Dziś 100 osób zasłużonych w dziedzinie szerszenia technologii cyfrowej w Polsce otrzymało maile o akceptacji Kapituły. Takich osób jest w naszym kraju zdecydowanie więcej. Wśród nich znajduje się olbrzymie grono nauczycieli - zarówno spośród, jak i spoza grupy Superbelfrów. Mnie też nakręca technologia. Do tego stopnia, że poprzez czwartą nominację stałam się członkinią Honorowej Listy 100. To daje mi power do dalszych działań, sprawia, że chce mi się "kombinować", aby przybliżać moim uczniom wiedzę, wyposażać w umiejętności, szczególnie dotyczące kompetencji przyszłości. Jestem dumna z "moich dzieci". Chociażby z efektów ich pracy podczas zdalnej plastyki (tak - uczę też tego przedmiotu). Czwartoklasiści działali w generatorze kodów, po czym przesyłali prace jako załączniki na maila. Dzięki temu, oprócz twórczej ekspresji, ćwiczyli dodatkowo umiejętności matematyczne i informatyczne. Kompleksowe kształcenie kompetencji przyszłości 🙂
Tematyka świąteczna przewijała się nam na każdych zajęciach, na wszystkich poziomach. Uprzedzę pytanie - nie, w tym roku nie miałam osób, które nie obchodzą świąt. Klasy 7 tworzyły świąteczną stronę w HTML-u, klasy 8 pracowały w Pythonie, wykorzystując cudowny padlet Szymona Wałowskiego (tworzyli na Replit i udostępniali swoje dzieła). Młodsze dzieci (klasy 5-6) tworzyły animowane kartki w scratchu i dodawały je do świątecznego studia. Podobnie pracowali członkowie kółka programistycznego prowadzonego w ramach Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Czując świąteczny nastrój rozwijaliśmy kreatywność i wyzwalaliśmy spore emocje.czwartek, 16 grudnia 2021
niedziela, 12 grudnia 2021
Oni naprawiają świat
poniedziałek, 29 listopada 2021
Zgłoś się do Asów Internetu
Wracając do Asów. Celem programu jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci oraz wsparcie nauczycieli i nauczycielek w tym zakresie. Podczas cyklu trzech popołudniowych spotkań online trenerzy, znani z wielu innych programów związanych z edukacją cyfrową, m.in. Marta Florkiewicz - Borkowska, Krzysztof Jaworski, Joanna Apanasewicz (i ja ;-), przekazują wiedzę "asową" - wartości w necie, cyberbezpieczeństwo, TIK, Design Thinking - w sposób ciekawy i niezwykle przystępny, motywując edukatorów do pracy warsztatowej w grupach i dzielenia się swoimi doświadczeniami, m.in. z lekcji przeprowadzonej z uczniami. Tą wiedzę można cały czas uzupełniać, zarówno korzystając z bezpłatnych materiałów na stronie Asów (scenariusze, opowiadania Przemka Staronia o wartościach, emocjach i bezpieczeństwie w internecie, poradniki dla rodzin, itd.), jak i należąc do społeczności Asów. Na stronie Fundacji można z kolei przejrzeć zbiór zarejestrowanych spotkań "na każdy temat" (jest tam też "mój" fragment konferencji Asów nt. Siły)
Zachęcam do korzystania z materiałów Fundacji i zapisania się do programu Asów.
poniedziałek, 15 listopada 2021
Laboratoria Przyszłości
Zacznijmy od kompetencji, chociażby w przypadku zakupu drukarki 3D. Karolina Antkowiak - nauczycielka z ZSOiZ w Pogorzeli, specjalistka od druku 3D ostrzega, że "nauczyciel, który dostanie drukarkę, a nie dostanie odpowiedniego szkolenia to i tak jej używał nie będzie". Dlatego należy "zapewnić im dobre szkolenie, nie tylko z modelowania w tinkercadzie ale i z podstawowej obsługi drukarki, co i jak mają zrobić jak np. przytnie się filament, co zrobić jak retrakcja jest nieodpowiednia, jak wymienić filament i odpowiednio dobrać temperatury, co trzeba zrobić kiedy odkleja się model od stołu i inne podstawowe rzeczy". Tak a propos - Karolinę odwiedziłam w 2017r z programem Cybernauci. Już wtedy w jej szkole były trzy pracownie: w jednej z nich, przestronnej - dwie drukarki 3D, nie jako gadżety, ale w ciągłym użyciu. Do tego łącze światłowodowe.
