, zagadek w escape roomach
- Toony Tool – aplikacja do tworzenia minikomiksów , kreskówek, i memów. Można projektować za pomocą obrazów, postaci i innych gotowych dodatków, jak również korzystać z własnych obrazów.
- Remove Background from Image – strona do błyskawicznego usuwania tła z obrazków
Być może nowością dla uczestników były również:
poniedziałek, 23 listopada 2020
Tablice online i nie tylko
classroomscreen.com – rodzaj pulpitu, oferujący zestaw przydatnych narzędzi, które można wykorzystać w trakcie lekcji bez konieczności rejestracji konta: zegarek, timer, generator kodów QR, wskaźnik poziomu hałasu w klasie…
whiteboard.fi - darmowe narzędzie pomocnicze do pracy z klasą i jednocześnie świetny dodatek do webinarów lub innych szkoleń online. Nie wymaga rejestracji. Umożliwia tworzenie zajęć za pomocą kilku kliknięć i udostępnianie uczniom poprzez link. Nauczcyiel pisze zadanie na tablicy, a uczniowie udzielają odpowiedzi na swoich tablicach internetowych.
classflow.com - dynamiczny system prowadzenia lekcji bezpośrednio z poziomu konta Google Drive. Tworzenie i prezentowanie interaktywnych lekcji, ocenianie postępów uczniów i zachęcanie ich do współpracy podczas angażujących ćwiczeń.
quizizz.com- platforma internetowa dająca możliwość tworzenia własnych quizów oraz korzystania z już istniejących
piątek, 13 listopada 2020
TechSoup i nauka zdalna
Wykaz zaproponowanych stron, łącznie z nagraniem spotkania, jest ogólnie dostępny na stronie fundacji.
czwartek, 12 listopada 2020
#CyfrowyDialog spieszy z pomocą
"Nauczyciele i nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej mają w tym temacie naprawdę trudne zadanie - ze względu na wiek swoich uczniów, ich doświadczenia cyfrowe i życiowe, konieczność zaangażowania rodziców w proces edukacyjny... Przekonaliśmy się o tym już podczas tzw. pierwszego lockdownu". (cyt. za Cyfrowy Dialog)
Warto śledzić stronę i funpage Cyfrowego Dialogu. To firma, która wychodzi naprzeciw potrzebom uczestników, zrzeszająca trenerów o wysokich kompetencjach, nie tylko cyfrowych, lecz także społecznych.
niedziela, 8 listopada 2020
TuEuropeana, archiwalia i... escape room
Czas napisać więcej o szkoleniu TuEuropeana. W pierwszym odruchu chciałam je sobie odpuścić. W końcu przed dwoma laty skorzystałam już z propozycji organizatorów - Filmoteki Narodowej–Instytutu Audiowizualnego oraz Laboratorium Innowacyjnej Edukacji Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Pomyślałam jednak, że warto odświeżyć wiedzę i zyskać motywację do stworzenia wirtualnego escape roomu w aplikacji, którą znam, ale rzadko wykorzystuję. Mowa oczywiście o genially. Dwa lata temu, podczas konferencji Superbelfrów "EduMocOnline" reklamowała ją Monika Kapuśniak. Przedstawiała jako narzędzie do tworzenia interaktywnej czytanki, scenariusza lekcji, pocztówki pełnej niespodzianek, albo chociażby magazynu linków. Polecała pod kątem współpracy w ramach etwinningu. Jej wystąpienie możecie obejrzeć tutaj (od 50 minuty).
W tym roku wybuchło istne szaleństwo na tle genially. W dużej mierze "odpowiedzialna" jest za to jego Ambasadorka - Agnieszka Halicka. Stworzona przez nią facebookowa grupa łączy entuzjastów platformy Genially z całej Polski. Z Agnieszką mieliśmy okazję spotkać się podczas webinaru TuEuropeany, a trzeba dodać, że szkoleń z genially poprowadziła bez liku.
Tak więc zabieram się wkrótce za tworzenie własnego Wirtualnego Escape Roomu inspirowanego Archiwami. Zdanie niezwykle ciekawe, łączące w sobie to, co lubię - tematykę gier w edukacji, Design Thinking, prawa autorskiego. Zachęcające do przeglądania archiwów i wykorzystania narzędzi cyfrowych do osiągniecia zaplanowanego celu edukacyjnego.
Dziękuję całej ekipie trenerów #TuEuropeany. Kawał świetnej roboty, a gra Zbyszka Karwasińskiego i tutoriale do niej - majstersztyk!
niedziela, 1 listopada 2020
Materiałów do zdalnej ciąg dalszy
Oczywiście, aby stworzyć grę trzeba też mieć odpowiedni scenariusz lekcji. Europeana dysponuje własnymi scenariuszami, przygotowanymi pod katem zdalnej. Wybrałam jeden z nich do „testowania” na moich uczniach – zajęcia związane z osobą Marii Skłodowskie_Curie. Autor opracowana reklamuje go jako międzyprzedmiotowy zdalny projekt mający na celu wzmocnienie nauki języka angielskiego i podstawowych umiejętności programowania. Będzie się działo!
Lubię testować scenariusze, chociaż… chyba wolę tworzyć własne. Świetnym doświadczeniem było tworzenie materiałów do programu kształcenia kompetencji cyfrowych „Cyfrowa ścieżka” dla fundacji Think. Mile wspominam też konkurs zorganizowany przez #FundacjaPolskiegoFunduszu Rozwoju „Edukacja Jutra”, w którym zdobyłam wyróżnienie. Miał on na celu promowanie najciekawszych pomysłów na lekcje online. Na Konkurs wpłynęło ponad 120 zgłoszeń. Główną nagrodą była możliwość realizacji lekcji według własnego scenariusza w #CentralnyDomTechnologii w Warszawie – siedzibie patrona merytorycznego konkursu. Gratuluję wszystkim nagrodzonym!
piątek, 30 października 2020
Pierwszy tydzień zdalnej
W nauce zdalnej uczniom pomogło: dobry internet, dobry sprzęt, systematyczne odrabianie prac, nauczyciele, dostęp do większej wiedzy, różne źródła wiedzy , umiejętności obsługi komputera, swobodne rozmowy z nauczycielami ( co słychać, co robimy), możliwość robienia notatek w Wordzie, grupa klasowa, rodzice, mniej stresu, lepsze rozplanowanie, większa swoboda - wszystko można sobie rozłożyć w czasie, poradniki na youtube, filmy edukacyjne, łatwy, bardzo dobry i szybki kontakt z nauczycielami, duża chęć pomocy z ich strony, tłumaczenie tematów przez nauczycieli, cisza i spokój, systematyczne powtórki, można obudzić się trochę później i nie iść do szkoły, możliwość rozwijania informatycznych umiejętności i poznawania platform, umiejętność wysyłania zadań, przyjaciele, większa ilość czasu po lekcjach, aby zrozumieć temat, mniej było zadawane i można było spędzać więcej czasu z rodziną, brak presji podczas nauki, mniej stresu, motywacja, kolorowe notatki, możliwość szybkiego wysyłania zadań , dobra platforma (kilkakrotnie wymieniane Teamsy)
W nauce zdalnej uczniom utrudniało/przeszkadzało: brak tłumaczenia wszystkich tematów, problemy techniczne, sprzętowe, czasami słaby internet, dużo różnych platform, na których mieliśmy pracować, problemy z dołączeniem do lekcji lub z wysyłaniem zadań domowych, problemy nauczycieli z łączeniem się do lekcji, , problemy związane z logowaniem, problemy zdrowotne (bolały mnie oczy, głowa), dużo rzeczy które mnie rozpraszały, nie mogłem się skupić (np. koty, młodszy brat ), to, że z niektórych przedmiotów nie było lekcji online, brak bezpośredniego kontaktu, utrudniony kontakt z innymi osobami, duża ilość zadań, czas na nie przeznaczony - np. tylko 15 minut na wysłanie, kamerki.