Co do drugiej kwestii - nie od dziś wiadomo, że szkoły nie są z gumy, że ze względu na możliwości lokalowe szkół, zajęcia często odbywają się na drugą zmianę. Chroniczny brak pomieszczeń u nas w szkole spowodował np. dostosowywanie do nauki wszelakich "kanciapek" (na zajęcia indywidualne), łącznie z zapleczem pracowni informatycznej. Postawienie drukarki 3D w pracowni, do której wchodzą różni nauczyciele, z różnymi uczniami - cóż, takiego ryzyka nie podejmę. Zresztą, w zasadzie nie ma w niej absolutnie miejsca na żaden dodatkowy sprzęt.
Załóżmy, że powyższy problem nie istnieje. Zdecydowaliśmy się na zakup. I tu...przykra niespodzianka. Sprzętu nie ma. W końcu popyt znacznie przewyższa podaż. Co zrobić? Terminy naglą. Do tego dystrybutorzy sprzętu wyczuli interes i już teraz ceny podnieśli do 400% ! Liczą na zarobek na niewiedzy nauczycieli
Stąd zróbmy, jak zawsze. Szukajmy pomocy znajomych - specjalistów, doszkalajmy się według własnej rozpiski, np. korzystając z facebooka. Oto kilka propozycji:
środa, 3 listopada 2021
Samsung Solve for Tomorrow
strona programu
informacja na stronie edunews
poniedziałek, 25 października 2021
CodeWeek za nami
Zdecydowałam, że Photony zostaną z nami - dołączą do kolekcji zebranej wcześniej dzięki Radzie Rodziców, Miastu Leszno (w ramach projektu wsparcia edukacji w zakresie nowych technologii), projektowi Centrum Mistrzostwa Informatycznego. W zasadzie to nie tylko Photony, ale cały zestaw edukacyjny, który zawiera również dwa microbity. Stanowią narzędzie na miarę nowoczesnej edukacji - pozwalają na realizację Podstawy Programowej, kształcąc przy okazji kompetencje kluczowe - przygotowują chociażby do pracy grupowej. Nie bez znaczenia są emocje, które są wyzwalane w trakcie "obsługi" Photon Robota, co z kolei sprzyja lepszej nauce i motywuje do poznawania nowych technologii. "Zajęcia z Photon Robotem pomagają nauczycielom w kreowaniu sytuacji edukacyjnych, sprzyjających budowaniu zainteresowania programowaniem i naukami ścisłymi".
Więcej o Photon Robot na stronie
piątek, 15 października 2021
Dołącz do Asów Internetu!
Niedawno ruszyła kolejna edycja Asów internetu - bezpłatnego programu realizowanego wspólnie przez Fundację Szkoła z Klasą i Google. Tym razem projekt skierowany jest nie tylko do nauczycieli klas 4-8 lecz również do edukatorów pracujących na pierwszym etapie edukacyjnym (od zerowego). Jego celem jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci oraz wsparcie nauczycieli i nauczycielek w tym zakresie. Pomagamy zmieniać lekcje o bezpieczeństwie w internecie w przygodę!
piątek, 8 października 2021
#CodeWeek2021
Uczestnicy będą budować proste gry zręcznościowe, poznawać języki programowania Scratch i Python, budować strony internetowe i poznawać nowe narzędzia informatyczne. Razem z Tomkiem Mikołajczykiem będzie można zgłębić tajniki Photona, który poradzi nauczycielom, jak zwiększyć zaangażowanie uczniów. Darmowy webinar odbędzie się 12.10 o godz.18.00. Link do rejestracji
wtorek, 5 października 2021
World Teachers' Day
W 1994 r. UNESCO ustanowiło dzień 5 października Światowym Dniem Nauczyciela. Mark Twain twierdził, że "Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać". Jednak czas dla nauczycieli w naszym kraju od lat nie jest dobry i wszystko - mimo zapewnień Rządu - wskazuje, że lepiej nie będzie. Większa płaca owszem, ale związana z dodatkowymi 12! godzinami w szkole. Tym samym zmniejszy się czas, który trzeba poświęcić na "ogarnięcie" pozostałych spraw, m.in. na poprawę prac i przygotowanie się do zajęć. Współczuję - szczególnie polonistom i matematykom.
Panuje przekonanie, że nauczyciele to grupa zawodowa szczególnie skłócona. Mam szczęście obracać się wśród osób, które ze sobą współgrają. I właśnie od nich przesyłam życzenia "z duszą". NAJLEPSZEGO!
piątek, 1 października 2021
Edu Moc Online - to już 5 lat!
Dziś mija okrągła - 5 rocznica od pierwszego wydarzenia. Przewinęło się przez niego wielu prelegentów – również z zagranicy. Pracowali z olbrzymim zaangażowaniem, ale największy wysiłek włożyły w Edu Moce Marta i Agnieszka – prowadzące konferencje. Powstała strona internetowa (możecie na niej sprawdzić program poszczególnych EduMocy i poznać prelegentów), grupa na Facebooku. Z czasem pojawiły się challenge edukacyjne, premiowane nagrodami od pozyskanych sponsorów, z roku na rok powiększało się grono wiernych uczestników, którzy doceniając inicjatywę, przekazywali mnóstwo pozytywnych opinii. Oto jedna z nich:
„Świetny pomysł,,każdy zainteresowany może uczestniczyć w konferencji. Główny problem polskiego nauczyciela to udział w szkoleniach płatnych, nie każdego stać”. (Jolanta)
Z resztą wypowiedzi możecie się zapoznać zaglądając chociażby na stronę superbelferskiego bloga z opisem trzeciej z kolei Edu Mocy – z 2018 roku.
Ostatnia Edu Moc Online odbyła się kilka miesięcy przed pierwszym lockdownem. Organizatorzy założyli, że ziarno zasiane w 2016r. powinno przynieść owoce i pomóc nauczycielom (tym, którzy skorzystali z konferencji) w pracy zdalnej.
Nagrania ze wszystkich Edu Mocy są ogólnodostepne na YouTube. Warto do nich wracać.
wtorek, 14 września 2021
15 września - Dzień Kropki
Jutro Dzień Kropki. Ponieważ żyję w niedoczasie postanowiłam pomóc w obchodzeniu tego dnia umieszczając pozycje fachowców - fanów genially i nie tylko.
Blog Superbelfrów o Święcie Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki - Anna Albrecht
Mnożenie w zakresie 50 - Aleksandra Schoen Kamińska
Kropkowa kompozycja - Zyta Czechowska
Podziel się pomysłem - Ala Podstolec
Dzień Kropki - Dorota Kosowska
Ortograficzne wyrazobranie z KROPKĄ w roli głównej - Magda Krajewska
Film poniżej - autorstwa Aleksandry Schoen - Kamińskiej to piękna propozycja wprowadzająca w temat.
wtorek, 7 września 2021
Tajemnice sieci
Nie od dziś wiadomo, że atmosfera podczas nauki jest niezmiernie ważna dla osiągnięć ucznia i efektywności jego pracy. Pożądany klimat zapewnia książka Adama Wierzbickiego "Tajemnice sieci". Książka magiczna, tak samo, jak jej tytuł. "Wciąga" od samego początku. Autor - nauczyciel, naukowiec, pasjonat - zadbał o każdy szczegół. "Pisząc książki dla dzieci, ma ukryty cel: chce zarazić młodych czytelników swoją fascynacją technologią oraz siecią WWW!"
"Tajemnice sieci" przeczytałam jednym tchem. Urzekła mnie oryginalność pomysłu – stworzenie dodatku do książki - wirtualnego profesora, który pomaga przyswoić czytelnikom zawiłości internetu. Z profesorem- chatbotem, nawiązujemy kontakt poprzez profesjonalnie i przejrzyście stworzoną stronę www. Możemy zadać mu pytania, przy czym właściciele książki mają bonus – zahasłowany dostęp do rozszerzonej wersji bota!