Pozostałe pytanie dotyczyły propozycji sprawdzania wiedzy, oceniania i pomysłów, „co zrobić, aby nie zwariować” ;-) Dziękuję Dorocie za pomysł na ankietę. Myślę, że pozwoli mi ona lepiej dopasować onliny do potrzeb uczniów i zachować dobry kontakt.
Jeśli bylibyście ciekawi, jak pracowali uczniowie z klas 4-8 z SP13 z Leszna, zajrzyjcie na stronę szkoły.
wtorek, 27 października 2020
Nauka zdalna a wzrost kompetencji
Na szczęście uczniowie ogarniali temat. Moi pracowali na Teamsach. Przyjemnie zaskoczyli mnie czwartoklasiści. Potrafili podnosić łapki, udostępniać pulpit, zmieniać tło, czatować. Dałam im nawet możliwość – z okazji pierwszych zajęć – samodzielnego odciszania się. Nie gorzej było z obecnością. W jednej klasie zjawiło się 100% uczniów. Dzięki przytarganiu swojego sprzętu (mamy łączyć się ze szkoły) pracowało mi się komfortowo. Aby powstrzymać ustawiczne prośby o reset hasła, ustawiłam możliwość samodzielnego zrobienia tego.
Można powiedzieć, że jesteśmy zwarci i gotowi do pracy, bez względu na to, jak długo potrwa nauka zdalna. Pomoże nam w tym produkt firmy Microsoft – Office 365. Będziemy pracować kompleksowo: cyfrowy zeszyt OneNote, który posłuży nam też jako tablica do współpracy, aplikacje biurowe, Formsy, Sway, itd. Będzie też okazja do wzmocnienia kompetencji kluczowych, nieodzownych w świecie ciągłych przemian cywilizacyjnych - w szczególności kompetencji informatycznych i umiejętności uczenia się.
wtorek, 20 października 2020
wtorek, 13 października 2020
#CodeWeekowe szaleństwo
🟧14.10 (środa) o 17:00 ➡️ zajęcia dla uczniów klas 1-2 oraz dzieci, które wcześniej nie miały styczności z programowaniem pt. “CodeWeek - animacja”
🟨15.10 (czwartek) o 17:00 ➡️ zajęcia dla uczniów klas 1-2 oraz dzieci, które wcześniej nie miały styczności z programowaniem pt. “Sudoku obrazkowe - mini gra w Scratch Junior”
🟪16.10 (piątek) o 17:00 ➡️ zajęcia dla uczniów klas 1-2 oraz dzieci, które wcześniej nie miały styczności z programowaniem pt. “Uciekaj, uciekaj…- tworzenie gry zręcznościowej w Scratch Junior”
wtorek, 6 października 2020
Wkrótce TuEuropeana 2020
poniedziałek, 5 października 2020
Pracujemy na Office 365
Informatyka to przedmiot, który w dzisiejszym świecie ma olbrzymie znaczenie. Niezorientowanym kojarzy się z graniem w gry. Niestety, w wielu szkołach tak jest. Ale..nie w naszej! Od początku września przygotowujemy się na ewentualny lockdown. Ćwiczymy umiejętności przydatne nie tylko na taką ewentualność, ale też w codziennej styczności z technologią np. logowania na swoje konta (piszę konta, bo pracujemy na wielu platformach), pisania i wysyłania e-maili (czasami czwartoklasiści sami próbują szukać aplikacji pocztowej i są szczęśliwi, gdy uda im się wysłać maila), pracy w chmurze (w naszym przypadku jest to chmura firmy Microsoft), wyszukiwania informacji i krytycznego podejścia do źródeł, praw autorskich. Przy okazji podnosimy też swoje kompetencje w zakresie umiejętności kluczowych, przede wszystkim współpracy w zespole podczas pracy projektowej.
Korzystanie z cyfrowego zeszytu - OneNote - przynosi wiele satysfakcji. Uczniowie przeklejają sobie informacje zamieszczone w cyfrowej bibliotece, ale też tworzą spontaniczne wypowiedzi, świadczące, że taka praca im się podoba. Nawet dzieci ze SPE radzą sobie doskonale. Dzięki chmurowym aplikacjom MSFT mam zawsze dostęp do prac uczniów, chociażby do plików Excela, które zawierają wiele praktycznych, samodzielnie zdobytych wiadomości z różnych przedmiotów, chociażby z geografii (rzeki, ich długości, państwa, przez które przepływają, jaki to kontynent) lub matematyki (obliczenia budżetu i rozwiązanie problemu, czy wystarczy na określone zakupy).