Super pomysł – sama niezwłocznie oblokowałam wejście. Tak przy okazji, botami zainteresowałam się „tak na serio” ;-) podczas spotkań w gronie trenerów Asy Internetu. Przejrzałam wiele treści, poeksperymentowałam, po czym przekazałam wiedzę dzieciom na kółku programistycznym i…tworzyliśmy swoje „boty” – w scratchu i Pythonie. Później miałam okazję testować bota „Edzię” – wspólne dzieło kilku organizacji (Centralny Dom Technologii, Fundacja Centrum Cyfrowe, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, Fundacja Szkoła z Klasą, IBM) - który w znaczący sposób pomógł nauczycielom w zdalnej edukacji. Teraz, dzięki profesorowi z Tajemnic sieci moi uczniowie również będą mieli okazję uzyskać taką pomoc, tym bardziej, że wiedza podana w książce jest bardzo przystępna, dopasowana do możliwości percepcyjnych dzieci w tym wieku i…śmiem sądzić, również cyfrowych imigrantów J Dlatego polecam ją wszystkim. Rodzice i nauczyciele – usiądźcie razem z młodzieżą i zanurzcie się w niezwykły świat internetu. Będzie to dla was okazja spędzenia czasu w sposób zarówno owocny, jak i miły, gdyż postaci z książki (trójka przyjaciół odkrywająca internet) są bardzo sympatyczne. Skorzystajcie też z dedykowanej strony www, na której oprócz profesora, możecie zapoznać się z bohaterami książki i z autorem, sprawdzić swoją wiedzę, która nie tylko dotyczy www, ale innych dziedzin (kolejne brawa za interdyscyplinarność), zostawić komentarz bądź skontaktować się z twórcą. Całość okraszona jest miłymi dla oka ilustracjami (z tego, co wyszukałam, powstałymi w ramach konkursu). Przyjemności w czytaniu i pozostałych aktywnościach!
czwartek, 2 września 2021
Trzymamy kciuki za Edukację
autor: Innviertlerin, pixabay.com |
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku Szkolnym!
poniedziałek, 30 sierpnia 2021
Let's PLAY!
- #1. Formy spędzania czasu wolnego.
- #2. Wzory grania w gry cyfrowe.
- #3. Korzyści wynikające z grania w gry cyfrowe.
- #4. Negatywne konsekwencje korzystania z gier.
- #5. Problemowe używanie gier cyfrowych.
- #6. Zaangażowanie rodziców w świat gier.
- #7. Zaangażowanie uczniów w świat gier cyfrowych.
- #8. Nowe technologie w dzieciństwie
Wracając do konferencji Let's PLAY! Przez dwa dni eksperci z Polski i Norwegii (było tłumaczenie) przekazywali wiedzę na temat game based learningu i grywalizacji, czasami angażując uczestników w rywalizację. Cały program można przejrzeć tutaj.
Sami widzicie, że tematyka mega ciekawa. Szkoda, ze treści nie do późniejszego odtworzenia - spotkania nie były nagrywane. A szkoda, gdyż moje uczestnictwo ograniczyło się do 2 godzin. Później skorzystałam z propozycji Fundacji Centrum Aktywności Twórczej - warsztatów z narzędzi do nauki programowania. Co prawda są mi znane i używam ich w pracy (Microsoft Education Edition, Code Combat, Kodu Game Lab), ale uznałam, że podejrzę i posłucham, co mają do powiedzenia inni. Tak a propos - wszystkie polecam na początek roku szkolnego, szczególnie że można założyć konto nauczycielskie i śledzić postępy (Code Combat).
Nie pozostaje mi nic innego, jak wszystkim uczniom i nauczycielom życzyć udanego i owocnego roku szkolnego, który niebawem nadejdzie. Powodzenia!
Gry edukacyjne - gamifikacja - artykuł Agnieszki Bilskiej na blogu Superbelfrów
Konferencja DBI (od 17.40-18.05 "Co gry robią dzieciom? - dr Tomasz Rożek, autor bloga “Nauka - to lubię”)
Gry geograficzne (do pogrania :-) )
sobota, 28 sierpnia 2021
Tworzymy fiszki
wtorek, 24 sierpnia 2021
INFLUENCERS LIVE WROCŁAW
Trudno opisywać wystąpienia prelegentów. Post byłby niemiłosiernie długi. Wszystkie, których wysłuchałam wniosły sporo treści i wzbogaciły moją wiedzę na temat internetu i praw nim rządzących. Jeśli potrzebujecie więcej informacji, nic prostszego. Wystarczy skorzystać z kanału na YouTube - Influencers LIVE Wrocław
Warto też przejrzeć program i „wyłapać” to, co nas interesuje. Ja zaznaczyłam „do obejrzenia” profile kilku twórców. Ponieważ kończą się wakacje będę dozować je sobie rozsądnie, tym bardziej, że nadal angażuję się w szkolenia dotyczące nabywania kompetencji cyfrowych i biznesu w inetrnecie w ramach GoCarrots. Może skorzystacie? Bezpłatne :-)
czwartek, 19 sierpnia 2021
Projektowanie rozwiązań dla edukacji 2021
- kompetencjach przyszłości - współpracy w zespole, kompetencjach cyfrowych i technicznych, analizowaniu danych, rozwiązywaniu złożonych problemów, kreatywności,
- lukach kompetencyjnych wśród różnych grup społecznych: studentów, uczniów, wykładowców, nauczycieli, managerów,
- wizji edukacji, zgodnie z którą wybór kierunku jest zautomatyzowany i w pełni odpowiada na potrzeby użytkownika, studia mają wypełnić luki kompetencyjne, edukacja nie jest bezpośrednio osadzona w konkretnym czasie i miejscu (dzięki rozwiązaniom chmurowym, internetowi rzeczy, VR),
- celu edukacji (wymienię tylko jeden z nich, licząc że resztę uzupełnicie sami, zaglądając do raportu lub nagrań) - wspierania innowacyjności i myślenia projektowego z focusem na dobro ludzi i ich otoczenie.
wtorek, 17 sierpnia 2021
30 lat internetu w Polsce
sobota, 17 lipca 2021
Czas na murale
Podczas szkolenia w ramach Akademii Cyfrowego Nauczyciela opowiadałam o akcji Asi Krzemińskiej i Asi Waszkowskiej z 2018 - Tropiciele murali. "To niezwykła inicjatywa, której celem jest między innymi dostrzeżenie urody krajobrazu miejskiego". Wraz z moimi uczniami dołączyliśmy się do projektu i dołożyliśmy swoje trzy grosze na Mapach Google. Jeśli chcecie zabawić się w odkrywców, a na trasie waszych peregrynacji są ciekawe malowidła, polecam! A kto ciekaw murali leszczyńskich (w liczbie 17) może je obejrzeć również online. Otwieramy mapę w powiększeniu ("Wyświetl większą mapę), klikamy "+" z focusem na Leszno i przeglądamy, używając znaczników.
czwartek, 15 lipca 2021
Akademia Cyfrowego Nauczyciela i MIEE
Przy okazji, trwa nabór do programu Microsoft Innovative Educator Expert. Termin aplikacji został wydłużony do 1 sierpnia. Szczegóły programu i procesu aplikacji na stronie: https://aka.ms/programMIEE
środa, 16 czerwca 2021
Granie na ekranie
- Zaabsorbowanie lub obsesja na punkcie gier internetowych.
- Objawy odstawienne, gdy osoba nie gra w gry internetowe.
- Zwiększenie tolerancji.
- Próby powstrzymywania się lub ograniczania grania kończą się niepowodzeniem
- Utrata zainteresowania innymi aktywnościami życiowymi, takimi jak hobby.
- Nadużywanie gier internetowych, nawet wiedząc jak bardzo negatywnie wpływają one na daną osobę.
- Kłamanie innym na temat czasu spędzonego na graniu w gry internetowe.