Wiele uwagi poświęcamy programowaniu, które wzmacnia świadome korzystanie z technologii, uczy analizowania informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce, kreatywności, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań i pracy w grupie. Dzięki programowaniu uczniowie są nie tylko biernymi odbiorcami technologii, ale potrafią sami z jej użyciem realizować własne projekty. Te projekty są dostępne w każdej chwili, również dla rodziców i innych zainteresowanych, gdyż korzystamy z konta scratch. Doceniamy też zalety platformy code.org, hourofcode, codecombat. Przy okazji przypominamy, że wkrótce Code Week - Europejski Tydzień Kodowania. W tym roku odbędzie się on w dniach 10-25 października. Zachęcamy do udziału w tym największym programistycznym wydarzeniu w Europie.
niedziela, 4 października 2020
Code Week 2020
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca również do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach z programowania i webinarach przygotowanych na tę okazję przez wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.
Poniżej szczegółowa informacja autorstwa organizatorów (chociaż do promocji i różnorodnych działań programistycznych zachęca też wiele innych organizacji i stowarzyszeń): CodeWeek zaczynamy w tym roku już 7 października webinarem „Programowanie? To proste!”. Organizujemy go wspólnie z Tomaszem Rożkiem i kanałem Nauka. To Lubię! Zaczynamy o godz. 20:00 na Nauka. To lubię!!
- 16:00 - warsztaty z Klubem Młodego Programisty online dla rodziców, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych.
- 17:00 - warsztaty dla uczniów klas 1-6, inaugurujące cykl 13 warsztatów z Klubem Młodego Programisty online.
- 18:00 - warsztaty „Projektowania aplikacji mobilnej - zaopiekuj się błękitną planetą” dla uczniów z klas 6-8 oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Więcej informacji o planowanych warsztatach w artykule Ostatni dzwonek! #CodeWeek2020 rusza za 10 dni!.
To nie koniec atrakcji! Przez cały czas trwania #CodeWeek2020 będą na Państwa czekać webinary prowadzone przez profesjonalnych trenerów programowania Klubu Młodego Programisty online! Z pewnością każdy z Was - bez względu na wiek i poziom zaawansowania - znajdzie tu coś dla siebie! Aby dowiedzieć się więcej o zaplanowanych warsztatach oraz poznać ich dokładny harmonogram zajrzyjcie na stronę Klubu Młodego Programisty. Koniecznie też dołączcie do wydarzenia na fanpage’u Klubu.
5 października rusza też II edycja cyklu spotkań z Klubem Młodego Programisty online – więcej informacji na stronie klubu. Jeśli chcecie być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami, które organizujemy w ramach CodeWeek, koniecznie dołączcie do wydarzenia na fanpage’u CodeWeek. WAŻNE! Udział we wszystkich przygotowanych przez nas wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji! Zachęcamy też do śledzenia informacji o nadchodzących wydarzeniach w mediach społecznościowych: CodeWeek na Facebook’u i na Instagramie.
*Aby wziąć udział w Europejskim Tygodniu Kodowania wystarczy zgłosić swoje wydarzenie na stronie www.codeweek.eu/add. Więcej informacji na koduj.gov.pl w artykule „Jak zacząć?”. Tam też odpowiedź na wszystkie pytania.
sobota, 3 października 2020
Pokonferencyjnie
Wracając do konferencji. Co prawda, nie mogłam "łykać" całości sekunda po sekundzie (w zasadzie prześledziłam tylko pierwszy dzień), jednak dziś nadrobię zaległości, korzystając z kanału na YouTube. Tymczasem, na zachętę, zamieszczam dwa screeny z wystąpienia Tomasza Bilickiego z Fundacji Innopolis. Wypowiadał się on na temat doświadczeń pandemii. Ponieważ pracuję w szkole integracyjnej, miałam okazję zaobserwować zjawiska, o których mówił. Podobało mi się również, że wziął pod uwagę nauczycieli i ich dobrostan psychiczny. Kto jeszcze tego nie zrobił, niech obudzi więc w sobie "wewnętrznego przyjaciela".
sobota, 26 września 2020
Bezpieczeństwo w internecie - start konferencji
środa, 23 września 2020
Akademia Cyfrowego Edukatora
Wszystkie webinary można będzie oglądać na stronie Edunews.pl na Facebooku lub bezpośrednio w Wydarzeniach, w godzinach 17.00-17.45. Można też będzie do nich wrócić, korzystając z nagrań na youtube w kanale filmowym Edunews.pl.
Dotychczas odbyły się już dwa spotkania. Na pierwszym z nich -„Powrót do szkoły, ale z technologiami”- Tomasz Magnowski podpowiadał, jak organizować edukację cyfrową w szkole, wykorzystując doświadczenia nabyte podczas edukacji zdalnej, jak organizować naukę hybrydową i wykorzystać podstawowe narzędzia Microsoft w pracy nauczyciela oraz jak z wykorzystaniem technologii rozwijać kompetencje przyszłości młodych ludzi.
Wczorajsze spotkanie poprowadził z kolei Artur Rudnicki. Było ono skierowane do szkolnych administratorów IT. Masa praktycznej wiedzy nt. przygotowania platformy Office 365 na nowy rok szkolny, czyli: zakładanie kont poprzez pliki csv i obsługę plików csv z dziennika elektronicznego Librus, wyłączanie poczty na zewnątrz dla osób poniżej 13 roku życia w szkole, włączanie i wyłączanie samoobsługowego odzyskiwania hasła przez użytkowników, personalizacja logowania w Office 365, różnice przy tworzeniu zespołów klasowych w Microsoft Teams.
Kolejne spotkanie 30.09.2020, tym razem skierowane do dyrektorów. Poprowadzi je Krystyna Błażewska, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. Podpowie, jak zorganizować radę pedagogiczną online- z wykorzystaniem m.in. Microsoft Teams. Będzie między innymi o listach obecności, głosowaniach, notatkach ze spotkania. Korzystajcie! Nie zapomnijcie też o zaglądaniu na strony Akademii Cyfrowego Edukatora: Cyfrowy Nauczyciel, Cyfrowy Dyrektor, Cyfrowy Administrator. Oprócz nagrań z webinarów znajdziecie tam artykuły, polecane kursy i inspirujące przykłady tych, dla których cyfrowa nauka stała się codziennością.
wtorek, 1 września 2020
U progu nowego roku szkolnego
Na koniec życzenia, które cytuję za Cyfrowym Dialogiem:
"Życzymy Wam, by podczas stawiania pierwszego wrześniowego kroku towarzyszyło Wam poczucie wsparcia , wzmacniała Was siła płynąca ze wspólnego szukania rozwiązań , a energii dodawała atmosfera wzajemnego zaufania. Bo właśnie wspólne działania i budowanie sieci bezcennych relacji pomaga stawić czoła nawet największym wyzwaniom."