- Używanie gier internetowych w celu złagodzenia niepokoju lub poczucia winy – jest to sposób na ucieczkę.
- Utrata lub narażenie na stratę związku lub okazji na związek z inną osobą ze względu na gry internetowe.
- Imersja.*
Uczestnicy szkolenia zapoznali się też z wybranymi wynikami ogólnopolskiego badania „Granie na Ekranie”, otrzymali propozycję wartościowych publikacji oraz rady – „Co możemy i powinniśmy wprowadzić w domu” w kontekście grania w gry. Więcej informacji na stronie projektu "Granie na ekranie". Infografiki opracowane przez na potrzeby projektu.
*Źródło – materiały ze szkolenia FUNDACJI DBAM O MÓJ Z@SIĘG
środa, 19 maja 2021
Cyfrowa demencja
Co rusz pojawia się nowy program/pomysł na podnoszenie kwalifikacji TIK-owych nauczycieli, jak chociażby obecnie realizowane lekcje Enter. Czy są potrzebne? Mam mieszane uczucia. Owszem, wzbogacają wiedzę edukatorów i kształcą ich umiejętności w zakresie zastosowania technologii w edukacji, ale czy to pomoże w uzdrowieniu edukacji? Od wielu lat jestem fanem technologii, czego przejawem było powstanie tego bloga. Coraz bardziej skłaniam się jednak ku minimalizmowi. Jestem przeciwna „wciskaniu” TIK-u byle gdzie, byle uatrakcyjnić przekaz. Dałam temu wyraz podczas marcowego (zeszłorocznego) webinarium Edumiesiąca. Nota bene tydzień przed zamknięciem szkół.
Szkody na cele i psychice młodego człowieka wg
Manfreda Spitzera (poparte badaniami):
- Uzależnienie od internetu i komputera.
- Utrata samokontroli, co zwiększa ogólne ryzyko uzależnienia np. od środków odurzających, pogarsza jakość życia, prowadzi do skrócenia życia.
- Przebywanie w bańce informacyjnej/filtrującej – przejęcie kontroli nad dostępem do informacji przez potentatów w branży (Google, Facebook…)
- Zmniejszenia szans edukacyjnych i dobrego stanu zdrowia w wieku dorosłym.
- Izolacja społeczna, stany lękowe.
- Bezsenność.
- Choroby – otyłość, problemy z układem krążenia, aparatem ruchowym, cukrzyca, demencja na starość.
- Brak poczucia szczęścia.
- Samotność.
- Niechęć do aktywność pozaszkolnych.
- Spadek aktywności fizycznej.
- Stres, depresja.
Dla tych, którzy nie mają dostępu do omawianej, kilka cytatów:
„Ludzie bardziej poukładani, a wiec mający kontrolę nad własnymi poczynaniami, nie tylko prowadzą życie bardziej spełnione, zdrowsze i szczęśliwsze, lecz także żyją dłużej.”
„Kto potrafi panować nad emocjami, nie tylko sama radzi sobie lepiej z własnym życiem, lecz także jest mniej uciążliwy dla innych”.
„Człowiek, który posiadł już wiedze ogólną (a tej nie zdobywa się w sieci, ani dzięki komputerom, wszak jest ona już potrzebna do obsługi tych mediów) może w internecie znaleźć wiele cennych informacji i w ten sposób tę wiedzę poszerzać Ten zaś , kogo wiedza (jeszcze) uboga, nie stanie się mądrzejszy również dzięki cyfrowym mediom. Do rozwijania określonych umiejętności potrzebna jest mianowicie podstawowa znajomość danej dziedziny.”
„Cyfrowe media są winne temu, że rzadziej „używamy” mózgu, w związku z tym z czasem słabnie także nasz potencjał umysłowy. Poza tym wpływają niekorzystnie na rozwój mózgu młodych ludzi, przez co zdolności kognitywne z góry pozostają ograniczone do pewnego niższego poziomu.”
I na koniec kilka praktycznych rad (wg Spitzera):
- Odżywiajmy się zdrowo.
- Codziennie pół godziny ruchu.
- Nie zatracajmy się na rozmyślaniach lecz koncentrujmy całą uwagę na teraźniejszości.