czwartek, 27 sierpnia 2020
Kolejny rok MIEE
środa, 29 lipca 2020
Wakacyjny detoks
niedziela, 5 lipca 2020
Nauczyciel potrafi
Na stronie szkoły - Microsoft Flagship School w Gdyni - której twórczynią jest Oktawia Gorzeńska, znajduje się hasło „Nauka i wychowanie poprzez (współ)działanie!!!”. Ewa Radanowicz i jej szkoła w Radowie Małym to wzorcowy przykład placówki edukacyjnej, o czym możecie przekonać się tu. Polecam też jej książkę „W szkole wcale nie chodzi o szkołę”, która jest „próbą odpowiedzi na pytanie, „co jest dziś ważne w szkole?” i zawiera liczne przykłady budowania nowoczesnej szkoły i warsztatu pracy nauczyciela XXI w.”*
Na facebooku jest masa grup nauczycielskich. Ich członkowie pomagają sobie wzajemnie, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem (chociaż z tym dzieleniem różnie bywa, bo niektórzy członkostwo utożsamiają z pozyskiwaniem „gotowców”), inspirują. Wiele grup powstaje spontanicznie, po przetestowaniu jakiegoś pomysłu edukacyjnego, który się sprawdził. Nie będę rozpisywać się na temat projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”, bo możecie o tym poczytać na stronie edunews w artykule „Gość na Twojej lekcji online”. Wspomnę tylko, że wyzwolił niesamowitą energię ludzi, którzy bezpłatnie, poszerzali zainteresowania młodzieży i sprawiali, że realizacja podstawy programowej przebiegała w sposób przyjemny i wzbudzajacy emocje, co jest niezbędnym warunkiem do osiągnięcia pozytywnego efektu edukacyjnego. Irmina Żarska i Magdalena Krajewska zapowiadają kontynuację po powrocie do szkół. A czego możecie się spodziewać, gdy zaprosicie gościa na lekcję online? To zależy od Was.
*edukatorium.edu.pl
Nie-zwykła publiczna szkoła – reportaż Juniorowa o szkole w Radowie Małym
Szkoła z pasją? To możliwe! - artykuł Ewy Radanowicz
środa, 24 czerwca 2020
Microsoft EduDay 2020
Wracając do Microsoft. Firma zakończyła ten rok szkolny mocnym akcentem - wirtualną konferencją Microsoft EduDay. Po sesji plenarnej, podczas dwóch godzin, w sześciu równoległych spotkaniach, przedstawiono najlepsze rozwiązania w zakresie zdalnej edukacji i ciekawe projekty edukacyjne z Polski i ze świata. Nie zabrakło tematu dotyczącego bezpieczeństwa danych uczniów i nauczycieli i refleksji nad wpływem zdalnej edukacji na rozwój szkół w Polsce. Decyzja co do wyboru wystąpień była trudna. Na szczęście wkrótce na stronie aka.ms/eduday2020 będą dostępne nagrania (wersja na żądanie/on demand).
Na razie przedstawiam krótkie podsumowanie wystąpień prof. Jacka Pyżalskiego, Oktawii Gorzeńskiej, Doroty Suchacz, Dawida Łasińskiego, Zyty Czechowskiej i Jolanty Majkowskiej, Edyty Borowicz-Czuchryty oraz Artura Rudnickiego.
Jacek Pyżalski
- kompetencji cyfrowych powinniśmy uczyć na wszystkich przedmiotach,
- musimy edukować różne grupy (chociażby dzieci ze SPE) w różny sposób,
- ważne są relacje,
- musimy dążyć do dobrostanu ucznia poprzez dbanie o samopoczucie nauczycieli - czy nie są zestresowani, czy mają wsparcie,
- nauczmy się relacji, nauczmy się współpracować, edukacja to relacja, SPOTKANIE Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM.
sobota, 20 czerwca 2020
Zakończenie roku z Teamsami
Office 365 - Zdalna nauka -Organizowanie spotkań online dla uczniów, rodziców i nauczycieli w Teams - OEIiZK
MS Teams Uroczystość zdalnego Zakończenia Roku Szkolnego - Zygmunt Pilarek
Jak przygotować zakończenie roku szkolnego online - poradnik Pana Belfra
Mimo, że tegoroczne nauczanie zdalne ma się ku końcowi, w wielu szkołach Teamsy zagoszczą już na stałe, tym bardziej, że stale są rozwijane. Microsoft planuje:
Tymczasem szkołom, które korzystają aktywnie z Office 365 firma przyznaje (na wniosek przedstawiciela) tytuł Szkoła w Chmurze Microsoft. Aby lepiej poznać technologię MS zaprasza na Microsoft EduDay 2020 - Od wyzwania nauki zdalnej do szkoły przyszłości.