- Nie podejmujmy się wyzwań przekraczających nasze możliwości.
- Pomagajmy innym.
- Jeśli mamy potrzebę wydawania pieniędzy, to nie kupujmy za nie rzeczy, lecz fundujmy sobie przeżycia.
- Słuchajmy w prawdziwym skupieniu muzyki.
- Śpiewajmy.
- Żyjmy aktywnie i starajmy się pokonywać przeszkody.
- Upraszczajmy sobie życie – np. mniej przedmiotów w naszym otoczeniu.
- Prawdziwym źródłem życiowej radości jest drugi człowiek.
- Spędzajmy czas na łonie natury.
- Unikajmy cyfrowych mediów J
Lechosław Hojnacki, Co zrobić z tą (nie)aktywną tablicą?
środa, 5 maja 2021
Jak się uczymy?
#CopernicusCenterPress #Jaksięuczymy #StanislasDehaene
wtorek, 4 maja 2021
Maj miesiącem Scratch'a
- Dla dzieci 6-7 lat – godz. 9:50 – 10:35 (warsztaty ze Scratchem Juniorem)
- Dla dzieci 8-9 lat – godz. 10:45 – 11:30 (warsztaty ze Scratchem 3.0)
- Dla dzieci 10-12 lat – godz. 11:45 – 12:30 (warsztaty ze Scratchem 3.0)
wtorek, 6 kwietnia 2021
Testuj microbita z Forbotem
Pisząc na temat marcowej konferencji Lepsza Edukacja 2021, wspomniałam o hojnym sponsoringu wielu firm. Sprawił on, że bezpłatne wydarzenie przyniosło uczestnikom wiele profitów. Tradycyjne losowanie wyłoniło szereg beneficjentów. Kto się nie załapał na szczęśliwy los, też był wygranym. Mógł skorzystać z oferty firmy „Forbot”, która umożliwiła pobranie ebooka na temat microbita – małej płytki, która kilka lat temu zrobiła furorę w Wielkiej Brytanii. W 2015r., w ramach programu "Make it Digital" mającym na celu cyfrową edukację, BBC rozdało mini komputery wszystkim 11-sto latkom rozpoczynającym we wrześniu semestr jesienny.
W Polsce z microbita korzystali i korzystają m.in. trenerzy ze Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania - obecnie Cyfrowy Dialog - którzy rozpropagowali też płytkę makey makey. Podczas ich szkoleń furorę robiła możliwość grania na bananach lub kartonowej gitarze. Wykorzystywano do tego pogram scratch, który obecnie, w wersji 3.0 ma sporo dodatkowych rozszerzeń, m.in. do microbita.
Specjalistą od makey makey w Polsce jest Joanna Apanasewicz – autorka poradnika i scenariuszy dla nauczycieli oraz Padletu Makey Makey, który współtworzy Weronika Kandulska – kolejna pasjonatka. Wspomniany poradnik powstał w powiązaniu z projektami „Zaprogramuj przyszłość”.
kurs microbit firmy Forbot
oswajamy programowanie i makey makey
Makey Makey – co to właściwie jest?
Makey Makey - magia czy nauka, czyli o co chodzi z grającymi bananami
Muzyczne Makey Makey cz. 1
Muzyczne Makey Makey cz. 2
Nowe pomysły (makey makey i nie tylko)
Cyfrowy Dialog -kanał na YouTube
środa, 17 marca 2021
Lepsza Edukacja 2021 za nami
niedziela, 7 marca 2021
Na Dzień Kobiet
Myślę, że dzieciom z klas 4-6 spodoba się propozycja Zyty Czechowskiej i Joli Majkowskiej - DZIEŃ KOBIET- OBLICZENIA NA PIENIĄDZACH. Jest ona jedną z wielu, opisanych w poście na blogu specjalni.pl.
Nieco trudniejsza jest propozycja wymienionego już wyżej tandemu - Zyty i Joli. Opiera się na wyszukiwaniu informacji na temat sławnych Polek.
Jeśli do tego dołożymy quiz z bogatego zestawu zamieszczonego na platformie kahoota, zabawa gwarantowana.
wtorek, 2 marca 2021
Cyfrowy dobrostan - czy możliwy?
Na szybki koniec onlinów nie zanosi się . Co prawa moi uczniowie przywykli już do zajęć zdalnych - co wynika z badań ankietowych i rozmów z nimi - ale...skutki pandemii mogą być bardzo trudne, lub wprost niemożliwe, do odwrócenia. Może więc pora skorzystać z propozycji Fundacji Szkoła z Klasą i sięgnąć do scenariuszy nt. cyfrowego dobrostanu?
piątek, 12 lutego 2021
DBI - NASK, FDDS, saferinternet i Asy Internetu
- Dla uczniów i nauczycieli - składała się z cyklu 5 warsztatów na temat głównych wartości Asów Internetu: ROZSĄDKU, UWAŻNOŚCI, SIŁY, UWAŻNOSCI I ODWAGI. W przerwach między kolejnymi lekcjami uczestnicy mogli czatować z prelegentami lub pograć w grę Interlandia - dzięki której wzbogacali wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpiecznego surfowania. Dodatkowo była okazja zapoznać się z przykładami projektów społecznych, zrealizowanych metodą Design Thinking w ramach minigrantów.
- Dla nauczycieli i rodziców – można było posłuchać wykładów: dr Karola Jachymka „O języku młodzieży…”, Anny Mierzyńskiej „Pogromcy fake’ów... „ i…hakera Pawła Ngei.
- Dla rodziców i nauczycieli – tu prym wiedli rodzice, którzy m.in. dyskutowali „Jak o sieci gadać z dziećmi”
Początkowo chciałam opisać szczegółowo poszczególne wystąpienia, szczególnie Tomasza Rożka, autora strony „Nauka to lubię”, który na konferencji safera ustosunkował się do wpływu technologii, a szczególnie gier, na rozwój młodego człowieka, poruszył temat „Samotności dzieci w sieci” i wystosował apel o przygotowanie młodzieży do świata, który będzie.
czwartek, 4 lutego 2021
Pomysł na...edukację
Jak przeciwdziałać wykluczeniom w edukacji?
Bardzo podoba mi się też wizja przyjęcia nauczania hybrydowego jako stałego elementu edukacji, rozumianego jako połączenie stałego kontaktu z nauczycielem z pracą samodzielną z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. Jak trafnie zauważają autorzy, umożliwi to indywidualizację kształcenia. Uczeń będzie wybierać kolejność i czas zdobywania konkretnych umiejętności. Nauczyciel stanie się tutorem. Zwiększą się szanse uczniów na przyswojenie danej porcji materiału i na utrzymanie motywacji do nauki. Jak jednak wygospodarować czas na „pojedynczego” ucznia, aby w ogólnym rozrachunku bilans został równoważony? Trzeba postawić na samodzielną naukę z użyciem technologii i zasobów cyfrowych. Internet jest skarbnicą wiedzy, wystarczy po nią sięgnąć. Oczywiście nie można zapominać o odpowiednim przygotowaniu młodzieży, chociażby w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w szerokim tego słowa zakresie. Pełna edukacja medialna! Nie tylko zagrożenia, ale poszanowanie wizerunku, krytyczne podejście do źródeł, itd. Dopiero potem zdobywanie wiedzy z różnych wiarygodnych źródeł (porównywanie ich, weryfikacja), wymiana doświadczeń (nie tylko z nauczycielem, również w grupach rówieśniczych), dzielenie się wiedzą. Utopia? Cóż. Podstawy są. Już dziś młodzież uczy się, zdobywa wiedzę o świecie, oglądając różnego rodzaju (nie zawsze właściwe) tutoriale. Ta wiedza „wchodzi” im do głowy niejako przy okazji. Jest o wiele ciekawsza niż nudny wykład nauczyciela. Internet to świat, w którym młodzież przebywa na co dzień, wchodzi do niego po szkole, a często i w trakcie, mimo zakazów statutowych (nie wszyscy doceniają zalety edukacyjne internetu, łatwiej coś zakazać, gdy nie umie się pewnych spraw rozwiązać).