Konferencja online odbędzie się 23 czerwca w godzinach 10.00 -13.00. Będzie rozmowa o nowych technologiach w edukacji, zdalnym nauczaniu czy odpowiednich formach komunikacji w wirtualnej klasie. Pełna agenda i rejestracja na stronie: https://aka.ms/EduDay2020
środa, 10 czerwca 2020
Moc Minecrafta
środa, 3 czerwca 2020
Pasja daje moc!
wtorek, 2 czerwca 2020
Czas na CMI!
Planuję wykorzystanie pozostałych linków do wzbogacenia swojej wiedzy podczas nadchodzących wakacji, a po nich zaznajomienie z nowymi materiałami uczestników kółka programistycznego, prowadzonego w ramach drugiej edycji projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Zachęcam Was do podjęcia wyzwania i zaaplikowania do programu. Nie trzeba być nawet nauczycielem informatyki, aby móc prowadzić takie kółko. W minionej edycji największe sukcesy w konkursie podsumowującym projekt odniosła młodzież z zespołu polonisty Dariusza Martynowicza, która zajęła trzy pierwsze miejsca! Z opiniami uczestników na temat programu CMI możecie poczytać korzystając z padletu Cyfrowego Dialogu - partnera projektu.
O szczegółach naboru, którego termin upływa w połowie czerwca, możecie poczytać tutaj. Na osoby, które podejmą wyzwanie i zaproszą do programu CMI jedną lub więcej osób, czeka ekskluzywne szkolenie z mediów społecznościowych. Formularz do zgłoszenia znajduje się tutaj.
Natomiast poniżej zbiór superlinków zdobytych na sobotnio-niedzielnym zjeździe.
Python w szkole - wsparcie dla nauczycieli (scenariusze lekcji, darmowe oprogramowanie, inspiracje i kursy dla początkujących) autorstwa Adama Jurkiewicza
ABIX Edukacja
Środowisko do programowania robotów online ABIX Edukacja
Środowisko do programowania robotów online (Python) ABIX Edukacja
poniedziałek, 1 czerwca 2020
W życiu musi być i obowiązek, i pasja
niedziela, 24 maja 2020
Spotkania ze Sztuką i AI
Podczas szkolenia nauczyłam się nawigować po platformie i stworzyłam swoją pierwszą kolekcję dotyczącą motywu Wenus. Stad ten wybór? Był to piękny :-) czas prowadzenia warsztatów w programie Mistrzów Kodowania. Jeden z trenerów miał T-shirt z reprodukcją obrazu. Nie potrafiłam sobie przypomnieć nazwiska autora – cóż, nie mam pamięci do nazwisk. Zeskanowałam jednak obraz za pomocą aplikacji Google Goggles, która „wyrzuciła” wynik. Teraz oczywiście użyłabym Google Lens.
Aplikacja jest darmowa. Nazywa się Muselfie. Muzeum informuje, że "do dyspozycji mamy 15 teł w wersji offline oraz dodatkowe 15 w wersji online, które można ściągnąć do swojej aplikacji. Z okazji nowych wystaw i pokazów mających premierę w MNW będą dodawane tła specjalne". Dodaje też strony do pobrania: na iOS i na Androida.
No dobrze, fotomontaż fotomontażem, ale jak go ożywić? I tu kolejna aplikacja - #ChatterKid.
Nie będę Was już dłużej powstrzymywać. Kończę pisanie, bo wiem, że nie możecie się doczekać stworzenia własnego dzieła. W zasadzie kusi mnie, żeby ogłosić konkurs na najlepszy obraz. Jednak...chociaż lubię brać udział w rywalizacji, generalnie jestem przeciwko organizowaniu konkursów. Szczególnie w czasie, gdy wysyłanie nagród byłoby problematyczne. Stąd może przyjmiemy umowę - wrzucicie swoje dzieła w komentarzach. Co wy na to?
Może zechcecie też wrócić do postów na temat AI i sztuki? (pamiętajcie o włączeniu wtyczki Adobe Flash Player)
AI i voki
AI Schools & Academy i Mona Lisa
czwartek, 21 maja 2020
12 tys. gości na urodzinach kota Scratcha!
Linki do programów scratchowych prezentowanych podczas imprezy:
Eko Kot
Koci relaks
Rysowanie
Scratchowa tęcza
Kocie uczucia